Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2144 odpowiedzi w tym temacie

#1141 OFFLINE   urbiu

urbiu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 marzec 2018 - 00:01

Panowie mam dylemat jakie aku wybrać. Pływam na silniku Osapian Haswing 40 podpiętym pod łódkę 3,60m, głównie po jeziorze 700 ha. Klasyczne opływanie miejscówek ze sporadycznymi wypadami na trolla. Do tej pory korzystałem z "usług" tanich kwasówek tzn. przerobiłem trzy aku Asset 100ah ( jeden wystarczył na dwa sezony, natomiast kolejne dwa dały wynik 1:1 - aku na sezon ).

Teraz planuje kupić dwa aku po 100ah i spiąć je równolegle. Rodzi się tutaj pytanie jakie aku?  Po przeczytaniu kilku czy kilkunastu wątków na różnych forach odpuściłem sobie na chwilę obecną żelówki i skierowałem się na pośredni grunt.

 

Zastanawiam się nad następującymi modelami- kolejność przypadkowa ;) :

 

1) TUBORG HOBBY

http://allegro.pl/ak...7045915524.html

 

2) JENOX HOBBY

http://allegro.pl/ak...7185386105.html

 

3) EXIDE EQUIPMENT

http://allegro.pl/ak...6174183092.html

 

4) KM SOLAR

https://www.mc-sklep...-12v-p-517.html

 

Myślałem jeszcze nad ZAPem Energy Plus, jednak kilka razy natrafiłem na złe opinie i delikatnie się zraziłem - może Wy macie inne doświadczenia - piszcie.

 

Głównie chodzi mi oczywiście o długie pływanie z dużym zapasem energii ( więcej dostępne - proporcjonalnie mniej zużyte - dłużej pożyje ), ale również o krótkie wypłynięcia kiedy wiem że dystans nie będzie duży i będę mógł zabrać tylko jeden aku. Dlatego w rozważaniach między jedną kobyłą 180 ah a dwoma setkami, wybrałem wariant składaka.

Co sądzicie o powyższych propozycjach, a może sami z własnego doświadczenia doradzicie coś innego ?



#1142 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 marzec 2018 - 06:57

Jaki budzet masz na te 2 aku ?

#1143 OFFLINE   urbiu

urbiu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 marzec 2018 - 10:01

Najlepiej jak najmniejszy z największą stopą zwrotu inwestycji :)
Zakładam tak około 1100-1200 PLN. Oczywiście Jenoxy miałbym za 800 a Tuborgi za 1100, pytanie czy za różnicą 300 PLN idzie odczuwalna zmiana jakości i potencjalnej długości użytkowania.

#1144 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 marzec 2018 - 12:03

Jak najmniejszy to szukaj na olx panasonic bądź europower. Kupisz za 400zl 2szt które będą służyć dzielnie...

#1145 OFFLINE   urbiu

urbiu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 marzec 2018 - 18:07

Nie no używanych nie chcę. Wiadomo że każdy chce wydać jak najmniej za jak najlepszy sprzęt, jednak tak jak pisałem realnie mam na to około 1100-1200 zł .

Nikt nie napisze nic z własnego doświadczenia o wyżej wymienionych ??



#1146 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 marzec 2018 - 18:12

Taka uzyska panasonic czy Europower z centrali tel 3-4 letnia, przeżyje te wszystkie aku co wymieniłeś

#1147 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 09 marzec 2018 - 19:24

Nie no używanych nie chcę. Wiadomo że każdy chce wydać jak najmniej za jak najlepszy sprzęt, jednak tak jak pisałem realnie mam na to około 1100-1200 zł .
Nikt nie napisze nic z własnego doświadczenia o wyżej wymienionych ??

Wiesz, nie gniewaj się za to co napisze.

To jest już bardzo obszerny temat gdzie jest sporo informacji. Sam jak szukałem informacji to wahałem się czy napisać nowy post czy po prostu przeczytać wątek od dechy do dechy. Korciło mnie aby napisać nowy post bo to by załatwiło temat raz dwa, ale jednak szkoda mi było zaśmiecać to miejsce w zapytania, które jak wyczytałem pojawiły się w tym wątku wieeeeele razy.

Koledzy przelecieli w tym wątku wszystko począwszy od kwasów ZAP, banner, innych tańszych po te markowe Trojan. Dalej GEL, AGM po najnowsze aku LifePo4.

Robiono testy pojemnościowe, tłumaczono jak to robić w domowych warunkach.

Tak o napisałem naprawdę mega streszczenie tego wątku.

To co napisał Kolega @siarq jest naprawdę prawdziwe i polecam skorzystać z rady.

To co piszesz o kwasach w Twoim przedziale budżetowym na dwie sztuki aku, to kupisz właśnie coś w stylu często opisywanych tutaj budżetowych aku tzw marnie lub deep cycle. Napisałem tak zwanych gdyż polatasz na nich dwa sezony i odczujesz znaczny spadek pojemności - i nie myśle tutaj o częstym wyjeździe na ryby w ciągu tych dwóch sezonów. Bo jak latasz 2-3 razy w tygodniu to w jeden sezon zajedziesz ten sprzęt.

Pozdrawiam i bez urazy.

Użytkownik Hermano edytował ten post 09 marzec 2018 - 19:27


#1148 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4373 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 09 marzec 2018 - 21:44

@urbiu
Chcesz dobrą radę? Najlepsza opcja dla ciebie będzie kupowanie używanych AGM, jak najtaniej, zajechanie ich na smierć i kupienie nowych. Używane kupisz za ok 250-400 PLN Mozesz popływać na nich 3-4 lata albo dwa sezony. Oczywiście dobra ładowarka to podstawa bo inaczej zarżniesz najlepsze aku!!! Właściwe używanie równie ważne jak prawidłowe ładowanie. Najgorsze dla aku jest zostawienie go rozładowanego. Nie daj Bóg na mrozie.

Aaaaaaa!!!!! Jeszcze jedno. Silnik masz biegowke czy z Maxi? Jak biegowke to zmień na Maxi i zobaczysz ile można spokojnie pływać na jednym aku.

#1149 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 marzec 2018 - 22:49

Dobre rady zawsze w cenie ;) czasami trzeba kupić dwa razy , aby zrozumiec

#1150 OFFLINE   urbiu

urbiu

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 01:14

No i to ja rozumiem ... konkretne podejście do tematu z konkretnymi poradami :)

 

@Hermano jestem daleki od obrażania się, tym bardziej kiedy otrzymuje odpowiedzi zdecydowanie bardziej zaangażowane od typowych

" lepiej dorzuć z 500 i kup .... " , dzięki za szczere podejście

 

@trout master od połowy zeszłego roku ładuje aku takim prostownikiem 

 

http://allegro.pl/pr...iant=6915197582

 

wcześniej ładowałem NIBY automatykiem za jakieś 80 pln ale zaczął mi gotować aku, więc nabyłem powyższy. Prawdopodobnie dlatego mój drugi Asset nie wytrzymał tyle ile poprzednik, a i ten ostatni dostał swoje na początku sezonu.

Jak oceniacie tą ładowarkę ?

 

Silnik mam bez MAXI, podstawowa wersja 40stki, ale nie mogę powiedzieć o nim złego słowa.

Pomimo tego przyznaję, że zastanawiałem się nad zmianą, a może raczej logicznym rozwojem w kierunku Haswing Protruar 1.0 . Większa moc do tego z maximizerem powinno to dać teoretycznie mniejsze zużycie prądu w trybie pływania na średnich prędkościach do 3/4 mocy oraz w trollu.

Co sądzicie o tym silniku?

 

Teraz skupiłem się nad akumulatorami, ale może podejść do sprawy kompleksowo ;)?  Chciałem zapewnić sobie wystarczająco duży zapas mocy tak aby zmniejszyć ryzyko zbyt głębokich rozładowań, czytaj szybszego dojechania akumulatora.

 

Z początku zastanawiałem się nad TOYAMA NPCG 130Ah GEL Deep Cycle, jednak tak duża inwestycja przy odejściu od najtańszych kwasówek, grozi jeszcze większym ryzykiem porażki. Pomyślałem, że jeżeli dotychczas dojeżdżałem 100Ah w sezon ( z różnych względów ) to może zdarzyć się to samo ze 130Ah nawet jeżeli jest to żelówka DC, a może tym bardziej... ( nie ten prostownik, nie takie traktowanie ... itd.) Wizja sytuacji, gdzie po jednym czy dwóch sezonach zmuszony będę wymieniać aku, które kosztowało mnie 1500 zł delikatnie mnie przeraziła.

 

Wracając do Waszych porad i sugestii odnośnie używek z wyższej półki, przyznaję nie brałem tego pod uwagę. Pewnie można się naciąć - niby mało używany a w połowie sezonu wyzionie mi ducha i dupa - ani gwarancji ani aku. Jeżeli macie jakieś sugestie jak się nie naciąć, gdzie szukać, chętnie wysłucham - temat godny uwagi !!

Szukając cen akumulatorów trakcyjnych, bo takie też brałem pod uwagę, znalazłem takie cudo  - Akumulator Trakcyjny 150Ah SIAP z fotowoltaiki za 600zł

 

Pytanie czy w ogóle brać pod uwagę aku trakcyjne, zarówno nowe jak i używane?


Użytkownik urbiu edytował ten post 10 marzec 2018 - 01:17


#1151 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4373 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 10 marzec 2018 - 06:27

Do pływania na niskich biegach Maxi niezbędny aby aku dłużej wytrzymywał.
1500 na aku? Za to nie wiem czy ktoś nie złoży LifePo4

http://jerkbait.pl/t...-zakupie/page-1

Ale do LifePo znowu inne ładowarki.

Jeżeli ładowarka gotowała ci aku to w ten sposób załatwisz wszystkie. Najpóźniej zwykle kwasiaki.

O używanych aku to pisałem wcześniej bardzo dużo. Teraz coraz więcej samochodowych AGM wiec wybór jakiś jest. Oczywiście bierz sprawdzone firmy. BMW, AUDI/VW czy francuzy (z np. Varta).

Ta ładowarka z linku (Allegro) nadaje się do kwasiakow a nie AGM czy żeli. Przy aku 100Ah pamiętaj że nie schodz z ładowarkami poniżej 10A, chyba że masz zawsze dużo czasu na ładowanie. Min. 7A Ja i znajomi lecą na MinnWell i wszystko hula jak cza.

http://jerkbait.pl/t...-krytyka/page-3

Hej.
______

Użytkownik trout master edytował ten post 10 marzec 2018 - 06:35


#1152 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 10 marzec 2018 - 07:02

Siap to firma , która robi typowo trakcyjne aku. Do wuzkow widłowych itp. Zanim doszedlem do.wnioksu. że starczy mi przygód z roznej masci kwasami. Myślałem o ich zakupie nowych... producent daje pełne charakterystyki i realne parametry. Twoje podejście odnosnie zwiększenia pojemności. Jest jak najbardziej prawidłowe. Ograniczysz prady . Tym samym długość życia baterii powinna się wydluzyc. Z swojego doświadczenia powinieneś już wysnuć wnioski, że nie warto kupować tanie aku no name. W perspektywie 2-4 lat wychodzi tak jak byś kupił raz a dobrze , drożej przy zakupie jednak dużo lepiej w eksploatacji. Zarówno cenowo jak i jakościowo... Tym samym albo konkretne używki. Albo nowe (drogie) prawdziwe trakcyjne w/W. Bądź lifpo4 i spokój. Koniec mych wywodów odnosnie aku. Pozdrawiam

#1153 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 968 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 10 marzec 2018 - 21:56

Czytając fora o aku plus swoje i moich kolegów doświadczenia . ''  To jest dla kolegów wybierających  pierwszy akumulator ''.  Dużo jest postów '' czytając może głowa rozboleć '' ,o  różnych typach aku, i o  różnych firmach produkujących je . Jest 5 użytkowników opisujących ten sam aku i jest , tak że są różne opinie , skąd się to bierze każdy pisze prawdę mam taką nadzieję  :)  . Każda z tych 5 osób inaczej  eksploatuje . Jedni używają  raz do roku jak wyjadą  na wczasy gdzie można  z łódki skorzystać , w Łódzkim zakaz pływania  :(  resztę  roku leży nie używany . Drudzy  mieszkają  gdzie są jez i mogą  często pływać łódką  . I tu mogą już być różnice w oceni ,idżmy dalej . Wielu tak robi ruszając z miejsca od brzegu na jedynce a potem na ful żeby szybciej  ''tak zarzynamy aku '',   inni moim zdaniem dbający o aku powoli się rozpędzają . Silniki z MAXEM zdecydowaniem wydłużą żywotność aku  Następna sprawa ładowanie zaraz jak najszybsze po pływaniu  jak jest to możliwe i nie wyczerpania na max bo żaden się nie podniesie  , luzine  styki  trzymanie aku na mrozie , to wszystko wpływa na tak różną ocenę tego samego aku  . Kol SIARG NAPISAŁ o firmie '' Siap to firma , która robi typowo trakcyjne aku. Do wuzkow widłowych itp '' Tak się zgadzam ale na końcu opisów jest  INSTRUKCJA OBSŁUGI '' I jeżeli nie zadbamy o eksploatacje to każdemu skrócimy życie . Każdy kto po raz pierwszy kupuje  akumulator powinien się nad tym zastanowić i informację na spokojnie rozważyć , bo od tego będzie zależeć czy po pływamy długo czy krótko . Napisałem to dla tego ,że nadal dużo ludzi jest z kołowanych  tymi wszystkimi wiadomościami . każdy jak kupi pierwszy silnik i aku to chce poszaleć , ale w tym zestawie to akumulator jest najsłabszym ogniwem i bije nas po kieszeni jak go rozwalimy , gwarancja -zawsze piszą zła eksploatacja 



#1154 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4373 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 11 marzec 2018 - 07:31

Styki. Dobrze ze o nich przyponiales bo kilka razy o tym pisałem. Zwykle "żabki" można sobie wsadzić do ... ładowarki. Styk powinien być min taki, jaki jest przekrój kabli. Choć z kablami (szczególnie miedzianym drucie w środku) producenci czasami przeginają. Grzeje się to przy płynięciu "na full" i prąd z aku zamiast zostać do zasilania silnika, idzie w grzejnik który tworzą nam styki, kable i przełącznik (elektronika) silnika. :(

#1155 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 11 marzec 2018 - 18:08

Dziś testowałem aku 5 letnie zap energy+ 100ah.Ponton 300 146 szerokości,2 osoby + 2×aku + elektryk 45lb Motor Guide bez maximizera i graty,razem 250kg.Przepłynołem z pod klasztoru w Tyńcu pod prąd(lekki uciąg wody)do Kopanki pod prom na Wiśle(5km).Aku rozładowane do 3biegu jak piszczał na buzerze(10,5v).Pływałem cały czas na 3biegu bez żadnej przerwy.Spowrotem nie ma znaczenia,bo na nowym aku 80ah z prądem na 3 biegu bez problemu. Co o tym sądzicie?słabo czy nie.Moim zdaniem znośnie.

#1156 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 11 marzec 2018 - 18:38

Tak jak piszesz 5km to patrząc na wiek sprzętu i na 3 biegu to znośnie. Ale to już jest końcówka tego sprzętu, szczególnie ze tam już latasz na 10,5V.

#1157 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 11 marzec 2018 - 18:43

@Pawlo29 dobrze prawisz. Silnik elektryczny zasilany z baterii, to nie spalina. Że wciąż masz moc, póki zupa w baku... tu jest jeszcze szereg czynników o których napisałeś. Główna przyczyna zabijania aku są: zbyt małe pojemności do oddawanych pradow oraz AKUMULATORY NIE PRZEZNACZONE DO TAKIEJ PRACY. Tu się sprawa zamyka. W modelarstwie czy autach elektrycznych. Gdzie aku są drogie badz bardzo drogie . Na pierwszym miejscu są ich zabezpieczenia . Przed rozładowaniem Przeładowaniem, zwarciami itp. Przy kwasach jakoś mało kto o tym myśli... kolejna sprawa, akumulatory są dobierane do urządzenia pojemnościowo I prądowo. Przy kwasach ta zasade stosuja w przemyśle. Wędkarze jakoś niekoniecznie... pospolity zap posłuży pewnie długo, jeśli będzie eksploatowany tak jak chce producent. A nie jak to sobie umysli Szanowny Pan wędkarz ... A już jak czasmi ktos pisze, że ma aku 40-60ah power żel I pomyka na nim przy silniku 600W . I wogole jest super to... wymiekam
  • Jozi lubi to

#1158 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 11 marzec 2018 - 20:06

Dziś testowałem aku 5 letnie zap energy+ 100ah.Ponton 300 146 szerokości,2 osoby + 2×aku + elektryk 45lb Motor Guide bez maximizera i graty,razem 250kg.Przepłynołem z pod klasztoru w Tyńcu pod prąd(lekki uciąg wody)do Kopanki pod prom na Wiśle(5km).Aku rozładowane do 3biegu jak piszczał na buzerze(10,5v).Pływałem cały czas na 3biegu bez żadnej przerwy.Spowrotem nie ma znaczenia,bo na nowym aku 80ah z prądem na 3 biegu bez problemu. Co o tym sądzicie?słabo czy nie.Moim zdaniem znośnie.


No nie wiem.Niech ktoś się jeszcze wypowie bardziej doświadczony.Płynołem pod prąd i jeszcze 2osoby a to duże obciążenie dla aku.l cały czas na 3-ójce.To pobór prądu przynajmniej 15 amper,jak nie więcej.

Użytkownik TomFil edytował ten post 11 marzec 2018 - 20:13


#1159 OFFLINE   Hermano

Hermano

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • Lokalizacjadolnośląskie/opolskie

Napisano 11 marzec 2018 - 20:21

Płynąłeś na 3 biegu także możliwe ze miałeś prędkość w okolicy 2,5km/h. Przepłynąłeś 5km, czyli płynąłeś 2h. Pobór prądu tak jak pisałeś w okolicach 15A. Dalej policz sobie już sam mając na uwadze pojemność początkowa Twojego Aku. Także tak jak pisałem to jest już koniec sprzęta.

#1160 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4373 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 11 marzec 2018 - 21:03

Jeżeli w 2 godz. na 3 biegu rozładowales 100Ah aku do zera to nie masz nawet połowy pojemności. :(




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych