Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Shimano Stradic FM 2023


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
294 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Pluszszcz

Pluszszcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 630 postów

Napisano 03 grudzień 2023 - 14:50

Myślę Irku, że precyzja wykonania ma decydujące znaczenie. Skąd ten smar wewnątrz koła w Stradicu na filmie? On zwyczajnie został tam wyciśnięty z powodu przekoszenia koła w stosunku do piniona. Jakie to może mieć konsekwencje dla skrajnych powierzchni ząbków koła i w konsekwencji dla sprawności działania napędu rotora-chyba nietrudno sobie wyobrazić. Zauważ, że kiedy zęby koła i pinion stykają się całą powierzchnią (z zachowaniem minimalnego luzu, bo tam niewielka ilość smaru musi zostać zachowana), to nadmiar smaru wędruje w odwrotnym kierunku. Często w tym przypadku nadmiar smaru znajdzie się na osi, powodując jej opory podczas pracy góra-dół.   A przecież na tym nie koniec. Jaki może być wpływ radialnych luzów osadzenia łożysk (szczególnie tego niższego, mniejszego) na pracująca w pinionie oś? Dalej - jak w takim przypadku działa połączenie wodzika osi z wormem? To wszystko musi mieć konsekwencje dla działania całości. Skąd biorą się w kołowrotku stuki, szumy, opory, szybsze zużywanie się jego ruchomych elementów?  

To wspaniałe, że wiele sprawdzonych rozwiązań trafia z czasem z kołowrotków droższych do tańszych. Niestety z powodu cięcia kosztów stosuje się w nich gorsze materiały, gorszej jakości łożyska. Precyzja wykonania to też koszty. Świetnie, że fabryka daje opcje usprawnienia takiego Stradica, ale nigdy nie zgodzi się, żebyś mógł z niego zrobić Twinpowera za pół jego ceny. 

Irku, wymiana tulejki w knobie na łożysko daje wyraźnie mniejsze opory toczenia i właśnie z powodu mniejszych powierzchni tarć mniejsze szumy. Każdy może to sprawdzić w prosty sposób.

Wystarczy mieć mały śrubokręt i łożysko (w miarę precyzyjne i dobrze nasmarowane) za kilkanaście złotych. :)

Wracając do FM. Poczekajmy trochę jak sprawdzi się w praniu. Na razie widać, że cenowo w zasadzie nie odbiega od tego skrytykowanego przez fabrykę :D poprzednika. Taka dziwna z niego nowość. Niby lepszy a jednak takie nowości bywają przeważnie droższe od wcześniejszego modelu?

 

Januszu, precyzja wykonania ma decydujące znaczenie w wykonaniu poszczególnych części, ale kwestia regulacji może być trochę bardziej skomplikowana. Przekładnia kołowrotka przenosi różne obciążenia i kto wie czy luz na dolnym podparciu piniona nie pozwala na samoregulację w pewnym stopniu. Ważniejsze moim zdaniem jest podparcie na górnym łożysku piniona. Tutaj przesunięcie osi obrotów może narobić problemów.

Jeśli chodzi o smar, to trudno powiedzieć z jakiego powodu wyjechał, może po prostu jest to zwykły nadmiar i dłuższe zęby koła lepiej ten smar wypychają.

Masz rację, poczekajmy jak się Stradic FM sprawdzi. Zmienione koło napędowe mi się podoba. Zewnętrze trochę mniej, ale teraz trudno znaleźć naprawdę ładny kołowrotek. Przepych w wydaniu techno, czy coś w tym rodzaju :-)


  • przemo_w lubi to

#122 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 03 grudzień 2023 - 16:35

Chciałabym napisać coś mądrego , ale jak czytam te techniczne tematy luzy tam, luzy tu 0,01 mm to już po za granicami tolerancji. Tak na poważnie testuję ten model od zakupu i nic na minus nie zauważyłem. Dla wszystkich co śledzą ten wątek polecam kupić i zacząć łowić, nie oceniać na podstawie pliku mp3, gdzie prawdopodobnie jest do wymiany jedno łożysko.

  • przemo_w i Sebulba lubią to

#123 ONLINE   Ballantise

Ballantise

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaRZESZÓW
  • Imię:Daniel

Napisano 03 grudzień 2023 - 17:41

Chciałabym napisać coś mądrego , ale jak czytam te techniczne tematy luzy tam, luzy tu 0,01 mm to już po za granicami tolerancji. Tak na poważnie testuję ten model od zakupu i nic na minus nie zauważyłem. Dla wszystkich co śledzą ten wątek polecam kupić i zacząć łowić, nie oceniać na podstawie pliku mp3, gdzie prawdopodobnie jest do wymiany jedno łożysko.

 

Marcin70, gratuluję że udało ci się dostać dobry egzemplarz i możesz się cieszyć jego użytkowania. Ja takiego szczęścia nie miałem. Felerny kołowrotek został wymieniony i kolejny egzemplarz dotarł do mnie. Podjarany montuję korbkę i ...............? Zapraszam do odsłuchania pracy wymienionego Stradica FM 3000. I co wy na to?

 

 

Załączone pliki


Użytkownik Ballantise edytował ten post 03 grudzień 2023 - 17:45


#124 OFFLINE   Marcin70

Marcin70

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 03 grudzień 2023 - 18:18

Dziękuje bardzo, mój przyleciał z plat.co.jp.
Staram się nim łowić, żadnych dziwnych dźwięków nie słychać
  • Sebulba lubi to

#125 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 03 grudzień 2023 - 20:15

Dziękuje bardzo, mój przyleciał z plat.co.jp.
Staram się nim łowić, żadnych dziwnych dźwięków nie słychać

Jak powszechnie wiadomo te na Japonię robi Malezyjczyk z pierwszej zmiany. :) A co z całą resztą, która trafia również do naszych sklepów? Wiosną kupiłem FL. Poczekałem na opinie z kilku lat użytkowania przez innych. Kupiłem w sklepie, nie przez internet. Pierwsze co zrobiłem po wyjęciu z pudełka, to sprawdziłem luz rotora. Z całą resztą mogę sobie spokojnie poradzić. Luz rotora był minimalny, delikatny szum właściwy dla praktycznie wszystkich Shimano, łącznie z tymi najdroższymi. Podczas łowienia niesłyszalny. Podobnie jak Ty ze swojego FM, jestem zadowolony z kupionego FL. Daniel takiego szczęścia kolejny raz nie miał. Tu też dla mnie ewidentny przykład braku szczęścia.https://www.youtube....gPk6gRZEU&t=16s  No i co możemy z tym zrobić? Obawiam się, że nic. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Do tego, że jak w jednym z filmów serwisujący nowy Shimano bada jedno z łożysk i stwierdza, że to trup :)  - też i że potrafią gorszej jakości łożyskiem podeprzeć z prawej strony wał głównego koła, ale lepsze umieścić w szpuli też. Koszty produkcji najważniejsze. A  jaki mamy wybór? 

Irku-jaka samoregulacja? Przecież sprawność przekładni i jej równomierność zużywania się zależy w prosty sposób od przylegania zębów koła do piniona. Chyba fakt, że zęby koła głównego mają tak i nie inną długość i wysokość nie jest kwestią przypadku, więc nad czym się tu zastanawiać? 



#126 OFFLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 03 grudzień 2023 - 21:41

Marcin70, gratuluję że udało ci się dostać dobry egzemplarz i możesz się cieszyć jego użytkowania. Ja takiego szczęścia nie miałem. Felerny kołowrotek został wymieniony i kolejny egzemplarz dotarł do mnie. Podjarany montuję korbkę i ...............? Zapraszam do odsłuchania pracy wymienionego Stradica FM 3000. I co wy na to?

 

To samo miałem w wielkości 2500s w FM, poleciał zwrot, a czy kupię raz jeszcze? Pewnie tak ale już gdzieś stacjonarnie jak będzie możliwość obmacania kołowrotka na żywo..


Użytkownik MATIG edytował ten post 03 grudzień 2023 - 21:42

  • Ballantise lubi to

#127 OFFLINE   DumFish

DumFish

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 postów

Napisano 03 grudzień 2023 - 22:06

Jak powszechnie wiadomo te na Japonię robi Malezyjczyk z pierwszej zmiany. :) A co z całą resztą, która trafia również do naszych sklepów? Wiosną kupiłem FL. Poczekałem na opinie z kilku lat użytkowania przez innych. Kupiłem w sklepie, nie przez internet. Pierwsze co zrobiłem po wyjęciu z pudełka, to sprawdziłem luz rotora. Z całą resztą mogę sobie spokojnie poradzić. Luz rotora był minimalny, delikatny szum właściwy dla praktycznie wszystkich Shimano, łącznie z tymi najdroższymi. Podczas łowienia niesłyszalny. Podobnie jak Ty ze swojego FM, jestem zadowolony z kupionego FL. Daniel takiego szczęścia kolejny raz nie miał. Tu też dla mnie ewidentny przykład braku szczęścia.https://www.youtube....gPk6gRZEU&t=16s  No i co możemy z tym zrobić? Obawiam się, że nic. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Do tego, że jak w jednym z filmów serwisujący nowy Shimano bada jedno z łożysk i stwierdza, że to trup :)  - też i że potrafią gorszej jakości łożyskiem podeprzeć z prawej strony wał głównego koła, ale lepsze umieścić w szpuli też. Koszty produkcji najważniejsze. A  jaki mamy wybór? 

Irku-jaka samoregulacja? Przecież sprawność przekładni i jej równomierność zużywania się zależy w prosty sposób od przylegania zębów koła do piniona. Chyba fakt, że zęby koła głównego mają tak i nie inną długość i wysokość nie jest kwestią przypadku, więc nad czym się tu zastanawiać? 

 

to akurat moj film powiem Wam więcej, (ale na jerku ludzie wiedza i tak lepiej)  ja tych vanquishow zamówiłem 5, tylko jeden z nich nie stukał, nie stuka i nie puka, nie szumi, nie ma żadnych bić. 5 Topowych kołowrotków musiałem zamówić aby trafić na jeden dobry egzemplarz! cale szczęście ze jest 14 dni na zwrot! bo chyba bym zbankrutował. Niestety ale dziś trafić na dobry kołowrotek który zostanie wyciągnięty z pudelka i będzie kręcił bez problemów to trzeba mieć niezwykle szczęście! Nasci, vanford, miravel stradic czy vanquish to mega losowość, nie wiem co jest z ultegrami ale kupiłem 2 jedna z plat.co.jp druga z empiku na promo i obie kręcą idealnie nie ma bicia nie ma żadnych problemów z nimi.  Ludzie chyba nie rozumieją że jeżeli kupują produkt to ten ma być bez WAD! a wszystkie stuki puki luzy to są WADY! ludzie tego nie zgłaszają i korporacje produkują taki a nie inny sprzęt bo masa i tak weźmie, bo tak być musi! bo widocznie tak działa ten sprzęt i tak być musi! a to jest nieprawda ludzie nie znają swoich praw i z nich nie krozystaja przez to mamy co mamy na rynku. 



#128 OFFLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Napisano 03 grudzień 2023 - 23:49

Dokładnie.
Stradic 2500fl miał jakąś wadę i po 2 reklamacjach poddałem się.
Vanford c2000s też był wadliwy.
Twin Power 4000 też coś pukał....
Takie tam super kołowrotki... Gdyby były sprawne po wyjściu z fabryki to może i tak.

Kontrola jakości to dno.

Użytkownik Umbra edytował ten post 03 grudzień 2023 - 23:50


#129 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2280 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 06 grudzień 2023 - 16:35

Jak powszechnie wiadomo te na Japonię robi Malezyjczyk z pierwszej zmiany. :) A co z całą resztą, która trafia również do naszych sklepów? Wiosną kupiłem FL. Poczekałem na opinie z kilku lat użytkowania przez innych. Kupiłem w sklepie, nie przez internet. Pierwsze co zrobiłem po wyjęciu z pudełka, to sprawdziłem luz rotora. Z całą resztą mogę sobie spokojnie poradzić. Luz rotora był minimalny, delikatny szum właściwy dla praktycznie wszystkich Shimano, łącznie z tymi najdroższymi. Podczas łowienia niesłyszalny. Podobnie jak Ty ze swojego FM, jestem zadowolony z kupionego FL. Daniel takiego szczęścia kolejny raz nie miał. Tu też dla mnie ewidentny przykład braku szczęścia.https://www.youtube....gPk6gRZEU&t=16s  No i co możemy z tym zrobić? Obawiam się, że nic. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Do tego, że jak w jednym z filmów serwisujący nowy Shimano bada jedno z łożysk i stwierdza, że to trup :)  - też i że potrafią gorszej jakości łożyskiem podeprzeć z prawej strony wał głównego koła, ale lepsze umieścić w szpuli też. Koszty produkcji najważniejsze. A  jaki mamy wybór? 
Irku-jaka samoregulacja? Przecież sprawność przekładni i jej równomierność zużywania się zależy w prosty sposób od przylegania zębów koła do piniona. Chyba fakt, że zęby koła głównego mają tak i nie inną długość i wysokość nie jest kwestią przypadku, więc nad czym się tu zastanawiać?

Widzę że mamy nowe objawienie serwisowe :-)
Odnośnie tego filmu. Chłopie powiedz mi czy kiedykolwiek będziesz w stanie zakręcić tak szybko łowiąc ryby? NIGDY! Podczas normalnego kręcenia jest wszystko ok. Więc o jakim " szczęściu" lub nieszczęściu piszesz?
Ps. Jestem się z Tobą w stanie założyć że dam Ci w ręce 2 Stradiki . Jeden napchany łożyskami a drugi fabryczny i nie poznasz który ma te łożyska dołożone. O co chcesz...

Ps2. Jak już tak namiętnie dokładasz łożyska na worm to zobacz jaki luz ma pin w oczku wózka i w obudowie. A później przemyśl czy to " usztywnienie" worma ma sens.
  • Polspin i Marcin70 lubią to

#130 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2280 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 06 grudzień 2023 - 16:48

To jest ten "Shimano's new global standard" z filmiku reklamowego z początku wątku.  :D Niestety kiepskie wykonanie zaczyna też dotyczyć tych dużo droższych od Stradica FM modeli. A miało być tak dobrze i wielu czekało na pojawienie się FM. O ile FL z 2019 (ten przez nich samych opluty) rzeczywiście można uznać za rewolucję w Stradicu, to całe cztery lata zajęło im wymyślenie dłuższych zębów koła głównego i wsadzenie plastykowego dynksu pod rolkę kabłąka. Trochę mało. :D Jak wspomniał Waldek, cała sprawa w każdym kołowrotku (z wormem lub bez niego) zaczyna się od precyzyjnego osadzenia łożysk piniona w gniazdach. Jeśli to jest zrobione do kitu, to nie pomoże żaden serwis lub samodzielna wymiana szumiących łożysk, regulacja podkładkami głównej przekładni, czy dokładanie łożysk w miejsce plastykowych tulejek w wormie. Życie tego koła głównego z dłuższymi ząbkami będzie krótkie i ślady na jego czarnym pokryciu z powodu radialnych luzów ujawnią się szybko. Tu już nawet jego wymiana na "złote" , drogie od Stelli na niewiele się zda. Jeśli gniazda w x shipie nie trzymają dopuszczalnej tolerancji, to cała reszta się sypie.
Cztery lata siedzieli i wymyślili. :D Trzeba przyznać rację właścicielowi kanału Katalog woblerów z Ukrainy z YT, że teraz nie inżynierowie a marketingowcy mają w Shimano najwięcej do powiedzenia, więc może być już tylko gorzej.

A tu jeszcze wróżbita i nie Maciej :-). Inni wróżbici pisali podobnie o przeniesieniu worma na górę, podpierania wózka wodzika jedną szpilką czy usterkowości plastikowych kołek posuwu. I co po czasie z tego się sprawdziło? NIC :-)

#131 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 grudzień 2023 - 18:28

Mam pytanie, co jest nie tak z Vanquish-em na filmie?

#132 OFFLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Napisano 06 grudzień 2023 - 18:52

Mam pytanie, co jest nie tak z Vanquish-em na filmie?

Puść sobie głośniej i się wsłuchaj.
Musiałem kilka razy odsłuchać, żeby załapać o co chodzi
Słychać ząbkowanie w niektórych momentach filmu, po staropolsku "żynżenie"

#133 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 grudzień 2023 - 19:07

Ząbkowanie to pojęcie, które określa pracę przekładni i jest możliwe do zdiagnozowania na podstawie fizycznego kontaktu, nie da się usłyszeć ząbkowania. Na podstawie analizy filmu nie odnoszę najmniejszego wrażenia jakoby kołowrotek był wadliwy.
  • Biesan, maykel i przemo_w lubią to

#134 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2280 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 06 grudzień 2023 - 19:09

Puść sobie głośniej i się wsłuchaj.
Musiałem kilka razy odsłuchać, żeby załapać o co chodzi
Słychać ząbkowanie w niektórych momentach filmu, po staropolsku "żynżenie"

To nie jest ząbkowanie. Słychać obracającą się przekładnie. Tylko że to zjawisko znika po 1-2 użyciach nawet gdy będziemy napi....ać korbą w fotelu.
Ale czy do nap...ania korbą w fotelu służy młynek?
  • Sławek77, Sebulba i Umbra lubią to

#135 OFFLINE   przemo_w

przemo_w

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2280 postów
  • Imię:Przemek

Napisano 06 grudzień 2023 - 19:13

Mam pytanie, co jest nie tak z Vanquish-em na filmie?


No nic. Tylko forumowi specjalisci oczekują chyba perpetum mobile :-) i narzędzia do skutecznej onanizacji w fotelu. Bo kosztował 2 koła ....to może i powinien l... robić jeszcze.
  • psd27 i Sebulba lubią to

#136 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5088 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 grudzień 2023 - 19:18

Moim zdaniem takie opinie powinny być usuwane gdyż mogą wprowadzać wiele osób w błąd.
  • zas210981, przemo_w i Marcin70 lubią to

#137 OFFLINE   Umbra

Umbra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów
  • LokalizacjaŚrodkowa Wielkopolska
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Mikołajczak

Napisano 06 grudzień 2023 - 20:21

Mi jak ząbkował zauber to czułem na kiju, na korbie i słyszałem
Ale on już był mocno skatowany

#138 OFFLINE   Arek99

Arek99

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 11 postów
  • LokalizacjaGiżycko
  • Imię:Arkadiusz
  • Nazwisko:Kubajewski

Napisano 06 grudzień 2023 - 21:00

U mnie stradic i twin power też szumiały po wyjściu z pudełka. Po przepracowanym sezonie szmery ucichły, teraz pracują cicho, nawet na sucho. Nie ma się co przejmować szumami przy kręceniu w fotelu. Podczas łowienia wyżej wymienione kołowrotki pracują wyśmienicie.
  • Sebulba lubi to

#139 OFFLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 06 grudzień 2023 - 23:16

U mnie stradic i twin power też szumiały po wyjściu z pudełka. Po przepracowanym sezonie szmery ucichły, teraz pracują cicho, nawet na sucho. Nie ma się co przejmować szumami przy kręceniu w fotelu. Podczas łowienia wyżej wymienione kołowrotki pracują wyśmienicie.

 

Szum szumem, OK. Ale nie coś takiego co kolega wyżej podsyłał, zwróciłem FM 2500S właśnie z takiego powodu, dla mnie osobiście nie dopuszczalny temat. 



#140 OFFLINE   jachu

jachu

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1106 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Skowron

Napisano 07 grudzień 2023 - 00:13

Moim zdaniem takie opinie powinny być usuwane gdyż mogą wprowadzać wiele osób w błąd.

Nie proponujesz usunięcia negatywnych opinii z wątku o butach firmy Ecco? Czy przypadkiem woda sodowa nie uderzyła do głowy? Kilka osób pisze, że miało złe doświadczenia z nowymi kołowrotkami i zdecydowało się je odesłać sprzedawcy. O podobnych historiach można przeczytać w różnych wątkach na temat kołowrotków. Także innych producentów. Sugerowanie, że ktoś nie ma racji, że się nie zna, bo w nagraniu czegoś czegoś się niedosłyszało lub nie miało się podobnych doświadczeń jest zwyczajnie niegrzeczne.  


Użytkownik jachu edytował ten post 07 grudzień 2023 - 00:13





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych