Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Plecionka + FC, a może żyłka? W tym węzły i wiązanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
176 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 07 kwiecień 2022 - 16:40

FC, zwyczajnie kruszy się na węźle, co do samych przyponów to ja robię conajmniej dwa w ciągu dnia :).

#102 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 07 kwiecień 2022 - 16:43

Ja też się przewiązuje 2/3-y razy w ciągu dnia 


  • guciolucky lubi to

#103 OFFLINE   pablo__20

pablo__20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Pietras

Napisano 07 kwiecień 2022 - 17:24

Ja do łączenia używam małego krętlika. Tyle, że klenie, które łowię to ryby żerujące przy dnie na szczytach zalanych ostróg. Z racji tego, że w Odrze można "przyłowić" każdy gatunek stosuję plecionkę i fluorocarbon. Żyłka w Odrze starcza na ok 2 tygodnie bez znaczenia czy kosztuje 10 czy 25zl.

Użytkownik pablo__20 edytował ten post 07 kwiecień 2022 - 17:24


#104 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 07 kwiecień 2022 - 20:13

Każdy kto łowił ze mną bolki, nigdy więcej nie użył FC, choć wcześniej koledzy też byli przekonani, że FC jest ok. Moim zdaniem jedyne przeznaczenie FC to drop, ja akurat od lat nie łowię tą metodą ryb. @Voiteh, wypróbuj żyłkę o której wspomniałem tylko pamiętaj, że to żyłka profesjonalna i 0.202 będzie cieńsze niż popularne żyłki innych firm 0.16mm.

#105 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 07 kwiecień 2022 - 20:49

Jakiego węzła używasz? Jak cienko lowisz?
Ja daje fg knot i problemy mam na tyle rzadko, że jest to pomijalne. Tak przy lekkim kleniowania, jak i przy pe3 i FC 0,9.


FC 0.28 do 0.45, plecionka p 1.2, 1.5, 2.0. FG znam, to dosyć czasochłonny węzeł, jak łowisz głębiej i są zaczepy to moim zdaniem szkoda czasu. Ja wiązałem albraight ale nie polecam, krętlik też mnie wkurza.
  • Night_Walker lubi to

#106 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 07 kwiecień 2022 - 21:56

FC 0.28 do 0.45, plecionka p 1.2, 1.5, 2.0. FG znam, to dosyć czasochłonny węzeł, jak łowisz głębiej i są zaczepy to moim zdaniem szkoda czasu. Ja wiązałem albraight ale nie polecam, krętlik też mnie wkurza.

Ja klenie najczęściej łowię na 0,23mm i plecionke pe 0,6 egi metal, sandacz/boleń 0,40mm + pe 1,5-2pe, sumki FC 0,6-0,9mm z pe3 (w tym roku będzie grubiej). Problemy mam bardzo sporadycznie, raczej jeśli źle wykonam węzeł na cieńszym FC. Przy czym używam fluoro od Intecha lub Daiwy a wiąże go wyłącznie fg knotem. Węzeł zajmuje jakieś...zgrabialymi paluchami z minutę. Bolki łowię z zabetonowanym hamulcem i kotwiczka x3, które bywa że odkształcają się przy braniu większych ryb z silnego nurtu. Chyba nie przytrafiło mi się, żeby FC przy takim braniu strzelił.

Miałem natomiast problemy z żyłka i fluoro innych marek. Straciłem sporo fajnych ryb zanim przerzuciłem się na powyższe FC.
Strzelały przy sumkach, strzelały przy bolkach...
Jesli sprawdza Ci się to, co teraz używasz to IMHO nie ma co kombinować.
Jakby jednak coś zawodziło... :)
  • wujek, Predatorhunter i Robert91 lubią to

#107 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2068 postów
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Napisano 07 kwiecień 2022 - 22:30

CIekawa dyskusja sie wywiazala i teraz sam sie zastanawiam co nawinac bo sa plusy i minusy kazdej z opcji. O Men znam jak wlasna kieszen i wiem ze dobra zylka wystarczy to nad Renem bede stawial pierwsze kroki. Mam w domu jakies nowe plecioneczki i zylke 0,16 ale jeszcze nic nie nawinalem na mlynek. Poczekam na kijka i bede myslal. 



#108 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 08 kwiecień 2022 - 06:47

Dobrej jakości żyłka obecnie to jaka?


Żyłka Trabucco XPS Match Pro Super Strony według mnie ta żyłka jest najlepsza 😉
  • Voiteh lubi to

#109 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5360 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 08 kwiecień 2022 - 06:52

Oprocz wlasnych przekonan albo po prostu wygody (takze umyslowej ;)) chyba warto dopasowac sie do warunkow. Na poparcie tezy podam dwa przyklady z wlasnego podworka.

Moje doswiadczenia z polskich lowisk takich jak Odra, Wisla, ale i malutka Rudka potwierdzaly teze ,- zylka. Analiza tego przekonania pokazala mi jednak, ze lowie klenie w 99% z powierzchni i w plytkich czy relatywnie plytkich miejscach. Tam gdzie Hot-Spot jest plytki i woda plynie niespiesznie prawdopodobnie tylko w ramach experymentu zalozylbym plecionke z dlugim VEP (FC uzywam tylko do muchy i to niechetnie) gdyz taka mam zawsze w kieszeni, gdy zamierzam lowic klenie. Ot po prostu empirycznie w takim sposobie lowienia sprawdza sie mi sie tylko zylka.

Prawdopodobnie do experymentu z plecionka w ww miejcu mogl by mnie zmusic tylko dystans owego H-S i mozliwosc takiego ustawienia sie ktore wykluczalo by padanie cienia plecionki na wode, gdzie ryby zeruja gdyz wedlug moich obserwacji i przekonan odstrasza to ostrozne klenie od brania w takich warunkach. W miejscowce tak oddalonej od miesca gdzie stoje i gdzie zastosowanie zylki wyklucza mozliwosc podania wabia zerujacym kleniom ale z silnym nurtem albo zwalonym drzewem, kamieniami albo innym, industrialnym badziewiem zakladam plecionke z VEP-em i nie mam zadnych umyslowych oporow :lol:  bo wiem, ze pod warunkiem odpowiedniego kata podania wabia, klen bedzie mial bardzo krotki czas na podjecie decyzji,- "brac czy nie" co zwieksza moje szanse na zlowienie go. Drugim przypadkiem, gdzie jestem przekonany do uzycia plecionki z VEP-em jest lowienie kleni na koncowkach rynien w Lippe. Wobek nawet na plecionce nie doleci na koncowke wiec trzeba go wypucic a dystans czasem 30-40m latwiej skasowac na plecionce i zaciac niz na zylce, takze lowienie praktycznie z dna daje mi komfort umyslowy, ze ryby nie sa ploszone placionka... We wszystkich pozostalych przypadkach uzywam zylki ale standaryzowanej IGFA 6 i 8 lb czli cos okolo 0,185 i 0,210, gdyz inne zawieraja zazyczaj grubosciowe-mocowe czary-mary a ich jakosc na chocby dlugosc rzutu potrafi byc no...zmienna  ;)

PS

-Co do polaczenia cienkich plecionek z zylkami czy FC, mam takie wrazenie ze szczegolnie te wielosplotowe tna po prostu zakecona wielokrotnie slabsza i miekka zylke. Do takiego niczym nie udowodnionego przekonania sklaniaja mnie obserwacje ze zjawisko to wystepowalo u mnie wilokrotnie czesciej z linkami 8 czy 12 splotowymi jak z 4 splotowymi. Wydaje mi sie ze wezel nie ma wplywu na te przypadlosc. Wszystkie ww wezly sa (jak dla mnie) bardzo pewne, gdy wystepuje odpowiednia korelacja grubosci z amortyzacja zestawu...

-Kamil,- stosowanie druciakow moim zdaniem jest ok tylko w przypadku lowienia na smuzaki bo nieskonczona amortyzacje przejmuje zylka i odpowiedni do tego kij. Przy tzw klasycznym zestawie druciaki wydaja mi sie niepotrzebnya irytacja zarowno ryb jak i siebie samego  ;)


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 08 kwiecień 2022 - 07:07

  • Predatorhunter, Night_Walker i malinabar lubią to

#110 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 08 kwiecień 2022 - 06:57

To jeszcze napisz proszę jaki węzeł stosujesz łączący pletkę z żyłką bo szczerze mowiąc też mam z tym czasem problem


Już o tym pisałem kiedyś. Kupujesz takie "cudo" :
https://allegro.pl/o...c075-7985514403

Wiązanie zajmuje kilka sekund, jest proste jak konstrukcja cepa. Węzeł jest zawsze taki sam-powtarzalny. Byłem trochę sceptyczny na początku, ale po zaczepach, wycholowaniu miarodajnej liczby bolków w granicach 70, dwóch sumków 140 i 110 mój sceptycyzm zniknął. Dzika rzeka z brzegu. Testerem była pletka PE 0,8 i popularna żyłka 0,28. Nigdy nie straciłem ryby i nigdy przy zaczepie nie strzeliło na węźle. Z racji tego, że wiązanie trwa ok 10 sekund, można w czasie łowienia wymieniać przypon praktycznie dowolną ilość razy wedle potrzeb i uznania.

#111 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 233 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 08 kwiecień 2022 - 08:30

Już o tym pisałem kiedyś. Kupujesz takie "cudo" :
https://allegro.pl/o...c075-7985514403

Wiązanie zajmuje kilka sekund, jest proste jak konstrukcja cepa. Węzeł jest zawsze taki sam-powtarzalny. Byłem trochę sceptyczny na początku, ale po zaczepach, wycholowaniu miarodajnej liczby bolków w granicach 70, dwóch sumków 140 i 110 mój sceptycyzm zniknął. Dzika rzeka z brzegu. Testerem była pletka PE 0,8 i popularna żyłka 0,28. Nigdy nie straciłem ryby i nigdy przy zaczepie nie strzeliło na węźle. Z racji tego, że wiązanie trwa ok 10 sekund, można w czasie łowienia wymieniać przypon praktycznie dowolną ilość razy wedle potrzeb i uznania.

I właśnie te cacko wpadło do mojego koszyka na allegro, wkurza mnie wiązanie cienkiego FC do cienkiej plecionki przy temperaturach w okolicach 0 stopni. Mam nadzieje że to pomoże przy zgrabiałych łapach.



#112 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5003 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 08 kwiecień 2022 - 08:40

Niestety każda linka; żyłka, plecionka czy nawet FC generują cień... prześwietlone, płytkie wody potęgują zjawisko i jest ono odstraszające dla ryb, niemniej wiedząc o tym, można stosować technikę, która polega na zaskoczeniu... różnie jest to nazywane, spotkałem się z terminem "defilada" czyli prezentacja powyżej stanowiska ryby/ryb, "najechanie" analogicznie z tym, że niekoniecznie musi nastąpić powyżej może być prostopadle, "pączek przez okno" czy inaczej "wrzutka" podanie bezpośrednio w obszar gdzie ryba jest w stanie reagować odruchem szybkiego chwytania. Inna jest reakcja ryby, która pływa samotnie a inna grupy ryb...i w zasadzie można by było opowiadać szereg scenariuszy, które musimy realizować w łowisku biorąc odpowiedzialność za następujący po nich akt spektaklu... Osobiście, nawet zimą w bardzo czystej i płytkiej wodzie łowię plecionką.
  • Predatorhunter, Night_Walker, Rheinangler i 1 inna osoba lubią to

#113 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 kwiecień 2022 - 08:53

Poza tym myśle że rola FC jest przeceniana szczególnie jeżeli chodzi o większe grubości. Filmy z podwodnych ujęć pokazują że FC wcale nie jest niewidoczny. Często bardziej naturalnie wygląda zwykły cienki wolfram niż gruby FC, a jak ktoś ma dylemat z widzialnością plecionki chyba lepiej pomalować końcowy odcinek plecionki ciemnym markerem do czego w tym sezonie planuje wrócić. Nad FC zastanowię się chyba tylko w przypadku okoni w czystych, płytkich wodach ale tu można zejść z średnica i wtedy może to mieć sens.

Użytkownik wujek edytował ten post 08 kwiecień 2022 - 08:58


#114 OFFLINE   Voiteh

Voiteh

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 779 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Wojtek

Napisano 08 kwiecień 2022 - 10:21

Żyłka Trabucco XPS Match Pro Super Strony według mnie ta żyłka jest najlepsza

 

A gdzie ją kupujesz jeśli mogę spytać?



#115 OFFLINE   krakus

krakus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 795 postów
  • LokalizacjaAFG...

Napisano 08 kwiecień 2022 - 11:14

A gdzie ją kupujesz jeśli mogę spytać?


Ja kupuję w sklepie stacjonarnym bo kolega ma to w sprzedaży ale na allegro i w sklepach internetowych jest tego na kg☺️

#116 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 08 kwiecień 2022 - 16:58

Ja się już chyba definitywnie wyleczyłem z fc po zerwaniu iluś ryb w tym pięknego sandacza w zeszłym roku, koniec. Niestety łączenie plecionka plus fc nie wytrzymuje dużych ryb i dużo się zrywa. Najczęściej plecionka przecina fc na węźle.

Tez mam podobne doświadczenia niestety, łącze teraz jeśli w kamieniach łowię poprzez krętlik.
  • wujek lubi to

#117 OFFLINE   PePe.

PePe.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1361 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 08 kwiecień 2022 - 17:32

Nie wiem jakimi węzłami łączycie plecionke z fc ale ja nigdy nie straciłem ryby przez puszczenie węzła, nawet jak mam przyłowy sumów to węzeł daje radę, jak mam zaczep to ciężko mi to urwać i muszę ciągnąć na chama 😉 tak jak i plecionki PE 1 czy PE 0.6 łącze tym samym węzłem i daje radę przy boleniach 80+ na szybkiej wodzie czy sandaczach 90+, grube pstrągi czy brzany tez wyjeżdżają na takim łączeniu i nie wyobrażam sobie łowienie bez fc 😁
  • michcio, szydłoś i Night_Walker lubią to

#118 OFFLINE   ginel

ginel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Imię:Jacek

Napisano 08 kwiecień 2022 - 19:27

Ja to czekam jeszcze jak tu ktoś wbije i napisze,że jak robi 2 węzły to mu biorą same 50-siatki,a jak 1 węzeł to łowi same 70-siątki.
To będzie finał.Admini przenieście te wywody do ogólnego
  • szydłoś lubi to

#119 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 08 kwiecień 2022 - 21:42

I właśnie te cacko wpadło do mojego koszyka na allegro, wkurza mnie wiązanie cienkiego FC do cienkiej plecionki przy temperaturach w okolicach 0 stopni. Mam nadzieje że to pomoże przy zgrabiałych łapach.


To ja dołożę łyżkę dziegciu do tej wiązarki .

Miałem ich dwie sztuki . Na początku jest spoko niestety wiązarki są bardzo podatne na korozje co skutkuje zakleszczeniem mechanizmu i wiązarka jest do kosza .

Czy pomoże przy zgrabiałych dłoniach ?
Gwarantuje Ci , że jest wręcz przeciwnie 😁😁😁.
Po kilku godzinach na mrozie przy trzęsących się łapach nie ma praktycznie szans aby dwie końcówki linek zgrabnie osadzić w maciupeńkim haczyku wiązarki ..

Ja rozwiązałem to tak że wiąże linki tak samo jak na filmie instruktażowym wiązarki tylko że robię pętle w pętle wsadzam palec obkręcam pętlą trzy-cztery razy a następnie w otwór pętli wsadzam dwie końcówki linek i zaciskam .

Na pewno podniosą się głosy , że są lepsze węzły ale ja nigdy jeszcze na nim ryby nie straciłem no i daje się zawiązać jak łapy chodzą jak w delirium tremens 😉

Użytkownik sero1975 edytował ten post 08 kwiecień 2022 - 21:44


#120 OFFLINE   drakmen

drakmen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Bartek

Napisano 08 kwiecień 2022 - 23:49

To ja dołożę łyżkę dziegciu do tej wiązarki .

Miałem ich dwie sztuki . Na początku jest spoko niestety wiązarki są bardzo podatne na korozje co skutkuje zakleszczeniem mechanizmu i wiązarka jest do kosza .

Czy pomoże przy zgrabiałych dłoniach ?
Gwarantuje Ci , że jest wręcz przeciwnie 😁😁😁.
Po kilku godzinach na mrozie przy trzęsących się łapach nie ma praktycznie szans aby dwie końcówki linek zgrabnie osadzić w maciupeńkim haczyku wiązarki ..

Ja rozwiązałem to tak że wiąże linki tak samo jak na filmie instruktażowym wiązarki tylko że robię pętle w pętle wsadzam palec obkręcam pętlą trzy-cztery razy a następnie w otwór pętli wsadzam dwie końcówki linek i zaciskam .

Na pewno podniosą się głosy , że są lepsze węzły ale ja nigdy jeszcze na nim ryby nie straciłem no i daje się zawiązać jak łapy chodzą jak w delirium tremens 😉


Chodzi bardziej o węzeł i zasadę wiązania. Pewnie można sobie taką wiązarkę zrobić jak ktoś ma ochotę, albo tak jak Ty palcami wiązać, czy jakimś drucikiem...moja ma ze 3 lata i na razie śmiga. Jak padnie, to kupię 3 żeby był zapas. W tych pieniądzach nie szkoda. A węzeł-szybki, prosty, ale super trzyma 🙂.