Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędkarstwo muchowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
482 odpowiedzi w tym temacie

#121 Guest__*

Guest__*
  • Guests

Napisano 12 grudzień 2007 - 22:07

.


Użytkownik J_J edytował ten post 25 czerwiec 2014 - 22:59


#122 OFFLINE   jajakub

jajakub

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1009 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 12 grudzień 2007 - 22:29

Kolega mi kiedyś powiedział nie pakuj sie w jakieś gówno bo sie zniechęcisz.
Miał rację jak dpbrze poszukasz to w okolicy 400 zl złożysz sobie przyzwoity kij.
Przyzwoity znaczy taki który będzie miał odpowiednie właściwości rzutowe a nie będzie tylko imitował muchówki.
Nie baw sie w jakieś półśrodki bo sie tylko zniechęcisz.
Poczekaj zbierz kasę i pogadaj np. z DanielemXR to Ci coś sensownego doradzi.

#123 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 12 grudzień 2007 - 22:44

Kolegi polećcie jakiś kijek do suchej muchy 5/6
taki do 300 zł max


Trzeba by trochę poprzerzucać strony sklepów internetowych, hm... do głowy przychodzi mi np. Konger World Champion- 2,7 metra. Kije z tej serii cieszą się dobrą opinią. W dodatku są w bardzo dobrej cenie (<200 zł). Łowiłem troszkę takim kijkiem 2,7 metra ale 4/5- i ten bym spokojnie polecił do duchej muchy i do mokrej. Kijek 2,7 m w klasie 5/6 to podobno (ale nie miałem w ręku) już mocny kij, do suchej może być za mocny (niepotrzebny nadmiar mocy). Tak więc ja bym polecił Konger World Champion 4/5. Ładnie ciągnie lineczkę WF5. Rzucałem kilkoma markowymi kijami i ten Kongerek nie ma się przy nich czego wstydzić. Cena jest zaskakująco niska, ale nie jest tzw. chłam, moim zdaniem.
Do 300 zł. kupisz też u Gawlika kijek Cortlanda, to też niezłe (znam z opinii) kijki. Możesz poradzić się samego Gawlika, sympatyczny gość. Może w Taimen mają kijki do 300 zł, do sprawdzenia.
Za 300 zł kupi się już przyzwoity kijek muchowy, choć nie będzie to poziom Sage czy Winstona, ale nie ma się co przejmować.
Możesz poszperać w forum flyfishing.pl, mnóstwo tam opinii różnych o rożnych sprzętach.
Do suchej muchy kijek nie powinien być dłuższy niż 9', dłuższy męczy rękę. Ja używam 7'6 albo 8,6. Ta druga długość wydaje się być bardzo uniwersalna. Jeśli chodzi o klasę AFTM wędki do suchej to też #4 albo #5 (zależy jak delikatnie chce się łowić) będzie najbardziej uniwersalna. Na polskie ryby klasa #4 kijka spoko daje radę. Ja używam albo 4 (mniejsze rzeczki) albo 5 (mniejsze i większe rzeczki).
Gwoli ścisłośći to sklepy Hurch i polski Orvis też są godne polecenia. Też tam puściłem trochę kasy :mellow:
Pozdrowionka



#124 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 12 grudzień 2007 - 23:08

no dzięki to juz bardzo dużo informacji,szczerze to myślę ,że ten Konger jest chyba najlepszym rozwiązaniem przynajmniej cenowym ,zostałoby jeszcze na sznur ale jeszcze zapytam DanielXR i poszukam.

Mam jeszcze pytanie odnośnie połowu jazi,kleni,wzdręg na muchę czy ktoś je łowi i na jakie muchy,jakimi technikami jakie prowadzenie prowadzenie.

#125 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 12 grudzień 2007 - 23:14

Witam
Z tych trzech gatunków to udawało mi się czasami złowić klenia. Najlepsze wyniki miałem na mokrą muchę Black Zulu na haczykach 10-12, prowadzoną jak klasyczną mokrą muchę, linką Intermediate lub pływającą z końcówką tonacą, tipet 0,16- 0,18. Czasem brały na suchą imitację chruścika, z tipetem (koncówka przyponu) 0,12 lub 0,14 mm.

#126 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 12 grudzień 2007 - 23:20

Najprostsze muchy - zulu, red tag, chrust z sierści, humpy, jest tego od groma, a one nie są tak wybredne jak np lipienie :D

#127 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 12 grudzień 2007 - 23:46

Kol Warciak, pisałeś że masz już sznur, jaki ciężar AFTM ? Ma to duże znaczenie przy doborze kija. Polecam Kongera WC, dwóm osobom go kupowałem na początki z muchą, i jest ok, radzą sobie.
Ja łowię klenie głównie na red tagi, black zulu, i chrusty wszelakiej maści.
Powodzenia i napiętego sznura...


#128 OFFLINE   Sławek

Sławek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 13 grudzień 2007 - 06:42

Wielkim specjalistą się nie czuję ale nie narzekałem na dragonowskiego tournamenta. Co do red taga to byłem bardzo zaskoczony jego skutecznością przy połowie kleni. Czasami jednak kleniom wystarczy jeżynka nawet na całym tułowiu i już zasysają - to najprostsza mucha do samodzielnego wykonania, a jaką ma potencjalną pływalność :D.
Jak tylko możesz to łów na suchara - to najprzyjemniejsze w muszce :D

#129 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 13 grudzień 2007 - 18:44

właśnie ze wzgl. na moje upodobania do poperów i do wszystkich przynęt przy ,których braniu je widać zacząłem z muchówką.

Czy może być coś piękniejszego niż widok rozstępującej się wody przy braniu ryby :D ja zostaje na powierzchni :lol: :lol: :lol:

#130 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Napisano 14 grudzień 2007 - 20:54

Witam

Odnośnie zakupu kija muchowego, to musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań, jak dużo czasu chcesz poświęcić muszce i jakie ryby zamierzasz łowić, czy, tak jak piszesz tylko sucharek, czy inne techniki wchodzą w rachubę i jakie. Od tego zależy co i za ile powinieneś kupić. Napisz co i jak, a postaram się, doradzić Ci w co warto zainwestować.

#131 OFFLINE   rocky

rocky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 730 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański

Napisano 14 grudzień 2007 - 23:25

no dzięki to juz bardzo dużo informacji,szczerze to myślę ,że ten Konger jest chyba najlepszym rozwiązaniem przynajmniej cenowym ,zostałoby jeszcze na sznur ale jeszcze zapytam DanielXR i poszukam.

Mam jeszcze pytanie odnośnie połowu jazi,kleni,wzdręg na muchę czy ktoś je łowi i na jakie muchy,jakimi technikami jakie prowadzenie prowadzenie.

Kilkanaście lat temu miałem taki okres, że próbowałem łowić na muche co się dało.Rzeczne ryby typu klen ,jelec, jaź to normalka. Łowiłem na jeziorze brodząc wzdłuz trzcin wzdręgi i płocie a wyniki przeszły moje najsmielsze oczekiwania.Przynęta był przewaznie palmer na 14-ce lub 16-ce.Najlepsze były wieczory i okresy rójki mrówek przez cały dzień.
Palmer ,tak jak napisał Sławek to także bardzo dobra mucha na klenie , a zrobienie jej jest piekielnie łatwe.
W płytkich zarośniętych zatoczkach łowiłem tez okonie na streamera, ale te w odróżnieniu do wzdręg i płoci nie porazały rozmiarami B)

#132 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 15 grudzień 2007 - 09:38

Przedewszystkim interesuje mnie łowienie na suchą muszkę, rzeka nizinna Warta i Prosna a ryby to klenie i jazie z tym ,że Warta to dość duża rzeka a Prosna to ciurek o szerokości 5-10 m i głebokości do 1 m z dołkami.
Łowię 1,2 razy w tygodniu po parę godzin :D

Jak się trochę podszkole to na maj musiłabym mieć znowu sprzęt na szczupaka ale to już inna bajka. :mellow:

Aha i jeszcze jedno mój region Polski jest wolny od muszkarzy nigdy tu żadnego nie widziałem i podejrzewam,że jestem adeptem tak więc proszę się nie uśmiechać z moich pytań bo jesteście moim jedynym żródłem informacji. :blush::D


#133 OFFLINE   danielXR

danielXR

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 374 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 15 grudzień 2007 - 10:04

Na dużą rzekę do kleni i jazi wystarczy ci dobry kij w klasie 5 do łowienia na suchą i mokrą muchę, w tej klasie poradzi sobie nawet z duzymi kleniowymi śiersciuchami i podczas niewielkiego wiatru. Musisz sobie zdawać sprawę że na np Warcie bedziesz musiał operować dośc długimi rzutami, klenie na głowkach, szczególnie te duze i stojące na przelewach sa bardzo płochliwe i nie pozwalają sobie wejść na głowę. Długie rzuty to kwestia zarówno techniki jak i sprzętu niesety, najtańsze kije nie zawsze poradzą sobie z 15-20 metrami linki, choć być może są od tego wyjątki. Natomiast łowienie na małej Prosnie to już inna technika łowienia jaki inny sprzet troszkę, choć np 9' #5 powinieneś jeszcze dać rady, choć juz mało komfortowo.
Mimo że łowiłem klienie na muchę zarówno w dolnej Wisle jak i Warcie to najbardziej ukochałem je na odrzańskich główkach, łowiąc na wielkie suche muchy ( na haczykach 4 i 6), łowenie nie jest proste, mucha absolutnie nie może smuzyć, musi być dokładnie podana na koniec przelewu, duza, otwarta przestrzeń sprzyja długim rzutom ale wystarczy że trochę powieje i robi sie juz kłopot z rzucaniem..Za to widowiskowe brania, przypominające ataki bolenia, i wielkośc ryb (średnio ok 50-60cm) sa niezapomnianym przezyciem.

Twój region wcale nie jest taki wolny od muszkarzy, jest ich sporo w Poznaniu, sam znam kilku łowiących na Warcie klenie, oczywiście nie jest łatwo się spotkać nad tak dużą rzeką z kolega po sznurze

Pozdrawiam

#134 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 grudzień 2007 - 10:11

Ja jak studiowałem w Poznaniu łowiłem na warcie....uklejki, świetna szkoła dobrego zacinania. Przy okazji złapałem bolenia :mellow: co miał z 10 cm. Na wartę każdy kij w okolicy 6 i 9' długości, nie ma co pakować się w jakieś wypasy, ale też źle dobrany zestaw zniechęci cię na maxa, odbijesz sie od metody... Moja rada pogadać z jakimś muszkarzem, albo kupić gotowy set - ja zaczynałem od zestawu Vision Intro - do dzisiaj mam tą wędkę i jestem z niej zadowolony, był kiedys na WCWI człowiek o nicku AreK - on też kupił intro, mieszka w poznaniu, więc moż4e się z nim zgadasz i obejrzysz?? zestaw jest dobrze dobrany, w sam raz dla początkującego, choć ja nadal nim łowię.... poszperam w necie i po znajomych może się uda znaleźć coś w dobrej cenie.

#135 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Napisano 15 grudzień 2007 - 11:09

Witam

Już wiem do jakich ryb i gdzie. Potrzebna będzie Ci wędka, dynamiczna, szybka, a jednocześnie średnio miękka. Długość 8'6 - 9'0 w klasie 5. Trochę przeciwności w tej wędce, ale tylko pozornie. Takie dobranie parametrów pozwoli na dalekie i precyzyjne podanie muchy, a jednocześnie zapewni idealną kontrolę ryb podczas holu, a i na mniejszej rzeczce się sprawdzi. Jest tylko jeden problem, w tanich wędkach nie znajdziesz nic takiego. Moja rada, lepiej poczekać, uzbierać jeszcze parę złotych (600,- - 700,- zł) i kupić coś co będzie służyło kilka dobrych lat. Jak kupisz taniochę to za rok, góra półtorej i tak zaczniesz szukać wyższej półki.

#136 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 15 grudzień 2007 - 11:31

Jak kupisz taniochę to za rok, góra półtorej i tak zaczniesz szukać wyższej półki.


Zgadzam się, absolutnie. Tak to przeważnie przebiega :D
Czy mogłbyś podać jakieś konkretne przykłady wędek za 600- 900 zł, które byś polecił?


#137 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2303 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 15 grudzień 2007 - 11:40

witam!
ja wlasnie odebralem dwa kije st. croix reign. wt 9 na szczupaka i wt5na pstraga. mysle ze to rozsadny sprzet za nie duze pieniadze ok $130 wersja travel. wieczysta gwarancja, w komplecie tuba i smar do laczy. wykonanie tez nie kiepskie.
naprawde kije wygladaj b. fajnie. na razie nie ma jak potestowac ale juz niedlugo :D polecam!
pozdrawiam!

#138 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Napisano 15 grudzień 2007 - 11:57

Forecast RX7 9' #5 cena od 630 - 650 zł ; Talon VIplus 9' #5 cena 800 - 900 zł ; Talon ITM 9' #5 cena 900 - 950 zł ; Talon Highlander 9' #5 cena 950 - 1000 zł. Są to ceny wędek z mojej pracowni, (różnica w cenie, różne standarty wykończenia).

#139 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2024 postów
  • LokalizacjaSulejówek

Napisano 15 grudzień 2007 - 12:13

W sklepie Ochotka w wa-wie można znaleść Scotta za 400+ pln. Ja na razie zasuwam Kongerem WC, ale już myśle o zmianie, a łowie dopiero 4-5miesięcy.

#140 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów
  • LokalizacjaJarocin

Napisano 15 grudzień 2007 - 12:46

Twój region wcale nie jest taki wolny od muszkarzy, jest ich sporo w Poznaniu, sam znam kilku łowiących na Warcie klenie, oczywiście nie jest łatwo się spotkać nad tak dużą rzeką z kolega po sznurze

Pozdrawiam


do Poznania mam 70 km a chętniebym poptrzył ale muszę się zadowolić netem.
Wędka w okolicy 600 zł nie wchodzi w rachube rodzina ,budowa itd.ale dziękuje za rady i jeszczena koniec pytanko?
WC konger 270 5/6 występuje w 2 składach i 3 składach czym to się różni w metodzie muchowej i jaki kij lepiej wybrać??
pozdrawiam