Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka + FC, a może żyłka? W tym węzły i wiązanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
176 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 06 październik 2023 - 09:49

Ja po taniości temat ogarniam i na małych rzeczkach sprawdza się bardzo dobrze i już chyba o tym pisałem. Żyłka dragon hm 80 od dość długiego czasu i jak na razie jest co najmniej dobrze, a węzeł to już wedle uznania.

#162 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 październik 2023 - 10:56

Ja po taniości temat ogarniam i na małych rzeczkach sprawdza się bardzo dobrze i już chyba o tym pisałem. Żyłka dragon hm 80 od dość długiego czasu i jak na razie jest co najmniej dobrze, a węzeł to już wedle uznania.

Też lubię tę żyłkę, tylko trzeba brać pod uwagę, że podobnie jak FC od Dragona, jest przegrubiona dość ostro. FC 0,16 od Dragona jest grubszy jak FC 0,18mm od Walk Fisha (i mocniejszy, co jest problemem, bo miał się rwać przed plecionką 0.25 PE - niedoczekanie).
Sam używam do plecionki 0.4 PE żyłki 0.141 (bardziej to jest 0,16), do plecionki 0.25 żyłki 0,121 (bardziej 0,14) a żyłki 0,16 do plecionki 0.6 PE, choć tu żyłeczka już odstaje wyraźnie wytrzymałością, jednak nie na tyle, by był to problem dla zestawu.

Najczęściej łowię bez przyponu i też jest OK.

Użytkownik Andżej edytował ten post 06 październik 2023 - 10:56


#163 OFFLINE   pablo

pablo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 230 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 październik 2023 - 16:50

Niedawno trafiłem na taki oto film: 

 

Dowiedziałem się z niego, że wystarczy podzielić, przez 10, oznaczenie japońskie # aby otrzymać średnicę plecionki w mm. To wg nich miał mówić dystrybutor. Może się dystrybutor tutaj wypowie, z tego co widziałem udziela się na forum. 

 

Muszę przyznać, że byłem skonfundowany i aż odwiedziłem stronę Sunline aby sprawdzić tę zależność. No i okazuje się, że zupełnie co innego na stronie widnieje. https://fishing.sunl...lish/line/184/ 

 

Mniej więcej plecionka #1,7 ma mieć wg nich 0,17 mm., a #0,6 będzie mieć 0,06 mm? Trochę dziwne, na tabeli producenta ma 0,223 mm. (to rzeczywiście mniej więcej  :lol:  bardziej takie trochę więcej). Jak dla mnie to panowie nie mają bladego pojęcia o czym mówią. ...A na koniec organizują konkurs w którym: będą sprawdzać rzetelność wiedzy.  :lol:  Dlaczego wprowadzają ludzi w błąd?  :rolleyes:



#164 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 10 październik 2023 - 17:35

Niedawno trafiłem na taki oto film: https://www.youtube....h?v=kWqQkXY5AEE

Dowiedziałem się z niego, że wystarczy podzielić, przez 10, oznaczenie japońskie # aby otrzymać średnicę plecionki w mm. To wg nich miał mówić dystrybutor. Może się dystrybutor tutaj wypowie, z tego co widziałem udziela się na forum.

Muszę przyznać, że byłem skonfundowany i aż odwiedziłem stronę Sunline aby sprawdzić tę zależność. No i okazuje się, że zupełnie co innego na stronie widnieje. https://fishing.sunl...lish/line/184/

Mniej więcej plecionka #1,7 ma mieć wg nich 0,17 mm., a #0,6 będzie mieć 0,06 mm? Trochę dziwne, na tabeli producenta ma 0,223 mm. (to rzeczywiście mniej więcej :lol: bardziej takie trochę więcej). Jak dla mnie to panowie nie mają bladego pojęcia o czym mówią. ...A na koniec organizują konkurs w którym: będą sprawdzać rzetelność wiedzy. :lol: Dlaczego wprowadzają ludzi w błąd? :rolleyes:

No i tak się kończy "polsko-europejski standard wypisywania bzdur na pudełku".

Sunline podaje z grubsza prawdę. Tzn. podawana przez nich grubość bywa troszkę zaniżona, ale jest w miarę bliska rzeczywistej.
0.6 PE to cienka linka, nadająca się na troszkę cięższe (do 12g) łowienie okonia (z kolei 0.2 PE czyli jakieś 0,076mm to nitka cieniutka na białoryb i okonia i zaczyna już przypominać włosek).
Z kolei linki podobnej lub większej grubości wielu producentów opisuje jako 0,06mm.
Dla przykładu Spiderwire ma linkę oznaczoną jako 0,06mm. Ta sama linka ma też na pudełku oznaczenie 0.6 PE. A teraz najlepsze, jest grubsza od Sunline 0.8 PE.
Podobnie jest z Dragonami, Berkleyami, Mikado - zwykle jak mają linkę 0,04mm to jest ona podobna grubością do 0.4 PE. Jak mają linkę 0,10mm - to 1.0 PE.
A teraz najlepsze - nie zawsze tak jest. Daiwa na jednej z linek pisze "0,08mm", linka to 0.6 PE. I co? I jajco. Dlatego oznaczenia PE to najlepsze źródło informacji, o ile kupujesz Sunline, YGK Varivasa, JMC, Momoi a nawet linek Daiwy, bo wiele ma oznaczenia Gou (PE), choć Daiwa w tańszych linkach przegrubia trochę bardziej (w porównaniu z grubościami deklarowanymi dla danego PE przez Sunline).

Użytkownik Andżej edytował ten post 10 październik 2023 - 17:50


#165 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 10 październik 2023 - 18:46

Odnośnie Daiwy. Kupiłem fluorocarbon Tournament opisany 0,20mm. Rzeczywista średnica 0.19mm 🙃 Pierwszy raz na "taki kwiatek" trafiłem. Mi to nie przeszkadza, bo wytrzymały jest 👍
  • Andżej lubi to

#166 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 październik 2023 - 08:02

Po tym zamęcie z PE  i mm2- podajcie jakąś plecionkę o "średnicy" 0,15-0,16  mm2  po taniości ale 8 splotową   :)



#167 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 16 październik 2023 - 08:31

Po tym zamęcie z PE  i mm2- podajcie jakąś plecionkę o "średnicy" 0,15-0,16  mm2  po taniości ale 8 splotową    :)

Jako-tako realne 0,16mm czy "europejskie" 0,16mm? :P


Użytkownik Andżej edytował ten post 16 październik 2023 - 08:32


#168 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 16 październik 2023 - 08:42

Po tym zamęcie z PE i mm2- podajcie jakąś plecionkę o "średnicy" 0,15-0,16 mm2 po taniości ale 8 splotową :)


To będzie japońskie PE 0.8.
Co do marki to już sam musisz zdecydować jak ma być po taniości bo dla jednego będzie to pułap powiedzmy 50 zł., a dla kogoś innego np. 100.

Użytkownik S.N. edytował ten post 16 październik 2023 - 08:43

  • Andżej lubi to

#169 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 październik 2023 - 10:05

Ok dzięki - poszukałem i zdecydowałem  na Whiplash 0.10 to podobno 0.16 .

Do  100 pln  zmieszczę się .


Użytkownik krzysju edytował ten post 16 październik 2023 - 10:07


#170 OFFLINE   pasazer

pasazer

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaBielsko Biała
  • Imię:Michał

Napisano 16 październik 2023 - 10:47

Ok dzięki - poszukałem i zdecydowałem na Whiplash 0.10 to podobno 0.16 .
Do 100 pln zmieszczę się .

Nikt tak nie kłamie w średnicach jak Berkley. Ten wiplash ma 0.25 minimum...
W okolicach 100zl to brał bym sunline siglon...
  • Andżej lubi to

#171 OFFLINE   Biesan

Biesan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1117 postów

Napisano 16 październik 2023 - 20:26

Sunline Siglon X8 # 0.8 PE lub # 1.0

#172 OFFLINE   schindler

schindler

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomasz

Napisano 14 grudzień 2023 - 19:14

Panowie - który węzeł najlepiej wam się sprawdza przy łączeniu cienkiej plecionka z FC.

#173 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 14 grudzień 2023 - 21:43

Panowie - który węzeł najlepiej wam się sprawdza przy łączeniu cienkiej plecionka z FC.


Alberto lub FG
  • lefrajt lubi to

#174 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 15 grudzień 2023 - 10:07

Panowie - który węzeł najlepiej wam się sprawdza przy łączeniu cienkiej plecionka z FC.


Surgeon's na 4 owijki za pomocą wiązarki Jaxona :P

#175 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 15 grudzień 2023 - 19:23

Surgeon's na 4 owijki za pomocą wiązarki Jaxona :P


Dokładnie. Już kilka razy o tym pisałem. Ja wprawdzie stosuję do pletka + żyłka i owijam 3x, ale 10 sekund i po sprawie.

#176 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 235 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 15 grudzień 2023 - 20:17

Do UL najlpeszy jest FG. Bo czasami ścisk powoduje że jest bardziej płaski niż najgrubsza w nim linka. Fakt że nie jest jakiś mega szybki i łatwy ale jak już zawiazesz to przy rwaniu mi najczęściej strzela na kretliku i nie trzeba od nowa wiazac. Jedno wiązanie starcza mi na 2-3 zerwania.

#177 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 15 grudzień 2023 - 20:30

Do UL najlpeszy jest FG. Bo czasami ścisk powoduje że jest bardziej płaski niż najgrubsza w nim linka. Fakt że nie jest jakiś mega szybki i łatwy ale jak już zawiazesz to przy rwaniu mi najczęściej strzela na kretliku i nie trzeba od nowa wiazac. Jedno wiązanie starcza mi na 2-3 zerwania.


Ja zawsze zakładam mocniejszą żyłkę, niż plecionka. Na przykład do PE 0,8 wiążę dobrą żyłkę opisaną 0,28(pewnie realnie więcej). Niemal zawsze pęka plecionka na kilku ostatnich, najbardziej narażonych na zniszczenie metrach. Dlatego łatwe i szybkie wiązanie jest dla mnie ważne.