Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Łowienie białorybu na spinning


  • Please log in to reply
4082 replies to this topic

#3901 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,168 posts
  • Imię:Maciej

Posted 02 August 2023 - 06:20

Witam proszę o pomoc w wyborze co wybrać pod białoryb plecionkę 0.06 czy może żyłkę 0.10-0.12. 

zaznaczę że zamierzam łowić na jeziorze z brzegu oraz zależy mi na przyzwoitych rzutach

Temat poruszany był wcześniej w tym wątku i to pewnie nie raz...

Proponuję do przynęt poniżej 0,8g żyłkę lub hybrydę z FC, albo ester. 

Typowo do łowienia białorybu plecionka 0,06 jest zdecydowanie za gruba. Dodatkowym minusem plecionki przy rzutach przynętami ~0,5g z wiatrem lub pod wiatr jest większe prawdopodobieństwo splątania lub brody. Powyżej 1g ten problem raczej nie występuje.


Edited by wilczybilet, 02 August 2023 - 06:21.

  • Alexspin likes this

#3902 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 posts
  • LokalizacjaBytom

Posted 02 August 2023 - 08:39

Nie wiem, ale u mnie żyłka się nie sprawdziła w UL, zdecydowanie najprzyjemniej mi się wędkuje na Mikado Dream Line Ultralight 0,035 mm, nie mierzyłem jej, ale jest wyraźnie cieńsza niż markowa plecionka 0.06, która była za gruba na przynęty ~0.5g



#3903 OFFLINE   pablo23004

pablo23004

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 posts
  • LokalizacjaDębica / Mielec
  • Imię:Paweł

Posted 02 August 2023 - 08:41

Nie wiem, ale u mnie żyłka się nie sprawdziła w UL, zdecydowanie najprzyjemniej mi się wędkuje na Mikado Dream Line Ultralight 0,035 mm, nie mierzyłem jej, ale jest wyraźnie cieńsza niż markowa plecionka 0.06, która była za gruba na przynęty ~0.5g

Dlaczego sie nie sprawdzila?

Wysłane z Nokia 3310

#3904 OFFLINE   lesnypatataj

lesnypatataj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 posts
  • LokalizacjaBytom

Posted 02 August 2023 - 09:07

Dlaczego sie nie sprawdzila?

Wysłane z Nokia 3310

Może źle się wyraziłem, chodziło mi o to, że lepiej się spisuje plecionka... jakiś czas temu kupiłem sobie dwie żyłki 0.10 (nie pamiętam nazwy) ale polecono mi je tutaj... nawinąłem je na rezerwowe szpulę i poszedłem testować...

Co mnie irytuje w żyłkach? Najbardziej(choć to oczywiście normalne) że robią się te odkształcenia, i sama w sobie robi się taka "falbankowata" - chodzi mi o te okrągłe zwoje, co wydaje mi się, że ma znaczący wpływ na zasięg rzutu przy lekkich przynętach, a zasięg w przypadku UL jest to na wagę złota... kontakt z przynętą też mi się wydaje gorszy

Plecionka o której wspomniałem jest mega cienka, pokryta czymś śliskim i to coś jest bardzo trwałe, bo nie straciła swoich właściwości od początku sezonu... nie tworzą się odkształcenia/zwoje znane z żyłek, dzięki czemu odległość rzutu jest większa, ja bym powiedział, że sięgająca nawet +20% do odległości... każde skubnięcie jest perfekcyjnie przekazywane na kij, bo nie mamy luzu wynikającego ze zwojów 



 


Edited by lesnypatataj, 02 August 2023 - 09:12.

  • pablo23004 likes this

#3905 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,582 posts
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Posted 02 August 2023 - 09:46

Nie wiem, ale u mnie żyłka się nie sprawdziła w UL, zdecydowanie najprzyjemniej mi się wędkuje na Mikado Dream Line Ultralight 0,035 mm, nie mierzyłem jej, ale jest wyraźnie cieńsza niż markowa plecionka 0.06, która była za gruba na przynęty ~0.5g


Od jakiej to markowej plecionki ten dremline był cieńszy ?
  • Alexspin likes this

#3906 OFFLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 posts
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Posted 02 August 2023 - 10:47

Według mnie najlepiej samemu sprawdzić co jest lepsze, każdy kij inaczej się zachowuje z żyłką a inaczej z plecionką.
Wybrałbym Sunline Siglona PE 0.2 lub 0.3 i dodatkowo na drugą szpulę żyłkę 0.10mm.
Wtedy można samemu na spokojnie ocenić czym się lepiej łowi.
Osobiście Mikado Sensora sparowałem z plecionką a Blue Birda Nano z żyłką. Łowiłem takimi samymi przynętami a jednak po zmianie kołowrotków między wędkami, łowienie było mocno niekomfortowe.
  • Alexspin likes this

#3907 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,168 posts
  • Imię:Maciej

Posted 02 August 2023 - 11:40

Według mnie najlepiej samemu sprawdzić co jest lepsze, każdy kij inaczej się zachowuje z żyłką a inaczej z plecionką.
Wybrałbym Sunline Siglona PE 0.2 lub 0.3 i dodatkowo na drugą szpulę żyłkę 0.10mm.
Wtedy można samemu na spokojnie ocenić czym się lepiej łowi.
Osobiście Mikado Sensora sparowałem z plecionką a Blue Birda Nano z żyłką. Łowiłem takimi samymi przynętami a jednak po zmianie kołowrotków między wędkami, łowienie było mocno niekomfortowe.

Damian, niekomfortowe w obydwu przypadkach ? Bardziej spolegliwy jest chyba Blue Bird i z plecionką gorzej Ci się łowiło ? Napisz proszę na czym polegał ten dyskomfort, chodzi o zasięg rzutu, czucie brań, spady ryb ?



#3908 OFFLINE   Kolorowy

Kolorowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 146 posts
  • LokalizacjaPołudnie
  • Imię:Damian

Posted 02 August 2023 - 14:28

Damian, niekomfortowe w obydwu przypadkach ? Bardziej spolegliwy jest chyba Blue Bird i z plecionką gorzej Ci się łowiło ? Napisz proszę na czym polegał ten dyskomfort, chodzi o zasięg rzutu, czucie brań, spady ryb ?


Opisywałem już ten fenomen w poście porównującym obie wędki.
W moim odczuciu rzucanie BB z plecionką było mniej celne oraz wymagało większej precyzji.
Sensor z żyłką najzwyczajniej na świecie tracił swój największy autut - robił się bardzo "głuchy" w kwestii czucia przynęty.

#3909 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,168 posts
  • Imię:Maciej

Posted 02 August 2023 - 14:57

Opisywałem już ten fenomen w poście porównującym obie wędki.
W moim odczuciu rzucanie BB z plecionką było mniej celne oraz wymagało większej precyzji.
Sensor z żyłką najzwyczajniej na świecie tracił swój największy autut - robił się bardzo "głuchy" w kwestii czucia przynęty.

Ok, dzieki za info

Wysłane z mojego SM-M336B przy użyciu Tapatalka

#3910 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2,899 posts
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Posted 02 August 2023 - 17:02

Łowię głównie na długie, spolegliwe wklejki swojej roboty i zdecydowanie lepiej spisuje mi się cieniutka plecionka. Znacznie lepiej schodzi ze szpuli, nie ma problemu z luźniejszymi zwojami przy 'nicnieważących' przynętach i zacięcie brania jest dużo bardziej w takt


  • homax and Alexspin like this

#3911 OFFLINE   zmorces

zmorces

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 186 posts
  • LokalizacjaCiechanów
  • Imię:Paweł

Posted 02 August 2023 - 20:16

Ja używam Seaguard X8 pe 0.3 i świetnie schodzi z vanforda C2000S. Wcześniej miałem żyłkę i tak jak mówi Kamil, spirala z żyłki hamowała przynęty.
  • Alexspin likes this

#3912 OFFLINE   Hjundaj

Hjundaj

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 2 posts

Posted 02 August 2023 - 21:01

Nie wiem, ale u mnie żyłka się nie sprawdziła w UL, zdecydowanie najprzyjemniej mi się wędkuje na Mikado Dream Line Ultralight 0,035 mm, nie mierzyłem jej, ale jest wyraźnie cieńsza niż markowa plecionka 0.06, która była za gruba na przynęty ~0.5g

 

a powiedz mi jeszcze ile metrów rzucasz na taką plecione ?



#3913 OFFLINE   Sebulba

Sebulba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 posts
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:S

Posted 05 August 2023 - 11:02

Ja z powodzeniem łowię na plecionkę konger streeto ultra Tiny 0,04mm. Wędka to carabus extreme 195cm kołowrotek to kastking kestrel o wadze 133gram. Plecionkę zawsze ale to zawsze wiąże bezpośrednio do główki bez fluoru, przyponów czy innych agrafek. Wyciągam tak od płoci 10cm na micro jigi po leszcze 1,5kg a ostatnio usiadł okoń 43cm. Frajda jaką dostarcza ten zestaw oraz emocje podczas brania to coś czego nie doświadczyłem z innym sprzętem. Nawet jak ryba przepływa obok to czuć na tym zestawie a łączna waga wędka+kołowrotek+plecionką z podkładem to 194g. Poniżej foto bez pletki.

Attached Files


  • strary, marienty and rafalsky like this

#3914 OFFLINE   Night_Walker

Night_Walker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 996 posts

Posted 06 August 2023 - 18:50

Jak z kulturą pracy tego kastkinga? Możesz do czegoś porównać? Kompletuje sobie zestaw xul i myślałem o Caldia MQ 2000s bo cena akceptowalna i szpula dość szeroka.

#3915 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,582 posts
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Posted 06 August 2023 - 20:25

Pisałem o nim. Jak trafisz dobry egzemplarz to obędzie się bez zaglądania. Ja trafiłem kiepski, ale rozkręciłem, poprawiłem deczko i jest dobrze. Ogólnie do ul jak najbardziej się nada, a i waga jak najbardziej na plus.
Co do kultury pracy. Aktualnie jest minimum dobrze. Co będzie za pół roku nie mam pojęcia.

Edited by S.N., 06 August 2023 - 20:27.

  • Night_Walker and Sebulba like this

#3916 OFFLINE   Sebulba

Sebulba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 posts
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:S

Posted 07 August 2023 - 11:25

Jak z kulturą pracy tego kastkinga? Możesz do czegoś porównać? Kompletuje sobie zestaw xul i myślałem o Caldia MQ 2000s bo cena akceptowalna i szpula dość szeroka.


Kultura pracy po wyjęciu z pudełka jak w średniej półce daiwa i shimano. Waga 133g czyli rewelacja. Plecionkę układa lepiej od daiwy caldia. Swój egzemplarz rozkręciłem zaraz po zakupie, wywaliłem smar i wymylem całe wnętrze plus elementy ruchome w benzynie ekstrakcyjnej. Dałem smary i oliwkę Shimano, teraz chodzi extra. Wnętrze wygląda ok, tryby i ich jakość też ok podejrzewam że minimum 2 sezony będzie działać bez zajekniecia pod ul.
  • Night_Walker and strary like this

#3917 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 888 posts
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Posted 07 August 2023 - 13:31

ja mialem tego kestrela i mnie nie zachwycił. Jeśli chodzi o kołowrotki do XUL to zdecydowanie lepiej sprawuje się tsurinoya ranger


  • Night_Walker, playmo and Sebulba like this

#3918 OFFLINE   Sebulba

Sebulba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 68 posts
  • LokalizacjaZachodniopomorskie
  • Imię:Sebastian
  • Nazwisko:S

Posted 07 August 2023 - 13:41

ja mialem tego kestrela i mnie nie zachwycił. Jeśli chodzi o kołowrotki do XUL to zdecydowanie lepiej sprawuje się tsurinoya ranger


Przed przeglądem zerowym zgadza się:-) po przeglądzie jest git
  • Night_Walker likes this

#3919 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,168 posts
  • Imię:Maciej

Posted 11 August 2023 - 20:37

Witam zaglądających ;). Żeby urozmaicić nieco wątek, poniżej wrzucam kilka fotek ryb z ostatnich kilku krótkich wypadów. Oprócz okonków zameldowały się ryby kilku gatunków białorybu, sporo było małych wzdręg, płotek, leszczyków, zdarzały się ukleje. Najwięcej radochy dały mi płocie 30+, pięknie walczą...

Attached File  SL375404.jpg   80.97KB   24 downloads Attached File  SL375408.jpg   79.92KB   23 downloads Attached File  SL375410.jpg   77.54KB   23 downloads

Attached File  SL375411.jpg   48.62KB   21 downloads Attached File  SL375412.jpg   86.82KB   23 downloads 

Attached File  SL375413.jpg   108.55KB   23 downloadsAttached File  SL375414.jpg   77.49KB   23 downloadsAttached File  SL375415.jpg   84.31KB   24 downloads

Attached File  SL375416.jpg   91.93KB   24 downloadsAttached File  SL375417.jpg   87.67KB   24 downloadsAttached File  SL375418.jpg   114.35KB   24 downloads


  • maqu77, BOSMAN 76, malinabar and 7 others like this

#3920 OFFLINE   rush111

rush111

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 167 posts
  • LokalizacjaWałbrzych
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:Król

Posted 12 August 2023 - 10:56

Witam.

Piękne rybki . A na co wzięły i jaka grubość żyłki ?

Pozdrawiam .