Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4572 odpowiedzi w tym temacie

#3361 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 20 marzec 2021 - 23:32

Hmm, może i dobrym tylko czym sie kierować?

Wytrzymałością plecionki na węźle, na łaczniku czy podawaną na opakowaniu? Na opakowaniu z Polski, Japonii, USA czy Chin?

Jak dobrać tę plecionkę do kijów z USA, z Japonii, z Polski, z Chin z Ukrainy?

Jak do robionych w pracowni w różnych systemach zbrojenia np. Fuji KR czy Delta+Delfin czy nawet do takich, które nie mają opisów mocy czy C.W?

 

ee tam, nie ma co komplikować prostych rzeczy.....ale jak już ktoś chciałby szukać jakiejś zasady, to może być i np. taka - moc kija w funtach wskazuje maksymalną grubość plecionki w nomenklaturze PE - brzmi może bez sensu, ale teraz sobie uświadomiłem, że w moim przypadku taka zasada działa od dawna, zupełnie podświadomie, na zasadzie zwykłego zdrowego rozsądku czy jakiegoś skromnego doświadczenia, po prostu na czuja.....czyli kij 12 lb, to plecionka max PE 1.2.....kij 10 lb, plecionka max PE 1.0.....8 lb, max PE 0.8.....przy japońskich linkach i przyzwoitych blankach sprawdza się.....a minimalne wartości to powiedzmy dwa oczka niżej.....i mamy zakres.....kij 12 lb obsługuje linki od PE 0.8 do 1.2......kij 10 lb od PE 0.6 do 1.0.....itd.....a zasada rezerwowa jest taka, że można dać oczko wyżej i niżej, hahahahaha.....Elitka 12 lb zniesie także plecionkę PE 1.5, jeżeli będzie taka potrzeba, głównie przy mocno zaczepowym łowisku i stosunkowo ciężkich przynętach (ale taka Elitka i tak ma raczej bliżej 15 lb moim zdaniem).....z drugiej strony nie będzie rwała linki PE 0.6, o ile.....

 

.....no właśnie, o ile ktoś z głową używa hamulca kołowrotka i stosuje odpowiednie przypony z żyłki czy fluorocarbonu.....tak więc nie da się połamać kija przez zbyt mocną linkę główną, jeżeli do tego dojdzie, to zawsze będzie to jakiś błąd wędkarza :P  :rolleyes:  :D 

 

a tak na poważnie, zamiast czytać do znudzenia forum, zamiast analizować opisy mocy na opakowaniach, trzeba kupić kilka szpulek, trzeba je nawinąć na kołowrotki, do łapki kilka kijków o różnej mocy i zastosowaniu, różne przynęty o różnych gramaturach i nad wodę! nic nie zastąpi własnego doświadczenia, a do jego zdobycia naprawdę nie potrzeba ani wyjątkowo dużo czasu, ani nawet ajkju powyżej 190 ;) 



#3362 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 20 marzec 2021 - 23:52

@duszekpl Do łowienia w rzece używam Sunline X-Plasma PE1, również Siglona 1.2 - w opcji średni spin 7-28g. Do okoni PE 0.4-0.6. Rozmiary PE0.2-PE0.3 to już typowy XUL do mikroprzynęt. Są niesamowicie cienkie, jak włos, ale coś za coś. Realnie na węźle wytrzymują 0.8 i 1.3kg, na łącznikach bezwęzłowych PE 0,3 wytrzymała około 1,8kg. Informacyjnie - uczciwe żyłki 0,12-0,13 wytrzymują 0,9kg na węźle. Gdzieś na forum przeczytałem, że pe 0,3 to kiepski produkt, bo ktoś ją rwał przy odstrzeliwaniu. Nie wiem czego się spodziewał przy takiej cieniźnie, szarpania kołków z dna? .

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#3363 OFFLINE   Sportfiskare

Sportfiskare

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 21 marzec 2021 - 21:58

Stosuje ktoś plecionkę Berkley FireLine Ultra 8 Smoke? Jeśli tak, to jakie są wasze opinie?

 

#3364 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1200 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 22 marzec 2021 - 17:36

Niestety skończyły mi się zapasy mojej ulubionej plecionki Stren Sonic Braid. Czy jest ktoś w stanie polecić coś podobnego do średniego spiningu?
  • MaleX lubi to

#3365 OFFLINE   Kamyk88

Kamyk88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Kamiński

Napisano 22 marzec 2021 - 20:27

Odebrałem dzisiaj paczkę od kolegi psukek z plecionką Sunline Siglon Pe 0,2 z myślą o łowieniu białorybu. I powiem Wam, że petarda. Takiego włoska to się nie spodziewałem. Sama agrafka to będzie lecieć i lecieć, nawet z kija od szczotki ;D

Użytkownik Kamyk88 edytował ten post 22 marzec 2021 - 20:27

  • psulek, cristovo i Alexspin lubią to

#3366 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 22 marzec 2021 - 22:55

PE 0.2 jest cienka ja Polsilver :)



#3367 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1034 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 23 marzec 2021 - 07:09

PE 0.2 jest cienka ja Polsilver :)

W jakim sensie?  B)



#3368 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3746 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 marzec 2021 - 10:29

Widać młody jesteś i nie masz porównania "Rawy Lux" z "Polsilverem"... :D


Użytkownik Alexspin edytował ten post 23 marzec 2021 - 10:29

  • jurkan i pawlikowski lubią to

#3369 OFFLINE   psd27

psd27

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1010 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 23 marzec 2021 - 13:31

Widać młody jesteś i nie masz porównania "Rawy Lux" z "Polsilverem"... :D

No Slawek Homax to istny młokos jest, urodzony po roku 2000’nym 😁
  • Alexspin lubi to

#3370 OFFLINE   Rando

Rando

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaChicago
  • Imię:Mateusz

Napisano 23 marzec 2021 - 15:14

 

Stosuje ktoś plecionkę Berkley FireLine Ultra 8 Smoke? Jeśli tak, to jakie są wasze opinie?

 

 

Pewnie bede w mniejszosci ale bardzo ja lubie. Mam ja na wiekszosci spinningowych kolowrotkow w smoke albo crystal kolorze (6-12 lb). Na poczatku bedzie bardzo sztywna (prawie jak drut) ale jak troche pokrecisz to robi sie, wedlug mnie, idealna. Oczywiscie co czlowiek to opinia i wielu jej nie lubi dlatego najlepiej jak sam sprubujesz. 



#3371 OFFLINE   Sportfiskare

Sportfiskare

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 24 marzec 2021 - 02:07

Pewnie bede w mniejszosci ale bardzo ja lubie. Mam ja na wiekszosci spinningowych kolowrotkow w smoke albo crystal kolorze (6-12 lb). Na poczatku bedzie bardzo sztywna (prawie jak drut) ale jak troche pokrecisz to robi sie, wedlug mnie, idealna. Oczywiscie co czlowiek to opinia i wielu jej nie lubi dlatego najlepiej jak sam sprubujesz. 

Dzisiaj kupiłem 0,10mm, będzie specjalnie nawijana na nowego Stradica. Plecionka zrobiła na mnie duże wrażenie, jeżeli chodzi o gładkość. Przetestowałem na niej kilka węzłów, z pomocą ciężarków. Tu radziła sobie trochę gorzej od mojej starej linki. Przy kilku próbach ledwo wytrzymywała 3,75kg, przy 3kg skuteczność węzła uni knot wahała się w 50%. Martwi mnie że tak strzela... Też tak masz?



#3372 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 490 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 24 marzec 2021 - 09:48

Niestety skończyły mi się zapasy mojej ulubionej plecionki Stren Sonic Braid. Czy jest ktoś w stanie polecić coś podobnego do średniego spiningu?

Swego czasu miałem podobny problem. Przerzuciłem sporo plecionek, podobne właściwości ma czterosplotowa Team Dragon Braid (chyba konfekcjonują plecionki Momoi). Słyszałem też, że porównywalna jest P-Line (też 4), ale tej akurat nie testowałem.  



#3373 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1601 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 25 marzec 2021 - 15:39

Sonic też był moją ulubioną. Tego sznurka nic nie zastąpi. Dla lubiących proste rozwiązania z USA został PowerStrike.
  • tomi101 lubi to

#3374 OFFLINE   Rando

Rando

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 30 postów
  • LokalizacjaChicago
  • Imię:Mateusz

Napisano 25 marzec 2021 - 15:43

Dzisiaj kupiłem 0,10mm, będzie specjalnie nawijana na nowego Stradica. Plecionka zrobiła na mnie duże wrażenie, jeżeli chodzi o gładkość. Przetestowałem na niej kilka węzłów, z pomocą ciężarków. Tu radziła sobie trochę gorzej od mojej starej linki. Przy kilku próbach ledwo wytrzymywała 3,75kg, przy 3kg skuteczność węzła uni knot wahała się w 50%. Martwi mnie że tak strzela... Też tak masz?

Wiem ze z jakis magicznych powodow czasami producenci urzywaja inne specifikacje w roznych krajach. 

Wedlug strony berkley (https://www.berkley-...ultra-8-1447326) 0.12mm jest szacowana do 1.8 kg, a 0.10mm nie ma nawet na rynku u nas. Wedlug tego przekroczyles juz jej limit.

Nie testowalem jej w garazu ale nigdy nie mialem problemu z urwaniami. Plecionki wiaze zawsze palomer.


Użytkownik Rando edytował ten post 25 marzec 2021 - 15:49


#3375 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1646 postów

Napisano 29 marzec 2021 - 00:02

Cześć, po wstępnych oględzinach kupiłem Sunline Siglon PE ADV. Wersja multicolor o grubości PE 1,5 i nominalnej wytrzymałości na zerwanie 18lb max 25lb( chyba nikt nie wie co to znaczy, mnie najbardziej interesowałaby minimalna siła potrzebna do zerwania). Grubość bardzo podobna do YGK Upgrade PE 1,5 i wizualnie i pod względem zajmowanego miejsca na szpuli. Tak jak pierwszy Sunline 8PE wręcz prawie okrągła, ale od niej zdecydowanie bardziej śliska ( jak inne najlepsze ) i ścisła, no i trochę sztywniejsza. Faktycznie jakby czymś wypełniona oraz otulona. Test na zerwanie 8,4; 9,5; 7,8 kg. Dwie skrajne próby zerwane zaraz przy łączniku bezwęzłowym, środkowa ok 20 cm od łącznika. Szorowanie prawie 2 razy lepiej niż tak chwalona niedawno YGK JIGMAN. 40 razy. Niestety próba na dość ostrym nożu ciągle wykazuje dużą przewagę żyłki. Zapomniałem dopisać, że kolory są lepiej rozłożone i zdecydowanie bardziej intensywne niż w innych znanych mi plecionkach.
Tomek

Użytkownik kostom63 edytował ten post 29 marzec 2021 - 00:39


#3376 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 29 marzec 2021 - 00:26

8,5 kg to około 18 funtów, czyli linka dobrze opisana......kiedyś oglądałem film pt. Nóż w wodzie i od tamtej pory dowiązuję z półtora metra żyłki do plecionki, lepiej z tymi nożami w wodzie uważać ;) a i tak wszystko wyjdzie w praniu, napisz kilka słów, gdy już trochę poużywasz, to może być bardzo ciekawy produkt B) 


  • kostom63 lubi to

#3377 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 marzec 2021 - 10:57

Wracam po roku być zakończyć obiecanym krótkim podsumowaniem test plecionki Lucky John Trout Area Game, która miałem przyjemność (?) łowić ostatni sezon. Używałem linki 8lb, 0.5 PE, opisywana Europę jako 0,112 mm, 5,90 kg, 75 m.

Test nie był krótki, całkowicie miarodajny, ale jego podsumowanie nie musi być obszerne. Cena - ok. 65 zł, ale za odcinek 75 m, więc tak tanio nie jest. Różowa linka, kolor zachowuje przeciętnie, tzn. oczywiście wyblaknięcie eksploatowanego odcinka po kilku wyjazdach jest wyraźnie zauważalne, ale nie gubi pigmentu tak, żeby przy pierwszych godzinach użycia zostawiać kolorowy ślad na rolce czy przelotkach. Średnica deklarowana/rzeczywista mniej więcej ok. Nie będę się czepiał. Przekrój (tak, wiem, plecionka nie ma średnicy), ale skoro producent podaje średnicę, to można przypuszczać, ze okrągły. Wątpię w to niezmiernie, jednak przy takiej pajęczynie nie ma to raczej większego znaczenia. Parametry wytrzymałościowe: tu już inaczej. Oczywiście 5,90 kg to bajki, 8lb też lekko chyba na wyrost, ale najważniejsze iż w praktyce, podczas normalnego użytkowania, ta wytrzymałość wypada po prostu słabiutko. Chodzi tu o następną ważną cechę tej linki: bardzo luźny splot. 4 splotowa linka po prostu strzępi się i mechaci nawet od samego kontaktu z szorstką dłonią. Przy wiązaniu rozwarstwia się bardzo łatwo. Zaciskając węzeł można ją znacznie osłabić. Wynikająca z tego poniekąd zaleta - bardzo mała sztywność, praktycznie swobodna wiotkość, nie rekompensuje wad. Kilkukrotna utrata przynęty z tego powodu była głównym powodem, dla którego musieliśmy się rozstać. Ja osobiście polecić jej nie mogę. Uważam, że to kiepska plecionka, odstająca w dół parametrami użytkowymi nawet od tego, co obecnie proponują marki Jaxon czy Mikado. Do dobrych linek Sunline, Avani, Momoi nawet nie ma co porównywać. Ament, cytując klasyka.

Użytkownik smokwelski edytował ten post 29 marzec 2021 - 11:55


#3378 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4893 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 marzec 2021 - 01:09

Niestety skończyły mi się zapasy mojej ulubionej plecionki Stren Sonic Braid. Czy jest ktoś w stanie polecić coś podobnego do średniego spiningu?

Jakiego rozmiaru szukasz?



#3379 OFFLINE   Krzyn

Krzyn

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 02 kwiecień 2021 - 06:22

Co sądzicie o RNS'ie? Kupiłem na ten sezon i jestem ciekaw Waszej opinii. Dzięki z góry.



#3380 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 02 kwiecień 2021 - 07:42

Sprawdzone plecionki o których jest ten wątek xD są po 70-150zł.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 8

0 użytkowników, 8 gości, 0 anonimowych