Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka + FC, a może żyłka? W tym węzły i wiązanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
176 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 22 luty 2023 - 20:47

Przetestujcie ten węzeł https://www.fors.com...-fluorocarbonem

Podoba mnie się. Przetestuję. 


  • PiterS lubi to

#142 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 22 luty 2023 - 21:12

Podoba mnie się. Przetestuję. 

Liczę na fachową opinię od znawcy plecionek :)



#143 OFFLINE   Durzy

Durzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 634 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 23 luty 2023 - 10:08

Przetestujcie ten węzeł https://www.fors.com...-fluorocarbonem

 

Fajny, stosunkowo prosty. Coś podobnego stosowałem kiedyś do przyponów strzałowych, ale to inne grubości były...



#144 OFFLINE   Patryk854

Patryk854

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaWęgorzewo
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:Półtorak

Napisano 21 kwiecień 2023 - 16:21

Witam.jaki wezeł będzie najlepszy, do łączenia plecionki z fluorocarbonem?

#145 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 21 kwiecień 2023 - 16:58

Wypróbuj ten https://www.fors.com...-fluorocarbonem

#146 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 04 maj 2023 - 09:48

Czy ktoś używa plecionki jak ze zdjęcia? Ja używam 4x 0,8
Mam z nią dosyć uciążliwy problem. Podczas łowienia stosuję przypon z fluorocabonu lub żyłki i wytrzymałość na węźle dla mnie to tragedia. Stosowałem już chyba wszystkie węzły jakie w sieci znalazlem, różnego rodzaju grubości żyłki i fluorocabony. Wszystko na nic.
Mam wrażenie że plecionka jest ściana przez żyłkę/fluo w momencie zaciskania węzła, bez znaczenia czy na mokro czy sucho.
Sama plecionka jest ok, mam prawie całą szpulę na kołowrotku i chciałbym to wykorzystać.
Może ktoś miał podobny problem i znalazł na tą plecionkę sposób.
Żadne łączniki nie wchodzą w gre.
Załączony plik  IMG_20230504_103807.png   763,86 KB   13 Ilość pobrań

Użytkownik Zybi81 edytował ten post 04 maj 2023 - 10:01

  • Andżej lubi to

#147 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 04 maj 2023 - 12:04

Czy ktoś używa plecionki jak ze zdjęcia? Ja używam 4x 0,8
Mam z nią dosyć uciążliwy problem. Podczas łowienia stosuję przypon z fluorocabonu lub żyłki i wytrzymałość na węźle dla mnie to tragedia. Stosowałem już chyba wszystkie węzły jakie w sieci znalazlem, różnego rodzaju grubości żyłki i fluorocabony. Wszystko na nic.
Mam wrażenie że plecionka jest ściana przez żyłkę/fluo w momencie zaciskania węzła, bez znaczenia czy na mokro czy sucho.
Sama plecionka jest ok, mam prawie całą szpulę na kołowrotku i chciałbym to wykorzystać.
Może ktoś miał podobny problem i znalazł na tą plecionkę sposób.
Żadne łączniki nie wchodzą w gre.
attachicon.gif IMG_20230504_103807.png

Miałem ten sam problem, ale na cieńszych plecionkach i żyłkach. No i najlepiej wypada moim zdaniem surgeon's knot z 4 przełożeniami.
https://www.101knots...geons-knot.html

Tylko BARDZO, ale to BARDZO niefajnie się go wiąże jeśli chcesz użyć długiego przyponu. A nawet przy krótkim jest to dość upierdliwe. Ale jeśli nieczęsto musisz wiązać nowy przypon - to jest to bardzo mocny węzeł.

Alberto i Albright są OK, ale czasem ten węzeł wychodzi mi wyraźnie mniej wytrzymały i cholera wie czemu, zaciska się ładnie, a potem gunwo.
 

Miałem niezłe doświadczenia z węzłem Yucatan, wiązałem go w wersji słabszej, czyli nie na uwiązanej pętli, tylko na plecionce złożonej na 2 i było dość OK, w sensie stabilnie, co nie znaczy, że był jakiś cholera wie jak mocny, niestety.


Użytkownik Andżej edytował ten post 04 maj 2023 - 12:07

  • Zybi81 lubi to

#148 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 04 maj 2023 - 21:32

Ja od dłuższego czasu stosuję poniższy węzeł:

Na cienkie fluoro + plecionka 0,5 PE jest super. Jeśli urywam to agrafki i niestety przynętę, na świeżo wiązanym często ratuję przynęty.  

Miałem ten sam problem, ale na cieńszych plecionkach i żyłkach. No i najlepiej wypada moim zdaniem surgeon's knot z 4 przełożeniami.
https://www.101knots...geons-knot.html

Tylko BARDZO, ale to BARDZO niefajnie się go wiąże jeśli chcesz użyć długiego przyponu. A nawet przy krótkim jest to dość upierdliwe. Ale jeśli nieczęsto musisz wiązać nowy przypon - to jest to bardzo mocny węzeł.

Alberto i Albright są OK, ale czasem ten węzeł wychodzi mi wyraźnie mniej wytrzymały i cholera wie czemu, zaciska się ładnie, a potem gunwo.
 

Miałem niezłe doświadczenia z węzłem Yucatan, wiązałem go w wersji słabszej, czyli nie na uwiązanej pętli, tylko na plecionce złożonej na 2 i było dość OK, w sensie stabilnie, co nie znaczy, że był jakiś cholera wie jak mocny, niestety.


Użytkownik wiwaldi1970 edytował ten post 04 maj 2023 - 21:33

  • Andżej lubi to

#149 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 05 maj 2023 - 06:40

Ja od dłuższego czasu stosuję poniższy węzeł:

Na cienkie fluoro + plecionka 0,5 PE jest super. Jeśli urywam to agrafki i niestety przynętę, na świeżo wiązanym często ratuję przynęty.


Super słyszeć, że to dobry węzeł. Najbardziej mnie wkurza, jak po udanym wiązaniu strzela mi plecionka przy teście, choć wiem dobrze, że liniowo jest mocniejsza od żyłki. Masa węzłów działa dobrze tylko przy np. dużej różnicy w średnicy między linkami. Jak tu działa na cienkiej plecionce i FC, to pora przetestować.

#150 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 05 maj 2023 - 06:51

Dziła dobrze. U mnie często w kombinacji FC/plecionka: 0,245/0,10mm, 0,205/0,08mm, 0,205/0,06mm.

#151 OFFLINE   Zybi81

Zybi81

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 574 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Z

Napisano 05 maj 2023 - 10:18

Chyba znalazłem rozwiązanie. Węzeł nie należy do szybkich w wykonaniu ale przy próbach wytrzymałość wyszedł naprawdę obiecująco. Dosyć gładko przechodzi przez przelotki,prawie bezgłośnie.
Na pewno będę testował nad wodą.



#152 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 12 czerwiec 2023 - 09:17

Przetestujcie ten węzeł https://www.fors.com...-fluorocarbonem

 

Masz może porównanie do innych węzłów jeśli chodzi o łatwość przechodzenia przez przelotki? Nigdy wcześniej nie miałem takiej potrzeby a od tego roku próbuje sił z FC 0,22mm bezpośrednio wiązanym do PE x8 0,8. Testowałem Twój węzeł, Albright i FG. Wychodzi mi na to, że najmniej oporów stawia FG, niemniej jestem w fazie początkującego  :) więc jest szansa, że potrzebuje wprawy a Twój węzeł jest dla mnie najprostszy w wiązaniu.  



#153 OFFLINE   Gnat

Gnat

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 238 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 12 czerwiec 2023 - 14:09

A ja mam odwrotnie FG zawiąże szybciej niż węzeł PiterS, a to dlatego że męcze się strasznie już na starcie. Mam problem z przełożeniem plecionki przez oczka tej powstałej ósemki. Macie na to jakiś patent. Może za mocno ściskam tą ósemkę ale jak słabo ją zacisnę to nie wychodzą mi z kolei oploty po niej. Wkurzam się i kombinuje. Nie mogę trafić w małe oczka, lekko rozstrzępione włókna plecionki blokują mi wejście w oko ósemki.

 

 

Co do FG mam patent taki. Wędkę rzucam w krzaki, wyciągam trochę linki. W krzaki bo linka musi być koniecznie napięta. Owijam koniec linki [plecionki] o palca serdecznego prawej dłoni. Na serdecznym mi wygodniej niż małym. I zaczynam owijanie jak w filmach na yt. itp. itd. Dla mnie ważne by zaraz na początku, po 2, może 3 owinięciu zmienić lekko kąt trzymana, by nawijany warkocz robił się idealnie opleciony, bez bruzd, błędów, itp. i wszycho. Węzeł jest płaski, nawet bardziej od żyłki/fluo bo dodatkowo się w niego wżyna. Co jeszcze zuważyłem, że jest tak mocny że jedno wiązanie mam na 3-4 zerwania, bo najczęściej rwę na krętliku wiec tylko jego od nowa wiążę.



#154 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 12 czerwiec 2023 - 17:21

Bardzo szybko wyleczyłem się z tych wszystkich światowych węzłów. Co do mojego to: przycięcie plecionki na ostro to podstawa, bo nic tak nie #€^&€# jak kłaczki plecionki, a przycinam ostrym nożem na paznokciu kciuka :) Oczka na ósemce pozostawiam o średnicy ok 2 mm bo mam jeszcze świetny wzrok, więc jakby co polecam okulary. Lubię duże przelotki więc węzeł przez nie śmiga, ale nawet mikre dziurki w mikro przelotkach nie robią mi problemu. A FC najczęściej grubości 0.20 do 0.24.
I jeszcze jedna uwaga czego nie pisałem lub nie widać wyraźnie na zdjęciach to olopy zawsze nawijane w prawą stronę czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • wiwaldi1970 lubi to

#155 OFFLINE   PiterS

PiterS

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 220 postów
  • LokalizacjaGłogów

Napisano 12 czerwiec 2023 - 17:22

Te "olopy" to oploty ;)
  • Andżej lubi to

#156 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Napisano 13 czerwiec 2023 - 14:40

A ja mam odwrotnie FG zawiąże szybciej niż węzeł PiterS, a to dlatego że męcze się strasznie już na starcie. Mam problem z przełożeniem plecionki przez oczka tej powstałej ósemki. Macie na to jakiś patent. Może za mocno ściskam tą ósemkę ale jak słabo ją zacisnę to nie wychodzą mi z kolei oploty po niej. Wkurzam się i kombinuje. Nie mogę trafić w małe oczka, lekko rozstrzępione włókna plecionki blokują mi wejście w oko ósemki.

 

 

Co do FG mam patent taki. Wędkę rzucam w krzaki, wyciągam trochę linki. W krzaki bo linka musi być koniecznie napięta. Owijam koniec linki [plecionki] o palca serdecznego prawej dłoni. Na serdecznym mi wygodniej niż małym. I zaczynam owijanie jak w filmach na yt. itp. itd. Dla mnie ważne by zaraz na początku, po 2, może 3 owinięciu zmienić lekko kąt trzymana, by nawijany warkocz robił się idealnie opleciony, bez bruzd, błędów, itp. i wszycho. Węzeł jest płaski, nawet bardziej od żyłki/fluo bo dodatkowo się w niego wżyna. Co jeszcze zuważyłem, że jest tak mocny że jedno wiązanie mam na 3-4 zerwania, bo najczęściej rwę na krętliku wiec tylko jego od nowa wiążę.

 

Tutaj jest fajny patent, przy którym nie trzeba rzucać wędki w krzaki :D Ja zostaję póki co przy FG. Fajnie przelatuje przez przelotki i jest bardzo mocny.

 

 


  • wiwaldi1970 lubi to

#157 OFFLINE   mickeN

mickeN

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów

Napisano 04 lipiec 2023 - 15:18

Pod xul plecionka 0.04mm. Mam biała i jaskrawo-zieloną, czy wiążąc bezpośrednio do agrafki pod małe przynęty kolor będzie miał znaczenie ? Czy co lepsze dla oka + fluo 0,15-0,20mm. chce pod małe gumeczki i tanty do wędki 4g



#158 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 05 październik 2023 - 18:50

FG power 🦾🦿😉

https://youtu.be/KmE...1ZE7q5yElObcCcM

#159 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9507 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 05 październik 2023 - 18:56

FG power 🦾🦿😉

https://youtu.be/KmE...1ZE7q5yElObcCcM


Trudny, troszkę pracochłonny ale jego wytrzymałość jest ogromna. Wielokrotnie rwałem FC na węzłach przy agrafce/krętliku, w miejscach już nieco osłabionych otarciami ale nigdy nie strzelił FG.
Tylko należało go skracać do czasu, aż stawał się zbyt krótki.
  • gulf lubi to

#160 OFFLINE   Andżej

Andżej

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 502 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 październik 2023 - 09:08

Pod xul plecionka 0.04mm. Mam biała i jaskrawo-zieloną, czy wiążąc bezpośrednio do agrafki pod małe przynęty kolor będzie miał znaczenie ? Czy co lepsze dla oka + fluo 0,15-0,20mm. chce pod małe gumeczki i tanty do wędki 4g

Rozumiem, że ta plecionka to żadne 0,04mm (bo takiej nie ma), tylko 0.4 PE czyli 0,108mm - to dobra linka do UL, do XUL już dość grubo.

Osobiście łowię bez przyponu najczęściej i kolor linki nie ma większego wpływu na nic, końcowy odcinek i tak jest blady, więc bez różnicy, czy linka była biała, różowa czy zielona.
Ale fluo 0,16-0,18mm jak najbardziej możesz stosować. 0.2 - dyskusyjne, przypon będzie już dośč wyraźnie mocniejszy od linki głównej.

Polecam węzeł Surgeon's knot na 4 owijki. Jest mocny jak cholera (niewiele słabszy niż FG knot), a wiązarką od jaxona PC075 (albo oryginałem od Daiwy) da się go zawiązać w pół minuty.

Użytkownik Andżej edytował ten post 06 październik 2023 - 09:10