Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na pstrągi - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
496 odpowiedzi w tym temacie

#281 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 kwiecień 2020 - 06:21

Andrzeju, też tak uważałem. Korek, klasyka..... Do czasu gdy na testy, nad Kwisę nie zabrałem TIRO w wersji 1-12g  :D


  • Mateo1989, Alexspin i Pescador de caña lubią to

#282 ONLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 431 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 27 kwiecień 2020 - 08:52

Korek w wędce pstrągowej to podstawa, jednak są wyjątki. Oddając do zbrojenia 4s80mlf2 dostałem informacje od dobrych ludzi: Tylko nie zbroić w dzielonej rękojeści i tylko nie w korku. Chodzi o wyważenie. Szukasz długiego kija pod pstrąga czyli z krótszą rękojeścią. Zastanów się jaki kołowrotek chcesz podpiąć, żeby dobrze wyważyć zestaw. Chodzi o wygodę i komfort.
Pozdrawiam
  • freshwater lubi to

#283 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 27 kwiecień 2020 - 09:45

Z tym korkiem, to bym nie demonizował. Od 11 lat w trudniejszy teren zabieram kijek BR 2,52 do 18g, od XRods. Kijek, zbudowany przez Daniela w grudniu 2009r. spisuje się znakomicie a pstrągi, które łowił (i pewnie jeszcze złowi), to dość obszerny temat :)

Dopiero od ubiegłego sezonu stan pianki pogorszył się w wyraźnie ale.... Na tyle co nim łowiłem uważam, że nie jest najgorzej. 

https://photos.app.g...hLRBeaDV6MoYdG7


  • marten i Alexspin lubią to

#284 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 27 kwiecień 2020 - 12:14

Korek w wędce pstrągowej to podstawa, jednak są wyjątki. Oddając do zbrojenia 4s80mlf2 dostałem informacje od dobrych ludzi: Tylko nie zbroić w dzielonej rękojeści i tylko nie w korku. Chodzi o wyważenie. Szukasz długiego kija pod pstrąga czyli z krótszą rękojeścią. Zastanów się jaki kołowrotek chcesz podpiąć, żeby dobrze wyważyć zestaw. Chodzi o wygodę i komfort.
Pozdrawiam

Nie ma co ukrywać, ze amerykańskie konstrukcje nie grzeszą najlepszym wyważenie. Pełne rękojeści, ze wstawkami z drewna i metalu trochę lepiej je doważają. Przy krótkich rękojeściach te metalowe uchwyty, drewno powoduje, ze kij ma znacznie lepsze wyważenie.

W dłuższych kijach wg mnie pełna rekojesc jest niezbędna, bo przy dzielonej trzeba czasami nienaturalnie wydłużać odcinek pomiędzy stopka kołowrotka, a końcem kija, aby wyważyć odpowiednio kij.

Np w tym sprzedawanym przeze mnie Blue Rapidzie, który był robiony stricte pod pstrągi, rekojesc jest z pełnej pianki, odległość od stopki kołowrotka do końca kija to 33cm i kij jest bardzo dobrze wyważony z kołowrotkiem 220-230g.

http://jerkbait.pl/t...8-s-kije-cd-mc/

#285 OFFLINE   Mariusz1000

Mariusz1000

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • Lokalizacjanad wodą
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:G

Napisano 27 kwiecień 2020 - 12:42

majorcraft new finetail fsx-722l i nie ma nic lepszego, no chyba, że krótszy lub dłuższy, bo zależy od warunków łowienia, ostatnio był na tu giełdzie i gdybym wcześniej wstał wziąłbym na zapas  :D , bo i cena była bardzo przyjemna dla nabywcy (nowy strasznie drogi).



#286 OFFLINE   Krzysiek Rogalski

Krzysiek Rogalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 849 postów
  • LokalizacjaMiędzyzdroje

Napisano 27 kwiecień 2020 - 13:02

i nie ma nic lepszego

 

Gospodarowałbym oszczędniej takimi stwierdzeniami :rolleyes:...

 

 

... biorąc pod uwagę zakres obecnej oferty rynkowej, a także różnorodność upodobań, potrzeb i zasobność portfeli klientów ;)



#287 OFFLINE   Alaryk

Alaryk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 880 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Jarek

Napisano 27 kwiecień 2020 - 15:26

Gospodarowałbym oszczędniej takimi stwierdzeniami :rolleyes:...

 

 

... biorąc pod uwagę zakres obecnej oferty rynkowej, a także różnorodność upodobań, potrzeb i zasobność portfeli klientów ;)

Wiadomo wszystko jest subiektywne ;)  .

Sam łowię na okoniówkę, jakiegoś batsona.


Użytkownik Alaryk edytował ten post 27 kwiecień 2020 - 15:29


#288 OFFLINE   Kluson

Kluson

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 43 postów
  • LokalizacjaSouth- East
  • Imię:Marcin

Napisano 29 kwiecień 2020 - 09:21

St croix avid avs 90MLF2. Po naszemu 2.75 cw.3-18 gr.No i z korkową rekojescią😀
Posiadam tą wędke fajny uniwersał łowi mi od pstrąga poprzez brzany, klenie,bolenie i szczupaki na lekko i daje rade w tej gramaturze przynęt.
Mam też tego major crafta nowego finetaila 722 l również świetna wędka- tej używam brodząc w rzece. Więcej mi nie potrzeba😀

#289 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisano 30 kwiecień 2020 - 12:27

Ja uzytkuje od niedawna blasa slf 8610-2n.Po mojemu 4-15gram 260cm.W rzeczywistosci 1cm mniej z opisu.Wedka raczej pod te wieksze rzeczki lub duze.Ogarnia bardzo dobrze obrotówki nr 2 oraz 3,i woblery od 4 do 9cm bez problemu o ile te duze niebeda sdrami bedzie ok.Mysle ze cw dosc poprawnie podane bez wiekszego poslizgu z dołu a z góry az tyle moze niebyc juz komfortu.Wedka swietnie pracuje pod obciazeniem wchodzac dosc równo w ugiecie i jest naprawde czuła chociaz łowie tylko zyłka.Mysle ze rzuty mogły by byc dłuzsze ale uzbrojenie jakie zostało załozone w zupełnosci mi wystarczy a z plecionka bedzie o wiele lepiej.Dosc miekki szczyt pozwala spokojnie podawac lzejsze woblery odpowiednio z wyczuciem bo szczyt fajnie oddaje moc.Ogólnie bardzo fajna konstukcja.Moge polecic .

#290 OFFLINE   volfi

volfi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 150 postów
  • LokalizacjaRuda Slaska

Napisano 01 maj 2020 - 19:09

savagear bushwchacker 3-18 i nic wiecej nie trzeba jesli lowisz do 20gr masy lacznej i nie mowie tylko o pstragach;)mialem brac na zapas jeszcze jednego ale napatoczylo sie cos innego 


  • Adrian Tałocha lubi to

#291 OFFLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 145 postów
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Napisano 19 lipiec 2020 - 19:00

Jeszcze przed końcówką sezonu będę musiał uzupełnić lukę w spiningu pstrągowym.

Łowię głównie woblerami i obrotówkami rozmiarowo 4-10cm lub obrotówki 1-3. Nurt w niektórych miejscach jest dość wartki.
Bardzo lubię twitching ale używam też woblerów o agresywnej pracy.
Kij nie może więc zbytnio klękać, chcę mieć komfort w łowieniu wymienionymi przynętami.
Rzeka jest raczej z tych średnich, więc długość kija to minimum dwa metry.
Kołowrotek który będzie przeznaczony do tego zestawu to Stradic ci+ 4000 ( 230g) więc kij też nie może być zbyt ciężki.
Najważniejsze to aby wędzisko było pancerne ! Będzie dużo chodzenia po chaszczach czy potknięć. Poza tym mam pecha w przypadku łamania wędek.
Bardzo duża szansa na trafienie ryby 50+, możliwe przyłów dużej brzany, szczupaka czy klenia.
Mogę łowić plecionką lub żyłką, byleby ryby nie odbijały się od przynęty.

Łowię zarówno brodząc jak i z brzegu.

Budżet to od 200 do 800 zł mogę ciut dołożyć jeżeli będzie warto. Kij ma gościć u mnie na dłużej więc podkreślam, że musi być pancerny.

Co moglibyście koledzy polecić aby w pełni spełniło moje wymagania?


Użytkownik Kolorowy edytował ten post 19 lipiec 2020 - 19:06


#292 OFFLINE   chulo

chulo

    Forumowicz

  • TWÓRCY+
  • PipPip
  • 370 postów
  • Lokalizacjapwbaits.pl
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Wasilewski

Napisano 20 lipiec 2020 - 09:09

Mam i polecam st.croix premier ps76mlf2 łowię w podobnych warunkach i podobnymi przynętami. Za nic nie zamienił bym na inną wędkę. No i to pancerny kijek. Lekko powyżej Twojego budżetu.

Użytkownik chulo edytował ten post 20 lipiec 2020 - 09:10

  • Kolorowy lubi to

#293 ONLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 20 lipiec 2020 - 09:10

Bardzo duży rozrzut w rozmiarze przynęt, ciężko będzie. Ciekawy rybostan rzeki. Taką była kiedyś Gwda.
  • Kolorowy lubi to

#294 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 20 lipiec 2020 - 10:36

Łowiąc ostatnio na Sanie w tej dużej wodzie pomyślałem siebie ze fajnie było by mieć dłuższy kij. (Póki co ogarniam temat batsonem 993f 2,55m do 15g).

Próbowałem testować wędki kleniowe, ale przy takiej wodzie i uciągu nawet na Sanie „klękały”.

Pytanie czy jest coś sensownego w długości 3m+ nadającego się na pstrągi na duża rzekę? San, Dunajec.

Coś co da rade z mepsem max 3, wahadłami do 9g, minnow do 7cm itp. arsenałem pstrągowym.

Coś seryjnego, albo robionego? Czego szukać? za czym się rozglądać?



#295 ONLINE   dante

dante

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 431 postów
  • LokalizacjaEłk

Napisano 20 lipiec 2020 - 12:12

Proponuję wędkę na blanku 4s80mlf2. Powinna sprostać Twoim oczekiwaniom.

#296 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 lipiec 2020 - 18:30

Myślę, że ogarnie z powodzeniem i San i Dunajec


  • Pescador de caña lubi to

#297 OFFLINE   Archanioł

Archanioł

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 478 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 22 lipiec 2020 - 15:56

Panowie, potrzebuje czegoś 3m + 

Moje 2,55 doskonale radzi sobie na mniejszych rzeczkach. 

A szukam czegoś na naprawdę duża wodę do długich rzutów i z zamiarem łowienia pstrągów.



#298 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3705 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 lipiec 2020 - 06:07

Jeszcze przed końcówką sezonu będę musiał uzupełnić lukę w spiningu pstrągowym.
(…)

Budżet to od 200 do 800 zł mogę ciut dołożyć jeżeli będzie warto. Kij ma gościć u mnie na dłużej więc podkreślam, że musi być pancerny.
(…)

Polecam kontakt z http://jerkbait.pl/user/45988-mekamil/



#299 OFFLINE   Piotr.B

Piotr.B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 675 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 25 lipiec 2020 - 20:04

Hej. Może trochę nie na temat ale potrzebuje o informację na temat długości dolnika tj długości od końca stopki kołowrotka do końca dolnika w kiju savage gear parabellum 279 5-18g



#300 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1473 postów

Napisano 25 lipiec 2020 - 20:07

Kolego 40cm bodajze z tego co pamietam dobrze.