Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka, ale która...?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4406 odpowiedzi w tym temacie

#3781 OFFLINE   steniu7

steniu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Henryk
  • Nazwisko:Stencel

Napisano 25 kwiecień 2022 - 17:55

Pe 1.0 zrywam przy zacięciu.



#3782 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4562 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 25 kwiecień 2022 - 18:01

Pe 1.0 zrywam przy zacięciu.


Jakim kijem i jaką plecionkę ? I tak przy okazji jaki kołowrotek masz przy tym kiju ?

#3783 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2299 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 25 kwiecień 2022 - 19:34

Jaka grubość PE polecacie do kijka sandacz na lekko, okoń na średnio mianowicie kij ltws76mlxf2. Myślę nad PE 0.5-0.6 EGI Metal. Co o tym sądzicie?

Przy japońskich ośmiosplotówkach zakładałbym PE 1,0 i będzie akuratnie  :) . No chyba , że warunki łowiska typu uciąg lub głębokość wymagają zejścia z grubością/objętością linki lub to okoń właśnie jest absolutnym priorytetem i celem , a sandacz zdarzyć się tylko może  ;) .


Użytkownik malinabar edytował ten post 25 kwiecień 2022 - 19:36

  • zandermafija*SpinnigistaWT lubi to

#3784 OFFLINE   steniu7

steniu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Henryk
  • Nazwisko:Stencel

Napisano 25 kwiecień 2022 - 20:24

Jakim kijem i jaką plecionkę ? I tak przy okazji jaki kołowrotek masz przy tym kiju ?

Thorus boron 17lb twin power pg sunline x4.



#3785 OFFLINE   steniu7

steniu7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŚwiebodzin
  • Imię:Henryk
  • Nazwisko:Stencel

Napisano 25 kwiecień 2022 - 20:26

Thorus boron 17lb twin power pg sunline x4.

Teraz łowię na pe1.5 i jest dobrze.



#3786 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4796 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 kwiecień 2022 - 20:28

Thorus boron 17lb twin power pg sunline x4.

To jest za słabe do tego kija. PE1 to jest linka na poziomie 0,10mm z tego co normalnie w sklepach. Miałem podobny problem. Przy uncjówkach nie schodzę Siglonem poniżej PE 1.2 , z amerykańskich 0,13/8lb test na węźle.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Użytkownik psulek edytował ten post 25 kwiecień 2022 - 20:30

  • MaleX i cristovo lubią to

#3787 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 25 kwiecień 2022 - 21:13

Jaka grubość PE polecacie do kijka sandacz na lekko, okoń na średnio mianowicie kij ltws76mlxf2. Myślę nad PE 0.5-0.6 EGI Metal. Co o tym sądzicie?

0.8 spokojnie da radę, przy czym jak cw nie jest zaniżone sztucznie i to fwktycznie kij do okolic 12g, to 0.6 PE spokojnie wystarczy, do wędki do 15g też bym taki sznurek polecał. Polecam zobaczyć wątek "baza ugięć" i pamiętać, że dobre 0.6 PE wytrzymuje ponad 2,5kg na węźle, tylko trzeba raz na np. 3
-4 wypady ucinać ostatnie 2m na wszelki wypadek. A jak słyszę o zrywaniu plecionek przy zacinaniu (takim kijem to i zerwanie 0.6 jest nierealne praktycznie), to znaczy, że ktoś oblał najprostszy wędkarski test na inteligencję i skręcił hamulec do oporu.

Do okonia to i 0.4 PE wystarcza i to z dużym zapasem, jak raz w życiu ktoś w Polsce trafi okonia 50cm, to też go wyholuje nawet na żyłce 0,12mm, tylko trzeba hamulca czasem użyć prawidłowo.

Użytkownik Andżej edytował ten post 25 kwiecień 2022 - 21:18


#3788 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 25 kwiecień 2022 - 22:59

Andrzej jakby ryby braly na środku wanny bez zaczepów i generalnie same wpływały do podbieraka to tak 0.4 na okonki może wystarczy ... fakt żyłka 0.12 i wędka do 5g i hamulec w kołowrotku idealny zestaw na duże ryby !

Użytkownik Olsztynteam edytował ten post 25 kwiecień 2022 - 22:59


#3789 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4796 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 25 kwiecień 2022 - 23:11

Andżej, mował była o odstrzeleniu na PE 1.0 kijem 7-28g, do 17lb, na dodatek szybkim. To jest akurat bardzo prawdopodobne i nie pomoże nawet luzowanie hamulca - no chyba że szpula ma chodzić prawie bez oporu, ale tu może być problem w drugą stronę. Temat kiedyś przerabiałem na Blue Rapid i po zubożeniu o kilka wobków i gum a wzbogacony o nowe obserwacje doszedłem do konkluzji jak wyżej.


Użytkownik psulek edytował ten post 26 kwiecień 2022 - 10:52

  • bob74 lubi to

#3790 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4562 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 26 kwiecień 2022 - 07:52

Pe 1.0 zrywam przy zacięciu.


Chodziło o to, że rwała się koledze podczas zacianania stąd moja ciekawość w kwestii sprzętu bo i mnie się wydaje, że nie jest łatwo zrywać plecionkę pe 1.0 w trakcie cięcia.

#3791 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 26 kwiecień 2022 - 19:45

Andrzej jakby ryby braly na środku wanny bez zaczepów i generalnie same wpływały do podbieraka to tak 0.4 na okonki może wystarczy ... fakt żyłka 0.12 i wędka do 5g i hamulec w kołowrotku idealny zestaw na duże ryby !


Wędka do 5g wyholuje absolutnie każdego okonia. Problem może być przy jakiejś rekordowej rybie, która właśnie nażarła się amfetaminy. Jaka jest szansa na trafienie na taki przypadek - oceń sam. Ludzie i metrowego szczupaka na tym holują, choć oczywiście nie jest to robota na 30s z zakręconym hamulcem i ciągnąc rybę do brzegu kręcąc korbą kołowrotka jakby to był klucz do dokręcania kół w samochodzie (też do oporu, najlepiej z metrową przedłużką).
Na plecionce 0.4 PE holujesz praktycznie KAŻDEGO okonia siłowo. Na tej plecionce możesz gdzieś 1,5kg rybę wyciągnąć z wody za pysk pionowo i jeszcze zostanie zapas (zależy jaka to plecionka ma się rozumieć), szczupaka 75cm w miejscu nie zatrzymasz, ale tu problemem będzie w 1. kolejności WĘDKA jeśli mówimy o UL - ale taki as jak ty pewnie UL się brzydzi.


A na zaczepach i tak zerwiesz zestaw i tak, jak ci w nie ryba wejdzie, więc skończ te bajki. 0.6 PE do wędki do 12 czy 15g wytrzyma więcej niż wędka. Jedyna różnica w praktyce to będzie, jak będziesz rwał łapami przynętę w zaczepach. Ale różnica taka, że uratujesz 1 przynętę na 10 więcej.


Za to 1.0 PE zamiast 0.6 PE to krótsze rzuty, przy lżejszych przynętach - w cholerę krótsze, brody jak diabli przy lekkich przynętach i niezły cyrk na wietrze.


Andżej, mował była o odstrzeleniu na PE 1.0 kijem 7-28g, do 17lb, na dodatek szybkim. To jest akurat bardzo prawdopodobne i nie pomoże nawet luzowanie hamulca - no chyba że szpula ma chodzić prawie bez oporu, ale tu może być problem w drugą stronę. Temat kiedyś przerabiałem na Blue Rapid i po zubożeniu o kilka wobków i gum a wzbogacony o nowe obserwacje doszedłem do konkluzji jak wyżej.

No 7-28 i do tego do 17lb to faktycznie już da radę, szczególnie zmęczoną linkę, która realnie wytrzymuje przy tej grubości z 12-14lbs pewnie i to liniowo. A kij o którym w tej dyskusji mowa to raczej ma spoooro mniej mocy od wędki, którą tę plecionkę zerwano.

Użytkownik Andżej edytował ten post 26 kwiecień 2022 - 20:06

  • zandermafija*SpinnigistaWT lubi to

#3792 ONLINE   Michał.

Michał.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1596 postów
  • LokalizacjaSan Escobar

Napisano 26 kwiecień 2022 - 19:54

Panowie potrzebuję opinii z użytkowania plecionki UNITIKA SHORE GAME X8 PE 1,5


6c03cc5f49a31b699a37d37c6c90b65b.jpg
U

NITIKA SHORE GAME PE X8UNITIKA SHORE GAME PE X8


Użytkownik Michał. edytował ten post 26 kwiecień 2022 - 19:56


#3793 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 26 kwiecień 2022 - 22:18

Andzej idzie to w zla stronę. U mnie ryby lądują w podbieraku w krótkim czasie , niezależnie od gatunku . Często stosuje celowo mocniejszą plecionke niż deklarowany opis wędziska ze względu na uszkodzenia mechaniczne plecionki . Rozumiem Twoje podejście bo jest całkiem merytoryczne i teoria się zgadza. Pewnie nawet i praktyka. Potrafię to sobie wyobrazić i nawet widywałem takie hole nad wodą jak po 3minutach ciężkiej walki do podbieraka trafia okonek 35cm czy na ledwo ugietym wędzisku szczupak rekin objeżdża przez 5min łódkę a hamulec gra melodie po czym wyjeżdża 70cm bestia.

Użytkownik Olsztynteam edytował ten post 26 kwiecień 2022 - 22:19


#3794 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1622 postów

Napisano 26 kwiecień 2022 - 23:54

Unitika ta ze zdjęcia bardzo porządną plecionką jest. Ze 3 może 4 lata pisałem o niej
Tomek
  • strary, homax i Andżej lubią to

#3795 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 27 kwiecień 2022 - 09:57

Andzej idzie to w zla stronę. U mnie ryby lądują w podbieraku w krótkim czasie , niezależnie od gatunku . Często stosuje celowo mocniejszą plecionke niż deklarowany opis wędziska ze względu na uszkodzenia mechaniczne plecionki . Rozumiem Twoje podejście bo jest całkiem merytoryczne i teoria się zgadza. Pewnie nawet i praktyka. Potrafię to sobie wyobrazić i nawet widywałem takie hole nad wodą jak po 3minutach ciężkiej walki do podbieraka trafia okonek 35cm czy na ledwo ugietym wędzisku szczupak rekin objeżdża przez 5min łódkę a hamulec gra melodie po czym wyjeżdża 70cm bestia.

"Poszło w złą stronę", a potem jakieś wesołe przykłady z kosmosu :P

Jaką wędką 3 minuty holuje się takiego okonka? Bo na wędce do 2,5g (realnie) nadal taki okoń wyjeżdża w kilkadziesiąt sekund. Rozumiem, że ogólnie potępiasz ultralight i uważasz, że tak się nie powinno łowić? Tylko czemu jako przykład wchodzi XUL? Jeśli faktycznie o to chodzi - to ta dyskusja faktycznie ma miejsce w złym wątku.

W przeciwnym wypadku twoja wypowiedź kwalifikuje się jako trochę próżne pisanie, gdyż jak już wspominałem, plecionka X4 0.4 Gou wytrzymuje tyle, że ultralightem jej nie zerwiesz, o ile nie będziesz celowo kombinował w tym kierunku przez dłuższy czas, a przez UL rozumiem wędkę z realnym cw do 8g. I taka plecionka owszem, się uszkodzi - z mojego doświadczenia, trzeba ją przeciągnąć przez parę krzaków, by pojawił się problem , albo łowić parę dni i mieć gdzieś widoczne problemy mechaniczne (a i tak realnie problem pojawi się jak zerwiesz zestaw i spróbujesz nowy węzeł wiązać, bo liniowo zwykle nadal jest "nieźle"). Ale wiesz, co wtedy robię? Tnę te 2m i mam spokój, Nie zerwała mi się plecionka w wodzie inaczej, niż rwąc łapą (nie licząc przypadku, gdzie coś ostrego upitoliło linkę przy b. małej przyłożonej sile, ale tu i grubsza plecionka nic by nie dała) a lubię sobie posprawdzać, jak się wędka gnie na zaczepach, bo czemu nie.

Więc po co ci plecionka wyraźnie mocniejsza od wędki? By OSTRO (do kilkudziesięciu procent) skrócić zasięg i męczyć się z brodami? Do walki z zaczepami - to nawet rozumiem, bo we Wrocławiu zaczepy to jest szara rzeczywistość, ale na grubszej lince po prostu dłużej walczyłem, nim zerwałem.

 

Jak pływasz łódką i ci z grubsza obojętne, ile rzucisz i możesz sobie na echosondzie wypatrzyć ostatniego wymiarowego szczupaka we Wrocławiu - to oczywiście możesz sobie łowić nawet na calowy kij dębowy z dowiązanym paracordem, ale nigdzie tego nie zaznaczyłeś.


Użytkownik Andżej edytował ten post 27 kwiecień 2022 - 10:21


#3796 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 27 kwiecień 2022 - 10:44

Absolutnie nie potępiam ul i xul . Każdy niech lowi jak lubi . Odniosłem sie do twojego wpisu i plecionka 0.4pe jest za cienka na łowienie normalnych rozmiarów ryb w niekoniecznie idealnych warunkach .
  • Rebel64 lubi to

#3797 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1936 postów

Napisano 27 kwiecień 2022 - 10:51

 i do podbieraka trafia okonek 35cm

Okonek 35 cm, panie widzisz i nie grzmisz...

OKONEK!!!!!!@#$%^&*(


  • scOOtt i Andżej lubią to

#3798 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 27 kwiecień 2022 - 12:33

Absolutnie nie potępiam ul i xul . Każdy niech lowi jak lubi . Odniosłem sie do twojego wpisu i plecionka 0.4pe jest za cienka na łowienie normalnych rozmiarów ryb w niekoniecznie idealnych warunkach .

 

Łowienia "normalnych rozmiarów ryb" czym? I jakich ryb niby? Normalny okoń to ile według ciebie ma? 55cm?

Zdajesz sobie może sprawę, że nie w każdym łowisku w przynęty walą metrowe szczupaki i okonie modyfikowane genetycznie? Na małą rzeczkę z pstrągami do 40cm czy okoniami i małymi kleniami też walisz ze szczupakową pałą do 40g i plecionką 2.0 PE, bo "PANIE, NIGDY NIE WIADOMO!!!"? I na co łowiłbyś takim kijem klenie i okonie? Na 12cm wobler?

I powtórzę - czemu służy ta grubsza plecionka przy UL? Wyciąganiu ryby łapami? Czy może zaoszczędzeniu 1 przynęty na 10, kosztem krótkich rzutów, problemów z wiatrem i brodami + koniecznością stosowania mocnego (a więc i sztywnego) przyponu zaburzającego pracę i opad małych przynęt?

Zamiast snuć rozważania o plecionkach, napisz, że uważasz UL za bezsensowne i tyle, bo problemem nie jest tu plecionka, tylko kij. Skoro postulujesz grubsze plecionki, to postulujesz też użycie kija, który tę moc wykorzysta. Jeśli tego nie robisz - to zostaje wspomniany hol ręką, chciałbym to zobaczyć :D


Użytkownik Andżej edytował ten post 27 kwiecień 2022 - 12:41


#3799 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 27 kwiecień 2022 - 12:42

Andzej na to co lubię i jak tak samo jak nie skreślam ul a klenie nie są gatunkiem który jest w obszarze moich zainteresowań.

Ciągle chodzi o twoj wpis że na duże okonie 0.4 wystarcza . Życzę Ci abyś kiedyś sam miał okazję polowic fajnych okoni na szczycie zarosnietej górki lub w zaczepowych miejscach i szybko zmienił swój światopogląd. Ba jak biorą jeden za drugim uwierz mi , że nie masz czasu na skrupulatne sprawdzanie węzła czy plecionki po każdej rybie... mocno nie na temat. Już więcej nic nie odpisze . Powodzenia w maju i zlowienia tego ostatniego wymiarowego szczupaka z Wroclawia żebyś na tej" pale do 40g i plecionce 2.0PE " miał co robić. Pozdrawiam
  • S.N. lubi to

#3800 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 492 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 27 kwiecień 2022 - 13:04

Andzej na to co lubię i jak tak samo jak nie skreślam ul a klenie nie są gatunkiem który jest w obszarze moich zainteresowań.

Ciągle chodzi o twoj wpis że na duże okonie 0.4 wystarcza . Życzę Ci abyś kiedyś sam miał okazję polowic fajnych okoni na szczycie zarosnietej górki lub w zaczepowych miejscach i szybko zmienił swój światopogląd. Ba jak biorą jeden za drugim uwierz mi , że nie masz czasu na skrupulatne sprawdzanie węzła czy plecionki po każdej rybie... mocno nie na temat. Już więcej nic nie odpisze . Powodzenia w maju i zlowienia tego ostatniego wymiarowego szczupaka z Wroclawia żebyś na tej" pale do 40g i plecionce 2.0PE " miał co robić. Pozdrawiam

Też więcej nie napiszę, bo ignorujesz, kluczową kwestię:

jakby np. we Wrocławiu okonie były jak z Jeziora Gigantów,  klenie jak sumy, a szczupaki jak wieloryby, to też bym sobie UL darował! Ale ja zdaję sobie sprawę, że sprzęt trzeba dostosować do łowiska i na większość wód w Polsce UL jest niestety najodpowiedniejszy i daje największe szanse na kontakt z rybą i jakieś emocje przy tym.

Jak ktoś chce łowić na UL, to bez lekkiej plecionki, w ogóle kasuje sobie możliwość sensownego rzucenia np. 2g woblerkiem. Po prostu nie poleci zbyt daleko i koniec, cudów nie ma.

0.4 wystarcza na okonie z dużym zapasem. Okoń medalowy waży 1kg. Tak tylko przypominam. A na zaczepy polecam haki offsetowe, bo jak walniesz hakiem w dobry konar, to i tak pozamiatane. Dobry przypon i z przecieraniem też nie ma problemu. Jak ktoś chce łowić duże okonie seriami, te biorą jak głupie i na duże przynęty - to i kij do 15g może być wskazany. Bo czemu nie! Inna sprawa, że ilościowe łowienie to nie jest moim zdaniem taki dobry pomysł, gdyż nawet najlepszy wędkarz pewien procent ryb przez przypadek zabije, a wyciągając dziesiątki okoni zdolny facet na łódce narobi więcej strat, niż weekendowy mięsiarz o niskiej skuteczności, ale to tak zupełnie odchodząc od meritum.


Użytkownik Andżej edytował ten post 27 kwiecień 2022 - 13:07

  • AngusCK lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych