Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Lipieniowa klęska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
178 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 28 listopad 2013 - 13:52

Witam,

 

Zaprszam na mojego bloga na tym portalu, jest tam troche o nimfach jakie stosuje w moim muszkarstwie :) 

 

http://jerkbait.pl/b...oje-nimfy-cz-1/



#162 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 28 listopad 2013 - 16:43

Zajebiste masz te nimfy.Dociązasz dodatkowo żeby zejść głeboko (polyleadery i inne cuda?)


Użytkownik mkuczara edytował ten post 28 listopad 2013 - 16:44


#163 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 03 grudzień 2013 - 17:49

Zajebiste masz te nimfy.Dociązasz dodatkowo żeby zejść głeboko (polyleadery i inne cuda?)

 

Czesc,

 

Przepraszam, ze tak pozno odpisuje. Nie uzywam zadnych dodatkow aby nimfy zeszly jeszcze glebiej. Stosuje dlugie badz bardzo dlugie przypony zylkowe z jednolitej zylki ok 0.20 mm, pozniej ida dwa kolorowe kawalki zylki ( chaterouse i pomarancz fluo- w takim wypadku sa zawsze widoczne) pozniej przypony na muche prowadzaca i skoczka. W zaleznosci od polozenia geograficznego przypony maja dwie dlugosci wedki ( Polska) badz wiecej gdzie przepisy tego nie ograniczaja jak chociazby w UK. Taka prezentacja przy odpowiednim doborze nimf pozwala na oblowienie szybkich rynien nawet do 2 metrow. Dobor wlasciwego ciezaru jest strasznie wazny, nimfy maja sie delitatnie turlac po dnie, gdy sa za ciezkie to robia to za wolno, gdy za lekkie to za szybko. Stad kilka wariantow wielkosciowych polaczonych z rozna wielkoscia wolframowych glowek. W ten sposob masz swietna kontrole nad przyneta, cienka zylka nie jest tak wrazliwa na wiatr jak linka muchowa, zas trzymana umiejetnie miedzy palcami w trakcie dryfu pozwala wyczuc najdelikatniejsze nawet brania czy przeszkody w wodzie. Bardzo waznym elementem jest podniesienie nimf na konczacym rynne wyplyceniu, idealnie aby ruszyly sie do gory tuz przed nosem lipienia. 

 

Czesto lowiac na potokach kredowych przewodnicy pytaja sie tylko jaka nimfa ale to czesto ma najmniejsze znaczenie. Nie chca zobaczyc, ze moja wedka ma prawie 11 stop, zestaw jest zbudowany zupelnie inaczej zas lowie tam gdzie oni nie maja szans wlasciwie poprowadzic swoich nimf ale to juz ich nie obchodzi :)

 

Ta przedstawiona na zdjeciach brazka jest nimfa jaka nalezy polubic. Niecaly rok temu lowilismy z kumplem, nimfy mial moje, takie same ale wyniki jakze rozne, gdy wyciagnalem 49 cm wdarl sie w poja miejscowke pod drzewo i powiedzial, ze ja juz swoja rybe zlowilem. Jemu nei bralo nic zas ja w pol godziny ciut wyzej dolowilem jeszcze 2 sztuki po 46 i jedna 47, konczac dwoma rybami po 48 tuz przed nosem jakiegos utytulowanego pana z certyfikatami swietnosci :)

 

Tu owa brazka w lepszym swietle: 

 

Załączony plik  Muchi7.jpg   54,85 KB   5 Ilość pobrań

 

Pozdrawiam,

 

Bujo

 

P.S. Za chwile beda wieksze zdjecia pozostalych na blogu.


  • Kuba Standera, mkuczara i woblery z Bielska lubią to

#164 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 03 grudzień 2013 - 21:39

Bujo, fajny ten dubbing, szczególnie widoczny przy brązowej. Co to za materiał dokładnie ?



#165 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 04 grudzień 2013 - 01:17

Bujo, czy wedka Konger Paladin 12' #5 nadawalaby sie do metody ktora stosujesz przy nimfach?

 

Mam fajne miejsce ze swinkami, ktorego nie moge prawidlowo oblowic muchowka, a spinnem z plemnikiem na lekkiej glowce daje rade. Jak sobie czytam co napisales, to chyba metoda zylkowa zalatwilaby sprawe.

 

Czy taka dluga wedka jest wygodna?


Użytkownik ictus edytował ten post 04 grudzień 2013 - 01:31


#166 OFFLINE   mkuczara

mkuczara

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Kuczara

Napisano 04 grudzień 2013 - 09:17

Jest wygodna do żyłki gdzie mało co się rzuca. Nie podejrzewam, że chciałbyś nią cały dzień machać.


Użytkownik mkuczara edytował ten post 04 grudzień 2013 - 10:06


#167 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 04 grudzień 2013 - 11:43

Bujo, czy wedka Konger Paladin 12' #5 nadawalaby sie do metody ktora stosujesz przy nimfach?

 

Mam fajne miejsce ze swinkami, ktorego nie moge prawidlowo oblowic muchowka, a spinnem z plemnikiem na lekkiej glowce daje rade. Jak sobie czytam co napisales, to chyba metoda zylkowa zalatwilaby sprawe.

 

Czy taka dluga wedka jest wygodna?

Nie jest wygodna ;)
Do rzutów typowo muchowych, za pomocą linki raczej słabo się nadaje (choć nie mówię, że całkowicie się nie nadaje). Jest długa, przez co męczy rękę nie tylko podczas rzutów, ale także podczas prowadzenia. Takie muchówki stosuje się praktycznie wyłącznie na zawodach, gdzie liczą się detale jak centymetry obłowionej wody. Wystarczy Ci wędka 10', ewentualnie 11', więcej na prawdę nie trzeba. Przy odrobinie wprawy (rzuty samą żyłką z lekkimi nimfkami) dojdziesz do tego, że będziesz mógł tym zestawem obłowić paręnaście metrów wody.
Pamiętać trzeba o maksymalnej długości przyponu - 2x długość wędki, chociaż nie wiem czy to się tyczy wód nizinnych także.

Ta brązka bardzo ciekawa, też mnie ciekawi co to za dubbing tam jest ;)



#168 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 05 grudzień 2013 - 08:58

Witam,

 

Apropo dubbingu na brazke- cytat z bloga: 

 

- najwiecej jak latwo zauwazyc jest tu nimf brazowych, nie bez powodu. Na ta nimfe zlowilem swoje najwiksze lipienie i pstragi metoda muchowa. Niestety wloczka z jakiej jest zrobiona nie jest juz obecnie produkowana i jej dostanie graniczy praktycznie z cudem, na szczescie dla mnie doskonale wiedzialem, ze taka moze byc kolej rzeczy i tego materialu mam baaardzo duzo, mysle ze 2-3 tysiace nimf z tego wyjdzie. Ja ja nazywam ''new killer bug''. To co robi nad rzekami gdzie kiedys lowil Walton czy Sawyer jest po prostu niesamowite, do brazowego dodaje perlowa przewijke badz jesli uzywam drutu dodaje troche perlowego dubbingu, zrobiona znowu ciezko z dodatkiem olowiu w tulowiu po nasiaknieciu woda wyglada zupelnie inaczej, jak to okreslil moj kolega: to taki robal, ktorego kazda ryba chce op.....lic i mial racje  :)

 

Bardzo dlugie wedki czyli 12 stop to faktycznie narzedzie dla zawodnikow. Moj switch jest leciutki i nie meczy reki po calym dniu lowienia.

 

Bujo



#169 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 05 grudzień 2013 - 09:57

Czyli jako takiej nazwy nie miało?



#170 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 05 grudzień 2013 - 10:08

Czyli jako takiej nazwy nie miało?

Miało

"ten zajebisty dubbing od Bujo" :D :D


  • Paweł nizinny i polmar lubią to

#171 OFFLINE   Pszemo

Pszemo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 523 postów
  • Lokalizacjazahaczeni.net/wpwsblog

Napisano 05 grudzień 2013 - 13:39

Panowie

 

Naprawdę bardzo miło się czyta ten wątek i dla takiego żółtodzioba jak ja to kopalnia wiedzy na temat tej pięknej ryby.

 

Na jednym z ostatnich wypadów na Lipienie zauważyłem ciekawą rzecz.

 

Ryby zupełnie nie pokazywały swojej aktywności na powierzchni była to już późna jesień początek listopada. Nawet siwa mała jętka zapadła się pod ziemię a jeszcze tydzień wcześniej była.

Dzień był ciepły i pochmurny ale po 2-3 dniowym ochłodzeniu.

 

Łowiłem na pojedynczą długa nimfę. Tydzień wcześniej ryby bardzo dobrze współpracowały również na nimfy. Tym razem jednak jedyne co interesowało się przynętą były pstrągi które po delikatnym odczepieniu w wodzie bez dotykania wracały na swoje miejsce.

 

Kombinowałem bardzo mocno szukając ryb w różnych miejscach pstrągale stały raczej na szybszej wodzie więc już po kilku zapiętych zacząłem obławiać wolniejsze miejsca żeby ich nie niepokoić. Szukałem pomysłów w zmianie kolorystyki w zmianie wielkości - przerobiłem chyba wszystko jednak bez efektu nie złowiłem lipienia do godziny 14 00 a łowienie zaczęliśmy o 10.

 

Przełomowym momentem okazało się chwilowe przejaśnienie i nieśmiało świecące słońce które odrobinę prześwietliło wodę. Z jednego miejsca zdjąłem 3 ryby w ciągu 25 minut w tym jednego 38 cm. Brania z wolnej wody blisko brzegu na skraju zielska.

 

Nie wiem czy to zbieg okoliczności czy faktycznie to przejaśnienie wpłynęło pozytywnie na apetyt ryb.

Dodam, że woda nie była tracona a tydzień wcześniej było o wiele więcej słońca i wyniki również o wiele lepsze.

 

Czy ktoś spotkał się z takim zachowaniem ryb na swojej rzece i można uznać, że to pewna reguła w tym późnojesiennym okresie ?


Użytkownik Pszemo edytował ten post 05 grudzień 2013 - 13:40


#172 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 05 grudzień 2013 - 13:47

Slonce to dla mnie zawsze znak ze pstragi przestana brac, a zaczna brac lipienie. Nawet latem - rano patragi, a jak robi sie lampa przerzucam sie na kardynaly. Choc te najwieksze biora mi zwykle jak zapada zmierzch, to juz tez pora duzych pstragow.

#173 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 05 grudzień 2013 - 14:29

Czyli jako takiej nazwy nie miało?

 

Jakas tam mialo ale zapomniana zostala, jak przyjade na swieta to moge ciut odstapic, warto :) 



#174 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 05 grudzień 2013 - 15:10

Miało

"ten zajebisty dubbing od Bujo" :D :D

 

Tych dubbingow pare bylo, pamietasz w Szwecji co te fiolety z pomaranczowa glowka i robale z pochewka robily pod koniec wyjazdu jak wreszcie je wyciagnelem? :) :) :) 



#175 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9640 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 05 grudzień 2013 - 15:22

Warto by to powtórzyć wreszcie :D



#176 OFFLINE   Piotrek Milupa

Piotrek Milupa

    Moderator Emeritus

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 8448 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotrek

Napisano 05 grudzień 2013 - 19:35

Jakas tam mialo ale zapomniana zostala, jak przyjade na swieta to moge ciut odstapic, warto :)


Jak będziesz jechał to prócz dubbingu weź coś gotowego ;)
Właśnie robię drugie podejście do muchy i trzeba skompletować jakieś pudełeczko :D

#177 OFFLINE   Tomek.M

Tomek.M

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3682 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Tomek

Napisano 05 grudzień 2013 - 19:44

Następny pozytywnie zarażony ;)


  • Piotrek Milupa lubi to

#178 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 05 grudzień 2013 - 19:54

Ja bym się na takie ciut, ciut pisał jeśli można - podoba mi się ten materiał i mam pewien pomysł jak go wykorzystać ;)



#179 OFFLINE   Paweł nizinny

Paweł nizinny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 612 postów
  • LokalizacjaOstrołęka
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Stypiński

Napisano 05 grudzień 2013 - 19:57

Bardzo chętnie Bujo. Chcę tylko próbkę, poszukam podobnych w "swoich" kanałach...

Daj znać jak będzie w PL.

 

pozdro