Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na pstrągi - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
496 odpowiedzi w tym temacie

#361 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 19 marzec 2021 - 22:02

Do 8 cm woblerów i obrotówek nr 2 polecasz kija do 8 g?
Czesami jak czytam posty na jerku, to mam wrażenie, że spora część piszących "łowi" tylko w internecie...

Tak. Da radę w niewielkim uciągu poprowadzić wobka 8cm typowo pstragowego, moje pudełkowe hand made typu minnow ogarnia... Ale sporadycznie taka wielkością łowię. Blaszka 2 też daje rade.
Pisałem z Panem Kotowskim który poleca te kije na YT.
Pisał że woblery 7cm pstragowe ogarnie, ale nie twichowe,w sensie agresywnie nie potwiczujesz i faktycznie tak jest.
Mocniejszym modelem możesz śmiało twichowac. Mam oba modele.
Ciekawe jest ze górne składy pasuja do obu dolnikow.. Blank naprawdę cieniutki jak na sklepowy chrust.
Myślę że gdyby zdjąć z niego wszystkie komponenty i dać mu markowa nazwę jednej z firm produkujacej blanki to sprzedawał by się świetnie..
Na YT jest kilka filmów z tym patykiem..

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
  • Artech lubi to

#362 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 20 marzec 2021 - 16:21

Cześć, szukam wędki na pstrągi, ale sam nie jestem w stanie określić jej parametrów (ze względu na małe doświadczenie), poniżej postaram się jak najdokładniej podać wszystkie istotne informacje i chciałbym żebyście jako bardziej doświadczeni koledzy pomogli mi wybrać wędkę lub pokierować we właściwym kierunku.

Łowiska: średnie rzeczki (do kilku metrów szerokości i głębokości 0,5-2m) i jedna trochę większa rzeka z szybszym nurtem (szerokość do kilkunastu metrów i głębokość 0,5-3m - Brda w Borach Tucholskich)

Warunki na łowisku: głównie zakrzaczone, leśne odcinki, rzadziej odkryte przestrzenie, łąki, wędkuję głównie z brzegu, ale w woderach i jak trzeba to wchodzę kawałek do wody

Przynęty: głównie woblery 5-8cm, obrotówki nr. 1 i 2, rzadko gumowe robactwo na główkach 2-5g

Żyłka/plecionka: plecionka + fluorocarbon

Obecny zestaw kij + kołowrotek: Daiwa Ninja X-Spin 2.4m 5-20g + Daiwa Ninja LT 3000

Moje doświadczenie w łowieniu pstrągów to ok. 30 wypraw i złowione 2 (słownie: dwa) pstrągi, cały czas się uczę rzucać, czytać rzekę, poruszać się, poznaje łowiska itp. Z każdą wyprawą odkrywam również czego oczekuję od wędki, a może bardziej co mi przeszkadza w obecnej. 80% rzutów wykonuję spod siebie lub gdzieś z boku, ze względu na zakrzaczenie, zwisające nad wodę gałęzie itp. moja obecna wędka nie pozwala na dalekie rzuty przynętami w ten sposób, robię "zamach" z całego nadgarstka, a zasięg rzutu to tylko kilka metrów, często brakuje żeby podać przynętę w obiecujące miejsce pod drugim brzegiem. To główny mankament, który z wyprawy na wyprawę coraz bardziej mi przeszkadza. Nie miałem zbyt wielu okazji żeby przetestować kij pod rybą (pstrągi 33 i 28 cm, kilka okoni i niewielkich kleni), ale chyba również praca szczytowa nie do końca idzie w parze z plecionką?

Trochę przydługi ten opis, ale sam raczej nie jestem w stanie sobie dobrać czegoś odpowiedniego. Wymagania, które określiłem na tyle, na ile miałem wiedzy:

1. Długość ok. 2,4m - mój obecny kij tyle ma i pod tym względem jest komfortowo, można rzucić z gałęziami nad głową, ale i na otwartej przestrzeni jak się zamachne to nie najgorzej leci.

2. Krótszy dolnik powinien być wygodniejszy przy rzutach spod siebie lub z boku (czy się mylę?)

3. Praca wędki podczas rzucania przynętami spod siebie lub z boku, oczekuję, że wędka "załaduje się" podczas ruchu nadgarstkiem i trochę "wystrzeli" tą przynętę żeby poleciała kawałek dalej. Według mnie przy obecnym kiju przynęta leci głównie z zamachu, który zrobie a wędka nie oddaje nic z siebie lub oddaje bardzo mało.

4. Fajnie jakby pasował pod nią kołowrotek Daiwa Ninja LT 3000 (niedawno kupiony, nie chcę zmieniać)

5. Cena... nie mam określonej górnej granicy, ale też nie chcę kupować kija za 400-500 zł, przy mojej cały czas niewielkiej ilości wypraw w ciągu roku to mija się z celem, byłoby super gdyby znalazło się coś w granicach ok. 200 zł, możliwe?

Dzięki jeśli przeczytałeś do końca i zachęcam do podzielenia się swoim doświadczeniem i opinią ;)


Idealnym rozwiązaniem dla ciebie kolego będzie Jaxon symbian hx 211 cm do dziesięciu gram. Jest to w mojej ocenie idealny blank pod kropki i nie tylko. Jest szybki dobrze wyważony pięknie ładuje i bajecznie trzyma rybę.

#363 OFFLINE   KROPAS

KROPAS

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaBochnia
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Tylek

Napisano 22 marzec 2021 - 20:28

podepnę się do pytania ale zapytam o konkretny model co myślicie o kijaszku Gunki UL 200 od 2;4g czy warty swojej ceny i czy sprawdzi się do cykad i małych woblerków



#364 OFFLINE   r4vek

r4vek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2021 - 09:43

Czesc wszystkim, jako ze od kilku dni czytam o wedkach pstragowych i juz mi glowa paruje od tego to moze cos podpowiecie.. Jako ze bedzie to moja pierwsza stycznosc z pstragiem to nie chce wskakiwac na super wysokie polki nie mniej jednak chcialbym od czegos sensownego zaczac. Przynety lekkie , mysle max 5-6cm. Niby jedni mowia ze wklejki niezbyt na pstraga inni ze bez roznicy. Napewno parbola. Na rynku jest w ofercie kazdego producenta cos do wybrania
Po przeczytaniu sporej czesci forum i ogladnieciu recencji/testow rozwazam:
- Mikado Katsudo Slim 229 1-9g
- Mikado LX SAPPHIRE FAZLITE 260cm 1-13g
- Mikado Lexus Sapphire Spin 1-13
- Mitchell EPIC R Spinning 2,70m 2-12g L
- DRAGON Flash XC40P Feeling 2,45m 3-12g
- Wędka DAM Effzett Microflex - 2,70m 2-10g
- MIKADO SENSUAL N.G. ULTRA LIGHT SPIN 260 c.w. 3-18
- Savage Gear Parabellum CCS 246cm 3-14g
- DAM EFFZETT YAGI LIGHT JIG 270/3-18g

Chyba wzialem pod uwage wszystkie opcje powiedzmy do 300 zl. Bede wdzieczny za sugestie ktore brac pod uwage i co z gory odrzucic

#365 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 kwiecień 2021 - 09:57

Czesc wszystkim, jako ze od kilku dni czytam o wedkach pstragowych i juz mi glowa paruje od tego to moze cos podpowiecie.. Jako ze bedzie to moja pierwsza stycznosc z pstragiem to nie chce wskakiwac na super wysokie polki nie mniej jednak chcialbym od czegos sensownego zaczac. Przynety lekkie , mysle max 5-6cm. Niby jedni mowia ze wklejki niezbyt na pstraga inni ze bez roznicy. Napewno parbola. Na rynku jest w ofercie kazdego producenta cos do wybrania
Po przeczytaniu sporej czesci forum i ogladnieciu recencji/testow rozwazam:
- Mikado Katsudo Slim 229 1-9g
- Mikado LX SAPPHIRE FAZLITE 260cm 1-13g
- Mikado Lexus Sapphire Spin 1-13
- Mitchell EPIC R Spinning 2,70m 2-12g L
- DRAGON Flash XC40P Feeling 2,45m 3-12g
- Wędka DAM Effzett Microflex - 2,70m 2-10g
- MIKADO SENSUAL N.G. ULTRA LIGHT SPIN 260 c.w. 3-18
- Savage Gear Parabellum CCS 246cm 3-14g
- DAM EFFZETT YAGI LIGHT JIG 270/3-18g

Chyba wzialem pod uwage wszystkie opcje powiedzmy do 300 zl. Bede wdzieczny za sugestie ktore brac pod uwage i co z gory odrzucic

Jeżeli będziesz łowił na twarde przynęty to słusznym rozwiązaniem będzie tylko i wyłącznie tubular.
Wklejka nie została stworzona do łowienia na twarde przynęty i napewno o ile można tym łowić przynetami twardymi, to nie spełni oczekiwań prowadząc woblery pod prąd.. Szczyt będzie się wykładał.
Nie kombinuj i bierz kij przeznaczony do takiego łowienia,czyli jak SG.
Jak będziesz łowił na gumy i wszelkie paprochy to możesz dokupić sobie wklejkę.. Chociaż i tubularem ogarniesz gumki.
Na początek wybierz tubular a w miarę doświadczeń nad wodą dojdziesz do tego co ci potrzebne.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#366 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 kwiecień 2021 - 09:59

Jeżeli będziesz łowił na twarde przynęty to słusznym rozwiązaniem będzie tylko i wyłącznie tubular.
Wklejka nie została stworzona do łowienia na twarde przynęty i napewno o ile można tym łowić przynetami twardymi, to nie spełni oczekiwań prowadząc woblery pod prąd.. Szczyt będzie się wykładał.
Nie kombinuj i bierz kij przeznaczony do takiego łowienia,czyli jak SG.
Jak będziesz łowił na gumy i wszelkie paprochy to możesz dokupić sobie wklejkę.. Chociaż i tubularem ogarniesz gumki.
Na początek wybierz tubular a w miarę doświadczeń nad wodą dojdziesz do tego co ci potrzebne.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Aha.. Ze swojej strony spójrz na kij Robinson toshido 2-8g. Ogarnie i gumy i woblery do 6cm. Mam jako zapas w aucie i polecam.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#367 OFFLINE   r4vek

r4vek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2021 - 10:21

Dziekuje Ci za nakierowanie. Wobec tego wklejki odrzucam na wstepie. Przyznam ze troche napalilem sie na Katsudo Slim 229 1-9g lub DAM Effzett Microflex - 2,70m 2-10g choc tansza alternatywa tez wyglada niezle Mitchell EPIC R Spinning 2,70m 2-12g L. Czy cos moglbys na ten temat powiedziec badz ktorys z kolegow? Oczywsicie robinson trafia na liste..:)

#368 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 kwiecień 2021 - 10:32

Dziekuje Ci za nakierowanie. Wobec tego wklejki odrzucam na wstepie. Przyznam ze troche napalilem sie na Katsudo Slim 229 1-9g lub DAM Effzett Microflex - 2,70m 2-10g choc tansza alternatywa tez wyglada niezle Mitchell EPIC R Spinning 2,70m 2-12g L. Czy cos moglbys na ten temat powiedziec badz ktorys z kolegow? Oczywsicie robinson trafia na liste..:)

Dam mikroflex miałem.
Nie pasował mi dolnik-za długi. Kij wydawał mi się trochę głuchy - nie miałem dobrego czucia, może przez uchwyt kołowrotka. Nie wiem bo nie przezbrajalem, chociaż sam blank wydaje się ciekawy.
Katsudo od mikado nie miałem, ale mam karpiowki od mikado i jestem zaskoczony jak mikado poszło do przodu z produktami..
Reszty nie mailem w ręce.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#369 OFFLINE   r4vek

r4vek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2021 - 10:38

Rozumiem. Mikado jest w roznych grupach wedek wychwalane i porownywane do wyzszych polek wiekszych firm w cenie polka nizej stad wlasnie kusi ta propozycja. Mitechella nigdy przyznam ze nie mialem i jestem ciekawy czy ktokowiek cos moze na ten temat powiedziec

#370 OFFLINE   r4vek

r4vek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2021 - 12:46

Aha.. Ze swojej strony spójrz na kij Robinson toshido 2-8g. Ogarnie i gumy i woblery do 6cm. Mam jako zapas w aucie i polecam.
Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka


Powiedz mi jeszcze czy miales w rece toshido 3-12? Jakas znaczna roznica?

Użytkownik r4vek edytował ten post 04 kwiecień 2021 - 12:47


#371 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 kwiecień 2021 - 17:13

Powiedz mi jeszcze czy miales w rece toshido 3-12? Jakas znaczna roznica?

Mam również tego o którego pytasz..
Ten już poradzi sobie z wobkami większymi jak 6cm i tymi do twicza.
Do zastosowania o którym pisałeś bierz tego 2-8, bo ten 3-12 będzie za mocny tzn nie będziesz taj dobrze czuł mniejszych przynęt. Nie bój się opisu bo blank bardzo fajnie się zachowuje pod przuneta, a świetna pracę pokazuje dopiero pod rybą.
Sam blank(3-12) jest niemal identyczny, część szczytowa jest nieco mocniejszą.
Co ciekawe obie sekcje górne pasują do obu dolnik ów na przemian..
Na YT masz filmiki z P. KOTOWSKIM.
Wpisz frazę w YT i znajdziesz filmiki.
Ten budżetowy kij mega mnie zaskoczył..
Dolnik nie jest za długi, może przelotki mogły by być nieco lepsze ale ogólnie nie można się czepiać z atr pieniądze. Sam blank rewelka.
Myślę że gdyby jakiś producent rasowych blanków miało w ofercie to sprzedawał by się bardzo dobrze.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#372 OFFLINE   r4vek

r4vek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 04 kwiecień 2021 - 18:18

Mam również tego o którego pytasz..
Ten już poradzi sobie z wobkami większymi jak 6cm i tymi do twicza.
Do zastosowania o którym pisałeś bierz tego 2-8, bo ten 3-12 będzie za mocny tzn nie będziesz taj dobrze czuł mniejszych przynęt. Nie bój się opisu bo blank bardzo fajnie się zachowuje pod przuneta, a świetna pracę pokazuje dopiero pod rybą.
Sam blank(3-12) jest niemal identyczny, część szczytowa jest nieco mocniejszą.
Co ciekawe obie sekcje górne pasują do obu dolnik ów na przemian..
Na YT masz filmiki z P. KOTOWSKIM.
Wpisz frazę w YT i znajdziesz filmiki.
Ten budżetowy kij mega mnie zaskoczył..
Dolnik nie jest za długi, może przelotki mogły by być nieco lepsze ale ogólnie nie można się czepiać z atr pieniądze. Sam blank rewelka.
Myślę że gdyby jakiś producent rasowych blanków miało w ofercie to sprzedawał by się bardzo dobrze.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Ogladnalem i chyba mnie namowiles.. Faktycznie nie ma sensu cenowo x2 mikado/sg bo ten kijek wyglada bardzo sensownie. Z ciekawosci jaka masz dlugosc?

#373 OFFLINE   MarcinZ

MarcinZ

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • LokalizacjaGóra Puławska/LPU
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Zawadzki

Napisano 04 kwiecień 2021 - 21:57

Ogladnalem i chyba mnie namowiles.. Faktycznie nie ma sensu cenowo x2 mikado/sg bo ten kijek wyglada bardzo sensownie. Z ciekawosci jaka masz dlugosc?

2.55 - 2szt

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

#374 OFFLINE   gucio2020

gucio2020

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 08 kwiecień 2021 - 12:44

Dziekuje Ci za nakierowanie. Wobec tego wklejki odrzucam na wstepie. Przyznam ze troche napalilem sie na Katsudo Slim 229 1-9g lub DAM Effzett Microflex - 2,70m 2-10g choc tansza alternatywa tez wyglada niezle Mitchell EPIC R Spinning 2,70m 2-12g L. Czy cos moglbys na ten temat powiedziec badz ktorys z kolegow? Oczywsicie robinson trafia na liste.. :)

Miałem w ręce katsudo 214 bardzo specyficzny kij typowy krowi ogon. Odpuściłem. Microflex szybyszy. Czy lepszy - nie odpowiem. Zależy kto co lubi :) Tylko po co 2,7m? W sanie będziesz łowił?


  • Jozi lubi to

#375 OFFLINE   r4vek

r4vek

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 08 kwiecień 2021 - 19:28

Miałem w ręce katsudo 214 bardzo specyficzny kij typowy krowi ogon. Odpuściłem. Microflex szybyszy. Czy lepszy - nie odpowiem. Zależy kto co lubi :) Tylko po co 2,7m? W sanie będziesz łowił?

Dzieki za opinie. Przyznam ze jestem wlasnie na etapie wyboru dlugosci 2.2 czy 2.4 i bardziej przystane chyba na 2.4 bo tam gdzie zamierzam lowic bedzie az nadto. @MarcinZ jaki kolowrotek masz do swojego toshido? Mam ceymara cxt 40 i wydaje byc sie do tego zbyt "grubasny"..

#376 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1464 postów

Napisano 26 lipiec 2021 - 15:00

Szanowni koledzy potrzebuje wiarygodnego porównania który z kijków najlepiej spełni moje pokładane oczekiwania łowiąc tylko pstragi obrotówkiami nr2 oraz3
Woblery 4-8cm
Gumki jigi na główkach od2do4gram
Oczekuję czucia pełnego równego ugiecia i mocy w razie ryby60cm.Łowie zyłka i plecionka przerobiłem sporo seryjniaków i kilka składanych czas by coś może lepszego z tych kijków wyjdzie.Niedawno przerobiłem finetaila4-15g i blasa slf8610-2n i ogólnie bardzo ok czy między tymi pozycjami będzie znaczna różnica na plus wzgledem wcześniejszych kijków czucia i komfortu.
Suzuki RXF-8lb-702-3,5-11gram
Talon trout-5-21g
Lamiglas-GP902M-3,5-14gram

#377 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 26 lipiec 2021 - 18:50

Miałem w ręce katsudo 214 bardzo specyficzny kij typowy krowi ogon. Odpuściłem. Microflex szybyszy. Czy lepszy - nie odpowiem. Zależy kto co lubi :) Tylko po co 2,7m? W sanie będziesz łowił?

W Sanie to na 2 metrowe kije łowią.

Wysłane z mojego M2007J3SG przy użyciu Tapatalka
  • popper i skalka lubią to

#378 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 26 lipiec 2021 - 19:05

Jeśli o te 60+ chodziłoby (częściej), to widziałem w akcji z filmiku ten kijek: https://allegro.pl/o...-18g-8513465749

Spisywał się wyśmienicie


  • Tomasz72 lubi to

#379 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 796 postów

Napisano 26 lipiec 2021 - 19:18

Szanowni koledzy potrzebuje wiarygodnego porównania który z kijków najlepiej spełni moje pokładane oczekiwania łowiąc tylko pstragi obrotówkiami nr2 oraz3
Woblery 4-8cm
Gumki jigi na główkach od2do4gram
Oczekuję czucia pełnego równego ugiecia i mocy w razie ryby60cm.Łowie zyłka i plecionka przerobiłem sporo seryjniaków i kilka składanych czas by coś może lepszego z tych kijków wyjdzie.Niedawno przerobiłem finetaila4-15g i blasa slf8610-2n i ogólnie bardzo ok czy między tymi pozycjami będzie znaczna różnica na plus wzgledem wcześniejszych kijków czucia i komfortu.
Suzuki RXF-8lb-702-3,5-11gram
Talon trout-5-21g
Lamiglas-GP902M-3,5-14gram

Pomyśl o też o takim rozwiązaniu: Qualia XJb 702ml 2,13 do 14g ,6-12 lbs;

Ostatnio zasiedziały tęczak - 56 cm tęczowej torpedy, nie miał za dużo do powiedzenia, jak siadł na końcu zestawu.



#380 OFFLINE   Bolen30

Bolen30

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1464 postów

Napisano 27 lipiec 2021 - 10:18

Z racji długosci i parabolicznemu ugięciu skłaniał bym się ku lamiglasowi lub suzuki tylko suzuki pod Gumki i robactwo to troszku chyba gorzej jak lami.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych