Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Joker - historia przynęt Roberta Ciarki


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
3684 odpowiedzi w tym temacie

#1501 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2068 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 19 luty 2014 - 07:18

Super instruktarz! Znalazlem.odpowiedzi na dreczace mnie pytania, dzieki @Joker.

#1502 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 luty 2014 - 07:51

Super filmik :-) brakowało mi tylko jakiegoś japońskiego małego mieczyka :-).

Przypomniało mi się jak na początku brałem się za powielanie :-) masakra :-) a tutaj wszystko wyjaśnione i pokazane :-) pięknie :-).



#1503 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 19 luty 2014 - 08:00

Tofik, śmiać się też trzeba dla równowagi dla oklasków ;)

 

Pominąłem świadomie elementy, o których wspominasz. Czyli nacięcia na ster, rozmieszczenie oczek stelaża, balast, a szczególnie tworzenie szablonów. Bardziej zależy mi na tym, żeby każdy poszedł własną drogą, niż próbował iść za mną. O taki splendor nie zabiegam, bo później jest tylko kłopot z ludźmi.  ;)

 

To jak sobie zorganizujemy wykonywanie korpusu oraz inne sprawy zostawiam w rękach oglądających, ponieważ mój sposób pracy może być nie najlepszy lub niepraktyczny. Więc po co wprowadzać na początku drogi ograniczenia.  :)


  • tofik lubi to

#1504 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 19 luty 2014 - 08:06

Pierwsze podziękowania koledzy, bo ominąłem w poprzednim poście :)

 

Zawarłem w tej prezentacji kilka podpowiedzi o istotnym znaczeniu kształtu, ale nie wszystko. Cóż, taki materiał nie może omawiać zbyt szczegółowo. Poza tym, gdybym tak zrobił, nie było by o czym później rozmawiać. Dociekliwi dopytają. Stare noże będą i tak wiedzieli co pominięte, pozostali dojdą do tego z czasem sami.  :D

 

Kielo, mieczyk od @Zahara jest, tylko w skórkę zawinięty :)


Użytkownik joker edytował ten post 19 luty 2014 - 08:06

  • Karol Krause lubi to

#1505 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 luty 2014 - 08:38

No właśnie tak się zastanawiałem co to za sprzęt :-) a jak go ostrzysz?Szybko się w ogóle tępi?


  • bertold12 lubi to

#1506 OFFLINE   platynowłosy

platynowłosy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1274 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 luty 2014 - 09:30

Joker nie jedź na targi :P targi są złe. Właśnie wróciłem z targów w Dublinie. Plan był pojechać i poszukać jakiegoś kijka do 120-150g. Wróciłem z pudełkiem woblerków pod pstrąga i kijaszkiem 1-8g :D troszkę różnica

Witaj Kolego

 

Będę w Dublinie, służbowo i troszkę towarzysko. W kwietniu.  Z całym szacunkiem, ale gdzie w Dublinie są takie targi, jak często? Gdzie mogę znaleźć w necie info na ten temat?

Będę wdzięczny za info, bo zamierzałbym coś takiego odwiedzić i..., no wiesz.. (wersja dla prasy: porobić zdjęcia i zorientować się w cenach)..

 

Pozdrawiam

Alek



#1507 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 19 luty 2014 - 09:42

Robert dziękuję Ci za kolejny wysiłek jaki włożyłeś w nakręcenie tego jakże cennego instruktarzu dla początkujących twórców . Widzę , że filmik jest również w temacie Filmiki instruktażowe , świetnie . Powolutku temat się rozwija co mnie niezmiernie cieszy . Pozdrawiam , Paweł B .


  • joker i tofik lubią to

#1508 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 19 luty 2014 - 20:36

No właśnie tak się zastanawiałem co to za sprzęt :-) a jak go ostrzysz?Szybko się w ogóle tępi?

 

 kielo dziwnym trafem miałem okazje zobaczyć jak się ostrzy taki noż, :)  Otóż zaczyna się na osełce a kończy na  bardzo twardej desce, Tak przynajmniej ostrzy, mój znajomy szewc po prosty to jest brzytwa.


  • joker lubi to

#1509 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 19 luty 2014 - 23:43

Witaj Kolego

Będę w Dublinie, służbowo i troszkę towarzysko. W kwietniu. Z całym szacunkiem, ale gdzie w Dublinie są takie targi, jak często? Gdzie mogę znaleźć w necie info na ten temat?
Będę wdzięczny za info, bo zamierzałbym coś takiego odwiedzić i..., no wiesz.. (wersja dla prasy: porobić zdjęcia i zorientować się w cenach)..

Pozdrawiam
Alek


Te targi organizowane są raz w roku tylko. www.irelandanglingexpo.ie, ogólnie to lipa straszna była. Większość stoisk była pod wedkarstwo muchowe.

#1510 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 luty 2014 - 11:01

 

 

No właśnie tak się zastanawiałem co to za sprzęt :-) a jak go ostrzysz?Szybko się w ogóle tępi?

 kielo dziwnym trafem miałem okazje zobaczyć jak się ostrzy taki noż, :)  Otóż zaczyna się na osełce a kończy na  bardzo twardej desce, Tak przynajmniej ostrzy, mój znajomy szewc po prosty to jest brzytwa.

 

 

Powiem tak. Na 100% robię to źle, czyli na od..., za co pewnie Zahar dał by mi klapsa  -_-

Mam kawałek kamienia syntetycznego i przeciągam po nim na mokro (woda). Pierwsze oryginalne ostrzenie (podobno nie był za bardzo ostrzony  ;) ) wystarczyło na 200 sztuk małych na bank, może i więcej, nie liczyłem oraz na 100 jerków. Potem mi upadł jeden ostrzem na posadzkę i zaliczył awarię czubka  :wacko:  Tragedia. Zacinał tym ułamanym. Poprawiłem na ile potrafiłem i jadę dalej.

 

W każdym razie powinno się mieć do tego celu ze dwa dobre kamienie o różnej gradacji. Dość duże, żeby było dobrze po nich przeciągać. Można i innymi metodami podobno, czyli deska + pasta polerska, ale ja zielony jestem w te klocki. Są rzeczy, które muszę zobaczyć by się nauczyć, a ostrzenia na desce nie widziałem.


  • bertold12 lubi to

#1511 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 20 luty 2014 - 11:10

Dawniej fryzjer brzytwę na pasku rzemienia ostrzył. Tej opcji również bym nie lekceważył.

A co do kamienia, na tym forum wyczytałem kiedyś o możliwościach jakie daje odwrotna strona kubka. Lub talerza. Umownie nazwanego porcelanowym. Natychmiast wziąłem nóż i spróbowałem naostrzyć. Efekt przeszedł moje oczekiwania :)


  • Zwierzu i bertold12 lubią to

#1512 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 20 luty 2014 - 11:12

No to trzeba by się było zastanowić nad kupnem takiego mieczyka 200 + 100 = 300 :-).

Napisz ile kosztował.



#1513 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 20 luty 2014 - 11:13

Kurde a ja nigdy nic nie ostrzyłem ,muszę z kuchennymi popróbować na kamieniu :-).



#1514 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 luty 2014 - 11:14

Tym czasem czas na dopięcie tematu pewnego zaproszenia. Do tego celu powołałem do życia Rio Grande 70. 

A celem są dzikie łososiowate na kontynencie południowo-amerykańskim. W między czasie moje Rio Grande dostały drugie również zaskakujące zaproszenie do północnej ameryki, i w ten magiczny sposób mogę sympatycznie zaistnieć w tych odległym rejonach świata.

Woblery mają fajnie, nie potrzebują wiz, bólu głowy z załatwianiem wszelkich spraw. Wystarczy, że je ze sobą weźmiesz, one tylko na to czekają.

Zazdroszczę im... troszeczkę  ;)

 

 

Załączony plik  go america (1).jpg   730,8 KB   4 Ilość pobrań


  • @slider@ lubi to

#1515 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 luty 2014 - 11:50

Kurde a ja nigdy nic nie ostrzyłem ,muszę z kuchennymi popróbować na kamieniu :-).

 

 

Do kuchennych noży używam solidnego pręta Victorinux i mam ten pręt już 10 lat. Wszystkie domowe tym jadę, łącznie z cienkimi filetownikami i nic więcej nie potrzeba. Kilka ruchów po tym pręcie i ostrożnie z palcami.

 

Narzędzia do pracy z drewnem w tym taki "japończyk" nazywany Kogatana, to inna para kaloszy. Tu potrzeba się przyłożyć. W polskich sklepach Kogatany można kupić od 60 do 300zł. Mój jest bezcenny. Niestety nie mogę podać kwoty :)

 

Same Kogatany to noże z ostrzem jednostronnym i służą do cięcia po linii prostej, głównie do cięcia materiałów takich jak fornir. W rzeźbieniu najlepiej sprawdzają się również do cięcia prostego. Mam dwa, z ostrzem lewostronnym i prawostronnym. Zwykle tnę od siebie, bo bezpieczniej i jest większa kontrola nad narzędziem - popycham nóż kciukiem. Czasem jednak trzeba do siebie, najczęściej dłubiąc małe przynęty. 

Poza tym bardzo dobrze robi się nimi nacięcia, np. łuki skrzelowe.



#1516 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 luty 2014 - 12:01

Chciałem nakręcić ten film, bo tam było by widać jak tnę tym nożem.

Za pierwszym razem wykasowałem zapis przez przypadek. Za drugim razem, aparat się wyłączył i zamknął, a ja nawijałem wierząc, że się nagrywa. Nie widziałem co się dzieje, bo aparat stał na statywie nad moją głową. Miało być widać tylko ręce.

Za trzecim razem zrobiłem tą prezentację w PP i pewnie tak miało być. To musiał być jakiś znak z góry, żeby nie nagrywać wszystkiego ;) Bo tam się na pewno za bardzo rozgadałem, a tak musiałem mocno przemyśleć, co dać w podpisie do zdjęć i wyszedł bardzo dobry materiał. 

 

To już historia.

Przyszłość będzie miej więcej taka. Dopiero po wyczerpujących testach do dalszego obiegu. :)

 

Załączony plik  c&r test.jpg   474,75 KB   6 Ilość pobrań


  • popper, Maciek Rożniata, Zwierzu i 1 inna osoba lubią to

#1517 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 20 luty 2014 - 12:23

Woblery do wypuszczania na wolność?  :lol:


  • joker lubi to

#1518 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 20 luty 2014 - 17:12

Woblery do wypuszczania na wolność?  :lol:

 

nie, łap i ODDAJ !!! :D



#1519 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 20 luty 2014 - 21:25

Załączony plik  rio grande oko (1).jpg   491,77 KB   6 Ilość pobrań

 

Rio Grandes już spakowane. Tylko dwie sztuki zostały na kraj, reszta w samolot :)

 

Teraz ulubiona grupa odbiorców na tapecie, czyli Wy :) Jutro pierwsza trzydziestka idzie w podkład zabezpieczający drewno.


  • @slider@, Maciek Rożniata, Karol Krause i 1 inna osoba lubią to

#1520 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 20 luty 2014 - 21:39

Buuuu.... A ja już miejscówke na testy zaklepałem....