Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pierwszy zestaw castingowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2484 odpowiedzi w tym temacie

#2261 OFFLINE   king

king

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisano 02 styczeń 2021 - 17:05

Witam, mam tak samo jak ty... :)

Szpula po wypełnieniu mono linką zmienia kategorię na cięższą. Masa dominuje i można zmniejszyć hamulec.

Szpula wypełniona plecionką lub płytka przechodzi do lżejszej kategorii. Zbicie masy to zdanie się na prędkość obrotową, którą można kontrolować zwiększeniem hamulca.

 

Bardzo lekka szpulka najmniejszego rozmiaru, jak bezwładne pierze, wymaga ekstra wzmacniaczy, np. SILLENTTUNE, BOOST, ZEROADJUSTER, TW. Pozdrawiam     



#2262 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 969 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 05 styczeń 2021 - 22:45

Może nie pierwszy (bo drugi) zestaw ale chciałbym się upewnić u doświadczonych kolegów czy dobrze kombinuje.

Łowisko: jezioro, łowione z brzegu. W zasięgu rzutu są spady na 10m, średnio 7-5m głębokości.
Ryby: szczupak z prawdopodobieństwem ryb >100cm
Przynety: gumy 15-25cm, łącznie z obciążeniem pewnie od 40 do 90g. Przy okazji pytanie - czy obciążenie gumy 20cm główką 10g na tych głębokościach to nie za lekko? Spinem rzucam tam 20g i 10cm guma ale to inne łowienie...

Mój teoretyczny zestaw:
- kij Westin W3 powercast-t 2,48m 40-130g (211g) lub Westin W3 powerstrike-t 2,40m 40-100g (178g)
- Tatula HL 200
- plecionka, jakaś japońska 2.0 - 2.5 ok 35-40lb bardziej sztywna niż miękka. Wyczytałem że x4 lepsza do castingu ale jakoś przeglądając oferty to ciekawsze wydają się x8.

Będzie ok:)? Jakieś rady co wzmocnić lub coś odchudzić?

#2263 OFFLINE   bambus

bambus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 86 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Piotr

Napisano 05 styczeń 2021 - 23:36

Te obciążenie o którym piszesz będzie ok, chociaż niektóre gumy potrzebują trochę więcej żeby się nie obkręcać. Ogólnie najlepiej używać najmniejszego obciążenia które zapewnia poprawna pracę przynęty. Zazwyczaj będzie to 5-20g. I nie trzeba się przejmować czy pod gumą bedzie 1 czy 10m wody, żerujący szczupak i tak do niej wyjdzie.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
  • Pasta lubi to

#2264 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 06 styczeń 2021 - 00:05

Zdecydowanie polecam połączenie W3 Powercast oraz Tatuli 200, zestaw tak wyważony że nie czuć go w łapie, wprawdzie ja mam W3 20-80 g ale one są dobrze wyważone i obstawiam że z wer. do 130 też będzie ok, te kije świetnie ładują się podczas rzutu, a pod większą rybą parabola. Będziesz Pan zadowolony.

Powerstrike nie znam to się nie wypowiem.

Plecionkę brałbym jednak 4 splotową, w caście sztywność nie przeszkadza, a znacznie łatwiej się rozplątuje w razie wiadomo czego.

Co do ilości ołowiu, to poza głębokością, determinuje ona również prędkość prowadzenia, czyli np gumę 20cm i 30 g ołowiu możesz poprowadzić na metrowej wodzie, ale raczej migusiem, zaś tą samą gumę + 5g możesz poprowadzić na np 6-7 metrach, ale w żółwim tempie i z długimi przerwami, chodzi o to żeby wybrać złoty środek do warunków akurat panujących.

... I nie trzeba się przejmować czy pod gumą bedzie 1 czy 10m wody, żerujący szczupak i tak do niej wyjdzie.

Nie zgadzam się. 

A co jeśli nie żeruje, lub żeruje słabo i trzeba mu pod nos podsunąć, a w dodatku poprowadzić prawie w miejscu.  Ameryki pewnie nie odkrywam, ale zauważyłem taką zależność że jeżeli obciążenie jest w okolicy agrafki, to guma bardziej pikuje w dół, natomiast im bliżej środka, tym większa tendencja do wynurzania. Mając tą wiedzę, możemy w prosty sposób egzekwować zarówno prędkość opadania (osiągnięcie pożądanej głębokości) jak i tempo prowadzenia.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 06 styczeń 2021 - 00:35


#2265 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów

Napisano 12 styczeń 2021 - 20:40

Zima, nudno i głupie pomysły chodzą po głowie.
Mam mpp2 20-60 w spinnie i slammera 360, chodzi mi głowie sprzedać/zamienić ten sprzęt na casta o podobnym cw. Wędka wędka ale czy w podobnym budżecie dorwę jakiegoś multika co wytrzyma tyle co slammer 360?. Penn ogarniał i szczupaki i sumów się nie bał.

#2266 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 styczeń 2021 - 21:08

Zima, nudno i głupie pomysły chodzą po głowie.
Mam mpp2 20-60 w spinnie i slammera 360, chodzi mi głowie sprzedać/zamienić ten sprzęt na casta o podobnym cw. Wędka wędka ale czy w podobnym budżecie dorwę jakiegoś multika co wytrzyma tyle co slammer 360?. Penn ogarniał i szczupaki i sumów się nie bał.

Nie dorwiesz.



#2267 OFFLINE   bob74

bob74

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 918 postów
  • LokalizacjaAugustów/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Jatkowski

Napisano 12 styczeń 2021 - 21:25

... zostaje wątek tatulowy i może 2 kije. Jeden mniej, drugi więcej... ;)


Użytkownik bob74 edytował ten post 12 styczeń 2021 - 21:33

  • Alexspin lubi to

#2268 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów

Napisano 13 styczeń 2021 - 12:49

I to na tyle? Myślałem, że chodz z jedna propozycję dostanę :P to plany na multika odkładam na lepsze czasy

Użytkownik Bartek1989 edytował ten post 13 styczeń 2021 - 12:53


#2269 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4560 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 13 styczeń 2021 - 13:48

I to na tyle? Myślałem, że chodz z jedna propozycję dostanę :P to plany na multika odkładam na lepsze czasy



Gdybyś wątek przeczytał i przy okazji inne to miałbyś jakieś tam typy ... A co my mamy doradzać jak nawet budżet nie podany ...

#2270 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 13 styczeń 2021 - 14:58

Tatual 200 hd z alie albo używka + jakiś patyk i prawie się zmieścisz w budżecie. 



#2271 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1110 postów

Napisano 13 styczeń 2021 - 18:21

W cenie slammera czyli obecnie 249zł nie kupisz żadnego kołowrotka który wytrzyma tyle co penn a już na pewno nie kupisz multiplikatora. Odpuść, skarbonka zrobi się cięższa to i będzie w czym wybierać. Na lepsze czasy raczej bym nie liczył, ale nie o tym temat i nie to forum

#2272 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2021 - 20:51

Zima, nudno i głupie pomysły chodzą po głowie.
Mam mpp2 20-60 w spinnie i slammera 360, chodzi mi głowie sprzedać/zamienić ten sprzęt na casta o podobnym cw. Wędka wędka ale czy w podobnym budżecie dorwę jakiegoś multika co wytrzyma tyle co slammer 360?. Penn ogarniał i szczupaki i sumów się nie bał.

 

Tatual 200 hd z alie albo używka + jakiś patyk i prawie się zmieścisz w budżecie. 

Najtańsza Tatula HD na świecie ;)  to obecnie ok 500-550 złociszy, z używkami podobnie, a za ten zestaw dostaniesz przy dobrych wiatrach 400,- także trza jeszcze dudków uzbierać, ale spokojnie, do maja trochę czasu.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 13 styczeń 2021 - 20:57


#2273 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2021 - 21:15

Najtańsza Tatula HD na świecie ;)  to obecnie ok 500-550 złociszy, z używkami podobnie, a za ten zestaw dostaniesz przy dobrych wiatrach 400,- także trza jeszcze dudków uzbierać, ale spokojnie, do maja trochę czasu.

Tyle że Tatula nie na suma , nie przesadzajcie. Bebechy jak w modelu 100. Odpowiednikiem Slammera 360 to już pewnie cos w rozmiarze 300 jak Lexa, Tranx 300.


  • drag lubi to

#2274 OFFLINE   Bartek1989

Bartek1989

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 481 postów

Napisano 13 styczeń 2021 - 21:58

Nie nastawiam się tylko na suma ale parę w ciągu roku się trafia. A przynajmniej do tej pory się udawało. Muszę być przygotowany i na te większe bo w łowisku jest ich nie mało. Łapie z łódki, wędek o dużym cw nie używam więc i hol nie jest aż tak siłowy jak z brzegu w rzece. Chyba zostawię stary sprzęt w razie by sie nie spodobało a dudki powoli się odłoży na jakiś casting

#2275 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 13 styczeń 2021 - 22:04

Tyle że Tatula nie na suma , nie przesadzajcie. Bebechy jak w modelu 100. Odpowiednikiem Slammera 360 to już pewnie cos w rozmiarze 300 jak Lexa, Tranx 300.

Lexe lub Tranxa do kija 20-60? :o żart czy pomyłka?

Podając Tatulę HD jako przykład odniosłem się do podanego c.w. wędki, i żeby większego przyłowu się nie przestraszył,  co innego celowe nastawianie się na Sumy, to wiadomo że mocniejszy sprzęt.

 

... Chyba zostawię stary sprzęt w razie by sie nie spodobało a dudki powoli się odłoży na jakiś casting

Świetna myśl.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 13 styczeń 2021 - 22:13

  • HaDe lubi to

#2276 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 styczeń 2021 - 22:15

Tyle że Tatula nie na suma , nie przesadzajcie. Bebechy jak w modelu 100. Odpowiednikiem Slammera 360 to już pewnie cos w rozmiarze 300 jak Lexa, Tranx 300.

Ile sumów złowiłeś? I przede wszystkim w jakich warunkach i jak duże?


  • godski, BOB i Alexspin lubią to

#2277 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 13 styczeń 2021 - 22:21

Ile sumów złowiłeś? I przede wszystkim w jakich warunkach i jak duże?

Czy to ma znaczenie? Nie da się porównać Slammera 360 do Tatuli 100/200 a kolega właśnie szuka czegoś o mocy i wytrzymałości Penna i to jeszcze w podobnym budżecie. Miałem jedno i drugie.

Zgodzisz się z powyższym?



#2278 ONLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10149 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 13 styczeń 2021 - 22:22

Uwaga! Pytanie podchwytliwe. W moim posiadaniu jest dawny kij Huberta, na który wyłowił chyba największego , swojego suma (uprzedzam, że zacne rybsko) ;)  :P  :D


  • HaDe lubi to

#2279 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1887 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 13 styczeń 2021 - 22:31

Nie da się porównać Slammera 360 do Tatuli, bez dwóch zdań! Ale można złowić suma 200+  steezem A i sporą ilość sumów niekoniecznie monstrualnych na jeszcze delikatniejszy sprzęt. Nie twierdzę, że celowo. A czy ma znaczenie moje pytanie? Ma! Bo różne sumy się łowi i w różnych okolicznościach..


Użytkownik HaDe edytował ten post 13 styczeń 2021 - 22:35


#2280 OFFLINE   Arek X

Arek X

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 820 postów
  • Imię:Arek

Napisano 14 styczeń 2021 - 07:54

Zima, nudno i głupie pomysły chodzą po głowie.
Mam mpp2 20-60 w spinnie i slammera 360, chodzi mi głowie sprzedać/zamienić ten sprzęt na casta o podobnym cw. Wędka wędka ale czy w podobnym budżecie dorwę jakiegoś multika co wytrzyma tyle co slammer 360?. Penn ogarniał i szczupaki i sumów się nie bał.




Dobrze kombinujesz, casting otworzy Ci furtkę do lżejszego sprzętu ogarniającego cięższe wabie.
Kwestia tego czy wspomniana metoda Ci podejdzie. ;-)
Dobra wiadomość to taka, że są multiplikatory w podobnym budżecie- jednak na legendarną trwałość Penn-ów przyjdzie im poczekać:-D
Niemniej dają sobię radę w boju...
Od siebie podrzucę jeden model którego mam ponad 2 sezony i jeszcze się nie rozpadł- jak to niektórzy mi wróżyli:-P
Fatso 14F/S, Slider 12S i Jack 18F - to wabie które tylko ,,jemu'' wieszam.
Mowa o Kastking Spartacus Maximus.
Zima, nudno, głupie pomysły chodzą po głowie, ale i czasu na poczytanie, pooglądanie jest;-)
  • S.N. lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych