Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nasze łodzie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3318 odpowiedzi w tym temacie

#3201 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 214 postów

Napisano 29 kwiecień 2023 - 15:27

Można wyciąć z dętki do roweru



#3202 OFFLINE   rafal_LBN

rafal_LBN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 128 postów
  • LokalizacjaAmsterdam / Lublin
  • Imię:Rafał

Napisano 29 kwiecień 2023 - 18:20

Chodziło mi o takie podkładki gumowe jak tu....

Załączone pliki



#3203 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 683 postów
  • LokalizacjaOława

Napisano 29 kwiecień 2023 - 19:18

Chodziło mi o takie podkładki gumowe jak tu....

Coś takiego? (pierwszy z brzegu) obrazek

https://instalpiast....wyt-do-rur/2291



#3204 OFFLINE   pingvinas

pingvinas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 447 postów
  • LokalizacjaSochaczew
  • Imię:Giedrius

Napisano 29 kwiecień 2023 - 19:23

To nie są podkładki gumowe tylko plastikowe.I są to komplecie z ram mount.


  • Radbraw lubi to

#3205 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4805 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 30 kwiecień 2023 - 12:51

Cybanty przetną gumę jak mocniej skręcisz. Takie moje doświadczenia. Jak słabo skręcisz, to znowy nie trzyma.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

#3206 OFFLINE   IntruZ9

IntruZ9

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaPCT
  • Imię:intruz

Napisano 30 kwiecień 2023 - 15:50

Mama takie podkładki na zbyciu,4szt
  • rafal_LBN lubi to

#3207 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1166 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 30 kwiecień 2023 - 19:02

Może wężyk igielitowy założony na cybanty pomoże ?

#3208 OFFLINE   cudak

cudak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 postów

Napisano 03 maj 2023 - 22:36

Witam,

Ja bardzo długo szukałem dla siebie łódki. Od razu stawiałem na aluminium. A jak aluminium to SKYLLA. Marzeniem była SKYLLA 370 (obecnie zastąpiona przez SKYLLA 390). Łódki na pewno są na najwyższym poziomie. Jednak po czasie stwierdziłem, że najbardziej przeszkadzała by mi waga. Obecnie 390 to około 250kg. No i cena jak dla mnie na tą chwilę za duża. Silnik też trzeba mieć min 25KM, aby to jakoś sensownie pływało. Zbierając wszystko razem to robi się jak dla mnie już za drogo. Choć zestaw na pewno byłby wart swojej ceny. Z wielkim bólem serca musiałem odpuścić. Kto wie... Może kiedyś.

Pomyślałem, przetrawiłem i postanowiłem szukać czegoś z najważniejszymi jak dla mnie cechami:
1. Długość do 400cm
2. Szerokość około 180cm
3. Waga max 180kg
4. Płaskie dno, stabilność
5. I najważniejsze, WYSOKA BURTA
6. Żeby była bezpieczna i mocna

Szukałem naprawdę długo, dobrych kilka lat. Niby już byłem pewien... A jednak nie.

Któregoś razu natrafiłem na norweskie łodzie firmy PIONER. Łodzie wykonane są z polietylenu w procesie formowania rotacyjnego. Zacząłem czytać, pytać, zwiedzać i w końcu się zdecydowałem.

Kupiłem model PIONER 12 MAXI. Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na łódź. I szczerze mówiąc już nie mogę się jej doczekać. Myślę, że będę z niej bardzo zadowolony. Choć nie ukrywam też nie są tanie.

Spełnia wszystkie MOJE oczekiwania.

Użytkownik cudak edytował ten post 03 maj 2023 - 22:41

  • cabage i Przemek_M lubią to

#3209 OFFLINE   rower26

rower26

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1392 postów
  • Imię:Łukasz

Napisano 04 maj 2023 - 07:23

Witam,

Ja bardzo długo szukałem dla siebie łódki. Od razu stawiałem na aluminium. A jak aluminium to SKYLLA. Marzeniem była SKYLLA 370 (obecnie zastąpiona przez SKYLLA 390). Łódki na pewno są na najwyższym poziomie. Jednak po czasie stwierdziłem, że najbardziej przeszkadzała by mi waga. Obecnie 390 to około 250kg. No i cena jak dla mnie na tą chwilę za duża. Silnik też trzeba mieć min 25KM, aby to jakoś sensownie pływało. Zbierając wszystko razem to robi się jak dla mnie już za drogo. Choć zestaw na pewno byłby wart swojej ceny. Z wielkim bólem serca musiałem odpuścić. Kto wie... Może kiedyś.

Pomyślałem, przetrawiłem i postanowiłem szukać czegoś z najważniejszymi jak dla mnie cechami:
1. Długość do 400cm
2. Szerokość około 180cm
3. Waga max 180kg
4. Płaskie dno, stabilność
5. I najważniejsze, WYSOKA BURTA
6. Żeby była bezpieczna i mocna

Szukałem naprawdę długo, dobrych kilka lat. Niby już byłem pewien... A jednak nie.

Któregoś razu natrafiłem na norweskie łodzie firmy PIONER. Łodzie wykonane są z polietylenu w procesie formowania rotacyjnego. Zacząłem czytać, pytać, zwiedzać i w końcu się zdecydowałem.

Kupiłem model PIONER 12 MAXI. Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na łódź. I szczerze mówiąc już nie mogę się jej doczekać. Myślę, że będę z niej bardzo zadowolony. Choć nie ukrywam też nie są tanie.

Spełnia wszystkie MOJE oczekiwania.

Miałem okazję 2 razy pływać na Pionerach w Szwecji. Pioner Viking i Pioner 14 Active. Bardzo stabilne i solidne łodzie. Pancerne konstrukcje z tego Pe.


Użytkownik rower26 edytował ten post 04 maj 2023 - 07:24


#3210 OFFLINE   12345

12345

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 177 postów
  • LokalizacjaZ Piątnicy, no bo skąd! ;)

Napisano 04 maj 2023 - 17:52

ta łodka z PE nie ma czasem 165 szerokosci ? ( chciałes 1,80m - a to ogromna roznica )



#3211 OFFLINE   cudak

cudak

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 46 postów

Napisano 04 maj 2023 - 22:16

Miałem okazję 2 razy pływać na Pionerach w Szwecji. Pioner Viking i Pioner 14 Active. Bardzo stabilne i solidne łodzie. Pancerne konstrukcje z tego Pe.

PIONER 14 Active, bardzo fajna. Super. Zastanawiałem się nad nią. Wszystko na duży plus. Ale cenowo to cały zestaw byłby podobny do SKYLLA.

ta łodka z PE nie ma czasem 165 szerokosci ? ( chciałes 1,80m - a to ogromna roznica )

Napisałem około 180cm. Ale masz rację 15cm to ogromna różnica. Będąc w Niemczech pływałem na 12 MAXI u jednego z dilerów. Bo w Polsce to tylko na zamówienie. Dopiero gdy do niej wsiadłem jak była na wodzie, zdecydowałem, że 165cm w zupełności wystarczy. Ma całkowicie płaskie dno, jest typowo płaskodenna. Wiadomo stracę pewnie trochę na prędkości. Ale nie o to mi chodzi. Kolega ma laminat 173cm i sam potwierdził, że pionier jest bardziej stabilniejszy. Pewnie z uwagi na kształt dna łodzi.

P.S. Jak widać wszystkiego nie można mieć 😁 trzeba jakiś kompromis

Użytkownik cudak edytował ten post 04 maj 2023 - 22:19


#3212 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 296 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 18 sierpień 2023 - 05:52

Montuję nowy silnik (Mercury 9,9) na nowej łodzi (Semper 380W) i muszę podnieść go na pawęży o ok. 25mm. Po pierwsze płyta antykawitacyjna za nisko, po drugie śruby do mocowania silnika wyszły by dnie wgłębienia łodzi na rufie. Mam dwa pytania: 

1. Co podłożyć i jak zamocować "coś" na pawęży: (kształtownik z nierdzewki, pręt z aluminium, drewno, grubą taśmę przenośnikową?)

2. Płyta anykawitacyjna powinna być od 0-25 mm poniżej stępki łodzi czy faktycznego dna (rysunek poglądowy)?

Załączony plik  Zrzut ekranu 2023-08-18 064931.png   785,3 KB   24 Ilość pobrań


  • Enio lubi to

#3213 OFFLINE   Wojciech_B

Wojciech_B

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisano 18 sierpień 2023 - 06:03

25mm to nie tak dużo więc podłóż coś tej wysokości na pawęż.  Przykręcasz silnik przez pawęż  dla bezpieczeństwa ?

 

Załączony plik  48416967_321734008670905_813699382636445696_n.png   306,03 KB   24 Ilość pobrań


Użytkownik Wojciech_B edytował ten post 18 sierpień 2023 - 06:07


#3214 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 296 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 18 sierpień 2023 - 07:36

Tak, dla bezpieczeństwa. Na rysunkach, które załączasz, nie widać kila, a o to pytam. Niby szczegół, zaciekawiło mnie. Chcę ustawić w stosunku do dna łodzi, ale może ma być wobec kila?



#3215 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 296 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 20 sierpień 2023 - 12:15

Podbijam, bo nikt się nie wypowiedział. To jak z tym dnem łodzi lub kilem? Do czego się odnosić ustawiając silnik na 0 - 25 mm poniżej dna łodzi? Głównym problem jest odpowiedni opływ wody przez śrubę. Więc do 25 mm poniżej dna czy poniżej kila?

Jest na tym forum kilka osób, które na motorowodniactwie "zjadły zęby". Może uchyli ktoś rąbka tajemnicy?



#3216 OFFLINE   Matteoo

Matteoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 633 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Robert

Napisano 20 sierpień 2023 - 15:29

Tylko wysokośc pawęży się liczy. Kil potrafi mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów, i nie ma wpływu na kawitację.
  • tryt lubi to

#3217 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 666 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2023 - 17:50

Jakiś nerwowy jesteś  ;) to pewnie chcesz szybkość …

 

1. Bardzo dobrze obrazuje to rysunek. Płyta im wyżej tym szybciej. Głównie dlatego, że w już ślizgu dziób się unosi i tylko D … w wodzie i zmienia się kąt. Niestety taki układ nie pomaga w osiągnięciu ślizgu, szczególnie jak masz Łódź dociążoną. Czasem zakłada sie większe płyty żeby lodz pod obciążeniem w ogóle w ślizg weszła, ale jest to ze szkodą dla prędkości max.

2. Co do mocowania. Ja bym na Twoim miejscu najpierw się przepłynął i pomierzył. Popróbował. Jeden dzień poświecisz, ale ustawisz idealnie pod siebie. Dopiero jak ustawisz, śruby wierciłbym na wylot. Silnik masz niemocny to tym bardziej ważne. Jak za wysoko wyciągniesz możesz w ogóle w ślizg nie wejść. Za nisko stracisz na prędkości.

Przygotowałbym sobie parę listewek szerokości pawęży i grubości 5 i 10mm. Silnik na dół potem po pół cm listewki dokładać i kilometrze w jedna i w drugą i mierzyć prędkość i obserwować jak w ślizg wchodzi. Tak ustalisz optimum.

Co do materiałów jakoś nie znam semperow i nie wiem jak twardą i stabilną mają pawęż. Najlepiej by było coś na stale przykleić - i wcale nie chodzi mi o silnik że coś wyrwie, bo masz słaby, tylko obciążenia w transporcie. Im lepiej wszystko podparte tym mniej potem kłopotów.

 

Jak już ustawisz silnik, wysokość i trym, nie zapomnij spróbować z doborem śruby. Też jestem raptus i lubię szybko, to mam 3 śruby i zmieniam zależnie czy lecę sam czy z kimś. A mam w 390 25KM  :D


Użytkownik Qh_ edytował ten post 20 sierpień 2023 - 18:02

  • Artech, Enio i tryt lubią to

#3218 OFFLINE   tryt

tryt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 296 postów
  • LokalizacjaWodzisław Sl.
  • Imię:Roman

Napisano 20 sierpień 2023 - 18:50

Powiem tylko "Oh!".

Jasno i konkretnie. Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie

Matteoo - Tobie również przesyłam piwko za kwestię dno łodzi czy kil!



#3219 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2023 - 19:17

Panowie u mnie wyglada to tak: jakieś 12-15mm poniżej dolnej krawędzi rufy/pawęży. Zastanawiam się czy nie podjechać z tym silnikiem ca 2cm do góry, co myślicie?

Załączone pliki



#3220 OFFLINE   Qh_

Qh_

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 666 postów
  • LokalizacjaKobierzyce
  • Imię:Marcin

Napisano 20 sierpień 2023 - 19:45

Ogólnie trzeba próbować. Zalecenia są ogólne. Każda lodz jest inna, ma inne dno, każdy silnik ma trochę inną płytę. A jeszcze pływa to wszystko razem różnie. Inaczej po gładkim inaczej po fali. Na mniejszych silnikach najważniejsze żeby lódź w ogóle wchodziła w ślizg.

Wiec trzeba kombinować, z wysokością, trymem, śrubami (u mnie śruba vs śruba to nawet 4km/h różnica)

No i ogólnie trzeba myślec. Pływanie po prostej czy kręcenie? Długie przeloty, czy krótkie starty? Samemu czy z kimś? Jezioro czy rzeka? Na rzece będzie wiało zazwyczaj pod prąd czy z prądem?

 

Ja niestety Łódź kupiłem już przewierconą to z wysokością raczej nie pokombinuję. Mam niecałe 10mm poniżej dna. Ale trymem i śrubami sie bawiłem. A u mnie to o tyle ważne, że się kręcę tuż przed 50km/h ;) to jak widzę 49,8 to boli do krwi  :D.

No więc ja jestem na etapie polerowania dna  :D  :D  :D


Użytkownik Qh_ edytował ten post 20 sierpień 2023 - 19:48