Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jazie 2013


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
705 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 04 kwiecień 2013 - 19:31

A ja mam info ze nawet jeszcze na tarliska nie weszły



#162 OFFLINE   skalka

skalka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 04 kwiecień 2013 - 19:43

Na 100% pewny nie jestem dlatego napisałem chyba. Wiele znaków na to wskazuje ale jak to w przyrodzie nic pewnego. Jak zdobędę dowody to je przedstawię i wtedy będzie wiadomo. Bo inaczej będzie jak w tym kawale jak przyszła inspekcja do wariatkowa i w każdym pokoju pacjent im mówił, że jest Winnetou, a na końcu jak poszli do dyrektora i zapytali dlaczego oni tak mówią on im odpowiedział nie wierzcie im Winnetou to ja. Pozdrawiam



#163 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 04 kwiecień 2013 - 20:37

Termin tarła jazi podobnie jak i innych ryb będzie różny w poszczególnych łowiskach.W małych niezamarzających rzeczkach o w miarę stałej temperaturze odbędzie się szybciej w przeciwieństwie do dużych zimnych rzek. Podobnie jest z inkubacją ikry pstrąga liczoną w stopniodniach. W górnych partiach rzeki wylęg obserwowałem już początkiem marca w tym roku, podczas gdy w dole ikra wciąż leżakuje w żwirze. Natura to skomplikowane zjawisko :)



#164 OFFLINE   Salmo_Salar

Salmo_Salar

    FlyFisher

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 postów
  • LokalizacjaBp

Napisano 04 kwiecień 2013 - 20:54

Termin tarła jazi podobnie jak i innych ryb będzie różny w poszczególnych łowiskach.W małych niezamarzających rzeczkach o w miarę stałej temperaturze odbędzie się szybciej w przeciwieństwie do dużych zimnych rzek. Podobnie jest z inkubacją ikry pstrąga liczoną w stopniodniach. W górnych partiach rzeki wylęg obserwowałem już początkiem marca w tym roku, podczas gdy w dole ikra wciąż leżakuje w żwirze. Natura to skomplikowane zjawisko :)

 

W stopniodniach podaje się inkubację wszystkich gatunków lecz wiadomo, że jest wiele innych zmiennych.

 

Pozdrawiam

Salmo



#165 OFFLINE   matusiak

matusiak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1415 postów
  • Lokalizacjakielce

Napisano 04 kwiecień 2013 - 22:46

No teraz z ta ciepłotą małych rzeczek to bym nie przesadzał zimna to dopiero będzie jak pójdzie ten śnieg,jestem na wieprzu  pstraguje i sniegu jest tak dowalone ze katastrofa a kropki siedzą w jamach ,nawet bocka dzis mijałem stał w sniegu zdziwiony ze żab niet



#166 OFFLINE   skalka

skalka

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 05 kwiecień 2013 - 07:16

Jaka jest sytuacja na Wieprzu nie wiem nie łowię. Ryby ruszyły się ok. 15 później było kilka dni spokoju w których temperatura wody mogła skoczyć stopień dwa w górę i to mógłbyć dla nich sygnał. Choć też bym wolał żeby śniegi zeszły. Pozdrawiam



#167 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2007 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 05 kwiecień 2013 - 09:44

Nie sądzę by gdziekolwiek były wytarte na owy moment. Decydują tu dwa czynniki głównie. Pierwszy to długość dnia słonecznego drugi to temperatura wody która nie przekroczyła w tym roku jeszcze 3 stopni w naszych rejonach. Są to skorelowane czynniki i zazwyczaj muszą być obydwa spełnione ... temperatura w przypadku tej ryby jest bardziej ważna i jest to 4-6 stopnia.

 

Warto podkreślić iż przy takich anomaliach jak mamy za oknem zmęczone zimą ryby mogą nie przystąpić do aktu tarła i zresorbować gonady. Nie będą brały i chorowite będą.

 

Jazie to twarde skurczybyki więc powinno być wszystko w porządku.


Użytkownik Forecast edytował ten post 05 kwiecień 2013 - 09:54


#168 OFFLINE   Jeziorm 1

Jeziorm 1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1189 postów

Napisano 05 kwiecień 2013 - 11:16

 zresorbować gonady - Forecast Ty nasz nie obrażasz? :)


  • Krystekwolf lubi to

#169 Guest_DAWIDspinn_*

Guest_DAWIDspinn_*
  • Guests

Napisano 05 kwiecień 2013 - 16:25

Forecast temperatura przekroczyła 3 stopnie w tym roku juz bardzo wiele razy, na większości rzek sa bogate źródła więc woda jest cieplejsza niż na nizinnych rzekach, strażnicy często mierzą wode, więc dane są pewne, pamiętam że raz miała nawet 4,6 stopnia.  


Użytkownik DAWIDspinn edytował ten post 05 kwiecień 2013 - 16:26


#170 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2007 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 05 kwiecień 2013 - 16:56

Nim dopłynie do niższych partii rzeki gdzie są jazie się wychłodzi. Co do gonad ;) jest takie powiedzonko biologów "Narząd nieużywany zanika"

 

Dziś postałem sobie trochę w piersiówkach po pas. Ilość trawek i innych rzeczy niesionych z prądem wody bardzo przeszkadza. Jedno chimeryczne branie miałem lub coś napłynęło. Autochton na robaka złowił jazia i leszcza. Jaź na 100% nie wytarty bo go patroszył gdy wracałem.



#171 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 05 kwiecień 2013 - 18:01

Dzikie rzeczne jazie nie zresorbują ikry przebywając w warunkach naturalnych, metabolizm ryb zwalnia w niskich temperaturach a przy gwałtownym wzroście temperatur (przy niskich temperaturach wzrost o 2C może być wzrostem o 100%) poleci z jazi jak z krowiej dupy na łące.

 

Autochtoniczne karpiowate niezwykle rzadko resorbują gonady, pomijam niewielkie ilość, które zwykle zostają podczas naturalnego tarła. Większa obawa związana z rozrodem ryb reofilnych może wynikać w tym roku z nałożenia się czy inaczej zowiąc synchronizacji tarła kilku gatunków ryb. Synoptycy stawiają na nagłe ocieplenie co również nie jest korzystny zjawiskiem dla rozwoju ikry i larw ryb, wiele gatunków osiąga lepszą przeżywalność przy stałej temperaturze inkubacji, lepiej w dolnym niż górnym zakresie.



#172 OFFLINE   dawidzcm

dawidzcm

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 05 kwiecień 2013 - 18:42

Forecast wędkowałeś kiedyś na zamojszczyźnie ? :)



#173 ONLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2007 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 05 kwiecień 2013 - 18:49

Kiedyś tak ... urokliwe cieki macie



#174 OFFLINE   dawidzcm

dawidzcm

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 05 kwiecień 2013 - 18:54

No właśnie ostatnio byłem 2 razy w ciągu tygodnia na wieprzu, odcinek który wpływa do zbiornika nielisz. Lecz niestety żadnego jazia, co ja mówię żadnej aktywności ryby nie zauważyłem. Nie wiem co jest, jak myślisz ryby takie jak jazie siedzą w zbiorniku ? Spotkałem dwóch wędkarzy z pickerami siedzieli od rana do południa i też nic. Jeśli można zapytać, gdzie wędkowałeś? :)



#175 ONLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2007 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 05 kwiecień 2013 - 18:57

Takie rzeczy lepiej na priv. pisać



#176 OFFLINE   dawidzcm

dawidzcm

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 471 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 05 kwiecień 2013 - 19:06

Poszło na priv. Sorki ;)



#177 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 06 kwiecień 2013 - 12:53

Dzikie rzeczne jazie nie zresorbują ikry przebywając w warunkach naturalnych, metabolizm ryb zwalnia w niskich temperaturach a przy gwałtownym wzroście temperatur (przy niskich temperaturach wzrost o 2C może być wzrostem o 100%) poleci z jazi jak z krowiej dupy na łące.

 

Autochtoniczne karpiowate niezwykle rzadko resorbują gonady, pomijam niewielkie ilość, które zwykle zostają podczas naturalnego tarła. Większa obawa związana z rozrodem ryb reofilnych może wynikać w tym roku z nałożenia się czy inaczej zowiąc synchronizacji tarła kilku gatunków ryb. Synoptycy stawiają na nagłe ocieplenie co również nie jest korzystny zjawiskiem dla rozwoju ikry i larw ryb, wiele gatunków osiąga lepszą przeżywalność przy stałej temperaturze inkubacji, lepiej w dolnym niż górnym zakresie.

Mądrze prawi, chiba ichtiolog jakiś.



#178 OFFLINE   Fishhunter

Fishhunter

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 postów
  • LokalizacjaMarki
  • Imię:Sławek

Napisano 06 kwiecień 2013 - 13:23

A no ichtiolog panie :) trafiłeś, taki język tylko u specjalisty.....



#179 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 06 kwiecień 2013 - 16:24

Masz rację, jak przeczytałem o tej krowiej dupie na łące od razu wiedziałem że ichtiolog :).



#180 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5007 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 06 kwiecień 2013 - 19:57

Wszystkie dystyngowane panny przepraszam za słownictwo, proszę się nim zwyczajnie nie przejmować  ;)