Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Kołowrotek boleniowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
75 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów

Napisano 21 styczeń 2024 - 19:12

Odświeżę temat dot. kołowrotka do łowienia boleni. Pochwalcie się jakich młynków używacie, z których jesteście zadowoleni lub jeśli planujecie zakup to co macie na oku. Również planuje coś zakupić przed sezonem i zastanawiam się w jakim kierunku iść. Rozważam coś na poziomie Stradica FM, Caldii, sam nie wiem...

#62 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 21 styczeń 2024 - 19:37

Ja najczęściej używam dwóch, Daiwa morethan 2510PE-H, Daiwa Tatula LT 4000-CXH. Mam w odwodzie jeszcze kilka ale te dwa najlepiej mi pasują. Gdybym teraz miał kupować młynek na wiślane bolenie, prawdopodobnie byłaby to Daiwa BG 2500. Celowo piszę o rapach z Wisły, bo u mnie na brzegach są tony błocka, mordechaja mi szkoda w nim tarzać po nocach, a Tatula to już plastikowe LT i choć dzielnie znosi trudy, to jest to za delikatne body na opaskowy beton i wspomniane błoto, BG pasuje mi idealnie cenowo i materiałowo. Za kilka dni szarpnę się na oczko mniejszy do lekkiego łowienia okoni z opcją grubszego przyłowu, w tym właśnie boleni. Na papierze hamulec ma tylko 2kg, ale podobno te modele mogą więcej niż producent zadeklarował.
  • przemofight i bob74 lubią to

#63 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 21 styczeń 2024 - 19:42

Odświeżę temat dot. kołowrotka do łowienia boleni. Pochwalcie się jakich młynków używacie, z których jesteście zadowoleni lub jeśli planujecie zakup to co macie na oku. Również planuje coś zakupić przed sezonem i zastanawiam się w jakim kierunku iść. Rozważam coś na poziomie Stradica FM, Caldii, sam nie wiem...


Stradic FM to chyba jeden z lepszych jakie trafisz w tym budżecie

#64 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów

Napisano 21 styczeń 2024 - 20:01

Między innymi z tych powodów co napisałeś raczej w grę będzie wchodził kołowrotek nie droższy niż Stradic. Mam BG ale rozmiar 3000, długość nawoju ideolo ale trochę za ciężki do posiadanego spiningu. W rozmiarze BG 2500 nawija 84 cm a ja w poprzednim sezonie używałem kołowrotka o małym ( jak na bolenia) przełożeniu i nawoju co wielokrotnie skutkowało odprowadzeniu przynęty bez ataku. Zabrakło tej prędkości uciekające przynęty. Ale dopiero był to pierwszy sezon gdzie świadomie łowiłem bolenie. Dlatego preferuje nawój troszkę większy.

#65 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 350 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 21 styczeń 2024 - 22:46

Warto poszukać rozmiar 3000mhg. Ja mam takiego TP. Korpus od 4000, a rotor i szpula 3000. Przełożenie 5,8
Podobne wychodziły syradic.

#66 OFFLINE   Luciano

Luciano

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 15 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Lucjan
  • Nazwisko:R

Napisano 22 styczeń 2024 - 12:04

Też warto mieć Shimano Stradic FL C3000 XG nawój 94cm.

#67 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 22 styczeń 2024 - 19:01

Używałem kilka ładnych lat temu białego Stradica z hamulcem walki na bolenie, tego japońskiej produkcji z tylnym hamulcem. Po połowie sezonu był już do serwisu, w bo ledwo zipiał. Co prawda po każdym serwisie wracał do "ustawień fabrycznych", raz nawet jeden mechanik wysmarował go tak, że nigdy nie miałem tak płynnie pracującego używanego młynka, niemniej do boleni i szybkiego prowadzenia był zbyt delikatny. Ekspresowe prowadzenie i setki rzutów dają maszynkom mocno w kość. Musisz szukać czegoś mocnego moim zdaniem albo z naprawdę długim nawojem per obrót korbką. Te Daiwy o których wspomniałem wyżej mają metr nawoju i nie trzeba nimi zwykle kręcić na wyścigi, chyba, że w bystrzu z prądem.
  • przemofight lubi to

#68 OFFLINE   Sailfish

Sailfish

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaTurawa
  • Imię:Cezary

Napisano 22 styczeń 2024 - 21:07

Ja używam Stelli 5000SW . Daje radę w najsilniejszym prądzie.



#69 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 22 styczeń 2024 - 21:15

Ja na bolenie używam BG MQ 3000D-XH  / 265gr / przełożenie 6,2:1 nawój 83cm w zupełności wystarczy. Nie czuję że muszę jakoś specjalnie szybko kręcić. Wcześniej używałem zwykłe BG 3000 



#70 ONLINE   tibhar

tibhar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 995 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Mariusz

Napisano 27 styczeń 2024 - 17:04

Z racji tego że używam wędki na blanku sls - bardzo lekki i smukły. Chciałabym zakupić lekki kołowrotek pod bolenia. Zainteresowały mnie te nowe kołowrotki abu garcia " zenon ". Używa ktoś tych młynków?

Użytkownik tibhar edytował ten post 27 styczeń 2024 - 17:21


#71 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6257 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 27 styczeń 2024 - 17:16

Mateo_1989
  • tibhar lubi to

#72 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów

Napisano 27 styczeń 2024 - 18:12

Ja zakupiłem Stradica FM C3000XG ale pod moje łowienie z brzegu z wędką 2,90m jest zbyt lekki (225 gram). Ideolo by było 265-285g. Do mają trochę czasu jeszcze zostało na poszukiwania.

#73 OFFLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:D
  • Nazwisko:W

Napisano 27 styczeń 2024 - 18:15

Ja zakupiłem Stradica FM C3000XG ale pod moje łowienie z brzegu z wędką 2,90m jest zbyt lekki (225 gram). Ideolo by było 265-285g. Do mają trochę czasu jeszcze zostało na poszukiwania.


Może coś z Penna w takim razie? Szybszy Clash II? Albo jakieś Shimano w rozmiarze 4000.

Użytkownik Dziad Wodny edytował ten post 27 styczeń 2024 - 18:17


#74 OFFLINE   przemofight

przemofight

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów

Napisano 27 styczeń 2024 - 18:20

Może coś z Penna w takim razie? Szybszy Clash II?


Biorę go również pod uwagę ale w marcu odwiedzę Rybomanię i pewnie będzie okazja pokręcić różnym sprzętem.

#75 OFFLINE   Qcyk

Qcyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3202 postów
  • LokalizacjaBug / Wisła
  • Imię:Daniel

Napisano 27 styczeń 2024 - 19:39

Z racji tego że używam wędki na blanku sls - bardzo lekki i smukły. Chciałabym zakupić lekki kołowrotek pod bolenia. Zainteresowały mnie te nowe kołowrotki abu garcia " zenon ". Używa ktoś tych młynków?


Popatrz na certate 3000d.

#76 OFFLINE   J-O-K-E-R

J-O-K-E-R

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 350 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Tomek

Napisano 28 styczeń 2024 - 00:29

Ja zakupiłem Stradica FM C3000XG ale pod moje łowienie z brzegu z wędką 2,90m jest zbyt lekki (225 gram). Ideolo by było 265-285g. Do mają trochę czasu jeszcze zostało na poszukiwania.


Dlaczego nie chcesz o rozmiar większego stradic 4000?
4000 MHG ma płytką szpulę, 94 cm mawoju i waży 275 gr
4000 XG 101 cm (!)
Ewentualnie najmniej wysilony
3000 MHG 84 cm, 245 gr. Korpus od 4000, rotor i szpulka mniejsze. Ale drogi. Jdm