Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie białorybu na spinning


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4085 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 18 luty 2015 - 10:22

Ja zbudowalem sobie taki kijek na blanku   9 stop #5 AFTM.Jeszcze nie testowany,ma ogarnac jigi od 1-3g.

Załączone pliki


  • Kuballa44 i Jozin lubią to

#302 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 18 luty 2015 - 10:44

Nie będzie za mocna ta #5 do tak małych przynęt?



#303 OFFLINE   Kuballa44

Kuballa44

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • Imię:K

Napisano 18 luty 2015 - 11:31

Wygląda nieźle.
Tak z ciekawości jaki koszt końcowy takiej zabawki.

Mnie to wyniosło aż... 0 zł. :)
Gruszka na dole to ucięty dolnik z jakiejś starej bambusowej wędki, spigot i fragment blanku między uchwytem a gruszką to po prostu przycięta szczytówka sztywnej, niepotrzebnej starej wędki. :)
Nawiercenie uchwytu muchowego, ot, uśmiechnąlem się do kumpla o wiertarkę i wiertła. :)
Oskrobanie nożyczkami blanku-też darmo.
A wstawki drewniane to po prostu balsa która została mi po próbie skrobania wobków, utwardzona klejem. Co kropelka sklei, sklei....
Nic nie czeszczy, nic sie nie rusza, prócz tego co się ruszać ma :)
Ah. Chwyt podgrzałem w wrzątku, i tak jakby pierwszą część troszkę wysunąłem, żeby mieć więcej miejsca na dłoń, po czym ponownie zakleiłem. Działa. :)



#304 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 18 luty 2015 - 11:59

Nie będzie za mocna ta #5 do tak małych przynęt?

Co znaczy za mocna,mam muchówkę w tej klasie i trochę testowałem ja z ''normalnym'' kołowrotkiem i malutkimi jigami.Ciężar wyrzutowy klasy # 5 to według AFTM około 10g,ale to się tyczy wagi sznura na pewnym odcinku (nie pamiętam długości) i takiego ciężaru ni jak nie można porównywać do punktowego zawieszonego na końcu żyłki (np.główka jigowa).Realny ciężar wyrzutowy kija zbudowanego na blanku muchowym w klasie # 5 będzie oscylował 1-5g; 1-6g w zależnosci od materiału z jakiego jest wykonany (im 6,7,8,9) i akcji.



#305 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1783 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 18 luty 2015 - 12:18

Robiłem podobnie, w sensie z tym próbowaniem i z dwiema # 5(jeden to jakiś Konger 9 stopowy, z tym że to bardziej 6 niż 5,  drugi Greys Streamflex 10 stopowy) i z takimi małymi jigami jakoś mi nie pasowało , za to dobrze współpracował Talon Balanced Graphite plus #3, nawet miałem kupić ten blank i uzbroić pod spina ale jak Kawalec pokazał mi mosqito to od razu się na niego zdecydowałem. Może ten Twój jest bardziej miękki, no nie wiem.



#306 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 18 luty 2015 - 13:20

Robiłem podobnie, w sensie z tym próbowaniem i z dwiema # 5(jeden to jakiś Konger 9 stopowy, z tym że to bardziej 6 niż 5,  drugi Greys Streamflex 10 stopowy) i z takimi małymi jigami jakoś mi nie pasowało , za to dobrze współpracował Talon Balanced Graphite plus #3, nawet miałem kupić ten blank i uzbroić pod spina ale jak Kawalec pokazał mi mosqito to od razu się na niego zdecydowałem. Może ten Twój jest bardziej miękki, no nie wiem.

Tak dokładnie rzecz biorąc to doświadczenia z muchówką nie są też zbyt miarodajne,muchowy orginał uzbrojony w "snejki" jest bardziej ''leniwy'' i takie uzbrojenie może tłumić ''czucie'' przynęty,dopiero uzbrojony w leciutkie spiningowe przelotki (PacBay Minima) staje się bardzo przyjemną czułą maszynką,raczej o wąskiej specjalizacji.Białoryb łowię na spining dopiero drugi sezon,wcześniej łowiłem fabryczną wklejanką,ale to nie było to,więc postanowiłem zbudować sobie od podstaw kijek.Łowię na jeziorze bardzo bogatym w białoryb (leszcz,wzdręga,płoć),najmniejsze jigi 1-1,5g nimfo-podobne prowadzę bardzo powoli nad dnem z małymi zatrzymaniami i długi kij pozwala mi na lepszą kontrolę nad przynętą,dopiero większymi pow. 2g bardziej fantazyjnymi klasycznie jiguję.Brania w wiekszości wypadków są mocno wyczuwalne,leszcze zazwyczaj połykają przynętę i stoją w miejscu i branie przypomina zaczep,natomiast taka 30cm płoć potrafi tak ''przyj...ć" ,że mało wędziska z ręki nie wyrwie,wszelkie skubania i pstrykania to zazwyczaj mikro ''okonki''.



#307 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 15:04

Ja zbudowalem sobie taki kijek na blanku   9 stop #5 AFTM.Jeszcze nie testowany,ma ogarnac jigi od 1-3g.

Ładnie kijek wyszedł ;)



#308 OFFLINE   zelo

zelo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaRawicz
  • Imię:Mateusz

Napisano 18 luty 2015 - 17:49

Mam 10 stopowy zrobiony na blanku #4 i ogarnia mikrojigi i tego typu maluchy.



#309 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 17:58

A jak z łowieniem białorybu w miejscach gdzie mikrojigi 0,5gr 1gr nie zejdą do dna? Pomijając boczny trok. Są mikro jigi na płoć, wzdręgę o gramaturze 3,4,5gr na odpowiednio małym haku?



#310 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 18 luty 2015 - 18:39

Jaka to głębokość na myśli w takim razie kolego?

#311 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 18:43

Bardzo głęboko to nie jest około 2,5-3m tylko to jest spore zwężenie rzeki i robi się tam duże ciśnienie wody główka jigowa 4gr tak na styk schodzi do dna.


Użytkownik adrionn911 edytował ten post 18 luty 2015 - 18:43


#312 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 18 luty 2015 - 18:56

Można spróbować zrobić takie przynęty ale przy tej gramaturze raczej nie będą wyglądały zbyt naturalnie... Gdyby tak zastosować np czeburaszkę i do niej dowiazać krótka linkę z lekkim mikrojigiem?

#313 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 18 luty 2015 - 19:12

Bardzo głęboko to nie jest około 2,5-3m tylko to jest spore zwężenie rzeki i robi się tam duże ciśnienie wody główka jigowa 4gr tak na styk schodzi do dna.

Na rzece nie łowię,ale wydaje mi się w takiej sytuacji to mini-oliwka przelotowo o odpowiedniej gramaturze,przypon 30-50cm i lekka muchowa nimfa (taka którą prąd wody unosił by delikatnie nad dnem) i ''spławianie'' wachlarzem zestawu.Niby da radę ale to już prawie ''grunciarstwem'' zalatuje.



#314 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 19:12

Można spróbować zrobić takie przynęty ale przy tej gramaturze raczej nie będą wyglądały zbyt naturalnie... Gdyby tak zastosować np czeburaszkę i do niej dowiazać krótka linkę z lekkim mikrojigiem? 

Dobry pomysł, warto spróbować. 

 

Na rzece nie łowię,ale wydaje mi się w takiej sytuacji to mini-oliwka przelotowo o odpowiedniej gramaturze,przypon 30-50cm i lekka muchowa nimfa (taka którą prąd wody unosił by delikatnie nad dnem) i ''spławianie'' wachlarzem zestawu.Niby da radę ale to już prawie ''grunciarstwem'' zalatuje.

 

W zasadzie oba sposoby to taki boczny trok bez bocznego troka :D 


Użytkownik adrionn911 edytował ten post 18 luty 2015 - 19:18


#315 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 19:30

1911714_841274925888489_544504250_n.jpg

 

 

1957655_841279529221362_1689771807_o.jpg

Ładny kijaszek ;) jaką ma akcję, jak się sprawuje i jaką gramaturę obsłuży jeśli można wiedzieć? 



#316 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 18 luty 2015 - 19:35

Dlatego że jak pisałem z prezentacją takiej 5gr przynęty na wzdręgi będzie podobnie jak z polowaniem na oknie z 25 cm jerkiem na te wyrośnięte garby może się gdzieś kiedyś sprawdzić ale mało wspólnego z celowym łowieniem... Na moje za duża waga żeby przypominało naturalny pokarm chodź trochę... :-)

#317 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 19:46

Najwyżej poprowadzę te 0,5-1gr powoli z nurtem ;)



#318 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 luty 2015 - 19:51

A jak z łowieniem białorybu w miejscach gdzie mikrojigi 0,5gr 1gr nie zejdą do dna? Pomijając boczny trok. Są mikro jigi na płoć, wzdręgę o gramaturze 3,4,5gr na odpowiednio małym haku?

 

Carolina rig :)


  • Paavo lubi to

#319 OFFLINE   szymanek69

szymanek69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 615 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Szymankiewicz

Napisano 18 luty 2015 - 19:58

A więc zabawka skończona. Na blanku Shaekspeare Sigma, #4, 240 cm długości użytkowej, około 260 całościowo. 5 skład. Obdrapany z lakieru, w nawiercony uchwyt wklejony spigot zamaskowany drewienkiem, w który wchodzi odczepiany dolnik. Odwaznik na końcu :P to ucięty stary kawałek oplatanej wędki bambusowej. Jest to spinn/muchówka, z tym że muszę jeszcze zrobić nakładkę korkową. Myśle że może być fajnie. :D
gS0e2PH.jpg

 

Jakie dałeś przelotki ? Jak rozumiem że po odjęciu dolnika robi za muchówkę ?  Ciekawy pomysł :)



#320 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 18 luty 2015 - 20:00

Carolina rig :)

Wstukałem w google i miałem już kiedyś przed oczami ten sposób w jakiejś gazecie opisany jako "zbrojenie w stylu Texas" czy jakoś tak ;) próbowałeś tego do mikrojigów ?