Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zakup łodzi - rozterki, pytania, informacje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
791 odpowiedzi w tym temacie

#701 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 22 marzec 2020 - 23:13

Ja do swojego zestawu Yamaha 13.5 z Kolibri 360D dokupiłem śrubę o skoku 10 1/2. A z wyliczeń wychodziło bardziej na skok 10, tyle że do kupienia była 10 1/2. Teoretycznie na śrubie 11 cali powinien mniej pić, ale jak wpłynie na silnik pływanie z gazem na max?



#702 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4816 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 22 marzec 2020 - 23:43

To teoria, bo niby obroty niższe, ale i tak manetkę trzeba odkręcić mocno, więc silnik dostaje więcej mieszanki paliwo-powietrze na cykl, ze względu na dłuższy czas otwarcia zaworu. W praktyce zużycie spada praktycznie niezauważalnie, wzrasta obciążenie korba-tłok-panewka, spada elastyczność.  Moim zdaniem nie warto.

@dolot  - jak masz skąd wziąć, to spróbuj tą 10" , ale moim zdaniem ta 9 jest idealna jak na te warunki pracy, które prezentujesz. Dopakujesz graty, obroty jeszcze minimalnie spadną. Z mojego doświadczenia najlepiej mi się pływało właśnie na śrubach, które w jedną osobę dobijały obrotomierz na równo, lub minimalnie powyżej górnej granicy dla silnika. Tak jak u ciebie teraz na 9".


  • kotwitz lubi to

#703 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 23 marzec 2020 - 09:12

Witam kolegów jeżeli to komuś pomoże ,to pływałm na Iwie 390, waga 120kg ,wiem lekka, ale dzielnie sobie radziła na mazurskich jeziorach na fali i po 10-ciu latach nic w niej nie popękało  tereaz mam od dwuch lat Romanę 440  waga 150kg,honda 10km 46kg  ,śryba orginalna 4x9,1/4x9, poliwo 12l,ja 86kg, koło,kotwice dwie  po 4,5kg,dwia kkapoki i szpej wędkarski 25kg .To wychodzi jakieś 30kg/km w pojedynkę na max otwartej manetce prędkośc 30km/h,z kolegą 70kg +jego zpej  25km/h przy spokojnej wodzie, przy wietrze i fali 22-23 km/g

Czekam na pogodę aby sprawdzić nowy nabytek na Romanie honde bf 20 km.

Przymierzałem się do Sempera ,ale odpadł ze względu na wagę i silnik jaki do niego trzeba podpiąć .

 

Romana 440

 

Romana 440

po wymianie na kolor biały  i dołożono schowek na porzodzie

 

Iwa 390 te same osiągi co romana

 

Jak popływam Romaną na 20-ce to dam znać.

Pozdrawiam.


Użytkownik perch22 edytował ten post 23 marzec 2020 - 09:41

  • cabage lubi to

#704 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 10:34

Jak się sprawuje to romka 440? Czemu była wymieniana? jakieś wady? jeździ dużo na przyczepie czy jest na stałe na wodzie? pojawiły się jakieś pajączki?



#705 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 23 marzec 2020 - 11:38

Zawsze miałem łodzie w kolorze  białym z zewnątrz, pierwszą wziołem granatową na zewnątrz i bez schwka z przodu, jak widać na filmiku i żona  powiedziała że dalej chce białą i schowek na swoje szpargały dla tego zamówiłem białą i ze schowkiem, łódź  cały czas jeździ na przyczepie z silnikiem na pawęzy i nic się nie dzieje,poprzednia Iwa terz jeździła na przyczepie. Dwa lata użytkuję Romanę nic nie popękało i niema pajączków, Myślałem o Sęperze bo ma więcej miejsca na pokładzie elrktryka( hondz z rozrusznikkiem) itd ale waga za duża i zostaję przy Romanie.Bardzo dobże radzi sobie na fali, IWA 390 przy większej prędkości nie cieła fali ,misiałem zwalniać  do 17-20km/h na Romanie nie muszę zwalniac mogł płynąć 30km/h jak będzie ciepło to nagram filmik z Hondą 20-tką.


Użytkownik perch22 edytował ten post 23 marzec 2020 - 11:40


#706 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 23 marzec 2020 - 11:41

To teoria, bo niby obroty niższe, ale i tak manetkę trzeba odkręcić mocno, więc silnik dostaje więcej mieszanki paliwo-powietrze na cykl, ze względu na dłuższy czas otwarcia zaworu. W praktyce zużycie spada praktycznie niezauważalnie, wzrasta obciążenie korba-tłok-panewka, spada elastyczność.  Moim zdaniem nie warto.

@dolot  - jak masz skąd wziąć, to spróbuj tą 10" , ale moim zdaniem ta 9 jest idealna jak na te warunki pracy, które prezentujesz. Dopakujesz graty, obroty jeszcze minimalnie spadną. Z mojego doświadczenia najlepiej mi się pływało właśnie na śrubach, które w jedną osobę dobijały obrotomierz na równo, lub minimalnie powyżej górnej granicy dla silnika. Tak jak u ciebie teraz na 9".

Yamaha 9.9 HMHS o ile dobrze myślę jest motorem 20HP o pojemności około 360cm. Nawet jeśli jest odblokowany na 15HP, to i tak ma trochę rezerwy w wytrzymałości (o ile olej nie jest zbyt rzadki). Natomiast dla sił wynikających z ruchu posuwisto-zwrotnego istotne są tylko obroty. Długotrwałe przekraczanie obrotów w górę może osłabić korbowód i go ostatecznie rozerwać.

Obniżenie obrotów  prócz większych momentów sił (czyli wartości sił) może w skrajnej sytuacji doprowadzić do spalania stukowego.

Myślę że jak silnik został "wystrojony" przez producenta na 5500obr/min to lepiej trzymać się zbliżonej wartości, choćby ze względu na optymalne wyprzedzenie zapłonu.

Producent w instrukcji (manual) rozwiązał problem pisząc, że jak obroty przekraczają dopuszczalny zakres obrotów,to należy ująć gaz.

Ja to zrozumiałem że lepiej jest dać mniejszy skok śruby i w razie czego ująć na manetce niż przesadzić z nadmiernym skokiem.



#707 OFFLINE   matpgt

matpgt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 389 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 15:00

Dzięki za info. Tez mi sie podoba ta romka



#708 ONLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów

Napisano 25 marzec 2020 - 21:29

Obiecany film, prędkość deko mniejsza ale pare kg doszło na pokład, przetwornik wyjety z wody bo musze mocowanie przerobic


#709 OFFLINE   danielos

danielos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Daniel

Napisano 01 kwiecień 2020 - 16:34

Koledzy prośba o Wasze opinie, spostrzeżenia, doświadczenia co do koloru łodzi (laminat). Łódź mam zamówioną ale do potwierdzenia zostały mi właśnie kolory.

I tak po kolei moje rozterki:

 

Kolor wewnętrzny - na bank nie biały bo daje po gałach przy lampie i najtrudniej utrzymać czystość (w zasadzie tak samo jak przy innych kolorach ale na białym "bardziej widać" );

- kusi mnie jakiś fajny kolor typu czerwony, żółty, zielony itp. super to wygląda ale czy  nie męczy wzroku?? może ktoś na forum ma łajbę w wesołym kolorze i się wypowie;

- rozum podpowiada szary, a dokładniej jasnoszary - nie razi, nie nagrzewa się mocno, nie widać każdego syfu - dużo łodzi ma taki właśnie kolor - prośba o opinie.

 

Kolor zewnętrzny:

- najbardziej podobają mi się burty w całości czarne lub granatowe - pytanie czy przy takim kolorze łódź po sezonie-dwóch nie wygląda jak stara (prawdopodobnie rysy są bardziej widoczne, a uniknąć się ich nie da), dodam, że moja będzie jeździć na przyczepie - nie będzie mieszkać na wodzie;

- biały chyba najbardziej popularny - coś w tym musi być, minus znowu z utrzymaniem czystości ale jak już wspomniałem łódka nie będzie stała na wodzie więc nie obrośnie;

- opcja trzecia - mieszana - górą pasek ciemny, dół biały - czyli kompromis.

 

Czekam na Wasze sugestie, pozdro



#710 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 971 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 01 kwiecień 2020 - 17:58

Koledzy prośba o Wasze opinie, spostrzeżenia, doświadczenia co do koloru łodzi (laminat). Łódź mam zamówioną ale do potwierdzenia zostały mi właśnie kolory.

I tak po kolei moje rozterki:

 

Kolor wewnętrzny - na bank nie biały bo daje po gałach przy lampie i najtrudniej utrzymać czystość (w zasadzie tak samo jak przy innych kolorach ale na białym "bardziej widać" );

- kusi mnie jakiś fajny kolor typu czerwony, żółty, zielony itp. super to wygląda ale czy  nie męczy wzroku?? może ktoś na forum ma łajbę w wesołym kolorze i się wypowie;

- rozum podpowiada szary, a dokładniej jasnoszary - nie razi, nie nagrzewa się mocno, nie widać każdego syfu - dużo łodzi ma taki właśnie kolor - prośba o opinie.

 

Kolor zewnętrzny:

- najbardziej podobają mi się burty w całości czarne lub granatowe - pytanie czy przy takim kolorze łódź po sezonie-dwóch nie wygląda jak stara (prawdopodobnie rysy są bardziej widoczne, a uniknąć się ich nie da), dodam, że moja będzie jeździć na przyczepie - nie będzie mieszkać na wodzie;

- biały chyba najbardziej popularny - coś w tym musi być, minus znowu z utrzymaniem czystości ale jak już wspomniałem łódka nie będzie stała na wodzie więc nie obrośnie;

- opcja trzecia - mieszana - górą pasek ciemny, dół biały - czyli kompromis.

 

Czekam na Wasze sugestie, pozdro

Masz tu stronę z łódkami ,http://www.fox-boats...ostepne-kolory/   nie patrz na firmę  ,  ma ona fajną opcję dobierania kolorów do łódki . Sam zobaczysz jak to wygląda ,   co innego zobaczyć , a co innego się domyślać jak w tej kolorystyce będzie najlepiej wyglądać łódka . Moja tak wygląda , szary nie jest tak brudzący , a na  ciemnym  spodzie też tak nie widać brudu   ;)

Załączone pliki


  • thug lubi to

#711 OFFLINE   danielos

danielos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Daniel

Napisano 02 kwiecień 2020 - 09:33

Masz tu stronę z łódkami ,http://www.fox-boats...ostepne-kolory/   nie patrz na firmę  ,  ma ona fajną opcję dobierania kolorów do łódki . Sam zobaczysz jak to wygląda ,   co innego zobaczyć , a co innego się domyślać jak w tej kolorystyce będzie najlepiej wyglądać łódka . Moja tak wygląda , szary nie jest tak brudzący , a na  ciemnym  spodzie też tak nie widać brudu   ;)

Dzięki Paweł, znam tą stronę doskonale :) Nie mam problemów z wyobrażeniem sobie łodzi w danych kolorach :) chodzi mi o opinie użytkowników



#712 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 971 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 02 kwiecień 2020 - 09:57

Tak jw. napisałem mam takie kolory  na swojej łódce , według mnie optymalne , miałem poprzednią całą pomarańczową  i pojechałem na tydzień nad jezioro i zrobił się zakwit wody , brud tak na niej był widoczny że za nim wciągnołem  ją na przyczepę musiałem wszystko szorować bo wstyd było by jechać 350 km do domu . Pomarańczowy kolor odradzam  



#713 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1577 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 02 kwiecień 2020 - 13:01

Z zewnątrz ciemna zieleń a od środka szarość.
Moja ma z 6 lat i jest ok .
Dwa razy w sezonie jade na myjnie bez dotykową i nakładam szampon poczekam z 10 min jak zacznie działać spłukuje.

Użytkownik nurek28 edytował ten post 02 kwiecień 2020 - 13:16


#714 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 03 kwiecień 2020 - 08:39

Pływam po dużech jeziorach ,dlatego wolę łódź w koloże białym z zewntrz bo podzczas sztormu , na szarej fali zawsze jest widoczna z daleka, w razie potrzebnej pomocy, jeżeli chodzi o wewnątrz to szary kolor jak dlamnie jest najłagodniejszy dla oczu .Miałem  jedną łajbę w kolorze grafitowym to żona stwierdziła że brzydka , zamówiłem  białą.


Użytkownik perch22 edytował ten post 03 kwiecień 2020 - 08:42


#715 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1577 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 kwiecień 2020 - 10:05

U nas w Pl czy w za granicami naszego kraju?

#716 OFFLINE   perch22

perch22

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 331 postów
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Jan

Napisano 03 kwiecień 2020 - 14:56

Pływam w PL ,ale na jeziorach gdzie pływam potrafi bardzo szybko przyjść wiatr i burza i różnie już bywało.



#717 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1577 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 03 kwiecień 2020 - 15:17

U mnie jeśli stoisz na środku to w 5 min przepłyiesz na osłonięty brzeg.

A też potrafi dmuchnąć jak się rozdmucha  to ...

 

Załączone pliki



#718 OFFLINE   wesoływędkarz

wesoływędkarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 104 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Marek

Napisano 20 maj 2020 - 12:34

Witajcie, przede mną zakup pierwszej łódki. Przeczytałem tematy na jb.pl od deski do deski i mam już małe pojęcie teoretyczne, wiem nawet czego oczekuję od łodzi. Stabilność stawiam wyżej niż prędkość pływania, łódkę popychał będzie elektryk a w przyszłości jakaś spalinka 6km. Łodzie solar 360 i pokrewne z ceną 5000pln za "golasa" odpadają. Aktualnie biorę pod uwagę łodkę polmir (Agata 333), łodzie antila (barg350 lub andrea 320) i sorba (Jacek 320). Proszę o opinie w temacie wymienionych łódek lub sugestie innych, które według Was powinienem rozpatrzeć.

#719 ONLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 491 postów

Napisano 20 maj 2020 - 12:41

Napisz przede wszystkim gdzie będziesz pływał
  • michal6564 lubi to

#720 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1941 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 20 maj 2020 - 14:10

Czy brałeś pod uwagę delfinę 360? Z mojego wywiadu wynika że jest stabilna . Jest sporo klonów tej skurupy m.in. Nako 360.