Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Sznur do suchara.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
299 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 02 listopad 2013 - 15:10

Powitać :)

 

Posiadam Batsona 904F RX6, klasa #4. Po przestudiowaniu całego wątku i kilku innych wytypowałem trzy sznury, a mianowicie vision atack, vision presentation 2 i cortland 444. Który będzie najlepszym wyborem do nauki muszkarstwa? Brać sznur w tej samej klasie co wędka, czy oczko wyżej? Dwukrotnie zaliczyłem całe dniówki na Sanie i krzywdy sobie nie zrobiłem. Łowić będę zdecydowanie w większości na suchą i zapewne popróbuję z czasem łowienia na nimfę. Kołowrotka do tej wędki szukać w klasie 4-5 czy 5-6?


Użytkownik Siksa edytował ten post 02 listopad 2013 - 15:34


#182 OFFLINE   Kokosz

Kokosz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisano 02 listopad 2013 - 18:04

Kołowrotek kup #4/5 - z podkładem i linką ma Tobie dobrze wyważać zestaw.

Sznur weź presentation 2 lub cortlanda. WF #5 krzywdy temu kijowi nie zrobi. DT to już raczej #4 i powinno wszystko śmigać aż miło.



#183 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 03 listopad 2013 - 18:14

Presentation 2 zdecydowanie.



#184 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 15 listopad 2013 - 20:35

Jak zniknęły "błękitne" sznury Hardy-ego przesiadłem się także na Presentation 2 i nie szukam lepszego, na moje umiejętności jest aż za dobry  :)



#185 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3667 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 21 listopad 2013 - 15:46

Ja używam Scientific Anglers XPS DT-4-F , jak dla mnie rewelacyjna linka :)



#186 OFFLINE   undre

undre

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŁańcut

Napisano 08 styczeń 2014 - 17:47

Mam pytanie do znawców sznurków RIO GOLD. Skąd bierze się niemała różnica w cenach tych linek w zależności od koloru. Czy linka w kolorze Moss/Gold jest linką inną niż te w kolorach Melon/Gray lub Orange. Różnica wynosi 70 zł, więc niemało. Tym bardziej to dziwi, że w sklepach amerykańskich różnicy w cenie nie ma.



#187 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 08 styczeń 2014 - 18:24

Być może te tańsze są z poprzedniego roku modelowego (inne pudełko).


  • damton lubi to

#188 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 340 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 06 październik 2015 - 19:44

Witam, potrzebuję pomocy w doborze linki do delikatnej prezentacji malutkich suchych much. Od biedy daleka nimfa (małe lipieniowe nimfki).

Kij to szybka trójka MHXa. Testowałem kij z linką Rio Gold #4 i kij "męczy" się przy rzutach powyżej 8-10m. Wolałbym aby to była linka WF.

Myślałem o Vision Presentation 2 lub Royal Wulff TT i nie wiem czy wybrać #3 czy #4 (Rio Gold jest ponoć ciut przeciążona, nie wspominając o profilu głowicy).


Użytkownik ryba7 edytował ten post 06 październik 2015 - 19:45


#189 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 380 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 06 październik 2015 - 20:16

Witam, potrzebuję pomocy w doborze linki do delikatnej prezentacji malutkich suchych much. Od biedy daleka nimfa (małe lipieniowe nimfki).

Kij to szybka trójka MHXa. Testowałem kij z linką Rio Gold #4 i kij "męczy" się przy rzutach powyżej 8-10m. Wolałbym aby to była linka WF.

Myślałem o Vision Presentation 2 lub Royal Wulff TT i nie wiem czy wybrać #3 czy #4 (Rio Gold jest ponoć ciut przeciążona, nie wspominając o profilu głowicy).

Witam.Jeśli mogę coś poradzić to do szybkiej trójki odpowiednia będzie #4  i  do suchej muchy Royal Wulff TT najlepiej w kolorze orange.RW TT nie nadaje się do nimf obciążonych(sznur leci po swojemu ,a nimfa jak jej pasuje).

Stosowałem różne sznury (różne firmy) do suchej i w/g mnie RW TTjest najlepszy-tylko cena !

Marian.



#190 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 październik 2015 - 20:37

Witam, potrzebuję pomocy w doborze linki do delikatnej prezentacji malutkich suchych much. Od biedy daleka nimfa (małe lipieniowe nimfki).

Kij to szybka trójka MHXa. Testowałem kij z linką Rio Gold #4 i kij "męczy" się przy rzutach powyżej 8-10m. Wolałbym aby to była linka WF.

Myślałem o Vision Presentation 2 lub Royal Wulff TT i nie wiem czy wybrać #3 czy #4 (Rio Gold jest ponoć ciut przeciążona, nie wspominając o profilu głowicy).

 

Mam kij #2 8'6" i jadę 1:1 przy lince Royal Wulff TT. Przy wypuszczonej pełnej głowicy bardzo ładnie chodzi, jedynie podatny na zefirek.



#191 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 06 październik 2015 - 21:07

Nie ukrywam, że małe suche muchy najlepiej podawałem przy wykorzystaniu wspomnianych wyżej: Royal Wulff TT J3 oraz Vision Presentation 2, więc Ameryki jak widać nie odkryłem.  W tym roku zacząłem przygodę z RIO Perception, ale w klasach wyższych (4 i 5). Powiem szczerze, że linka bardzo mi się podoba i może również służyć jako linka uniwersalna do suchej i do małych nimf. Jeśli chodzi o mocniej obciążone nimfy, RIO nie do końca mnie przekonało, ale może to kwestia indywidualnych odczuć?



#192 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 06 październik 2015 - 22:03

Zefirek - jak mocny to wiatr? Nie musisz Andrzeju pisac w m/s ale przybliz prosze o jaki wiatr chodzi. Mysle o #3 do lipieni na sucha przy bezwietrznej pogodzie i zastanawiam sie czy dobrze wybralem.

#193 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 340 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 07 październik 2015 - 06:56

Dziękuję wszystkim za rady. Wiem że jedną linką wszystkich metod nie obskoczę więc stawiam na suchą. Przy średnich dystansach (do 15m) z Waszych rad wynika że Royal Wulff TT w klasie #4 będzie odpowiedni.Szkoda że nie mam za bardzo u kogo przetestować kilka linek i zakup będzie trochę w ciemno.. Jak podejmę decyzję i nowa linka przejdzie testy napewno opiszę moje spostrzeżenia. Pozdrawiam!



#194 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 07 październik 2015 - 07:22

Zefirek - jak mocny to wiatr? Nie musisz Andrzeju pisac w m/s ale przybliz prosze o jaki wiatr chodzi. Mysle o #3 do lipieni na sucha przy bezwietrznej pogodzie i zastanawiam sie czy dobrze wybralem.

 

Między #2 a #3 jest spora różnica. Zamawiając kij w FA na blanku CTS VINTAGE miałem do wyboru obydwa blanki. Trójka była zdecydowanie wyczuwalna jako mocniejszy kij, byłem świadom, że biorę ryzykowne rozwiązanie (#2), uwiódł mnie kolor blanku złoto-miodowy z przenikaniem struktury maty grafitowej. Mieni się jak bursztyn w słońcu. Już Wiesz jak emocjonalnie wybierałem kij... ;) Zefirek - mam na myśli podmuchy wiatru i to wcale nie silne, jak duje linka traci swoją stabilność kierunkową po wystrzeleniu z blanku. Da się łowić jednak bezwietrzna pogoda to więcej frajdy. Blanki te wykorzystywali zawodnicy do robienia punktów na drobnej rybie, ja zaliczyłem kilka pstrągów grubo ponad 30 cm w silnym nurcie i dało radę. Na lipaski z płani idealny.



#195 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 07 październik 2015 - 08:53

Mam pytanie do znawców sznurków RIO GOLD. Skąd bierze się niemała różnica w cenach tych linek w zależności od koloru. Czy linka w kolorze Moss/Gold jest linką inną niż te w kolorach Melon/Gray lub Orange. Różnica wynosi 70 zł, więc niemało. Tym bardziej to dziwi, że w sklepach amerykańskich różnicy w cenie nie ma.

Żeby być na 100% pewnym trzeba by zobaczyć pudełko ale stawiam że te "droższe" to wersja In Touch. Profil głowicy prawie ten sam tylko rdzeń inny. Wcześniej był dość gęsto pleciony ale bardziej rozciągliwy. Te nowe rdzenie są dużo cieńsze, luźno plecione ale o bardzo małej rozciągliwości. Sama linka jest odrobinę bardziej miękka.



#196 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 07 październik 2015 - 10:01

Witam, potrzebuję pomocy w doborze linki do delikatnej prezentacji malutkich suchych much. Od biedy daleka nimfa (małe lipieniowe nimfki).

Kij to szybka trójka MHXa. Testowałem kij z linką Rio Gold #4 i kij "męczy" się przy rzutach powyżej 8-10m. Wolałbym aby to była linka WF.

Myślałem o Vision Presentation 2 lub Royal Wulff TT i nie wiem czy wybrać #3 czy #4 (Rio Gold jest ponoć ciut przeciążona, nie wspominając o profilu głowicy).

Hej. Zadałem sobie trochę trudu i odszukałem pudełko od Golda #4 bo z "głowy czyli z niczego" nie zawsze dobrze pamiętam...ale

pełna głowica golda ma około 14 metrów. Przy czym pierwsze 9 metrów waży tyle ile powinno, nie jest jakoś szczególnie przeciążone

Wracając do "matematyki" i interpretując wprost to co piszesz nie koniecznie potrzebna Ci jest #4. Nie miałem w rękach żadnej muchówki MHX ale nie wszystkie szybkie kije potrzebują przeciążenia (w zasadzie obstawiam że żaden nie potrzebuje :) )

Dwie możliwości:

- kij jest opisany poprawnie jako #3, tak jak napisałeś - męczy się bo jest przeciążony, w dodatku rzucasz nie pełną długością głowicy której 1/3 długości i wagi musi zostać przeciągnięta przez przelotki w czasie rzutu. Pewnie trochę się też pętla otwiera i nie leci....albo leci jak chce :P

- kij faktycznie jest mocniejszy tylko opis z czapki, więc wciągając sporo głowicy w przelotki słabo go ładujesz, bardziej Ty się męczysz niż kij, może trochę timing na tym cierpi. Efekt taki sam jak powyżej.

 

Spróbuj porzucać choć na trawie pełną długością głowicy golda (całe zielone za przelotką :D ), jak będzie lepiej to pomyśl czy koniecznie chcesz cos zmieniać. Gold to dobre linki. Może jedynie warto pomyśleć o lince z krótszą głowicą, Loop Evotec 85, Guideline Presentation, RW TT jest fajna ale też ma dość długą głowicę i waży podobnie jak Gold.

 

Jeśli pełna głowica Golda (większa waga) zgasi całkiem tego MHX to brałbym linkę w klasie 3. Wszystkie wymienione w kilku ostatnich wpisach w wątku są całkiem OK, zastanów się czy wolisz krótszą czy dłuższą głowicę.

 

Kij, prawdziwa #3 nie jest jakoś szczególnie "uniwersalnym narzędziem" jak jakaś #5 czy #6 więc trudno oczekiwać uniwersalności od linki.....

 

Swoją drogą, jakiej długości jest ten kij?

 

Pisz o pomysłach i efektach. Eksperymenty są fajne tylko trochę kosztują....

tomaszek11


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 08 październik 2015 - 09:18

  • trout master lubi to

#197 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 340 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 08 październik 2015 - 11:30

Kij jest długości 8'. Porzucałem dziś wspomnianym Goldem #4, trochę wiało. tomaszek11 jednak opcja pierwsza -rzut przy wykorzystaniu całej głowicy przeciąża kij. Pętla nie wygląda (technicznie jestem słaby ale innym kijem rzuty tym sznurem są o niebo lepsze). Przy krótszych rzutach jest wporządku, precyzyjnie mogę rzucić i wyprostować sznur na około 10-12 metrach. 

 Pomijając ciężar głowic (różnica 1,7g, przy całej wadze głowiny ok 20%)  i patrząc na ich długość - Gold 14,3m, Wullf 10,8 (oba #4) wziąść Wullfa w 3 klasie czy w 4, skoro Goldem #4 z dłuższą rzuca się dobrze na średnie odległości ale niepełną głowicą, ok 10-12mpoza przelotki. Chyba lepiej wziąść sznur #3 i rzucać całą głowicą i przez to  delikatniej prezentować muchy?


Użytkownik ryba7 edytował ten post 12 październik 2015 - 12:10


#198 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 08 październik 2015 - 15:16

Żeby być na 100% pewnym trzeba by zobaczyć pudełko ale stawiam że te "droższe" to wersja In Touch. Profil głowicy prawie ten sam tylko rdzeń inny. Wcześniej był dość gęsto pleciony ale bardziej rozciągliwy. Te nowe rdzenie są dużo cieńsze, luźno plecione ale o bardzo małej rozciągliwości. Sama linka jest odrobinę bardziej miękka.

Wersja InTouch jest jeszcze droższa o kolejne 50zł, więc to nie jest powód różnicy w cenie. 



#199 OFFLINE   marckus

marckus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Marcin

Napisano 28 grudzień 2015 - 18:09

Witajcie, czy możecie powiedzieć coś o lince Scientific Anglers SharkWave GPX WF #3 bo zastanawiam się nad zakupem?

 

Pozdrawiam



#200 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 340 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 28 grudzień 2015 - 23:37

Wersja InTouch jest jeszcze droższa o kolejne 50zł, więc to nie jest powód różnicy w cenie. 

Jest trójkolorowa, dlatego pewnie droższa ;) A tak serio, wie ktoś dokładnie czym różni się zwykły Rio Gold od InTouch ?


Użytkownik ryba7 edytował ten post 28 grudzień 2015 - 23:37