Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

FLOAT FISHING


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
549 odpowiedzi w tym temacie

#121 OFFLINE   Fluffy

Fluffy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał

Napisano 03 marzec 2014 - 10:52

Witam, to mój pierwszy post na forum :)

Zarejestrowalem się tutaj, gdyż znalazłem wątek dotyczący łowienia kołowrotki typu centerpin. Interesuję się tym, gdyż też zaczynam próbować łowić ta metodą i mam za sobą już pierwsze wyprawy. Używam zestawu J.W Young Heritage + Robinson Diaflex Pro Match 4,2m, wybrałem stosunkowo mocny kijek, gdyż głównym targetem będzie brzana, a to wiadomo rybka z charakterem. I mam wrażenie, że o ile zestaw ten jest fajnie wyważony i rzeczywiście będzie się świetnie sprawdzał podczas łowienia z nurtu, czy szczytu główki (gdzie w zasadzie nie ma potrzeby zarzucania zestawu) to coś tu nie działa jeżeli chodzi o łowienie z brzegu. Mianowicie wszelkie próby zarzucenia na odległość powiedzmy circa 15m - zaczynając o delikatnych zestawów doszedłem aż do spławiczka 8 gr. i dalej było kiepsko. Próbowałem rzucać metodami pojedynczej/podwójnej pętli, i podejrzewam że opór żyłki na przelotkach jest za duży. Widzę w tym temacie, że używanym przez Was wędziskom bliżej do spiningu niż odleglościówki - ze względu na niewielka liczbe przelotek na wysokich stopkach. Kombinuję przejść się do wędkarskiego i zaadoptować jakiś podobny kij do tej metody. Czy dobrze kombinuję?

Czy mógłbym prosić o parametry używanych przez Was kijków? Ugięcie, długość, masy wyrzutowe, ilość przelotek, wraz z opinią jak się tym łowi i w jakich warunkach? 

 

Pozdrawiam



#122 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 05 marzec 2014 - 20:18

Witaj Michał na forum.  :)

 

Kto lubi taki "klank"... :D

 

 


  • bertold12 lubi to

#123 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 06 marzec 2014 - 20:59

 Mianowicie wszelkie próby zarzucenia na odległość powiedzmy circa 15m - zaczynając o delikatnych zestawów doszedłem aż do spławiczka 8 gr. i dalej było kiepsko. Próbowałem rzucać metodami pojedynczej/podwójnej pętli, i podejrzewam że opór żyłki na przelotkach jest za duży. Widzę w tym temacie, że używanym przez Was wędziskom bliżej do spiningu niż odleglościówki - ze względu na niewielka liczbe przelotek na wysokich stopkach. Kombinuję przejść się do wędkarskiego i zaadoptować jakiś podobny kij do tej metody. Czy dobrze kombinuję?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale próbujesz zarzucić zestaw spławikowy jak sznur muchowy?

Nie znam się na metodzie muchowej, do tego tematu zaglądam z sympatii do spławika :) , ale dawno temu łowiłem na komunistyczną wersję centerpina. Technikę zarzucania teraz chyba najprościej można znaleźć i zobaczyć jako jako flipping w baitcastingu, po polsku nazywało się to rzut spod kija - wybierasz żądaną długość żyłki z kołowrotka, przytrzymujesz ją w ręku i płynnie podnosisz kij puszczając żyłkę w momencie jak obciążenie bujnie się w żądanym kierunku. Może niezbyt przejrzyście to opisałem, ale jak wpiszesz "flipping casting" w wyszukiwarce wyskoczą filmy.

Przy dobrym kołowrotku i nabraniu wprawy pewnie dałoby radę spróbować z "pitchingiem".



#124 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 marzec 2014 - 21:39

Kilka filmów z technikami rzutu.

 



#125 OFFLINE   caen

caen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 06 marzec 2014 - 21:56

Według mnie w połowach z użyciem kołowrotka centerpin nie chodzi o rzuty na duże odległości. Zestaw spływa swobodnie i właściwie można wypuszczac go dosłownie spod nóg.



#126 OFFLINE   Fluffy

Fluffy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał

Napisano 06 marzec 2014 - 23:51

Dzięki za odzew ;)

 

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale próbujesz zarzucić zestaw spławikowy jak sznur muchowy?

 

 

Nie, niezupełnie, chodzi mi o tego typu rzuty, jak w czwartym filmiku wrzuconym przez Andrzeja (ok 0:40). Tu nastapiło zderzenie z rzeczywistością, odległości moje i z filmu troszku się rożnią  :D 

 

 

Według mnie w połowach z użyciem kołowrotka centerpin nie chodzi o rzuty na duże odległości. Zestaw spływa swobodnie i właściwie można wypuszczac go dosłownie spod nóg.

 

 
Alez zgadzam się, tylko czasami nie ma za bardzo możliwości brodzenia (tak jak teraz, szkoda zadeptać młode pokolenie) a po drugim brzegiem jest taaaaka kusząca rynna..To czlowiek zaczyna kombinować :) I nie wiem czy krótkie rzuty to wina moich słabych umiejętności, czy tez kombinować coś ze zmianą wędziska - odleglościówką z szesnastoma drobnymi przelotkami..
Zresztą nie mówimy tu o dalekich rzutach, chociaż znalazłem takiego magika:
 
 
Mnie interesuje ok 15 metrowy zasięg ;)
 
Pozdrawiam

Użytkownik Fluffy edytował ten post 07 marzec 2014 - 00:02


#127 OFFLINE   caen

caen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 07 marzec 2014 - 07:07

Wędka do wpółpracy z centerpinem ma inne niż odległościówka rozmieszczenie przelotek i większe średnice światła przelotki. Aby dalej rzucic trzeba zastosowac cięższy zestaw.



#128 OFFLINE   Fluffy

Fluffy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał

Napisano 07 marzec 2014 - 10:00

Wędka do wpółpracy z centerpinem ma inne niż odległościówka rozmieszczenie przelotek i większe średnice światła przelotki.

 

O, totototo :) Własnie próbuję się czegoś w tym temacie dowiedzieć. Przelotkom na wędce Andrzeja, tej z pracowni, bliżej do spiningu niż odległościówki..

Więc konkretnie, coż to powinna być za wędka? Czy coś podobnego w Polsce się dostanie (da się zaadoptować), czy pozostaje ebay/pracownie rodbuilderów?

Na razie mały eksperyment, kupiłem jakiegoś crapiastego floata 4,2m za kilkadziesiąt złotych i popróbuję tym rzucać, jak będzie w miarę dobrze, będę kombinował w tą stronę. 

Widziałem jeszcze ze niektórzy specjaliści montują centerpiny na bolonkach..



#129 OFFLINE   caen

caen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 131 postów

Napisano 07 marzec 2014 - 22:02

Np tu.

http://www.fishusa.c...at-Fishing-Rods



#130 OFFLINE   minkof

minkof

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 334 postów

Napisano 08 marzec 2014 - 09:42

Więc konkretnie, coż to powinna być za wędka? Czy coś podobnego w Polsce się dostanie (da się zaadoptować), czy pozostaje ebay/pracownie rodbuilderów?

Na razie mały eksperyment, kupiłem jakiegoś crapiastego floata 4,2m za kilkadziesiąt złotych i popróbuję tym rzucać, jak będzie w miarę dobrze, będę kombinował w tą stronę. 

Widziałem jeszcze ze niektórzy specjaliści montują centerpiny na bolonkach.

 

Osobiście nie eksperymentowałem z wędkami do metody odległościowej. Zdałem się na to, co radził mi doświadczony kolega i zakupiłem wędkę dedykowaną metodzie. Wybór padł na Raven IM9 długi na 13'6". Moje doświadczenie opiera się wyłącznie na jego użytkowaniu. U mnie ma dość szerokie zastosowanie. Łowię nim z centerpinem, kołowrotkiem o stałej szpuli, na przystawkę, ze spławikiem metodą odległościową, ze spławikiem na wypuszczankę i uwielbiam wypuszczać nim małe woblerki:) Wędka choć sprawia wrażenie delikatnej, to potrafi poradzić sobie z naprawdę konkretnym przeciwnikiem.


Użytkownik minkof edytował ten post 08 marzec 2014 - 09:43


#131 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 08 marzec 2014 - 11:17

Odległościówki nie brałbym pod uwagę. Ostatnio objeździłem sklepy z myślą by tego typu patyk próbować zaadoptować do float, chodziło mi o kij delikatniejszy jak ten co mam zrobiony w pracowni. Zerkałem na top modele z myślą, że dostanę coś ekstra. Wielkie rozczarowanie, match za wartość prawie Ryoga z krzywą szczytówką, korek AAA i to źle dobrany kolorystycznie, ogólnie lipa jak za tą kasę. Zostają dwie opcje: szukać specjalistycznego kija do float jak sugeruje @minkof, @caen (ceny w USA lub Anglia dosyć przystępne) lub budowa w pracowni. Można też kupić używaną mocną match-ówkę i dać przezbroić, odrestaurować. Brałem taką opcję pod uwagę. Wybrałem jednak sprowadzenie specjalistycznego blanku z MUDHOLE, kijek będzie w trzech kawalkach, 15'. Doradzał w oparciu o własne doświadczenia @caen, oby miał rację, DZIĘKI...  :D Cieszy natomiast coraz większa popularność metody i pasjonatów centerpinów. Nie da się ukryć, że i mnie ten wirus trafił. Od roku mam jeden zestaw gotowy w oparciu o Kingpin Zeppelin i kij specjalistyczny z Fishingart, drugi w budowie no i nowy kręciek na koniec miesiąca. Zaglądam też coraz częściej na stronę Chris Lythe...  ;)

 

Można by małe spotkanie uskutecznić gdzieś nad rzeką, mowa o Polsce południowej... Jak by co piszcie na priv.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej



#132 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 08 marzec 2014 - 11:45

Wybór padł na Raven IM9 długi na 13'6". Moje doświadczenie opiera się wyłącznie na jego użytkowaniu. U mnie ma dość szerokie zastosowanie. Łowię nim z centerpinem, kołowrotkiem o stałej szpuli, na przystawkę, ze spławikiem metodą odległościową, ze spławikiem na wypuszczankę i uwielbiam wypuszczać nim małe woblerki:) Wędka choć sprawia wrażenie delikatnej, to potrafi poradzić sobie z naprawdę konkretnym przeciwnikiem.

 

No właśnie mnie też ktoś polecał tego Ravena. Jest 10lb i 12 lb. Jest nawet możliwość kupienia blanku. 



#133 OFFLINE   Fluffy

Fluffy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał

Napisano 08 marzec 2014 - 14:21

Dzięki za odpowiedzi  :D

Tzn żeby była jasność, do tej swojej odległościówki nic nie mam - fajna, delikatna wędka, ze sporym zapasem mocy, dobrze to działa, i wędzia ładnie pod rybszczakiem pracuje (miałem przyjemność "dziabnąć" już parę kleni), i wszystko jest w najlepszym porządku, dopóki nie trzeba zarzucić zestawu :D  Ale z drugiej strony - ludzie też jakoś wyrzucają te wagglery odległościówkami "za horyzont", więc może to jednak kwestia techniki? Może za delikatnie tym rzucam? Na pewno się nie zamierzam zniechęcać, popróbuję jeszcze przez jakiś czas poogarniać centerpina na odległościówce, jak się ostatecznie okaże że "się nie da się" będę kombinował ze zmianą wędziska na coś dedykowanego (dzięki za linki) lub przezbrojenie jakiegoś matcha.

Przyznam że ze spławikiem mam bardzo małe doświadczenia, z zamiłowania jestem (a raczej byłem) spiningistą ukierunkowanym na pstrągi (swojego czasu jak jeszcze mieszkałem w Sanoku zdeptałem cale Bieszczady za kropkiem). Trotting odpowiada mi jako alternatywna, wędrowna metoda połowu  :D - w okolicy Krakowa ciężko z fajną, czysta wodą a kropki zadeptane przez tłum i pokłute niemiłosiernie. Trzeba więc się ukierunkować na białoryb, najlepiej bez tego całego majdanu do przemysłowego separowania ryb od wody, zestaw z centerpinem jest jak znalazł  :D

Co do spotkania - czemu nie, można pomysleć o jakimś wypadzie na Rabę, Sołę czy inne Dunajce.. Chętnie podpatrzę łowienie na centerpina na żywo. :D  Miałem w planach właśnie wyskoczyć jutro nad Sołę, niestety dziewczątko zagospodarowalo mi cały weekend, klenie muszą poczekać  :rolleyes:  Chociaż negocjacje trwają  :D

A zapytam jeszcze o resztę zabawek. Spławiki - temat rzeka. Jak z tym stoicie? Tzn udalo się zaopatrzyć w dedykowane, wykonujecie swoje handmade'y, czy adaptujecie to co jest na rynku? Bo na polskim rynku cięzko, czasami pojawiają się rodzynki gdzieś na allegro czy wypatrzone w jakimś wędkarskim, ale to rzadkość i zasadniczo spory kłopot.

 

Pozdrawiam



#134 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 08 marzec 2014 - 17:15

Michał - łowiłem waglerami przy okazji karpiowania na ciężko. Miałem taki sześcioletni epizod karpiarski. Match Shimano Technium Diaflash 4,5 m (+ kilka innych odległościówek) i spławiki waglery "Samol" (stabilizowane ołowiem, prawie jak pocisk) długości strzały (40-50 cm). Rzucało się tym tuż pod marker a ten był ustawiony na 40-50 metrach od brzegu. Tylko jedno ale, stosowałem kołowrotki Shimano TP 4000 z szpulą match, żyłka główna 0,16 + przypon strzałowy. Centerpin to nie jest dystansowe łowienie w sensie rzutowym. Co do spotkania nad wodą bardzo chętnie.



#135 OFFLINE   Fluffy

Fluffy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 50 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Michał

Napisano 08 marzec 2014 - 22:40

Tak Andrzej, ja się przeciez zgodzilem ze to nie jest dystansowe łowienie, mnie chodzi o zasięg "do rynny" na sredniej rzece. Po prostu odleglościówką powinienem rzucic dalej niż kilka metrów, nawet z centerpinem. Pozostaje poćwiczyć technikę rzucania :)

A co do spotkania, te chętnie, jak zrobi się cieplej :) Chętnie skorzystam na Twoich doświadczeniach :) Bedziemy w kontakcie :)

 

Pozdrawiam 


Użytkownik Fluffy edytował ten post 08 marzec 2014 - 22:41


#136 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 09 marzec 2014 - 01:02

A spróbuj rzucić czymś sztywniejszym, nawet byle teleskopem (może gdzieś masz, albo znajomy?), czy kijem od szczotki, bo może to kwestia elastyczności matchówki. Przelotki nie powinny bardzo przeszkadzać, w końcu pozwalają na dalekie wyrzuty, może inna technika rzutu sprawia, że zamiast katapulty, jest tylko duszenie rzutu.



#137 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 08:48

Jestem ciekaw czemu jeszcze nikt nie próbował zaadoptować  do tej metody multika.Wypuszczanka przy jego użyciu byłaby chyba bajecznie prosta,łatwo i w dużym zakresie można ustawić opory szpuli.Przy braniu docisk szpuli kciukiem. 



#138 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 08:59

Łowią tak. Nawet są kije zdaje się do tego (okuma chyba coś ma) , a na pewno robione są customy. 

 

PS. Właśnie ściągam multik, który jak mi się wydaje może być do tego jak w sam raz.  :)


Użytkownik Krzysiek_W edytował ten post 09 marzec 2014 - 09:02


#139 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 09 marzec 2014 - 09:51

A mógłbyś jakiegoś linka podrzucić jak takie wędzisko wygląda?

Czuję, że zaczyna mnie to jakoś tak mimo woli wciągać... Centerpin  na dobrej drodze, żeby do mnie trafił, a i multik który przypadkiem by pewnie podszedł też  kupiony.



#140 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15988 postów

Napisano 09 marzec 2014 - 10:30

Ja bym widział taką wędkę w spirali i do tego multi niski profil z wysokim przełożeniem.Długość 3,60m i od "bidy" na smużaki też by można było połowić. :)