Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4440 odpowiedzi w tym temacie

#3601 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 06 luty 2022 - 10:27

Na jaki kołowrotek będziesz nawijał plecionkę?



#3602 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 luty 2022 - 14:36

Na jaki kołowrotek będziesz nawijał plecionkę?

 

Tsurinoya Jaguar 2000. Już ludzi pytałem i takiego YGK im faktycznie wchodzi 150m plecionki 0.6 PE, ale też pewnie kwestia, z jakim oporem/jak się nawija.

NIestety Chińczyki zamiast zrobić szpulę z lekkim zapasem (wchodzi np. 180m plecionki PE 0.6), to zrobili szpulę na styk i trzeba kombinować. Ale zawsze będę miał też głęboką szpulę i chyba pójdzie w ruch. Ale po to kupiłem kołowrotek ze szpulą płytką, by podkładu nie musieć nawijać/nawinąć dosłownie kilk metrów i mieć święty spokój... no i niedoczekanie :)



#3603 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3721 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 07 luty 2022 - 06:24

Węzeł na "trzy końce", pozostawia trzy zbędne końce, z tego co widzę, u Ciebie jest jeden.
Pisałem o tym węźle:

Tak ma trzy końce, bo jest wiązany podwójną linką... ;)

Pokazany przeze mnie jest wiązany pojedynczą linką, gdyby był podwójną, to wyglądałby dokładnie tak jak na Twoim rysunku.


Użytkownik Alexspin edytował ten post 07 luty 2022 - 06:25


#3604 OFFLINE   STYCHU3

STYCHU3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 75 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:S

Napisano 07 luty 2022 - 17:50

Co sądzicie o tej plecionce ygk x braid braided cord x8 pe 0.3 8lb ?

Załączone pliki



#3605 OFFLINE   TOMIS1975

TOMIS1975

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 315 postów
  • LokalizacjaTarnow
  • Imię:Tomasz

Napisano 10 luty 2022 - 07:29

Sufix "Matrix"
Nazwa jak z filmu.
Cena poniżej 50 pln,kolor czarny.
Używa ktoś? Proszę o opinie.

#3606 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1633 postów

Napisano 10 luty 2022 - 16:41

Mam jakąś wersję 4x, multicolor. Mało używałem, gruby, porządny się wydaje, ale sznurek. Ciasny splot, marna gładkość.
Tomek

#3607 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 11 luty 2022 - 19:48

Za okoniami ganiam już kilka ładnych lat, łowię w małych zarośniętych rzeczkach, w Odrze, jej kanałach i starorzeczach. Plecionek różnych miałem ze 20-30 spokojnie. Od chińskich po te za 200 zł i chyba znalazłem swój ideał :)

Drugi rok używam Sunlinex4. Od nawinięcia aż do ostatnich metrów, bo przecież rwę sporo, jest taka sama, mocna i przewidywalna. No i za ludzkie pieniądze ;)

 

Polecam jeśli komuś nie przeszkadza 4x choć i tak jest stosunkowo cicha.



#3608 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 11 luty 2022 - 23:10

Czy ktoś używał tej plecionki? Jak walory użytkowe.

Załączone pliki


Użytkownik wiwaldi1970 edytował ten post 11 luty 2022 - 23:10


#3609 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 12 luty 2022 - 11:54

Odnośnie wiązania plecionki to napiszę po raz ostatni: nie stosujmy węzła bezpośrednio na agrafce czy krętliku ale na przyponie z żyłki lub fluorocarbonu nieco słabszymi od linki głównej.

Żeby połączyć taki zestaw najlepiej sprawdzi się fg knot a dla kolegów z mniejszą wprawą proponuję węzeł "marchewkę" (jak znajdę na internecie tutorial to wrzucę).

Węzeł przed rzutem powinien znajdować się możliwie blisko szpuli.
Załączony plik  IMG_20220212_111944.jpg   83,28 KB   37 Ilość pobrań

Profit:
- przypon ma długość wędki i zabezpiecza linkę przed uszkodzeniami (kamienie na dnie lub lądowanie przynęt na drzewie)
- przypon mniej się plącze na kotwiczkach
- przypon strzela na wiązaniu agrafki i przy zrywach nie tracimy metrów plecionki
- przypon jest mniej widoczny dla ryb
- wiążemy go raz na kiedyś w zaciszu własnego domu dopóki przypon nie utraci przez nas oczekiwanej długości nadaje się wciąż do łowienia...
- fg knot lub marchewka przechodzą bez pierdnięcia przez przelotki.

Dorzućmy do tego konserwację plecionki cx80 i mamy co najmniej linkę na dwa lata. CO NAJMNIEJ (☞^o^) ☞ także ten... polecam!!
  • cristovo i kineret lubią to

#3610 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 12 luty 2022 - 12:28

Odnośnie wiązania plecionki to napiszę po raz ostatni: nie stosujmy węzła bezpośrednio na agrafce czy krętliku ale na przyponie z żyłki lub fluorocarbonu nieco słabszymi od linki głównej.

 

Na plecionki łowię od połowy lat 90 bez przerwy i pierwsze słyszę, by nie można było wiązać plecionki bezpośrednio do agrafki, krętlika. Oczywiście można i stosujmy węzeł bezpośredni! W wielu przypadkach nie ma potrzeby stosowania przyponu z fluorocarbonu czy żyłki. Owszem, czasami można go stosować, szczególnie na sztucznych rafach czy opaska sypanych z gruzu, rafach z racicznicami, z prętami stalowymi itp., ale i tam lepiej mi się sprawdzał przypon ze stalowej plecionki (kiedy przyłowem mogą być spore szczupaki).   


  • Biesan, strary i lysy69 lubią to

#3611 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 12 luty 2022 - 12:50

Jupi stosujmy węzły bezpośrednie←(*꒪ヮ꒪*) Bez sensu ktoś wymyślił te - o matko - przypony wędkarskie...

#3612 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 12 luty 2022 - 14:25

Oczywiście, że nie używamy żadnych przyponów oprócz wolframów /jeśli spodziewamy się szczupaków/ odkąd wróciliśmy do linek x4.



#3613 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 12 luty 2022 - 15:55

Ten patent to dobra odpowiedź na pękające węzły lub plecionki w losowych punktach ale nie tylko. Są jakieś argumenty przeciw?

#3614 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 12 luty 2022 - 16:25

Otóż nic z tych rzeczy, wszystko ma swój sens....

Tak można robić tylko przy x4 i od #6 w górę i takich przewidywalnych, jak wcześniej pisałem używam tylko Siglonax4 i nie zamierzam zmieniać

Wszystkie x8 oraz niżej niż #5 warto  zabezpieczać żyłką lub fluoorocarbonem.

 

X8 zabezpieczona przyponem też potrafi strzelić gdzie bądź bo jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, otarcie o korzeń czy kamień i przypon nie pomaga, idzie kilka, kilkanaście metrów w diabli. Zdarzało mi się, że zadzior na dłoni uszkadzał takie tyciplecionki X8. Dlatego z nich zrezygnowałem i nie poszedlem dalej w x9 czy x12. Warunki w których łowię nie pozwalają na inne linki. Szkoda mi ryb, które po wejściu w krzak czy korzeń tam zostawały oraz kieszeni bo kilka szpulek rocznie, dobrej x8 to prawie wczasy na plaży ;)


  • nalewator lubi to

#3615 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 12 luty 2022 - 19:13

Wszystkie plecionki niezależnie od grubości liczby splotów i miejsca połowu warto jest zakończyć przyponem. Ja też jestem zwolennikiem X4 ale zawsze mam fc na końcu.

Argumenty przeciw o których słyszałem nigdy do tej pory mi się nie potwierdziły ale ciągle mam je na uwadze. I tak:
Fc nawet cienki psuje pracę jaskółek (pytanie jeszcze co oznacza cienki, bo u mnie 0,14 i 0.16 są perfecta a nawet 0,25mm przy główce 5,5g)
Węzeł przy grubej rybie potrafi uszkodzić się na przelotkach w skutek napięcia i tarcia o nie (nigdy nie miałem takiej sytuacji ale staram się podczas holu aby możliwie najmniej forsować fg knot na przelotkach)

Nie trzeba stosować oczywiście ale tak jak wcześniej pisałem za dużo jest "za" żeby tego nie robić ;)

Użytkownik Pescador de caña edytował ten post 12 luty 2022 - 19:27

  • cristovo lubi to

#3616 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 13 luty 2022 - 09:12

Świetna grafika opisująca "marchewkę"

http://jerkbait.pl/t...-jak/?p=1744518

Węzeł prawie idealny: prosty szybki w montażu i wytrzymały.

Tak naprawdę od fg knot różni go tylko grubość (choć wytrzymałości nie porównywałem obu węzłów to wydaje mi się ona bardzo zbliżona). Taki drobiazg... w zasadzie dotyczy on tylko super małych przelotek: Marchewka w najgrubszym miejscu ma grubość X2 FC + X2 plecionka natomiast FG Knot X1 FC + 2x plecionka.

Kto stosuje takie rozwiązania raczej nie wraca już do wiązania bezpośredniego agrafki do plecionki. Choć oczywiście są wyjątki osób które np lubią prostotę zestawu więc niech każdy próbuje po swojemu.
  • cristovo lubi to

#3617 OFFLINE   golsyl

golsyl

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • LokalizacjaStockholm
  • Imię:Michał

Napisano 13 luty 2022 - 09:38

 Hej .Do łączenia plecionki i flourocarbonu/żyłki stosuję ten węzeł .Dodam tylko ,że zawsze nadpalam obie końcówki .Powstają zgrubienia zapobiegające wyślizgiwaniu się z węzła  https://youtu.be/YxhDxewFPWc 


  • Adaś Niezgódka lubi to

#3618 OFFLINE   Adaś Niezgódka

Adaś Niezgódka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 231 postów
  • Lokalizacjanieopodal Wrocławia
  • Imię:Adam

Napisano 13 luty 2022 - 09:56

 Hej .Do łączenia plecionki i flourocarbonu/żyłki stosuję ten węzeł .Dodam tylko ,że zawsze nadpalam obie końcówki .Powstają zgrubienia zapobiegające wyślizgiwaniu się z węzła  https://youtu.be/YxhDxewFPWc 

Patent z nadpalaniem końcówek stosuję o dawna, skutecznie eliminuje problem puszczania węzłów.

 

Nawet  tych nieudanych, wiązanych po ciemaku lub pod wpływem ...   :D


Użytkownik Adaś Niezgódka edytował ten post 13 luty 2022 - 09:58

  • golsyl i md30 lubią to

#3619 OFFLINE   Pescador de caña

Pescador de caña

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów
  • LokalizacjaBuenas Noches
  • Imię:Mrevansh

Napisano 13 luty 2022 - 09:59

Hej :) na chwilę obecną tj. 13.02.22r 9:59 na Świecie nie ma lepszego węzła fc-plecionka niż FG Knot. Najsmuklejszy, najbardziej wytrzymały choć nie należy do najprostszych.
  • cristovo lubi to

#3620 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 13 luty 2022 - 13:02

Czy ktoś używał tej plecionki? Jak walory użytkowe.


Ponawiam pytanie/prośbę.

Załączone pliki


Użytkownik wiwaldi1970 edytował ten post 13 luty 2022 - 13:03