Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Chemia w warsztacie .


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
314 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Homegeon

Homegeon

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 24 styczeń 2014 - 22:17

Skurcz jest, ale można go zmniejszyć poprzez dodanie mniejszej ilości utwardzacza plus wypełniacz ;)

skurcz jest ogromny w porównaniu do żelkotu który stosuje.

dodaje wypełniacza aluminiowego ale przy żywicach naprawczych niewiele to daje i odkształcenia są b.duże


Użytkownik Homegeon edytował ten post 24 styczeń 2014 - 22:19


#162 OFFLINE   vitalis24

vitalis24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 25 styczeń 2014 - 12:34

jakiego rozdzielacza użyć do żywicy poliestrowej ??



#163 OFFLINE   vitalis24

vitalis24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 27 styczeń 2014 - 12:11

 I jak z próbami, robiłeś już coś?

jak na 1 raz tragedii nie ma przynajmniej wiem co poprawić na następny raz

Załączone pliki



#164 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 27 styczeń 2014 - 12:22

Po pierwsze za dużo utwardzacza, po drugie nie ma wypełniacza ;)



#165 ONLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 975 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 27 styczeń 2014 - 12:44

Po pierwsze za dużo utwardzacza, po drugie nie ma wypełniacza ;)

 

Po czym poznajesz że za dużo utwardzacza?



#166 OFFLINE   kubaS 1

kubaS 1

    ks-lurebaits

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3025 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Kuba

Napisano 27 styczeń 2014 - 12:55

Po popekanej formie i po tych wgłębieniach w gniazdach, żywica zaczęła wrzeć, w wyniku gwałtownej reakcji chemicznej ;)

#167 OFFLINE   vitalis24

vitalis24

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów

Napisano 28 styczeń 2014 - 13:28

co myślicie o tym silikonie cena kusząca miał ktoś styczność  http://allegro.pl/si...3908834923.html



#168 OFFLINE   wedkarzyk1

wedkarzyk1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 989 postów
  • LokalizacjaWrocław/Oława
  • Imię:Zbigniew

Napisano 28 styczeń 2014 - 18:10

co myślicie o tym silikonie cena kusząca miał ktoś styczność  http://allegro.pl/si...3908834923.html

 

Raczej bym sobie ten silikon odpuścił . Silikony octanowe są dość podatne na substancje chemiczne grubościenne formy do betonu tak , ale przy piance optimum nie uzyskasz .



#169 OFFLINE   grayo

grayo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Lokalizacjaz nad Pisy

Napisano 29 styczeń 2014 - 19:20

Witam. Mam mały problem. Podczas schnięcia farb wychodzą mi bomble z powietrzem. Czy może to być spowodowane zbyt wysoką temperaturą która w danym pomieszczeniu? Wobki wisza pod sufitem w pomieszczeniu z piecem, może być ładnie ponad 30stopni.



#170 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 29 styczeń 2014 - 19:50

Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie  . Gdy farba lub lakier wysycha w zbyt wysokiej temperaturze to szybko sieciuje powierzchniowo podczas gdy od spodu nadal jest miękka i nieodgazowana . Następstwem tego właśnie jest powstawanie pęcherzy . Każda farba ma optymalny czas schnięcia i odpowiednią temperaturę . Sprawdza się tu przysłowie mówiące , że co za dużo to nie zdrowo . 



#171 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2193 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 29 styczeń 2014 - 20:33

Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie  . Gdy farba lub lakier wysycha w zbyt wysokiej temperaturze to szybko sieciuje powierzchniowo podczas gdy od spodu nadal jest miękka i nieodgazowana . Następstwem tego właśnie jest powstawanie pęcherzy . Każda farba ma optymalny czas schnięcia i odpowiednią temperaturę . Sprawdza się tu przysłowie mówiące , że co za dużo to nie zdrowo . 

Oczywiście wszyscy wiemy o jaką farbę chodzi?

A moje wiszą w 40+ i jest im tam dobrze i nie gazuje nic.

Poza rtm, nie wiem jak gruba musiałaby być warstwa tej farby, ażeby po odparowaniu części (jak piszesz - sieciowaniu) pozostałej jej tyle, ażeby powstał pęcherz.

 

Nie wiem jaką masz piwnice, ale sądzę, że nisko i zdala od pieca masz wilgotne powietrze (np u mnie w syfiastej piwnicy, gdzie stoi piec C.O. jest u góry około 26 st. C, a na wysokości stołu ~80% wilgotności), tam pewnie też obrabiasz korpusy i tam łapią wilgoć, którą szybko oddają wisząc nad piecem.

Ja się nie znam, więc słuchaj bardziej doświadczonych.



#172 OFFLINE   grayo

grayo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Lokalizacjaz nad Pisy

Napisano 29 styczeń 2014 - 20:58

Na wiosne ubiegłego roku gdy spróbowałem zrobić kilka wobków to podczas malowania tego niebylo, a piec jak wiadomo już nie pracował jak w tej chwili i temp była sporo niższa. Czyli wychodzi na to że to wina wysokiej temperatury... Co do farby. działo się to przy podkładzie który jest nawet gęsty. Może go powinienem rozcieńczyć?



#173 OFFLINE   tomas

tomas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 545 postów
  • LokalizacjaElblag
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Sieński

Napisano 17 luty 2014 - 18:19

Koledzy mam mały problem.Jako,że pracuje jako lakiernik meblowy do lakierowania woblerków używam dwuskładnikowego poliuretanowego lakieru z pracy.Niestety zuważyłem ,że na niektórych woblerkach pęka wzdłuż całego korpusu lakier.Odchodzi on tak jakby razem z farbą.

Wcześniej nie było tego problemu i dodam jeszcze,że pękają woblery z jednej partii lakierowania.Moczone były w caponie,lipa jest na pewno sucha...Nie wiem co to może byc...

A czy ktoś używał lakieru poliuretanowego Dragona,bo słyszałem sprzeczne opinie?



#174 OFFLINE   GregorS

GregorS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 18 luty 2014 - 13:07

Koledzy mam mały problem.Jako,że pracuje jako lakiernik meblowy do lakierowania woblerków używam dwuskładnikowego poliuretanowego lakieru z pracy.Niestety zuważyłem ,że na niektórych woblerkach pęka wzdłuż całego korpusu lakier.Odchodzi on tak jakby razem z farbą.

Wcześniej nie było tego problemu i dodam jeszcze,że pękają woblery z jednej partii lakierowania.Moczone były w caponie,lipa jest na pewno sucha...Nie wiem co to może byc...

A czy ktoś używał lakieru poliuretanowego Dragona,bo słyszałem sprzeczne opinie?

Może farbki jakimi malujesz przed lakierowaniem nie są dostatecznie suche.

Musisz przeanalizować co w stosunku do poprzedniej dobrej partii zmieniłeś i wnioski same się nasuną.



#175 OFFLINE   tomas

tomas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 545 postów
  • LokalizacjaElblag
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Sieński

Napisano 18 luty 2014 - 16:18

Może farbki jakimi malujesz przed lakierowaniem nie są dostatecznie suche.

Musisz przeanalizować co w stosunku do poprzedniej dobrej partii zmieniłeś i wnioski same się nasuną.

Właśnie o to chodzi,że wydaje mi się,że nic nie zmieniałem.Też myślałem,że farby mogą być niedostatecznie suche,ale maluje Pactrami i one chyba są dobrze wyschnięte.Zobaczymy jak zachowa się kolejna partia.



#176 OFFLINE   WOBLER-W1

WOBLER-W1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Brzuskiewicz

Napisano 18 luty 2014 - 16:46

FARBY :

 

 

Nie   wiem na ile pomocne będą te informacje o farbach , ale malujący wszelkiego rodzaju pistolecikami pewnie coś ciekawego znajdą . 

http://modelwork.pl/...6360&view=print


  • bertold12 lubi to

#177 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6314 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 18 luty 2014 - 16:48

Dragon to szit jakich mało- więcej rozpuszczalnika niż żywicy. Po trzech wypadach na ryby będziesz miał gołą farbę na korpusie. I żre farby, które nie powinny reagować. Może nie tyle żre co rozpuszcza, przynajmniej tak to wyglądało. A skoro już jestem przy chemii i trolowaniu Dragona- szpachla drewniana też jest do du..y. Za to klej dwuskładnikowy można brać- jak smok dziewice ;)

Użytkownik Piotrek Sukingaad edytował ten post 18 luty 2014 - 17:00

  • joker i @slider@ lubią to

#178 OFFLINE   tomas

tomas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 545 postów
  • LokalizacjaElblag
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Sieński

Napisano 18 luty 2014 - 19:31

Kolega ma jakies swoje stare wobki lakierowane Dragonem i mówi,że nic mu nie poschodziło.W planach i tak mam Hartzlacka,bo trochę szkoda roboty na eksperymenty,ale myślałem,że może ten Dragon też da radę...



#179 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6314 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 18 luty 2014 - 19:52

Ja lakierowałem w ub. roku dragonem- i już wystarczy,



#180 OFFLINE   grayo

grayo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • Lokalizacjaz nad Pisy

Napisano 25 luty 2014 - 08:06

Witam. Czy używa ktoś może perłowego koloru do malowania wobków?Dokładnie mam na myśli białą perłę ewentualnie może być z dodatkiem brokatu. I czy jest dostępny taki kolorek np. w sprayu? Może mi coś polecicie oczywiście za rozsądne pieniądze :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 6

0 użytkowników, 6 gości, 0 anonimowych