Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Łowienie białorybu na spinning


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4085 odpowiedzi w tym temacie

#321 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 luty 2015 - 21:57

Texas jest troche inny, do lowienia z muchami sie nie nadaje :)

Carolina sie sprawdzi szczegolnie jakbys uzywal plywajacych lub wolno opadajacych muszek. 

 

Tu masz caly watek, warto poczytac:

http://jerkbait.pl/t...g-carolina-rig/


  • kwibar lubi to

#322 OFFLINE   Kuballa44

Kuballa44

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 701 postów
  • Imię:K

Napisano 18 luty 2015 - 22:57

Jakie dałeś przelotki ? Jak rozumiem że po odjęciu dolnika robi za muchówkę ?  Ciekawy pomysł :)

Shaekspeare sigma ma o tyle fajna konstrukcję że ma przelotki druciaki, ale nie snake (on występuje jako pierwsza, ale z racji tego że jest dosyć spory to w niczym nie przeszkadza) tylko proste druciaki których pętelka odstaję od blanku dając złudzenie drobnego zbrojenia spinningowego. ;)
Tak, min. dlatego nie chciałem zmieniać uzbrojenia, bo dolnik robi pyk, chowam go do tuby, i jedyne co wystaje to ten drewniany czopek. :) Jeszcze musze stworzyć nakładkę bo pierwszy segment nie ma przelotki, tak by po prostu w danej chwili nasuwać od góry uchwyt muchowy. :)



#323 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 19 luty 2015 - 07:56

Witam chłopaki.

 

W końcu przebrnąłem przez cały wątek i przyznam szczerze zainteresowałem się troszkę łowieniem białorybu na spining. Nie będzie to raczej jakieś maniakalne łowienie ale taka odskocznia od szczupaków raz na jakiś czas. Posiadam dwa delikatne kije, pierwszy to Shimano Purist o ciężarze wyrzutu 3-15g o dlugości 2,4 lub 2,1m (posiada taką 30cm przedłużkę) w zależności czy z przedłużką czy bez. Drugi kij to Sonik 1-8g w granicach 2m (nie pamiętam dokładnie).

 

Będę łowił a raczej próbował łowić białoryb kanalach około 10m szerokości, które są napakowane rybami aż czarno. Mam dosłownie 10 min do dobrych łowisk więc raczej moje łowienie będzie się ograniczać do szybkich 2-3h wypadów jak będzie pogoda. W kanałach tych kilowe płocie są normalką i są tam ich ilości hurtowe. Podczas nurkowania naoglądałem się też ogromnych leszczy i linów, jeden leszcz a raczej leszczysko patrząc z góry był sporo szerszy niż moja łapa w bicepsie a raczej szczypiorem nie jestem.

Chciałbym się właśnie dobrać do tych większych okazów :ph34r: Jak powinien wyglądać zestaw na grubego białego zwierza?  :rolleyes: jakieś wskazówki jak się do tego zabrać? Czy coś z tych moich kijów się nada czy trzeba coś nowego/lepszego?

 

Pozdrawiam

Maciek



#324 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 19 luty 2015 - 08:39

Witam chłopaki.

 

W końcu przebrnąłem przez cały wątek i przyznam szczerze zainteresowałem się troszkę łowieniem białorybu na spining. Nie będzie to raczej jakieś maniakalne łowienie ale taka odskocznia od szczupaków raz na jakiś czas. Posiadam dwa delikatne kije, pierwszy to Shimano Purist o ciężarze wyrzutu 3-15g o dlugości 2,4 lub 2,1m (posiada taką 30cm przedłużkę) w zależności czy z przedłużką czy bez. Drugi kij to Sonik 1-8g w granicach 2m (nie pamiętam dokładnie).

 

Będę łowił a raczej próbował łowić białoryb kanalach około 10m szerokości, które są napakowane rybami aż czarno. Mam dosłownie 10 min do dobrych łowisk więc raczej moje łowienie będzie się ograniczać do szybkich 2-3h wypadów jak będzie pogoda. W kanałach tych kilowe płocie są normalką i są tam ich ilości hurtowe. Podczas nurkowania naoglądałem się też ogromnych leszczy i linów, jeden leszcz a raczej leszczysko patrząc z góry był sporo szerszy niż moja łapa w bicepsie a raczej szczypiorem nie jestem.

Chciałbym się właśnie dobrać do tych większych okazów :ph34r: Jak powinien wyglądać zestaw na grubego białego zwierza?  :rolleyes: jakieś wskazówki jak się do tego zabrać? Czy coś z tych moich kijów się nada czy trzeba coś nowego/lepszego?

 

Pozdrawiam

Maciek

Na początek na rekonesans wystarczy ten kijek 1-8g który masz,kołowrotek z żyłką 0,12 - 0,14 (skłaniał bym się do 0,12),no i garść przynęt w gramaturze 1-2g (nie wiem jak głęboki masz ten kanał).Co do przynęt to nie wiem czy będziesz robił sam (jak masz chociaż podstawowe doświadczenie z kręceniem czegoś mucho-podobnego to nie ma problemu),czy kupował ,to na początek polecam proste wzory zaczerpnięte z ''muchowych'' nimf,czyli larwy jętki,chruścika,ochotki i bardzo skuteczna u mnie na leszcze imitacja pijawki.

Załączone pliki


Użytkownik PablovelLoco edytował ten post 19 luty 2015 - 08:47


#325 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 19 luty 2015 - 09:07

Materiałów muchowych mam za kilkaset € ale większość pod wielkie muchy szczupakowe. Na początek myślę że pomecze kilku forumowych expertów o jakieś gotówce :)

Na weekendzie wybieram się ma targi wędkarskie w Irlandii gdzie większość stoisk będzie muchowa wiec może się tam coś znajdzie. Raczej małe szanse żebym tam dostał wolframowe główki jigowe ale jak znajdę to poproszę jakiś kretaczy a będzie ich tam sporo o ukrecenie czegoś dla mnie :)

Chyba gdzieś mam główki do paprochów 1,8g to może je zabiorę i na tym mi coś ukreca?

#326 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 luty 2015 - 09:14

Maćku według mnie też na początek ten lżejszy kijek powinien spokojnie wystarczyć :-) do tego młynek z dobrym hamulcem i żyłka 0,12 jak kolega pisał, a jeśli kij to parabolik to nawet najcieńsze z polecionek wchodzą w grę ( ja często łowię kongerem techronem 0,03) nie wiem ile faktycznie ma grubości ale jest cienki wytrzymały i miękki co dla mnie jest plusem... Na koniec zwykle kawałek żyłki lub jeśli ryby dobrze współpracują bywa że i bez :-) myślę że skoro kanał to wszelkie przynęty ochotkopodobne się sprawdzą ale warto mieć i kilka innych wzorów :-) Gdybyś potrzebował przynęt na próby dawaj znać coś wymyślimy

#327 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 19 luty 2015 - 11:40

Ten 1,8 grama to może być za dużo wszystko zależy od tego jaki będzie ten jig, chodzi o to by praca była "naturalna" taki ciężki leci jak kamień i wtedy nie prezentuje się najlepiej.

Maćku dobre też są do obciążenia oczy , te to muszą mieć do streamerów.


Użytkownik Andru77 edytował ten post 19 luty 2015 - 11:43


#328 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 luty 2015 - 12:59

Załączony plik  DSC_0162.JPG   37,9 KB   19 Ilość pobrań

 

W miejscach gdzie było muliste dno spodziewałem się sporych ilości larw ochotkowatych sprawdzały mi się nieźle takie duperelki ale myślę że waga powyżej 1 grama będzie ciężka do osiągnięcia z zachowaniem zbliżonej wielkości i do tego żeby można było je poprowadzić w sposób podobny do poruszania się naturalnego pokarmu... Proszę nie zwracać uwagi na estetykę przynęty, gdyż ta była już kilkukrotnie memlana :P


  • kmat123 lubi to

#329 OFFLINE   kokosz77

kokosz77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 543 postów
  • Lokalizacjawww.madlen-styl.eu
  • Imię:M1CHAL
  • Nazwisko:Steszew

Napisano 19 luty 2015 - 13:58

Przynęta ma podobać się 🐠 ryba ;-)

#330 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 19 luty 2015 - 14:07

Jak coś tam pokazujemy i jak dołożę swoje 5 groszy.Oto moje najskuteczniejsze modele z ubiegłego sezonu waga około 1g (koralik wolframowy +lameta ołowiana).

Załączone pliki


  • Andru77, Qcyk i wielkaryba lubią to

#331 OFFLINE   Okonhel

Okonhel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • Lokalizacjajuż nie Hel
  • Imię:Jacek

Napisano 19 luty 2015 - 14:07

attachicon.gifDSC_0162.JPG

 

W miejscach gdzie było muliste dno spodziewałem się sporych ilości larw ochotkowatych sprawdzały mi się nieźle takie duperelki ale myślę że waga powyżej 1 grama będzie ciężka do osiągnięcia z zachowaniem zbliżonej wielkości i do tego żeby można było je poprowadzić w sposób podobny do poruszania się naturalnego pokarmu... Proszę nie zwracać uwagi na estetykę przynęty, gdyż ta była już kilkukrotnie memlana :P

 

Na haku nr 10 z koralikiem wolframowym 4,5 mm i kawałkiem lamety 1mm wzdłuż haka jesteś w stanie osiągnąć 0,9-1,0 gr. Jak dasz cieńszą lametę i owiniesz hak jak do nimfy powinieneś przekroczyć nieznacznie 1 gr.



#332 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 luty 2015 - 14:17

Wiem wiem stąd moje gdybanie że 1gr to raczej górna sensowna granica :-)

#333 OFFLINE   Melanzyk

Melanzyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3064 postów
  • LokalizacjaDublin / Częstochowa / Lubaczów
  • Imię:Maciej

Napisano 19 luty 2015 - 14:21

Cholera, 0,5g to jest nie osiągalne. Nie ma szans żebym dostał takie małe "cosie" tutaj w Irlandii :wacko:

Chłopaki z tego co rozumiem to na hak nasuwa się koralik z wolframu a poniżej niego się wiąże piórka itp?

Chyba muszę przestudiować jakieś widea na YT :ph34r:

 

Mam nadzieję, że uda mi się coś złowić jak już będę miał czym.

A jak mi się nie uda w łowisku jak to to znaczy się, że jestem cienias nad cieniasami...

 

:ph34r:
 

Możecie wrzucić jeszcze kilka fotek swoich killerków?

Pokażę zdjęcia specom na targach może mi coś ukręcą :ph34r:

 

Pozdrawiam

M



#334 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 luty 2015 - 14:39

Sam koralik nawet może być mało... najlepiej jeszcze lametą ołowianą owinąć trochę trzonek haczyka ;) a reszta dokładnie jak mówisz wszelkie materiały i wariacje dozwolone bo często sprawdzają się też takie najmniej mające wspólnego z naturą :P



#335 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 19 luty 2015 - 14:49

Dzięki Del Toro. Łowiłeś już białoryb tym sposobem? 

Jaki najcięższy mikrojig dalibyście ukręcić? tylko niewiele ponad 1gr ?


Użytkownik adrionn911 edytował ten post 19 luty 2015 - 15:02


#336 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 19 luty 2015 - 15:18

Dzięki Del Toro. Łowiłeś już białoryb tym sposobem? 

Jaki najcięższy mikrojig dalibyście ukręcić? tylko niewiele ponad 1gr ?

To zależy od granicy kiedy kończy się to "mikro".



#337 OFFLINE   Jozin

Jozin

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 607 postów
  • LokalizacjaWędkarska Pustynia

Napisano 19 luty 2015 - 15:35

Taki który połknie płoć, wzdręga... ale chciałbym też w pudełku kilka cięższych, hak może być większy (jaź, okoń).



#338 OFFLINE   tyczkasport1

tyczkasport1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 438 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
  • Imię:Dariusz

Napisano 19 luty 2015 - 16:21

Cięższe to już jigi okoniowo-pstrągowe na główkach od 1 do 5-6 gr dosyć już pospolite w branży.

Jednak to już zupełnie inny rodzaj przynęty nijak to się ma do mikrojigów...



#339 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 19 luty 2015 - 16:23

Dzięki Del Toro. Łowiłeś już białoryb tym sposobem? 

Jaki najcięższy mikrojig dalibyście ukręcić? tylko niewiele ponad 1gr ?

 

 

Tak, obczailem jeden trick od kumpla jak lowil muchowka na jakims grajdolku z teczakami. Linka szybko tonaca, krotki przypon i plywajaca/piankowa mucha. Kladziesz sznur na dnie i mucha powoli wyplywa w gore, robisz pociagniecie i mucha idzie do dna. Na wode stajaca super metoda, na plynaca nieco mniej ;) I dokladnie cos takiego zaadaptowalem do Caroliny.

Ale glownie jak reszta kolegow lowie takimi ~1g jigami. 

Jak bede w domu to moze jakas fote muszek wstawie.


Użytkownik Del Toro edytował ten post 19 luty 2015 - 16:24


#340 OFFLINE   Andru77

Andru77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1784 postów
  • LokalizacjaRoztocze

Napisano 19 luty 2015 - 16:51

Taki który połknie płoć, wzdręga... ale chciałbym też w pudełku kilka cięższych, hak może być większy (jaź, okoń).

Miałem małe płotki które  zajadły 17 mm wobka uzbrojonego w pojedynczy hak , tak że trudno było je wychaczyć.