Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4404 odpowiedzi w tym temacie

#3581 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 03 luty 2022 - 11:03

Plecionki do 0,08 też składam podwójnie, powyżej tej grubości wystarcza pojedynczo. Używam tego węzła zarówno do 8-mio, jak i 4-ro splotowych. Jest łatwy w wiązaniu nawet gdy jest zimno.

Dawno temu, stosowałem go również do wiązania żyłki, też był niezawodny.


  • psulek lubi to

#3582 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4792 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 03 luty 2022 - 11:50

tylko plecionkę składam podwójnie

A to jest inny myk. Czasami pozwala wyciągnąć troszkę więcej z węzła.


  • smokwelski i morales lubią to

#3583 OFFLINE   smokwelski

smokwelski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1093 postów
  • LokalizacjaNowe Miasto Lubawskie
  • Imię:Krzysztof

Napisano 03 luty 2022 - 13:07

albo chociaż dwa razy owinąć przez uszko

#3584 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 03 luty 2022 - 20:38

albo chociaż dwa razy owinąć przez uszko

Dokładnie

Załączone pliki


  • Alexspin i S.N. lubią to

#3585 OFFLINE   Mariusz1000

Mariusz1000

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 314 postów
  • Lokalizacjanad wodą
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:G

Napisano 03 luty 2022 - 21:09

Tak , to chyba jeden z najlepszych węzłów jaki przedstawił kolega wyżej. Stosuję go , tylko plecionkę składam podwójnie. Bardzo dobrze się sprawdza przy plecionkach 12x.

Też stosuję, do wszystkich plecionek, nazywa się wezeł na dwa końce, w cienkich pletkach trzeba więcej owijek.



#3586 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 03 luty 2022 - 22:49

Moim zdaniem najlepszy(prostota wykonania versus wytrzymałość), to ten, który Marek Szymański opisuje w swojej książce, czyli "na trzy końce". Bardzo prosty, trzyma przy każdych plecionkach. Przy bardzo cienkich trzeba tylko kilka razy więcej zakręcić. Nie ma opcji, żeby się rozwiązał.

Użytkownik drakmen edytował ten post 03 luty 2022 - 22:52

  • BOB, cristovo i Alexspin lubią to

#3587 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 04 luty 2022 - 11:14

Ten zaprezentowany przeze mnie węzeł to właśnie "trzy końce z modyfikacją". Według doświadczeń osiąga wytrzymałość niemal 100% liniowej. Dla tego linka częściej pęka powyżej tego węzła.



#3588 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 04 luty 2022 - 11:18

albo chociaż dwa razy owinąć przez uszko

Stosuję zawsze, niezależnie od tego czy wiążę na pojedynczej, czy podwójnej plecionce. Uszko jest newralgicznym punktem, początkowo zdarzało mi się zerwanie na tym węźle, to właśnie na uszku i od tej pory przewlekam podwójnie. Jednak chyba powrócę do pojedynczego, bo szkoda kilku metrów plecionki, która się rwie w nieprzewidywalnym miejscu.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 04 luty 2022 - 11:21

  • mopar lubi to

#3589 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów

Napisano 04 luty 2022 - 11:53

Ja co raz wywalam ze dwa, trzy metry plecionki, przeczochrana przez karcze i kamienie to wiadomo że osłabiona
  • Alexspin lubi to

#3590 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 04 luty 2022 - 14:38

1. sprawdź stan przelotek.

2. jak przelotki ok to wywal plecionkę.

Przelotki ok , bo ten sam efekt na innych wędkach .Ale wizualnie i pod palcami tez sprawdziłem. Petki wyrzucone -tylko ile można pletek wyrzucać ? Stąd moje pytanie -post co kupić by się tak nie zachowywała? Bardzo proszę tylko bez linek stalowych :D  



#3591 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1621 postów

Napisano 04 luty 2022 - 17:49

Cześć, jakby tak kolega tylko trochę wątek poczytał to by wiedział, że Sunline ADV ma dobre opinie. Nietylko moje. Pozdrawiam Tomek
  • przemo_w lubi to

#3592 OFFLINE   POLONIAb

POLONIAb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjabyd
  • Imię:A
  • Nazwisko:S

Napisano 04 luty 2022 - 19:12

A różnice w sunline plasma a adv faktycznie tak widoczne? Bo przy tej samej grubosci są znaczne różnice w wytrzymałości.

#3593 OFFLINE   POLONIAb

POLONIAb

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjabyd
  • Imię:A
  • Nazwisko:S

Napisano 04 luty 2022 - 19:14

Np. Przy grubosci 1.7 PE to 18lb lub 30 lb. Oczywiście wg producenta
  • jankrobath lubi to

#3594 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2119 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 04 luty 2022 - 19:30

a

 

Przelotki ok , bo ten sam efekt na innych wędkach .Ale wizualnie i pod palcami tez sprawdziłem. Petki wyrzucone -tylko ile można pletek wyrzucać ? Stąd moje pytanie -post co kupić by się tak nie zachowywała? Bardzo proszę tylko bez linek stalowych :D  

a spróbuj łącznika bezwęzłowego , jak jest problem z węzłem , możesz dać podwójne oczko przed owinięciem  


  • Alexspin lubi to

#3595 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 04 luty 2022 - 22:44

wezly9.jpg
Stosuję go od wielu lat. Niezawodny, choć ma pewną wadę, w awaryjnej sytuacji linka nie pęka na węźle, ale powyżej niego w niekontrolowanym miejscu.



Stosuje ten węzeł od kad sięgam pamięcią , lecz ostatni oplot robię X2 i nie znam na dzień dzisiejszy mocniejszego zwłaszcza przy linkach bardzo cienkich
  • Alexspin lubi to

#3596 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 352 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 04 luty 2022 - 23:03

Ten zaprezentowany przeze mnie węzeł to właśnie "trzy końce z modyfikacją". Według doświadczeń osiąga wytrzymałość niemal 100% liniowej. Dla tego linka częściej pęka powyżej tego węzła.

Węzeł na "trzy końce", pozostawia trzy zbędne końce, z tego co widzę, u Ciebie jest jeden.
Pisałem o tym węźle:

Załączone pliki


  • BOB i cristovo lubią to

#3597 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1621 postów

Napisano 05 luty 2022 - 00:35

Cześć, znowu kupiłem Sunline ADV. Tym razem cztery grubości, ale dla mnie tylko niebieska 0,4 PE. Koledzy właściciele całej reszty pozwolili odciąć trochę na testy dla szerszej społeczności. Próby zerwania jak zwykle na łączniku bezwęzłowym, trzy razy ten sam kawałek.
0,4 PE na pudełku 5 lb, próby zerwania między 2,7 a 3,2 kg
0,5 PE pudełko 6 lb, próby między 2,8 a 3,6 kg
1,0 PE pudełko 12 lb, próby między 6,0 a 6,4 kg
1,2 PE pudełko 16 lb, próby między 6,7 a 7,2 kg
Żeby dopatrzeć się różnicy między 0,4 a 0,5 PE trzeba się wysilić, ale jest. Lepiej to widać między 1,0 a 1,2 PE. Bez względu na grubość i kolor linka jest śliska, trochę sztywna i ścisła, oraz jest tasiemką. 2 próby zerwania nie były idealnie przy łączniku, ale reszta tak. Ja moją używałem cały dzień łowiąc w mrozie. Oczywiście czasem przymarzła bo wodę ciągnie ze sobą jak każda inna żyłka czy plecionka, pewnie w tym miejscu uległa osłabieniu, bo 2 przynęty straciłem zbyt łatwo. Ale praktycznie nie widać zmiany koloru, zmechacenia czy innych oznak szorowania po oblodzonych przelotkach. We czwartek znowu łowiła i świetnie sobie radziła mimo, że pod koniec znowu był mały mróz i słychać było tarcie o przelotki. Widać lekkie odbarwienie, ale bez zmechacenia.
Pozdrawiam Tomek

Jak widać nie trzeba się dużo cofnąć, żeby coś znaleźć
  • strary lubi to

#3598 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 05 luty 2022 - 13:02

a

 

a spróbuj łącznika bezwęzłowego , jak jest problem z węzłem , możesz dać podwójne oczko przed owinięciem  

Problem jest nie tylko w  węźle bo pęka jak chce i gdzie chce a szczególnie nie na węźle tylko w pewnej odległości od niego. Wina jest albo w produkcji albo w tym ,ze plecionki są zleżałe w nieodpowiednich warunkach (rozmawiałem z pewnym gościem i stwierdził ,że nawet jak plecionka ma kilka lat ale nie była używana to nie traci swoich właściwości jak nie jest narażona na zbytnie światło, wilgoć  itd. ). Typu masz zawad i nie strzela na węźle tylko powiedzmy 10 metrów od niego , albo odstrzeliwuje przynęty w locie. Kupowałem już kilka i jest to samo -pierwsza myśl przelotki , więc je sprawdziłem , zmieniłem wędkę nic , kołowrotek też . Kupiłem nową to samo . Sił już nie mam.. Jeszcze jakby to było 0,08 ale ja nie schodzę poniże 0,14-0,16 zwykle standard na jednej to 0,18-0,20 a na drugiej 0,22-0,24 -czasem 0,26 .



#3599 OFFLINE   STREMER

STREMER

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 450 postów

Napisano 06 luty 2022 - 00:31

Czy ktoś używa tych pleciek w odcinkach 300 m?

1. DAIWA J-BRAID GRAND X8
0.13 mm
za 131 zł.

2. DAIWA TOURNAMENT X8 BRAID EVO+
0.12 lub 0.14 mm
za 315 zł.

3. SUFIX X8 BRAID
0.128 lub 0.148 mm
za 125.00 zł

4. SUFIX 131 G-CORE BRAID
0.128 lub 0.148 mm
za 280.00 zł

#3600 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 luty 2022 - 10:12

Zastanawia mnie, czy Sunline serio taką mocną linkę zrobił, czy jednak troszeczkę ją przegrubił?
Mam Adv 0.6 PE, czekam aż przyjdzie młynek, na którego płytką szpulę ludziom wchodzi dokładnie 150m 0.6 i nie chciałbym, by się okazało, że 30-40m nie wejdzie :)


Cześć, znowu kupiłem Sunline ADV. Tym razem cztery grubości, ale dla mnie tylko niebieska 0,4 PE. Koledzy właściciele całej reszty pozwolili odciąć trochę na testy dla szerszej społeczności. Próby zerwania jak zwykle na łączniku bezwęzłowym, trzy razy ten sam kawałek.
0,4 PE na pudełku 5 lb, próby zerwania między 2,7 a 3,2 kg
0,5 PE pudełko 6 lb, próby między 2,8 a 3,6 kg
1,0 PE pudełko 12 lb, próby między 6,0 a 6,4 kg
1,2 PE pudełko 16 lb, próby między 6,7 a 7,2 kg
Żeby dopatrzeć się różnicy między 0,4 a 0,5 PE trzeba się wysilić, ale jest. Lepiej to widać między 1,0 a 1,2 PE. Bez względu na grubość i kolor linka jest śliska, trochę sztywna i ścisła, oraz jest tasiemką. 2 próby zerwania nie były idealnie przy łączniku, ale reszta tak. Ja moją używałem cały dzień łowiąc w mrozie. Oczywiście czasem przymarzła bo wodę ciągnie ze sobą jak każda inna żyłka czy plecionka, pewnie w tym miejscu uległa osłabieniu, bo 2 przynęty straciłem zbyt łatwo. Ale praktycznie nie widać zmiany koloru, zmechacenia czy innych oznak szorowania po oblodzonych przelotkach. We czwartek znowu łowiła i świetnie sobie radziła mimo, że pod koniec znowu był mały mróz i słychać było tarcie o przelotki. Widać lekkie odbarwienie, ale bez zmechacenia.
Pozdrawiam Tomek

Zastanawia mnie, czy Sunline serio taką mocną linkę zrobił, czy jednak troszeczkę ją przegrubił?
Mam Adv 0.6 PE, czekam aż przyjdzie młynek, na którego płytką szpulę ludziom wchodzi dokładnie 150m 0.6 i nie chciałbym, by się okazało, że 30-40m trzeba będzie ciąć :)

Użytkownik Andżej edytował ten post 06 luty 2022 - 10:13





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych