Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Uchwyt / mocowanie przetwornika echosondy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1300 odpowiedzi w tym temacie

#861 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 29 styczeń 2020 - 14:51

 

Piotrze, ty już masz lornetkę?

 

Prawie mam, ale jeszcze nie w rękach. 

Cały czas kombinuję nad praktycznym montażem na Skylli 440. Czy lewa czy prawa burta obok przetwornika HB, jakiś system szybkiego podnoszenia, obracania.

Do maja dużo czasu, może się wyrobie ;)



#862 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 29 styczeń 2020 - 14:58

Ja zaczynam coraz bardziej myśleś o lvs, problem taki sam - jak efektywnie tym manewrować na dętce podatnej na wiatr. 



#863 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 29 styczeń 2020 - 14:58

Tu jest cały pies pogrzebany. Wąska wiązka lvs32 z której ucieka przynęta i shitlive lowrance który ma szeroką i nic nie widać. Mocowanie silnika pawezowego+ kawałek rurki i tylko korekta ręczna, bądź z pedala.noznego i obrotnica od jakiegoś dziobowca... sam dziobowiec to lipa do montażu xdcr live. Ja u siebie zrobiłem z mocowania od elektryka..szybka.mozliwosc uniesienia do góry, z wad brak możliwości obrotu wzdłuż lodzi. I najlepiej kotwiczyc na 2 kotwicę aby Łódź stała w miejscu...

Użytkownik siarq edytował ten post 29 styczeń 2020 - 15:00


#864 OFFLINE   nixon69

nixon69

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaOSTROŁĘKA
  • Imię:TADEUSZ

Napisano 29 styczeń 2020 - 14:59

@nixon69 jeżeli w ten sposób montujesz liveskop to według mnie tak jakbyś go wogóle nie miał. Widzisz wszystko i nic zarazem silnik na kotwicy ciagle obraca przetwornikiem. Przy vertikalnym łowieniu w dryfie nawet lekkim również nie przydatna rzecz bo ciagle przynęta ucieka z pola widzenia.Moim zdaniem przy livescop musimy mieć szanse szybkiej regulacji w wszystkich płaszczyznach, i w tedy możesz wykorzystać w 100% potencjał Panoptixa

Oczywiście masz rację. Ale powtórzę, co za róznica obracać sztycą czy obrać bez uzycia rąk (pedał pod nogą) silnikiem?! Mam w tej chwili na sztycy... podwójna czynność.. opuszczanie sztycy plus opuszczanie silnika dziobowego. Płynąc na elektryku czy też w dryfie reguluję tymże pedałem. Irytowało mnie że dwie czynności muszę robić naraz..i regulacja sztycą i regulacja silnikiem. A tak ręce wolne.



#865 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 29 styczeń 2020 - 15:24

.

Użytkownik Grzesiek88 edytował ten post 29 styczeń 2020 - 15:27


#866 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 29 styczeń 2020 - 15:26

Tak tylko mi chodzi o to ,że masz zawężone pole tylko do obrotu o 360 stopni. A przy vertikalnym łowieniu przynęta schodzi poza pole widzenia i trzeba lekko odchylić przetwornik. Super zdaje egzamin uchwyt ram. Ja zrobiłem coś na kształt uchwytu do przetwornika od skylli montowany na reling trochę zmodyfikowany i dostosowany do liveskop. Mogę go łatwo i szybko w każdej płaszczyźnie odchylić.Jest to ważne przy aktywnaym łowieniu na verta gdy idziemy w dryfie, lub gdy łowi się w uciągu.
Twój sposób jest tez dobry ,ale moim zdaniem przy tym sposobie montażu wyciągasz z tylko ok 30-40% możliwości
Musisz mieć możliwość obrotu wzdłuż i prostopadle do Łodzi tak i jak o 360stopni.

Użytkownik Grzesiek88 edytował ten post 29 styczeń 2020 - 15:33


#867 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 29 styczeń 2020 - 15:50

Dodaj zdiecie bo nieczuje tego :)

#868 OFFLINE   Grzesiek88

Grzesiek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów
  • LokalizacjaZawóz-Nürnberg
  • Imię:Grzesiek

Napisano 29 styczeń 2020 - 15:58

Dodam jak będę przy Łodzi

#869 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 luty 2020 - 17:02

Cały czas mnie męczy sposób montażu i sterownia przetwornikiem LVS32.

Znalazłem takie cosik co można by zaadoptować do zdalnego sterowania obrotem.

 

https://www.technosa...tnica-rotor-rau

 

obrotnica-rotor-rau_35.jpg

 

A może ktoś, wie, orientuje się w jakiej dziedzinie technicznej stosowane są obrotnice, w miarę małe i lekkie, coś podobnego jak wyżej.

Może u chińczyka jest, ale jakoś nie mogę trafić, albo coś źle wpisuję  :(



#870 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 luty 2020 - 17:45

nawet jesli zrobisz to na takiej obrotnicy jak powyzej , to najprawdopodobniej bedzie musialo to byc na stale , dwa bedzie problem w momencie plywania - trzeba to uchylic/podniesc. najlepiej bylo by kupic caly mechanizm sterowania obrotem+ rura i sytem montazowy od silnika dziobego bez pednika. masz w ten czas wszytsko 360stopni+ podnoszenie/uchylenie

 

np. cos takiego badz znalezc jakas uzywke

https://allegro.pl/o...ASABEgKkHvD_BwE


Użytkownik siarq edytował ten post 01 luty 2020 - 17:50


#871 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 luty 2020 - 18:13

Cały czas mnie męczy sposób montażu i sterownia przetwornikiem LVS32.

Znalazłem takie cosik co można by zaadoptować do zdalnego sterowania obrotem.

 

https://www.technosa...tnica-rotor-rau

 

A może ktoś, wie, orientuje się w jakiej dziedzinie technicznej stosowane są obrotnice, w miarę małe i lekkie, coś podobnego jak wyżej.

Może u chińczyka jest, ale jakoś nie mogę trafić, albo coś źle wpisuję  :(

 

Piotr- do napędu tego typu zabawek nada się silnik krokowy z przekładnią albo serwo. Sterowanie można bez problemów ogarnąć przez mikrokontroler Arduino. 

Zadziała napewo, ale trzeba pamiętać o funkcji stop przyciskiem, by radosne obroty nie powyrywały kabli. 

Natomiast rozwiązanie użycia silnika dziobowego w tym charakterze jest mocno niebanalne, choć osobiście wybrałbym model sterowany nogą- ręce zazwyczaj są zajęte na wodzie w czasie łowienia. 

Patrząc na koszty takiego układu samodzielnego, to można by się zamknąć w kwocie tysiaka na gotowych komponentach ze sklepów drukarek 3D/CNC

Do tego dochodzi własna dłubanina+ trzeba ogarnąć soft, by realizował zadania.  Gotowych rozwiązań w bibliotekach Arduino raczej nie

znajdziesz. 

 

Edyta:

linkowana przez ciebie obrotnica jest za wolna, bo pełne 360  w ciągu minuty to na wodzie wieczność. Wiem co mówię, moja pokręcajka też ma taki powolny tryb- nie używam. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 01 luty 2020 - 18:18


#872 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 luty 2020 - 18:31

"Chopy", zbudować się wszystko da, tylko poświęcony czas ma się nijak do dudków które można zarobić w tym czasie by mieć gotowy produkt.

Jak tam zawsze podchodzę do tematu tak, jeśli ja na coś wpadłem, to na bank ktoś musiał być przede mną i rozwiązał ten problem - tylko trzeba go znaleźć - wielokrotnie to się sprawdziło.

 

Maciek, Arduino - zabawki - nie na wodę wg mnie - jak pomyślę to widzę milion problemów do rozwiązania - ale jak ogarniesz jadę chylić czoło i z 5 pięcioma litrami "magii"  :D  :D

 

Adam - żeby to ustrojstwo było lżejsze o 2/3 to można by było zaadoptować. 


Użytkownik Pietruk edytował ten post 01 luty 2020 - 18:48


#873 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 luty 2020 - 18:40

Piotrze, ale ja używam, nie mam problemów. Zalanie całego sterownika epoksydem dla elektroników uwalnia od stresów związanych z zawilgoceniem. Ja nawet tego nie zrobiłem u siebie, ale w końcu zrobię. 

Znane mi rozwiązania systemu obrotu w wariancie homemade bazują właśnie na arduino+ serwo lub silnik krokowy. Jeżeli doczłapię się do LVS32- oczywiście będę modził wariant mechaniczny sztangi. Jest jeszcze inny pomysł na to, ale droższy, za to logicznie spinający w całość działanie mojego systemu 360+ LVS, ale to zupełna fantastyka finansowa. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 01 luty 2020 - 18:41


#874 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5538 postów
  • Imię:adam

Napisano 01 luty 2020 - 18:49

Jak coś wymyślisz to daj znać :) ja póki co zostaje przy swoim wynalazku ręcznym. A może to sprzedam i się problem sam rozwiaze :) przy łodzi raczej trzeba ominąć aby całe ustrojstwo było na stale ,same przetworniki w systemu jakimś szybko demontowalne np. Ramount, borika itp

#875 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 luty 2020 - 18:49

Piotrze, ale ja używam, nie mam problemów. Zalanie całego sterownika epoksydem dla elektroników uwalnia od stresów związanych z zawilgoceniem. Ja nawet tego nie zrobiłem u siebie, ale w końcu zrobię. 

Znane mi rozwiązania systemu obrotu w wariancie homemade bazują właśnie na arduino+ serwo lub silnik krokowy. Jeżeli doczłapię się do LVS32- oczywiście będę modził wariant mechaniczny sztangi. Jest jeszcze inny pomysł na to, ale droższy, za to logicznie spinający w całość działanie mojego systemu 360+ LVS, ale to zupełna fantastyka finansowa. 

Przy obecnym postępie na bank będzie za jakiś czas Mega 360 z LVS32 w jednym.

 

A do czego Arduino na wodzie używasz, chwal się  ;)



#876 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 luty 2020 - 18:58

Jak coś wymyślisz to daj znać :) ja póki co zostaje przy swoim wynalazku ręcznym. A może to sprzedam i się problem sam rozwiaze :) przy łodzi raczej trzeba ominąć aby całe ustrojstwo było na stale ,same przetworniki w systemu jakimś szybko demontowalne np. Ramount, borika itp

 

Pewnie i ja zostanę przy ręcznym. W głowie jest kilka pomysłów montażu.

Ale..

Na lewej burcie za daleko aby sięgnąć z fotela i kręcić.

Natomiast na prawej jest pod ręką, ale do vertical się nie nadaje bo na ogół wędkę ma zawsze na lewej burcie. 

I tak dumam... 



#877 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 luty 2020 - 18:59

Czytałem taką plotkę na bbc boards, powiela ją Easton, ale on mało kiedy mówi prawdę- w przerwach reklamowych swoich map...

Gregmegabass przesłał mi niedawno taki wariant  konceptu na mechanikę do LVS:

Nie wiem za co takie pieniądze sobie życzą.....

https://www.cornfiel...e-operation-elo

 

A moje Arduino steruje obrotnicą do sonaru bocznego. 


Użytkownik Maciej_K edytował ten post 01 luty 2020 - 19:12


#878 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 luty 2020 - 19:10

No właśnie, coś takiego, kompaktowe, lekkie, sterowanie w nodze. Bajka normalnie by była, jak by to były PLNy  :P

 

Popraw link bo nie wszyscy umieją poprawiać.



#879 OFFLINE   Sonary i mapy

Sonary i mapy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4752 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 01 luty 2020 - 19:18

No właśnie, coś takiego, kompaktowe, lekkie, sterowanie w nodze. Bajka normalnie by była, jak by to były PLNy  :P

 

Popraw link bo nie wszyscy umieją poprawiać.

 

Done.



#880 OFFLINE   Pietruk

Pietruk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • LokalizacjaŁomża
  • Imię:Piotr

Napisano 01 luty 2020 - 19:22

He, obrót 300 stopni, a już myślałem idealne rozwiązanie się znalazło. :(






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych