Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wędkarstwo muchowe


  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#141 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1,188 posts
  • LokalizacjaCieszyn

Posted 15 December 2007 - 17:25

Kije kijami ale może by pan Zbyszek pokazał zdjęcia strimerów kilerów bo sezon tuż tuż.Wieczorem ukręcił bym coś sprawdzonego na San i Dunajec.Plis :D

#142 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 16 December 2007 - 15:19

Kol. warciak, przeważnie czym więcej złączy, tyn sztywniejsza i szybsza konstrukcja, nie znam tych wędek, musisz sam ocenić który model jest lepszy. Kol. tomi78, w tygodniu postaram się zrobić zdjęcia streamer-ów i je tu wsadzę.

#143 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 posts

Posted 16 December 2007 - 16:15

...


Edited by w.d.wobler, 21 January 2014 - 10:58.


#144 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 posts
  • LokalizacjaJarocin

Posted 16 December 2007 - 17:40

Mam i łowię kijkiem Kongera WC Fly 2,70m 4-5 aftm 4cz. Wybierałem między 3-składem a 4-składem. O dziwo 4-skład jest lżejszy! i szybszy od 3-składa o prawie 5 gram. Waga 4 składu-85,6g. Pozdrawiam-Witold.


no i jak się łowi???

#145 OFFLINE   w.d.wobler

w.d.wobler

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 546 posts

Posted 16 December 2007 - 18:17

...


Edited by w.d.wobler, 21 January 2014 - 10:58.


#146 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 17 December 2007 - 09:43

Witam,

@ Warciak

Znalazlem dwie wedki za przystepna cene:

1) Guideline: http://www.fishingmegastore.com/cgi-bin/sh000005.pl?REFPAGE= http%3a%2f%2fwww%2efishingmegastore%2ecom%2facatalog%2fChris tmas_Best_Sellers%2ehtml&WD=guideline%20rod&SHOP=%20 &PN=Guideline_Special_Offers%2ehtml%23a5792#a5792

2) Greys G-series: http://www.fishingme.../Greysrods.html

Do obu cen trezba doliczyc 17.5% VAT ale za to bedziesz mial wedke renomowanego producenta i w przypadku Greys dozywotnia gwarancje.

Daj mi znac dzisiaj to zdaze zamowic przed swietami i przywiesz do Polski.

Pozdrawiam,

Bujo

#147 OFFLINE   warciak

warciak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 posts
  • LokalizacjaJarocin

Posted 18 December 2007 - 16:18

1.Jaki długi powinien być przypon koniczny do lowienia na suchą i mokrą muszke kijem 9 ft czy zależne jest to od warunków panująych na łowisku czy od możliwości technicznych sprzętu??

2.Jaką grubośc powinien mieć przy łowieniu jazi i kleni na dużej rzecze a jaki na małej ??

pozdrawiam

#148 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 18 December 2007 - 16:52

Witam

Są różne szkoły (RAPR dopuszcza maksymalną długość przyponu muchowego równą dwóm długością wędki). Ale w praktyce długość przyponu, wach się od 1 długości wędki do 1,5 długości wędki (razem z trokiem). Warunek, przypon koniczny musi być dobrze wykonany, połączony ze sznurem na trwałe, w taki sposób aby nie blokował się na przelotce szczytowej. Jeżeli przypon ma być zamontowany w sposób pozwalający na jego szybką wymianę, to będzie musiał być krótszy od wędki. Grubość przyponu, rozumiem, że chodzi o trok do którego przywiązuje się muszkę. Ja najcieniej łowię 0,12 mm, cieniej nie ma sensu. I jeszcze uwaga, częsty błąd początkujących, do suchara nie kupuj sznura WF, a tylko DT.
http://images27.fotosik.pl/19/f535b8441147dd99.jpg

#149 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,438 posts

Posted 18 December 2007 - 17:07

[quote title=Zdzisław Czekała napisał(a) dnia Tue, 18 December 2007 04:52]Witam

I jeszcze uwaga, częsty błąd początkujących, do suchara nie kupuj sznura WF, a tylko DT.


Witam,

Moglbym prosic o wytlumaczenie dlaczego nie uzywac sznura WF przy polowach na suchara? Ja zaczynalem od WF bo tak mi doradzono twierdzac, ze dalej bede rzucal( w miejscu mojej nauki dlugie rzuty byly konieczne, moze stad sie to wzielo). Czy sznur DT, szczegolnie dla poczatkujacego z kijem klasy podstawowej ,pozwoli na uzyskanie jakis normalnych odleglosci?

Pozdrawiam,

Bujo



#150 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9,640 posts
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Posted 18 December 2007 - 18:12

Ja zaczynałem od WFki, byłem wrpowadzany przez zaawansowanego muszkarza, jak się pytałem o sznur DT (polecany w literaturze) do nauki to śmiał sie i mówił że zabobon :lol: i miało to sens dziesiąt lat temu, że teraz linki maja inną konstrukcję itd. Sznura DT używam tylko dołowienia z łodzi, łatwiej się wykonuje rollcast i rzuty krótką linką.

#151 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 18 December 2007 - 18:49

Jest kilka powodów, sznur DT z racji swojej konstrukcji jest bardziej stabilny, bardziej precyzyjny i delikatniejszy, można nim bardzo finezyjnie wyłożyć muszkę. Łatwiej nim operować na krótkich dystansach, początkujący i mniej doświadczony muszkarz łatwiej i szybciej nauczy się prawidłowych nawyków. Przy prawidłowej technice i sznurem DT można podać muchę daleko. WF sugerował bym w wypadku potrzeby uzyskania dystansu rzędu 25-30 metrowy, ale takie rzuty uzyskuje się mając doskonałą technikę użytkową (np. rzut skandynawski). Aby taką technikę osiągnąć, należy zacząć od podstaw, a podstawa to klasyczna sucha mucha. Tak jest ze wszystkim, ucząc się zawsze zaczynamy od podstaw, a nie od dupnej strony. :unsure:

http://images26.fotosik.pl/19/1e3b210466e6d45f.jpg

Z pod mojej ręki paru muszkarzy już wyszło. Jak ktoś chciałby się nauczyć lub podszkolić, podaję link do strony http://www.madler.e-...ka_muchowa.html około marca podam konkretne terminy kursów.

#152 OFFLINE   Zdzisław Czekała

Zdzisław Czekała

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 posts
  • LokalizacjaRzeszów
  • Imię:Zdzisław Włodzimierz
  • Nazwisko:Czekała

Posted 18 December 2007 - 19:07

Ja zaczynałem od WFki, byłem wrpowadzany przez zaawansowanego muszkarza, jak się pytałem o sznur DT (polecany w literaturze) do nauki to śmiał sie i mówił że zabobon :lol: i miało to sens dziesiąt lat temu, że teraz linki maja inną konstrukcję itd. Sznura DT używam tylko dołowienia z łodzi, łatwiej się wykonuje rollcast i rzuty krótką linką.


Szanowny kolego, proszę tego co napisz , nie brać do siebie, ale zbyt dużo, tak zwanych zaawansowanych muszkarzy biega po rzekach i ciężkimi, przeciążonymi sznurami wali o wodę aż miło i po kilku godzinach takiego bombardowania schodzą z wody i panie, tu ryb nie ma, a baca na to a skąd miały by się wziąść :mellow: . Co do łódki, to dokładnie łowisz odwrotni niż reszta świata :D, na łódkach, właśnie łowi się sznurami WF, bo tu dystans ma niejednokrotnie, kapitalne znaczenie. Pozdrawiam i bez urazy.


#153 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9,640 posts
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Posted 18 December 2007 - 19:42

Wiesz, ja łowię z łódki dość rzadko, mi raczej chodzi o łatwość operowania - w łowieniu które uskuteczniam tutaj długie rzuty są BARDZO niewskazane - łódka i tak dryfuje, więc nie ma sensu pokrywać dalekich dystansów, lepiej krótko a gęsto. Jeśli chodzi o kolegę... nie wiem, moim zdaniem nie ma bardzo wielu muszkarzy w polandzie z jego doświadczeniem i obyciem, uzyskanym zaróno w europie jak i stanach. Bynajmniej nie chcę podważać tego co pisałeś wcześniej, jak dla mnie to przy dobrze dobranym zestawie nie ma wielkich różnic między DT a WF. A technika jest ważna, bez niej cuda techniki nie pomogą...
p.s.
Piękna ryba na zdjęciu, jestem pod wrażeniem

#154 OFFLINE   GrynszpaN

GrynszpaN

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 118 posts
  • LokalizacjaKraków

Posted 18 December 2007 - 19:58

@standrus

Przecież są różne szkoły.
Kiedyś słynna była tzw. krakowska. Później przyszło nowe. To i tak sprawa nawyków. Technika przychodzi zawyczaj poźniej, kidy podstawowe błędy mamy już opanowane.

Będziesz w pobliżu, daj cynk. Zapakuję graty, skrzynkę piweczka i nad wodą przetrenujemy wszystko po kolei.
Pzdr.
G.

#155 OFFLINE   GrynszpaN

GrynszpaN

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 118 posts
  • LokalizacjaKraków

Posted 18 December 2007 - 19:59

HiHi
Alem Cię przechrzcił.
Masz podwójne piwo.

#156 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9,640 posts
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Posted 18 December 2007 - 21:11

Dam znać jak tylko wpadnę na dłużej niż kilka dni i rodzinna pogoń.

#157 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,028 posts

Posted 18 December 2007 - 21:36

Koledzy,

Raz wybrałem się z przyjaciółmi do szkółki prowadzonej przez firmę Vision. Jednym z instruktorów był Adam Sikora. Szkoda, że nie nauczyłem się od niego więcej (mój przypadek jest kliniczny - brak timingu (koledzy polscy wybaczą [chodzi o koordynację ruchów]), ale muszę Wam powiedzieć że to co p. Adam mi pokazał podczas prywatnej sesji do tej pory wzbudza mój nieukrywany zachwyt :D . Myslę, że p. Wróbel łowi podobnie.
Ja, niestety nie dotarłem tak daleko by zgłębiać tajniki sznurów, ale bardzo serdecznie polecam bardzo dobrą, podstawową, szkołę muszkarstwa, której udziela p. Adam.

#158 OFFLINE   SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

SaNdAcZ &#gt;&#lt;----*&#gt;

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 380 posts
  • LokalizacjaWarszawa - Miasto Feniksa

Posted 19 December 2007 - 20:24

Ja zaczynałem od sznurów DT. Używałem ich zarówno do suchej, nimfy czy mokrej muchy. W chwili obecnej sznura DT używam wyłącznie podczas łowienia na krótką nimfe, natomiast do suchej, dalekiej nimfy czy streamera używam wyłącznie linek WF. Pozdrawiam

#159 OFFLINE   Oldzander

Oldzander

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 posts
  • LokalizacjaSławacinek Stary/Biała Podlaska

Posted 19 December 2007 - 22:09

Pytanko w temacie dajcie koledzy namiary no kogoś kto sprzedaje muchy.
Jeśli chodzi o sklepy to znalazłem tylko u Pana Gawlika.
Może jakis znajomy krętacz czymś handluje?
Dzięki i pozdrawiam.

#160 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,395 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 20 December 2007 - 15:26

Pytanko w temacie dajcie koledzy namiary no kogoś kto sprzedaje muchy.
Jeśli chodzi o sklepy to znalazłem tylko u Pana Gawlika.
Może jakis znajomy krętacz czymś handluje?
Dzięki i pozdrawiam.


Odezwij się do mnie na prv. :D