Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2144 odpowiedzi w tym temacie

#1161 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 11 marzec 2018 - 22:04

No nie wiem.Niech ktoś się jeszcze wypowie bardziej doświadczony.Płynołem pod prąd i jeszcze 2osoby a to duże obciążenie dla aku.l cały czas na 3-ójce.To pobór prądu przynajmniej 15 amper,jak nie więcej.

 

Jak oczekujesz odpowiedzi, że Twoje aku jest OK; to nie licz na to :) . 40-50% pojemności i nic tego nie zmieni .



#1162 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 11 marzec 2018 - 22:24

Dzięki😞

#1163 OFFLINE   vBartek

vBartek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 17 marzec 2018 - 20:12

Mam problem z dobraniem aku. Tzn muszę go dobrać optymalnie pod względem gabarytów, pojemności ale również pod względem potrzeb i ciężaru więc muszę Was poprosić o pomoc lub sugestie.

Aku potrzebne do kajaka. Silnik jaki posiadam to Watersnake 24lb, 12v,  prąd 10A na pierwszym biegu, 20A na drugim, moc jak kolega kiedyś wcześniej pisał 250W.

 

Załóżmy, że oczekuję 2h pracy na pełen gwizdek lub 4h na pół gwizdka mniej więcej.

Jakiej pojemności aku głębokiego rozładowania byście wybrali? (b. ważne: wszystko w zgodzie z prawidłową eksploatacją).

Myślalem najpierw o 80Ah ale znalazłem na stronie https://www.akumulat...i-agm-pm-9.html przybliżony wzór, wg którego teoretycznie wystarczy mi około 60Ah.

Zależy mi na dobraniu optymalnie do w.w oczekiwań bo wiadomo im mniejsza pojemność to i ciężar i gabaryty.



#1164 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 17 marzec 2018 - 20:46

Do kwasów na pełen gwizdek dolicz 50% pojemności i powinno wydolic

#1165 OFFLINE   vBartek

vBartek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 17 marzec 2018 - 21:20

Adam możesz jaśniej :)? Nie mogę ułożyć w głowie tego co napisałeś  :(



#1166 OFFLINE   vBartek

vBartek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 17 marzec 2018 - 21:27

Chyba mam... czyli np 2x 20A plus 50/% = 60Ah . Czyli wyrobi te 2 godziny bez niszczenia akumulatora  o to chodzi?


Użytkownik vBartek edytował ten post 17 marzec 2018 - 21:31


#1167 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 marzec 2018 - 23:04

No i wszystko wiesz. Teraz zaszalej z LifePo4 i :
- gabaryty będziesz miał takie że go nie znajdziesz,
- kajak nie poczuje dodatkowego pasażera na gapę,
- ładowanie błyskawiczne,
- na lata ci wystarczy.

#1168 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 17 marzec 2018 - 23:10

Przy lifpo4 gabaryty nie będą dużo mniejsze..ale z.pojemnoscia można spokojnie zejść do 40ah . Wagowo ,jakościowo bez porównania vs olow. 40 ah 6kg :)

Użytkownik siarq edytował ten post 17 marzec 2018 - 23:11


#1169 OFFLINE   vBartek

vBartek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 426 postów
  • LokalizacjaIrlandia

Napisano 18 marzec 2018 - 03:05

Myślałem o takim bo czytałem ten wątek o lifepo.



#1170 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 marzec 2018 - 09:24

Przy małych pojemnościach, warto to przemyslec. przyszlosciowe rozwiazanie.

#1171 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 marzec 2018 - 13:35

Przeczytałem cały wątek i zgłupiałem :) zatem pójdę na łatwiznę i zadam Wam pytanie mądrzejsi ode mnie.

 

Wkrótce odbieram łódkę o wymiarach 3,8x1,8 metra, która wyposażona będzie w silnik spalinowy 20 km i do tego elekrtyk (Minn kota traxxis 55 lbs max lub Haswing Osapian 55 lbs z maksymizerem - jeszcze nie zdecydowałem, który wybrać)

Na łodzi będzie również sonda Helix 10 Mega, która z tego co wiem jest dość prądożerna.

Łódź pewnie głównie będzie pływać po Warcie i Odrze ale chciałbym też pływać po naszych okolicznych jeziorach, na których mamy strefę ciszy więc elektryk ma być zacny i "dać radę". Z racji, że na naszych jeziorach obowiązuje całkowity zakaz używania silników spalinowych podładowywanie aku w trakcie pływania odpada.

 

Jak myslicie wystarczy jeden aku, powiedzmy 120-130 Ah, czy lepiej do sondy kupić drugi. Nie będę pływał zbyt często, pewnie maksymalnie 4-5 razy w miesiącu.

 

AGM ? Żel ? Kwas ? Który wybrać ? Uzywanych rzeczy strasznie się boje :( Mam pecha do kupowania "igieł" z drugiej reki



#1172 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 18 marzec 2018 - 14:31

Pomyśl ile godzin będziesz pływał i w jakich najczęściej warunkach (wietrznych, fala), na jakich prędkościach. Do tego dodaj sobie ile amper zeżre ci echo i już coś będziesz wiedział. Ja tego echa nie znam.
120-130Ah na Maximizer i niskich prędkościach (ok 50% mocy) to dobrą, nie stawiająca zbyt dużych oporów łódką w warunkach bezwietrznych pływanie cały dzień na Panasonic AGM.

#1173 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 marzec 2018 - 14:39

Do echa lepiej osobny. Elektryk.moze siać zakłócenie na wspólnym aku


  • trout master lubi to

#1174 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 marzec 2018 - 14:55

Pomyśl ile godzin będziesz pływał i w jakich najczęściej warunkach (wietrznych, fala), na jakich prędkościach. Do tego dodaj sobie ile amper zeżre ci echo i już coś będziesz wiedział. Ja tego echa nie znam.
120-130Ah na Maximizer i niskich prędkościach (ok 50% mocy) to dobrą, nie stawiająca zbyt dużych oporów łódką w warunkach bezwietrznych pływanie cały dzień na Panasonic AGM.


No wlasnie tego Agm Panasonika bym chyba bral pod uwage chociaz polecano mi tez Toyamy czerwone.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1175 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 marzec 2018 - 14:56

Do echa lepiej osobny. Elektryk.moze siać zakłócenie na wspólnym aku


Tego sie wlasnie balem. Do tego echa na caly dzien to ponoc 40 Ah musi byc


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1176 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 marzec 2018 - 15:06

No niestety Panie Kolego, jak się ma telewizor , to  trzeba elektrownię do niego. Coś za cos. Możesz ograniczyć apetyt echa poprzez zmniejszenie podświetlenia. Wyłączać na postojach itp.  Albo zapewnić aku o odpowiedniej pojemnosci


Użytkownik siarq edytował ten post 18 marzec 2018 - 15:07


#1177 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 marzec 2018 - 15:20

No niestety Panie Kolego, jak się ma telewizor , to trzeba elektrownię do niego. Coś za cos. Możesz ograniczyć apetyt echa poprzez zmniejszenie podświetlenia. Wyłączać na postojach itp. Albo zapewnić aku o odpowiedniej pojemnosci


No prawie telewizor. Ale taka telewizja ma tez swoje plusy. To wlaczanie i wylaczanie pewnie po trzecim razie wywolaloby u mnie zawal/udar i smierc kliniczna z wkurzenia wiec pozostaje kupic „duze” aku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1178 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 marzec 2018 - 15:30

Nie napisałem że telewizor to wada :) tylko musi mieć skąd czerpać siły na pokazywanie obrazu. Im większy + kilka przetwornikow + jakieś duperszmity i trzeba pojemności aby to działało. Tego się nie przeskoczy.

#1179 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 718 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 18 marzec 2018 - 15:47

Nie napisałem że telewizor to wada :) tylko musi mieć skąd czerpać siły na pokazywanie obrazu. Im większy + kilka przetwornikow + jakieś duperszmity i trzeba pojemności aby to działało. Tego się nie przeskoczy.


A te 40 Ah bedzie wystarczajace ? Czy celowac jeszcze wyzej ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1180 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 18 marzec 2018 - 16:02

Zacznij od początku. Tzn. Sprawdź ile mocy pobiera twój sprzęt na 1h pracy. Później określ minimalny czas dzialania. Będzie wiedział ile potrzebujesz. Jeśli mają to być kwasy a prąd rozładowania nie będzie duży ( zapewne ten sprzęt więcej niż 3A/h nie bierze ) to taki aku pb 40ah wystarczy na 10h ciągłej pracy. Zapas zawsze mile widziany. Jeśli nie nosisz go za.kazdym razem . A waga nie gra roli . Zazwyczaj pojemności aku są podawane dla rozładowania przy 20h. Im szybciej go rozladowujesz, tym jego pojemność spada. Ja bym dla 10" mniej niż 40ah nie brał.