Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4572 odpowiedzi w tym temacie

#3341 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 10 marzec 2021 - 14:54

Załączony plik  img_20210310095058_IMG_20210310_143202_zmniejszamy_pl (1).jpg   67,29 KB   54 Ilość pobrań

 

Tak wygląda "na żywo" Siglon PE ADV, przy nawijaniu nie traci koloru, nie jest taka sztywna jak X-Plasma, którą też mam nawinięta na innej szpuli, jak nią połowie trochę to podzielę się wrażeniami.

 



#3342 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1034 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 10 marzec 2021 - 18:50

attachicon.gif img_20210310095058_IMG_20210310_143202_zmniejszamy_pl (1).jpg

 

Tak wygląda "na żywo" Siglon PE ADV, przy nawijaniu nie traci koloru, nie jest taka sztywna jak X-Plasma, którą też mam nawinięta na innej szpuli, jak nią połowie trochę to podzielę się wrażeniami.

Błyszczy się tak trochę żyłkowato..


  • kostom63 i saitt lubią to

#3343 ONLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1646 postów

Napisano 10 marzec 2021 - 22:47

Chyba sobie kupię, a przynajmniej pojadę obejrzeć tego ADV. Jaką grubość masz na tym kołowrotku?
Tomek

#3344 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 784 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 11 marzec 2021 - 08:44

Chyba sobie kupię, a przynajmniej pojadę obejrzeć tego ADV. Jaką grubość masz na tym kołowrotku?
Tomek

 

0.6



#3345 OFFLINE   ktm777

ktm777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 13 marzec 2021 - 15:30

Czy można porównać wytrzymałość Siglona PE ADV i X-Plasmy, faktycznie ten nowy Siglon jest mocniejszy?
Według opisów producenta X-Plasma #1.0 (0.171mm) ma 10 lB, natomiast 
Siglon PE ADV #1.0 (0.171mm) to 12 lb (avg) lub nawet 17lb (max). Szukam czegoś delikatniejszego od X-Plasmy #0.6 do kija 5lb.



#3346 OFFLINE   foreks

foreks

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 34 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomasz

Napisano 13 marzec 2021 - 20:15

Testowałem tylko dwie plecionki, bo nie uważam, że mają jakieś większe przewagi przy spinningu, ale jak już nawijam, to Shimano Kairiki. Tu z wczoraj 0,06 na kleniojazie - dziś 6h rzucania i ani jednego supełka ani gniazda. Druga to była budżetowa Nihonto i ta plącze się jak każda inna, za to kosztuje 3x mniej. 

Shimano różne sprawdzałem cztero- i ośmiosplotowe 0,06, 0,13 i 0,16, a Nihomoto podobne sploty 0,06, 0,10 i 0,12mm. Zauważyłem, że 4x mniej plącze się od 8x (może przypadek), każda jedna tak samo się odbarwia, urywam w sumie tyle samo przynęt jednak co na żyłce. Liczyłem za to, że rzekomo cieńsza plecionka od żyłki przynajmniej będzie pomagać w rzutach - skoro nie pomaga przy zaczepach. Tymczasem opór linki na przelotce wg mnie zabiera całą przewagę plecionki, stąd plecionki nawijam głównie wtedy, kiedy znudzi mi się żyłka. Do tego plecionka wymaga FC, a dla mnie to nie takie proste zawiązać dobrze przypon z fluoro 0,25 do plecionki 0,10 - więc mam jeszcze dużo roboty z przyponami, które sam robię.

 

 

Załączone pliki


Użytkownik foreks edytował ten post 13 marzec 2021 - 20:16


#3347 ONLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 14 marzec 2021 - 01:35

Czy można porównać wytrzymałość Siglona PE ADV i X-Plasmy, faktycznie ten nowy Siglon jest mocniejszy?
Według opisów producenta X-Plasma #1.0 (0.171mm) ma 10 lB, natomiast 
Siglon PE ADV #1.0 (0.171mm) to 12 lb (avg) lub nawet 17lb (max). Szukam czegoś delikatniejszego od X-Plasmy #0.6 do kija 5lb.

Cześć, nie do końca. Siglon jest kierowany na runek hmm. ogólnie międzynarodowy, standardem jest podawanie wytrzymałości liniowej maksymalnej. X-Plasma jest kierowana na US, gdzie zwyczajowo podaje się wytrzymałość na węźle (około 50% liniowej). Reszta zależy od węzła. Do kija 5lb możesz sobie wziąć Siglona albo EGI STA 0.4-0.5. 


  • Koincydencja lubi to

#3348 OFFLINE   ktm777

ktm777

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 107 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 14 marzec 2021 - 15:53

Dzięki za wyjaśnienie.



#3349 OFFLINE   Gapn

Gapn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 postów
  • Imię:Marcin

Napisano 14 marzec 2021 - 21:38

Panowie, zastanawiam się nad wyborem plecionki na ten sezon. Szukam czegoś do łowienia kleni i jazi z Wisły. Plecionka ma współpracować z kijem Savage Gear Parabellum 3-16, raczej do lekkich przynęt. Do tej pory używałem Kamatsu Techron 0,08 olive green i zasadniczo byłem zadowolony, ale liczę na to, że uda się znaleźć coś jeszcze lepszego. Zastanawiam się nad Egi-metal i tu pojawia się pytanie - w jaki rozmiar celować, żeby zachować parametry porównywalne pod względem wytrzymałości do mojej starej plecionki? Lektura wątku, zamiast przynosić odpowiedzi, generuje nowe pytania :) Nie jestem w stanie odcedzić tego marketingowego bełkotu od rzeczywistych parametrów, a celowe mieszanie przez producentów wytrzymałości liniowej z wytrzymałością na węźle i zawyżanie obu dodatkowo wprowadza mętlik w głowie. Czy w tym wypadku Japończycy zawyżają dwukrotnie w stosunku do producentów amerykańskich, jak pisał ktoś wcześniej? Zapewne nie pozostaje mi nic innego, niż sprawdzić samemu. A ponieważ nie chcę kupować od razu 3 różnych rozmiarów, to wracam do pytania z początku posta - jaki rozmiar? Celować w 0.4? A może coś zupełnie innego niż Egi?

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#3350 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 14 marzec 2021 - 21:56

Ciężko o jednoznaczną odpowiedź. 0.4 będzie odpowiedni ale nie wiem jak z dużymi rybami sobie poradzi. 0.6 to bliższe rzuty ale bezpieczniejszy rozmiar i chyba lepiej pasuje do kija którego używasz. Weź też pod uwagę Upgrade - ma nieco wyższą wytrzymałość od egi.
  • Gapn lubi to

#3351 ONLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 14 marzec 2021 - 22:12

@Gapn To nie jest tak, że japończycy podają zawyżoną wartość. Po prostu rynek US ma swoją specyfikę i podaje się tam inne wartości - wytrzymałość na węźle, podczas gdy na resztę świata maksymalną wytrzymałość liniową (bez węzła). Power Pro jest tak samo w wersji na USA i resztę świata. Przykładowo rozmiar 0.15 sprzedawany w Stanach ma podaną wytrzymałość 10lb na węźle (~4.6kg), a ta sama plecionka sprzedawana na EU ma podane już 9kg. Tak samo robią też inni producenci.

 

Wracając do twojego pytania odnośnie grubości, w przypadku Sunline bardzo dobrze sprawdza mi się przelicznik pod tytułem PE/10 to mniej więcej odpowiednik grubościowy tego, co w sklepach, patrząc w rozmiarach rzeczywistych, a nie z etykietki. Przykładowo PE 1.2 odpowiada większości plecionek 0.12-0.13mm.  W twoim przypadku optymalne by było coś w okolicach PE 0.8 , może nawet PE 1 . Mam gdzieś próbkę EGI 0.6 i grubość jest praktycznie taka sama jak Siglona 0.6, może egi minimalnie grubsza, ale naprawdę są to różnice które równie dobrze mogą wynikać z dokładności procesów produkcyjnych, więc powyższe powinno się sprawdzić i dla EGI.  Podsumowując - potrzebujesz zapewne czegoś w rozmiarze PE 0.8-1 .  Moim zdaniem rozmiar PE 0.4 będzie za delikatne do takiego kija i możesz się niemiło rozczarować. 0.4 bardziej w stronę okoni na UL. Siglon 4x wypada bardzo fajnie w stosunku jakość/cena i kolory, ale markę wybierzesz sobie jak ci już pasuje czy inni doradzą.


  • Greg Fish, cristovo i Gapn lubią to

#3352 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 490 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 14 marzec 2021 - 23:41

 [...] plecionka wymaga FC [...]

Zbyt duże uproszczenie, plecionka nie wymaga FC, jeśli już, to tylko specyfika łowiska czasami wymusza użycie fluorocarbonu. Ale osobiście łowię na plecionki (zresztą niemal wyłącznie) sporo ponad 20 lat  i w zasadzie FC nie stosowałem (nawet na rafach), no może dwa razy spróbowałem. Natomiast plecionki czterosplotowe są mniej podatne na splątania, bowiem z reguły są nieco sztywniejsze, co w znacznym stopniu obniża tendencje splątaniowe. Inna jeszcze poruszona kwestia to "pomaganie w rzutach" poprzez zastosowanie cieńszej plecionki niż żyłka. Temat trudny, bo jest wiele zmiennych (i rodzajów plecionek i żyłek), niemniej jest to jak najbardziej realne. Mam wrażenie, które towarzyszy mi od dawna, że dalej rzucam właśnie plecionką (sic!), oczywiście mogę się mylić, ale wolałbym mieć rację ;). Jeśli jednak zależy mi na odległości (co na Wiśle jest często priorytetem), to w pierwszej kolejności zwracam uwagę na lotność przynęty, jak również skorelowanie ciężaru przynęty z możliwościami rzutowymi wędziska, by zoptymalizować ładowanie blanku. Tak czy inaczej, sama plecionka wszystkiego nie rozwiąże.


  • strary i lysy69 lubią to

#3353 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 15 marzec 2021 - 01:10

Panowie, zastanawiam się nad wyborem plecionki na ten sezon. Szukam czegoś do łowienia kleni i jazi z Wisły. Plecionka ma współpracować z kijem Savage Gear Parabellum 3-16, raczej do lekkich przynęt. Do tej pory używałem Kamatsu Techron 0,08 olive green i zasadniczo byłem zadowolony, ale liczę na to, że uda się znaleźć coś jeszcze lepszego. Zastanawiam się nad Egi-metal i tu pojawia się pytanie - w jaki rozmiar celować, żeby zachować parametry porównywalne pod względem wytrzymałości do mojej starej plecionki? Lektura wątku, zamiast przynosić odpowiedzi, generuje nowe pytania :) Nie jestem w stanie odcedzić tego marketingowego bełkotu od rzeczywistych parametrów, a celowe mieszanie przez producentów wytrzymałości liniowej z wytrzymałością na węźle i zawyżanie obu dodatkowo wprowadza mętlik w głowie. Czy w tym wypadku Japończycy zawyżają dwukrotnie w stosunku do producentów amerykańskich, jak pisał ktoś wcześniej? Zapewne nie pozostaje mi nic innego, niż sprawdzić samemu. A ponieważ nie chcę kupować od razu 3 różnych rozmiarów, to wracam do pytania z początku posta - jaki rozmiar? Celować w 0.4? A może coś zupełnie innego niż Egi?

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

 

sprawa bardzo prosta......kilka dni temu doszła do mnie od Kolegi #psulek dobra plecionka, Sunline Siglon x4 PE 0.5.......seledyn......ignorując powodziową wodę, pojechałem na testy.....znam tę linkę z mocniejszych rozmiarów, ale i ta będzie dość wytrzymała, mimo tego, że jest cieniutka.....a rzuty.....oj, robaczkiem na główce wolframowej poniżej grama przerzucałem Narew (dobrze ponad 20 metrów)......co prawda z wiatrem, ale robi wrażenie, kijek nie aż taki ultralajt......skorzystaj z dobrej rady i kup Siglona w dowolnym kolorze, koniecznie x4 (tzn. nie tyle koniecznie, co rozsądnie), PE 0.8 będzie dość dobrym kompromisem, super na duże klenie i ewentualne przyłowy.....na pewno nie PE 0.4.....PE 0.6 za to zapewne dałaby już radę, właśnie ten rozmiar stosowałem przy kleniach, ale Duel czy Varivas w palcach wydawał mi się nieco grubszy od tego Siglona......może to tylko wrażenie, ale skoro #psulek sugeruje nawet PE 1.0, to coś musi być na rzeczy ;)

 

tak czy siak warto tę plecionkę sprawdzić samemu, jest niedroga i nie ma co opierać się na zdaniu innych.....mnie polecono ją kiedyś, teraz ja polecam ją innym......być może nie jest najlepsza na świecie, ale może stanowić dobry punkt odniesienia :)


Użytkownik cristovo edytował ten post 15 marzec 2021 - 01:19


#3354 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 17 marzec 2021 - 01:11

Nie wiem, na jakim odcinku Wisły będzie łowione, ale klenie sugerują kamienie, a kamienie sugerują, ze nie warto się pchać z linką poniżej PE1.0. Jeśli w dodatku przy okazji kleniowania zdarza się rzucić za boleniem, czy brzaną, to śmiem nawet stwierdzić, ze PE1.2 byłoby lepsze. Wszelkie PE0.4 czy 0.6 zostawiłbym na małe rzeczki, a nie Wisłe.

#3355 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 17 marzec 2021 - 10:09

Racja i mój błąd wcześniej. Trochę zapomniałem że to duża rzeka i silny nurt
  • Gapn lubi to

#3356 OFFLINE   duszekpl

duszekpl

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów

Napisano 19 marzec 2021 - 21:30

Jestem ciekawy 

 

Jaki rozmiar pasuje to YGK / Siglon dla szczupak i sandacz, A okoń ?



#3357 OFFLINE   saitt

saitt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 821 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Paweł

Napisano 20 marzec 2021 - 07:53

Jestem ciekawy

Jaki rozmiar pasuje to YGK / Siglon dla szczupak i sandacz, A okoń ?


Dobrym pomysłem może okazać się dopasowanie wytrzymałości plecionki do mocy kija 😉👍
  • golsyl i Voiteh lubią to

#3358 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1954 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 17:06

Hmm, może i dobrym tylko czym sie kierować?

Wytrzymałością plecionki na węźle, na łaczniku czy podawaną na opakowaniu? Na opakowaniu z Polski, Japonii, USA czy Chin?

Jak dobrać tę plecionkę do kijów z USA, z Japonii, z Polski, z Chin z Ukrainy?

Jak do robionych w pracowni w różnych systemach zbrojenia np. Fuji KR czy Delta+Delfin czy nawet do takich, które nie mają opisów mocy czy C.W?


  • ktm777 lubi to

#3359 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 20 marzec 2021 - 20:25

Jestem ciekawy

Jaki rozmiar pasuje to YGK / Siglon dla szczupak i sandacz, A okoń ?

Na szczupaka i sandacza taka sama, jak rozmiar buta. Na okonia trzeba podzielić przez pierwiastek z dwóch.

Wybacz Kolego, ale w watku, który ma kilometr, zadajesz pytanie z czapy, zatem i odpowiedz jest adekwatna.
  • MaleX, kostom63 i Krzysiek65 lubią to

#3360 OFFLINE   Dawid.K

Dawid.K

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 188 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Dawid

Napisano 20 marzec 2021 - 23:11

Jestem ciekawy

Jaki rozmiar pasuje to YGK / Siglon dla szczupak i sandacz, A okoń ?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych