Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Akumulator - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2144 odpowiedzi w tym temacie

#1221 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 07:36

Multimetr cęgowy Digital clamp meter DT266

#1222 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 26 marzec 2018 - 07:50

Spokojnie jakies majsterkowe cegi, firmy unit t czy inne ,kupi do 150zl z zakresem dla pradu stalego. Za firmowe, certyfikowane, trzeba położyć kilka stowek

150 zł to nie 30, a właśnie tyle wydał kolega TomFil :)



#1223 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 26 marzec 2018 - 07:52

Multimetr cęgowy Digital clamp meter DT266

Ten sprzęt mierzy prąd zmienny. Na stałym wariuje :)



#1224 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 09:31

A to dlatego.To czemu ładnie mierzy ładowarke? W ładowarce jest prąd zmienny(ampery)?

#1225 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 marzec 2018 - 10:04

Na wyjściu ładowarki masz staly na wejsciu zmienny...

#1226 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 11:05

No jak?przy wyjściu do aku jest zmienny tak?bo przecież ampery się zmieniają,raz jest 10amper a raz 7.Nie jestem elektrykiem to sie nie znam...Tak jak mówisz tylko na odwrót...

Użytkownik TomFil edytował ten post 26 marzec 2018 - 11:07


#1227 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 11:28

Ok.Już sie nie spieram.Trzeba kupić inny do prądu stałego jaki jest w silniku...

#1228 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 marzec 2018 - 12:10

Tomku.... ladowarka jest zasilana npieciem zmiennym - na wtyczce masz zmienny prad, na krododylkach masz staly..


Użytkownik siarq edytował ten post 26 marzec 2018 - 12:42


#1229 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 12:34

No to widzisz ,multimetr mierzy ampery na krokodylkach(na kablu)prąd stały a jest do mierzenia prądu zmiennego przy amperach ~A taki symbol,a nie powinien.Z drugiej strony silnika nie mierzy.(Made in china!)😁

#1230 OFFLINE   Mycha23

Mycha23

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 89 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 26 marzec 2018 - 13:30

Czytam i chyba niektórzy koledzy zapomnieli podstaw z fizyki o prądzie stałym i zmiennym. Było pewnie to dawno, ale można doczytać lub posłuchać się kolegów bardziej obytych w tym temacie.

Użytkownik Mycha23 edytował ten post 26 marzec 2018 - 13:32


#1231 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1350 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 26 marzec 2018 - 15:34

Tomku,

na swoim mierniku masz oznaczenie, tutaj gdzie nastawiasz na pomiar natężenia prądu, ACA.

Prąd stały oznacza się - DC, natomiast prąd zmienny AC. Twoim miernikiem można więc mierzyć tylko natężenie prądu zmiennego. Gdyby było oznaczenie DCA, to wtedy jak najbardziej mierzyłbyś prąd jaki pobiera silnik. Przy ładowaniu pokazuje Ci jakieś wartości. Pytanie jakie?

PS. Natężenie prądu, niezależnie od tego czy jest to prąd stały, czy zmienny oznaczamy symbolem "A" :)


Użytkownik Janusszr edytował ten post 26 marzec 2018 - 15:36


#1232 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 19:23

Ok.Rozumiem cie.Moim zdaniem dobrze pokazuje ładowanie aku.Jak ładuje aku do sondy to przełączam ładowarke na 2ampery(aku 12ah)i też na mierniku pokazuje 2ampery z hakiem.A jak kończy ładowanie do pełna aku(AGM) to zchodzi powoli do 0,8amper.Tak samo jak ładuje aku 100ah to mam przełączone na 6- 12ampery i też pod koniec ładowania aku do pełna,zchodzi do nawet 5,5ampera.Ładowarka inteligętna ,mikroprocesorowa.A jak ładuje aku 80 ah to zaczyna od 10amper i zchodzi pod koniec ładowania do 5,5 ampera.Także multimetr moim zdaniem dobrze mierzy.Ok koniec wątku.

#1233 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4395 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 26 marzec 2018 - 19:29

"Także multimetr moim zdaniem dobrze mierzy".

 

Ale???? 

Co się działo na wodzie w końcu?



#1234 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 marzec 2018 - 20:05

cisnie sie na usta brzydkie slowo ku......a mac.... NIe mierzy sie pradu stalego miernikiem , ktory nie ma funkcji takiej . Koniec tematu. Po co dorabiac jakies ideologie , gdybania i tezy bzdurne... Czytaja to rozni uzytkownicy , zarowno Ci co maja pojecie ,oraz Ci so wogole go nie maja. Wiec nie wprowadzajmy ich w blad.... Kup miernik  przeznaczony do pomiaru jaki chcesz dokonac i tyle


Użytkownik siarq edytował ten post 26 marzec 2018 - 20:06


#1235 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 26 marzec 2018 - 21:41

a może być tak że po wyjściu z prostownika prąd nie do końca jest wyprostowany i stąd wskazania miernika

, a po podłączeniu  do silnika brak pomiaru gdy prąd już  jest stały ?



#1236 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 marzec 2018 - 21:52

Tak ,ma przebieg prostokatno- kulisty...dajcie spokoj. Posprzątać wątek..bo żenada poprostu. Do kawy z mlekiem dajesz serwatke? To i to wsumie z krowy

#1237 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 22:45

K...a m.ć ale mierzy ładowarke a na wodzie silnika nie,więc wyj..e go przez okno z 4 piętra.Koniec tematu.Nara

Użytkownik TomFil edytował ten post 26 marzec 2018 - 22:46


#1238 OFFLINE   MarMilo

MarMilo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaPiaseczno
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:M.

Napisano 26 marzec 2018 - 22:46

TomFil napisał, że ma dobrą ładowarkę obstawiam mikroprocesorową, która ładuje akumulator szpilkami/prostokątami (najmniej daje 0V najwięcej pewnie 14,5) i dzięki tym 'skokom' amperomierz na prąd zmienny ~AC (a taki masz kolego TomFil) głupieje i rozpoznaje w tych impulsach prąd zmienny podobny do sinusoidy (a do odczytu takiego prądu jest skonstruowany). Dlatego TomFil widzisz prąd ładowania akumulatora (i to z dużym błędem).
Jeśli jednak podłączasz ten miernik na wyściu do akumulatora (słusznie tylko na kablu + - odległość od akumulatora i grubość izolacji nie ma praktycznie znaczenia dla cęgowca - chyba, że będzie to oplot z uziemionej miedzi/alu :) ) to bateria podaje prąd stały (kreskę) na poziomie 12,6V (i mniej w miarę rozładowywania). Tego miernik oznaczony ~AC nie ogarnie.

Widziałem te urządzenia i mają możliwość pomiaru napięcia DC/AC ale prądu wyłącznie AC (zmiennego).Są ZA TANIE..

Musisz więc kupić lepszą cęgówkę - ja dałem za swoją (szukając taniego) 200PLN a potem kupiłem Watomierz za 150 zeta (podobny do tego: http://allegro.pl/mi...7188603091.html) i widzę zarówno prąd ładowania jak i rozładowywania akumulatorów i uważam, że jest lepszy i wygodniejszy od cęgów. Spadek napięcia na boczniku jest rzędu 0,05V.

Pozdrawiam,

Mariusz



#1239 OFFLINE   and66

and66

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaŁęczna
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Krać

Napisano 26 marzec 2018 - 23:02

Panowie proszę się nie kłócić i nie denerwować zacnego i zasłużonego kolegi Siarq przed którym ja elektryk z 31 letnim doświadczeniem w praktyce i teorii chylę czoło bo wiedzę ma dużą chęć z eksperymentowaniem nowymi technologiami jeszcze większą, dzięki niemu wielu z nas dowiedziało się jakie zalety mają nowoczesne akumulatory. Ma 100% rację że miernik do prądu stałego to nie to samo co do przemiennego (zmiennego dla nieelektryków) i w przypadku cęgów jest też wyraźnie droższy niestety -  ale można go zastąpić odpowiednim zakresowo amperomierzem z bocznikiem w cenie poniżej 100 zł np ten http://allegro.pl/am...73-246e964e3280 i przebudować nieznacznie zasilanie między silnikiem a akumulatorem mając cały czas podgląd jaki jest pobór prądu. Pozdrawiam Andrzej



#1240 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 26 marzec 2018 - 23:03

Trochę się uniosłem sorry...A może ROBAS ma racje.Jak jest bardzo rozładowany aku to ładowarka na przemian ładuje najpierw na 12amper a potem na 7-8 a pózniej znów 12 i 7-8amper.Na wyświetlaczu też się zmieniają volty,raz np:13,8 a raz 13,1 .Ładowarka ma przełącznik na zwykłe aku,deep cykle,agm żel i 6v oraz mierzenie alternatora i rozruch auta na 75amper.

Użytkownik TomFil edytował ten post 26 marzec 2018 - 23:07