Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4406 odpowiedzi w tym temacie

#3621 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4798 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 13 luty 2022 - 16:08

Ten patent to dobra odpowiedź na pękające węzły lub plecionki w losowych punktach ale nie tylko. Są jakieś argumenty przeciw?

Jestem za i też stosuję. Trzeba też dodać, że takie podejście mocno oszczędza czas- zamiast wiązać nowy przypon, a z tym trochę schodzi, to dowiązuję tylko agrafkę. Jak wyskakuję na godzinę-dwie, to takie wiązanie zestawu czasami zabiera połowę wypadu.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 13 luty 2022 - 16:09


#3622 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 13 luty 2022 - 19:52

Odnośnie wiązania plecionki to napiszę po raz ostatni: nie stosujmy węzła bezpośrednio na agrafce czy krętliku ale na przyponie z żyłki lub fluorocarbonu nieco słabszymi od linki głównej.

Żeby połączyć taki zestaw najlepiej sprawdzi się fg knot a dla kolegów z mniejszą wprawą proponuję węzeł "marchewkę" (jak znajdę na internecie tutorial to wrzucę).

Węzeł przed rzutem powinien znajdować się możliwie blisko szpuli.
attachicon.gif IMG_20220212_111944.jpg

Profit:
- przypon ma długość wędki i zabezpiecza linkę przed uszkodzeniami (kamienie na dnie lub lądowanie przynęt na drzewie)
- przypon mniej się plącze na kotwiczkach
- przypon strzela na wiązaniu agrafki i przy zrywach nie tracimy metrów plecionki
- przypon jest mniej widoczny dla ryb
- wiążemy go raz na kiedyś w zaciszu własnego domu dopóki przypon nie utraci przez nas oczekiwanej długości nadaje się wciąż do łowienia...
- fg knot lub marchewka przechodzą bez pierdnięcia przez przelotki.

Dorzućmy do tego konserwację plecionki cx80 i mamy co najmniej linkę na dwa lata. CO NAJMNIEJ (☞^o^) ☞ także ten... polecam!!

 

zgadzam się z Tobą w 97 procentach.....mam jedynie pewne wątpliwości co do CX80 i jego wpływu na plecionkę......kilka lat temu rwał mi się podejrzanie łatwo Varivas High Grade x4 PE 0.8.....popryskany właśnie tym wspomnianym silikonem

 

CX80 kupiłem po forumowych rekomendacjach Kuby Gucia, przeznaczeniem było łowienie żyłką w temperaturze bliskiej 0 stopni (lekki mróz).....spryskanie żyłki oraz 'natłuszczenie' przelotek przynosi pozytywne efekty, lód oczywiście i tak się pojawia, ale jest to zjawisko mniej uciążliwe, do tego łatwiej się go pozbyć

 

plecionki traktuję zazwyczaj mleczkiem Varivasa, ale to nie jest procedura chroniąca przed zamarzaniem......raz jeden użyłem CX80 i wyszło jak wyszło.....ponieważ plecionka była już wcześniej eksploatowana, następnie przeleżała kilka miesięcy, nie jest to w żadnym przypadku wiarygodne doświadczenie, możliwe, że zwykła koincydencja......obiecałem sobie, że powtórzę eksperyment z nową linką, ale nie było okazji, po prostu zimową porą wybieram raczej żyłkę

 

silikon uwalniany gwałtownie z puszki jest bardzo zimny, nigdy nie pryskam bezpośrednio po pierścieniach przelotek, najlepiej najpierw na szmatkę.....może za bardzo schłodziłem wtedy plecionkę......chociaż to raczej nie powinno mieć wpływu

 

natomiast dowiązywanie fluorocarbonu/żyłki do plecionki to bardzo dobry zwyczaj, opłaca się.....mam wrażenie, że nawet szczupaki chętniej na takie zestawy biorą.....podstawa to znaleźć dla siebie odpowiedni węzeł, do którego będzie zaufanie i który będzie można zawiązać w niesprzyjających warunkach, takich jak wiatr, chłód czy ograniczone światło.....Alberto, marchewa czy FG, dla każdego coś się znajdzie

 

o tym, że ryby takiego przyponu nie widzą, ewentualnie widzą mniej wyraźnie, wie większość.....ale jest teoria, mówił mi o tym znany właściwie każdemu nieprzypadkowemu wędkarzowi w Polsce człowiek (nie wymienię nazwiska, nie mam autoryzacji), że ryby plecionkę......słyszą......nie wiem, ale jest to możliwe, skoro słyszą grzechotki w woblerach, chrobotanie agrafki po metalowym oczku główki jigowej, a może nawet gruby, poskręcany przypon szczupakowy z fluorocarbonu (ja w każdym razie taki przypon czuję w ręku, dlatego za nimi nie przepadam.....zapewne za lekko łowię)......a inny człowiek, od lat żyjący w Australii, łowiący w wodach rybnych i czystych, wspominał mojemu kumplowi, że kto tam fluorocarbon dowiązuje, ten po prostu ma lepsze wyniki......każdy niech wyciąga wnioski na swoje potrzeby :rolleyes:


Użytkownik cristovo edytował ten post 13 luty 2022 - 20:11


#3623 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 13 luty 2022 - 19:54

Ten patent to dobra odpowiedź na pękające węzły lub plecionki w losowych punktach ale nie tylko. Są jakieś argumenty przeciw?

Dobre węzły i dobre plecionki, takie proste argumenty. Jeśli nie ustalimy o jakie warunki łowienia idzie, to niewiele z tej dyskusji. Dodam jedynie, że potrafię na jednym węźle obskoczyć kilka dni łowienia i nic nie pęka. Oczywiście mówię o łowieniu ryb na plecionki 15 lb i grubiej, nie biorę pod uwagę jakichś "lajtów" ;). Natomiast nie jestem przeciwnikiem fluorocarbonu, ma zastosowanie w pewnych warunkach.


Użytkownik MaleX edytował ten post 13 luty 2022 - 19:54

  • Biesan i lysy69 lubią to

#3624 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 13 luty 2022 - 20:52

Do jerków wolę cienki drut 1x1 niż fluorocarbon. Plecionka 50lb tu nie ma prawa nic puścić na dobrze zawiązanym węźle na krętliku. Co nie zmienia faktu że fluorocarbon ma też swoje zalety, z tym że celowo na szczupaki nic poniżej 1.0 mm o czym się już przekonałem.
  • MaleX lubi to

#3625 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 13 luty 2022 - 21:28

przypon może oznaczać zabezpieczenie przeciwszczupakowe, ale i dowiązywany do plecionki odcinek żyłki czy fluorocarbonu w celach wspominanych wyżej......oczywiście można od razu dowiązać gruby fluorocarbon i będzie dwa w jednym ;)

 

z jakiegoś powodu youtube zaproponował mi na głównej poniższy filmik.....znalazłem jakąś starą żyłkę mniej więcej 0,20 mm, kawałek plecionki PE 1.2 bądź 1.5.....niby mało pasujące do siebie, ale po kilku próbach FG wychodzi tak mocny, że nie jestem w stanie tej żyłki porwać, chyba 99,99 % wytrzymałości zachowane.....nie wyślizguje się......trzeba potrenować i da się prawie po omacku wykonać B)

 


Użytkownik cristovo edytował ten post 13 luty 2022 - 21:28

  • Artech, wiwaldi1970 i kineret lubią to

#3626 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów

Napisano 13 luty 2022 - 21:53

Tjaaaa....a jaką grubość ma FC stosowany do "zabezpieczenia" np plecionki #0.6 (10lb)? No trochę mniej niż 10lb, prawda? Czyli mniej niż niż #2.0 o wytrzymałości 10lb.

 

I teraz dalej, ta plecionka ma 0,132 mm (z opakowania biorę) a taki FC ma 0,265mm.

 

Naprawdę da się tym dłubać okonki na głowkach 1-3g. Powodzenia... :)



#3627 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 13 luty 2022 - 22:00

Tjaaaa....a jaką grubość ma FC stosowany do "zabezpieczenia" np plecionki #0.6 (10lb)? No trochę mniej niż 10lb, prawda? Czyli mniej niż niż #2.0 o wytrzymałości 10lb.

 

I teraz dalej, ta plecionka ma 0,132 mm (z opakowania biorę) a taki FC ma 0,265mm.

 

Naprawdę da się tym dłubać okonki na głowkach 1-3g. Powodzenia... :)

 

nie do końca zrozumiałem, ale jestem trzeźwy......do plecionki PE 0.6 dowiązuję np. żyłkę czy fluorocarbon 0,16 mm.....albo 0,19 mm.....na takim zestawie (z fluorocarbonem 0,16 mm) wyjąłem szczupaka 98 cm (ale dodatkowo do agrafki doczepiony był cieniutki przypon wolframowy, taki do 5 kg chyba i z 15 cm długości), bolenia powyżej 70 cm itd.....da się dłubać okonki, ale zazwyczaj poniżej 2 gramów ołowiu nie schodzę B)

 

guzik mnie interesują oznaczenia wytrzymałości na opakowaniach.....dobieram wedle własnego uznania.....do plecionki PE 1.0 można wiązać (wg moich standardów) choćby 0,26 mm fluorocarbonu.....a można 0,20 mm

 

aaa.....i jeszcze jedno.....gdy zależy mi na osłabieniu zestawu (a to po to, by jak urywać, to tylko agrafkę z przynętą), używam do wiązania agrafki średnio wytrzymałego węzła.....dla jednych linek jest to Palomar, dla innych jakiś prosty, bez nazwy......gdy chcę mieć najmocniejsze wiązania z możliwych, licząc się z tym, że puści na łączeniu plecionki z fluorocarbonem, agrafkę wiążę węzłem 'na 3 końce' :rolleyes:

 

plecionki kupowane u forumowych Kolegów (dawniej Varivas, obecnie głównie Sunline.....dla Siglona x4 póki co nie widzę konkurencji w kategorii 'plecionki 4-splotowe') są oryginalne i wytrzymałe, nigdy mi się nie przytrafiło, bo któraś strzeliła w połowie odcinka między mną a przynętą.....ale jeżeli ktoś lubi chińskie loterie, może mieć doświadczenia zupełnie inne :D


Użytkownik cristovo edytował ten post 13 luty 2022 - 22:15

  • Pescador de caña lubi to

#3628 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów

Napisano 13 luty 2022 - 22:29

A jaki sens ma łowienie na plecionkę 10lb z dowiązanym FC 0.16 czyli 5lb?


  • MaleX lubi to

#3629 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 13 luty 2022 - 23:09

A jaki sens ma łowienie na plecionkę 10lb z dowiązanym FC 0.16 czyli 5lb?

 

no widzisz....przywiązujesz wagę do cyferek na opakowaniu......ja nie.....sens jest duży - cienka plecionka ze stosunkowo cienką żyłką/fluorocrbonem dają dobre rezultaty ;)

 

cienka plecionka pozwala na dalsze rzutu lekkimi przynętami, pasuje do lekkich kijów i kołowrotków z płytkimi szpulami.....a dowiązany przypon jest na tyle cienki i na tyle krótki, że ani nie ogranicza tych dalekich rzutów, ani nie przeszkadza rybom, ani nie wpływa w sposób widoczny na pracę przynęty

 

dowiązuję od około metra, do około dwóch, w zależności od metody, długości kija, przelotek, przynęt, celu.....więcej brań, a końcówka plecionki zabezpieczona przed kontaktem z dnem i przetarciami o leżące przeszkody.....same plusy

 

oczywiście mógłbym zejść z grubością plecionki.....ale nie wierzę w deklarowane moce, do tego linka się zużywa, zaciąga, mechaci, osłabia się.....i po chwili jest połowa z opisu.....więc poniżej PE 0.5 nie ryzykuję.....i nie dowiązuję przyponów cieńszych niż 0,16 mm.....że ktoś inaczej łowi? lepiej? logiczniej? poprawniej? niech łowi, nie mój interes :rolleyes:


Użytkownik cristovo edytował ten post 13 luty 2022 - 23:52

  • Artech i Pescador de caña lubią to

#3630 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 15 luty 2022 - 09:32

Ponawiam pytanie/prośbę.


Szukam użytkownika, który mógłby coś napisać o tym produkcie. Coś ostatnio tylko o węzłach idzie.😀

Załączone pliki


Użytkownik wiwaldi1970 edytował ten post 15 luty 2022 - 09:34


#3631 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 463 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 15 luty 2022 - 09:42

125m niska cena jak na x12 i bez oznaczeń PE. Tyle mogę napisać o tym produkcie na sucho ☜ (↼_↼)

#3632 OFFLINE   duszekpl

duszekpl

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 17 postów

Napisano 16 luty 2022 - 19:21

jaki plecionka do okoniówka a przypon flurocarbon ?



#3633 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1622 postów

Napisano 16 luty 2022 - 23:37

jaki plecionka do okoniówka a przypon flurocarbon ?

Witam, ktoś coś zrozumiał?
Tomek

#3634 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3698 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 17 luty 2022 - 05:56

Plecionka Sunline Siglon PE4x 0,4 (6lb, 2,9kg)

Fluorocarbon DRAGON Invisible 0,18mm (2,35kg) tylko po co? Przed obcięciem przez szczupaka nie uchroni, a okoni nie odstrasza przypon metalowy, polecam DRAGON Surfstrand Light 1x19/0,15mm (3kg) nie krótszy niż 30cm.


  • MaleX, Biesan i duszekpl lubią to

#3635 OFFLINE   Kamil_D

Kamil_D

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 956 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 18 luty 2022 - 15:04

Chciałbym podpytać mądrzejszych ode mnie , czy do łowienia na Wiśle, Narwi za boleniem, sandaczem lepiej sprawdzi się plecionka pe 1.2 (20 lb) czy 1.5 (25 lb) ?

#3636 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 18 luty 2022 - 20:40

Chciałbym podpytać mądrzejszych ode mnie , czy do łowienia na Wiśle, Narwi za boleniem, sandaczem lepiej sprawdzi się plecionka pe 1.2 (20 lb) czy 1.5 (25 lb) ?


Wszystko zależy od tego co i czym zamierzasz łowić. 1.2 da ci większy komfort łowienia i łowiąc do 30 , 40 gram po więcej bym nie sięgał. Osobiście preferuję x4ki i jeśli łowię sandacze , bolenie czy szczupaki trzymam się róż #1 i #1.2. 8mka z racji swej delikutasnosci zostaje na inne okazje i tematy.

#3637 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 18 luty 2022 - 20:44

Szukam użytkownika, który mógłby coś napisać o tym produkcie. Coś ostatnio tylko o węzłach idzie.😀


Miałem przygodę z 8ka z tego miotu . Fajna ładna , ale kulawą i nogi jej się płaczą. Miała mega tendencje do plątania. Ale w łapkach super. Wywalilem na 2 wyjezdzie
  • popper lubi to

#3638 OFFLINE   jacob1993

jacob1993

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 973 postów
  • LokalizacjaMielec

Napisano 19 luty 2022 - 18:07

Jaka plecionkę polecieli na Wiśle sandacz/bolen kolejny sezon power pro 10lb.
Czy może coś innego ?

#3639 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1622 postów

Napisano 19 luty 2022 - 21:33

Plaga jakaś?
  • Alexspin lubi to

#3640 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1963 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 19 luty 2022 - 21:37

Plaga jakaś?

Może za mocne podmuchy wiatru? :lol:  :D


  • doktorek i kostom63 lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych