Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Odległości rzutowe castem


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
173 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 15 marzec 2008 - 09:06

Sławek masz rację, sam polecam mocniejszy kij o głebszym ugięciu kiedy ktoś potrzebuje wędki wszechstronnej zwłaszcza gdy w grę wchodzą małe przynęty i większe ryby. Vide Uniwersalizm w castingu.... Jednak zakładam, że Pitt nie szuka jednago kija na prawie wszystko tylko mozliwie precyzyjnego zestawu castingowego. Wspomniany przezemnie wcześniej spinnjig ma głebsze ugiecie i przy mocy 10 lbs rzuca juz Salmo Tiny S a przy 5-6g miota wszystko. Taki kij poprostu jest do takich celów lepszy..

@Spigot o co ci tak naprawdę chodzi?? :D Kompletnie nie rozumiem twojej wypowiedzi.. naprawdę. Jaka kpina, jakie naśmiewanie się? Z kogo?? :o O jakie mszczenie się za stare czasy?? Ja tylko napisałem, ze nie dziwi mnie, ze z alphasa ito niechcą latać jakieś małe paproszki.. tyle.. :D

pozd JW :D

#42 OFFLINE   SÅ‚awek

SÅ‚awek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 15 marzec 2008 - 09:13

Sławek masz rację, sam polecam mocniejszy kij o głebszym ugięciu kiedy ktoś potrzebuje wędki wszechstronnej zwłaszcza gdy w grę wchodzą małe przynęty i większe ryby. Vide Uniwersalizm w castingu.... (...)

pozd JW :D

Owszem polecasz, ale są jeszcze i inne tego aspekty. 10 lb to nie jest raczej kij z mocą. Dlatego wydaje mi się, że jeszcze mocniejszy kij da nam możliwość energiczniejszego rzutu, który przy takiej samej długości wędziska daje nam potencjalnie dłuższy rzut.

#43 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 marzec 2008 - 09:39

@spigot i @jurek
dajcie sobie spokoj albo poprowadzcie ta dyspute na prw., dziekuje :mellow:


@spigot
czekam, bo temat jest ciekawy

@jurek
niestety nie napisales nic ciekawego, w zasadzie powtorzyles moj post, prawdopodobnie, zeby udwodnic, ze nie zawîera nic nowego, oczywiscie ze masz racje, napislem o faktach od dwoch lat ogolnie znanych ...
taaa ... tylko, ze to co opisalem zaczelo sie dla mnie jakies cztery lata temu i po okolo 18 miesiacach skonczylo B)

ps. wobler 6 gram, to taki wobler, ktory wazy 6 gram i jest lowny w moich lowiskach, wabiki z dopalaczem castingowym i latajace na zawrotne odleglosci, ale na ktore ryby nie biora, nie interesuja mnie

#44 OFFLINE   jerzy

jerzy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3198 postów

Napisano 15 marzec 2008 - 12:07

pitt

reasumujac. Zakładam, ze co nieco orientuję się jakie wabiki są bardziej interesujace dla klenii a jakie nie. Jesli chcesz łowić skutecznie takimi wabikami na casting musisz odchudzić swój sprzęt.. pewnie znowu nie napisałem nic ciekawego, ale tak naprawdę do tego się to sprowadza


FOR ME THE END !!!!! B)

#45 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 marzec 2008 - 13:12

Dość ryzykowne zabawy z przesadnym dynamizmem rzutu małą,lekką przynętą mogą doprowadzić do Ciekawych efektów :lol:
Kolega mi udowodnił że machanie lekka przynetą w jego wydaniu nie musi byc tak bezproblemowe jak to opisuja w internecie :lol:
po tym rzucie powiedział ze spinningirm to on z palcem w d... macha taka przynętą.
może w spinningu i tak,ja uważam jednak ze w castigu palec się przydaje do kontroli szpuli :lol: .


.
nad multikiem zaczynały juz krążyć Bociany :mellow: widac gniazdko pasowne <_<

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  IMG_0567.jpg   94,38 KB   579 Ilość pobraÅ„


#46 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWÅ‚odawa

Napisano 15 marzec 2008 - 13:30

Znakomite zdjęcie !!!Takiej brody jeszcze nie widziałem :D Ciekaw jestem czy ten multik przetrzymał późniejszy proces rozplątywania linki :D Emocje musiały być duże i adrenaliny dużo. Człowiek w afekcie może różne rzeczy zrobić..., nawet z ulubionym multiplikatorem :mellow:

#47 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 marzec 2008 - 13:46

:lol: multik narazie cały,chociaz z porzyczona szpulką był,bo swoja popsułem <_<
w rozplątywaniu pomogły możyczki :mellow:,pozatym kolega miał Nową szpulke PP 10lb więc wziąlem ją w rozliczeniu <_<,broda była naprawdę cudnej urody aż szkoda było się jej pozbywać.

dodam ze po małej regulacji kolega zaczął sobie radzić juz całkiem całkiem,ale pierwsze machniecie mogło odstraszyc jak nic :lol:

na jakieś 99% wkręci się w scorpionka i multiki :mellow:

Dzisiaj zrobiłem tez experyment i machnąłem Matchówka Shimano 4,20m z przykręconym multikiem,przynętą 6g jig dystans imponujący jakieś 40-50% dalej niż maxymalnie wyżyłowany rzut z mojego 7stopowego shikaraka :D

#48 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 15 marzec 2008 - 13:53

hasior@ chyba masz rację. Bródka ładna. Twój kolega ma rację. W spiningu on może rzucić do wody z jednej ręki, a palec od drugiej włożyć sobie do dupy. Tylko nie dawaj mu później swojego sprzętu bo ci wypaćka gryf i łołowrotek na zółto. he :angry: :angry: :angry:
Przy castingu jak rzuca wystarczy, że trochę pomyśli i wówczas palce ma czyste na ten przykład. Dodatkowo nie trzeba później rozplątywać. Same korzyści.

pozdrawiam :D

#49 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 marzec 2008 - 14:00

@Thymallus :lol: :lol: :lol:
sama prawda :mellow:

#50 OFFLINE   Pablos

Pablos

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 192 postów
  • LokalizacjaGryfice

Napisano 15 marzec 2008 - 14:22

Dość ryzykowne zabawy z przesadnym dynamizmem rzutu małą,lekką przynętą mogą doprowadzić do Ciekawych efektów :lol:

...nie tylko lekka przyneta mozna zrobic fajna bródkę :lol: Tu poznawanie właściwosci rzutowych Zilliona i nowej plecionki przy gumie z główką 8gr...

.

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  DSC02292.JPG   40,29 KB   532 Ilość pobraÅ„


#51 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 15 marzec 2008 - 15:17

A ja dzisiaj nie miałem co robić i sprawdziłem, jak to jest w rzeczywistości, z tą długością rzutów, w moim wydaniu :D .
Na początku wybrałem się na łączkę i mierzyłem dystans krokami lub obrotami korby multika.
To nie to.
Wybrałem się więc nad wodę, na pstrągi. Ryby jednak kompletnie ignorowały mnie i moje wabiki, uznałem więc, że jest to niezła okazja, dla dokonania pomiarów rzeczywistych odległości.

Sceneria piękna, lekki boczny wiatr z lewej, zestaw:
Lamiglas XC661 6’6” o akcji Fast i ugiÄ™ciu bardziej szczytowym, mocy 6-17 lb i c.w. 1/4 – 5/8 oz.
Skorpion 1001
Plećka PP 10,0 lb

.

Pomiar wyglądał następująco:
- wyrzut przynęty, na makasa, do wody
- zablokowanie szpulki multika
- ściągniecie ręczne przynęty
- pomiar długości wysnutej linki miarką stalową 10,0m (od przynęty do przelotki szczytowej)

Wyniki:
1) błysteczka wahadłowa (8g.), rzuty bez problemu sięgające przeciwległego brzegu. 25-30 m. bez większego wysiłku

2) wobler Leszka Dylewskiego (5g.), dobra lotność. Bez większych trudności osiągałem przeciwległy brzeg Kwisy. Pomiar wysnutej linki wskazał na dystans 21 - 23 m

3) wobler Dorado Invader (4g.), Å›rednia „lotność”, duża powierzchnia boczna. OsiÄ…gaÅ‚em rzuty, na odlegÅ‚oÅ›ci satysfakcjonujÄ…ce, jak na górnÄ… KwisÄ™, czyli ok. 15-16 m.

4) obrotówka Mepps Aglia TW (4g.), srednia lotność, długość rzutów mnie zaskoczyła.
Nie mogłem osiągnąć pełnych 15m. Nieco ponad 14m.

Dystanse, podane powyżej można przyjąć, chyba, za miarodajne. Rzuty, na powtarzalne odległości uzyskiwałem kiklakrotnie, obierajac wyznaczony punkt charakterystyczny (kępa trawy, zatopiony głaz, gałąź, kępa traw na przeciwległym brzegu). Następnie dokonywałem pomiaru długości wysnutej linki.

Jeszcze taka uwaga.
Przy rzutach najlżejszymy przynętami, z poz. 3 i 4, musiałem użyć techniki opisywanej przez Mifka. Po prostu zapomnieć o ładowaniu wędziska i wypuszczaniu wabika odpowiednio wcześniej.

Dzięki tym testom doceniłem wabiki Sławka :lol: . Pierwszy raz nimi rzucałem. Śmigają jak wahadełka :huh:

PS.
Po analizie pomiarów (i ruszeniu makówką) sadzę, że do podanych długości powinienem dodać długość 6'6 ft. Przecież tak by to wynikało, z pomiaru odległości od linii ustawienia (miejsca gdzie stałem, w trakcie wyrzutu), do miejsca upadku wabika :mellow:
He, he.
Nie jest źle. Drżyjcie pstrągi

Załączone pliki



#52 OFFLINE   pitt

pitt

    JadÄ™ na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 15 marzec 2008 - 15:55

bardzo dziekuje, to jest dla mnie rzeczowa odpowiedz :D


#53 OFFLINE   SÅ‚awek

SÅ‚awek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2720 postów
  • LokalizacjaPolska północna :)

Napisano 15 marzec 2008 - 16:45

Dzięki Popper za uznanie :D, ale lotność wabika mało ma wspólnego z powierzchnią boczną woblera - chyba, że ten część swojego lotu leci bokiem :D, albo koziołkuje chociaż...
Opory powietrza w trakcie lotu są zależne od przekroju prostopadłego do linii lotu i opływowości kształtu :D

#54 OFFLINE   spigot

spigot

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 653 postów
  • LokalizacjaKowary

Napisano 15 marzec 2008 - 16:50

Dziś nakręciliśmy z chłopakami @szczupłym maćkiem i @radomado film który umieszczę na YOUTOBE
film poświęcony odległościom rzutowym.
Ostatnio są problemy na serwerze YOUTOBE więc zrobię wszystko aby wysłać. :D



.

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  kijki.JPG   39,32 KB   471 Ilość pobraÅ„
  • ZaÅ‚Ä…czony plik  boberek.JPG   43,83 KB   1882 Ilość pobraÅ„


#55 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • ImiÄ™:RafaÅ‚
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 15 marzec 2008 - 18:58

Ten Mifek to jakiś odmieniec jak ijego sprzęt na zlocie miałem okazję pobawić się większością sprzętu i jakoś nie miałem większego problemu osiągnąć drugi brzeg ale Mifkowym tak wyluzowanym wogóle nie szło, z brodą już po 5m.



wicherek daj spokoj. przeciez tam były włączone 2! bloczki <_< <_< <_< <_<

#56 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 15 marzec 2008 - 19:06

Jest to ciekawy temat. Mam jednak jedno pytanie, a mianowicie czy pomiar wysunietej linki jest jednoznaczny z osiagnieta odlegloscia zutu?. Przy bocznym wietrze, czasem powstaje szeroki luk. Ostatnio nad woda boczny wiatr wysunal mi cala plecionke ze szpuli a przyneta poleciala tylko na odleglosc kilkunastu metrow. :unsure:

#57 ONLINE   hasior

hasior

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3529 postów
  • Lokalizacjatam gdzie ryby

Napisano 15 marzec 2008 - 19:08

Na mojej fotce ze scorpionem efekt braku trzech bloczków do ustawień ręcznych ,i przełacznik na podziałece ustawien na MIN.

z dwoma bloczkami się Da w CC51 machać bardzo Dobrze ale nie trzeba zbyt dynamicznie :mellow: tego robić.
kiedyś w Calcucie 201B machałem bez bloczków,jak miałem jeden multik i chciałem jak najdalej machnąć,ale problemy były i to niemałe :mellow:

#58 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 15 marzec 2008 - 19:28

@Daro, a ja mam wrażenie, że niektórym malkontentom zawsze się coś będzie wydawać. Masz lepszy sposób? Zrób własne pomiary i również opublikuj. Może też je ktoś zakwestionuje. Ja się poddaję.

A merytorycznie.
Gdybyś przeczytał dokładnie, to doczytałbyś się tej treści, cyt:
Dystanse, podane powyżej można przyjąć, chyba, za miarodajne. Rzuty, na powtarzalne odległości uzyskiwałem kilkakrotnie, obierajac wyznaczony punkt charakterystyczny (kępa trawy, zatopiony głaz, gałąź, kępa traw na przeciwległym brzegu). Następnie dokonywałem pomiaru długości wysnutej linki.

Fakt, że napiasłem o bocznym wietrze, nie znaczy, że mierzyłem balony

Załączone pliki

  • ZaÅ‚Ä…czony plik  62.gif   18,85 KB   380 Ilość pobraÅ„


#59 OFFLINE   Daro

Daro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 postów

Napisano 15 marzec 2008 - 19:56

Pooper, to co napisalem, w zadnym wypadku nie odnosilo sie do Twojego postu. :D Moge Cie zapewnic ,ze czytac umiem i to co napisales zrozumialem.
Pozdrawiam
Daro

#60 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9499 postów
  • LokalizacjaDolny ÅšlÄ…sk
  • ImiÄ™:Waldek

Napisano 15 marzec 2008 - 20:12

OK.
Oczywiście masz prawo mieć wątpliwości. Jak każdy. Myślę jednak, że tak naprawdę żaden sposób nie będzie miarodajny dla wszystkich.
Zbyt wiele zmiennych, jak napisał gdzieś wcześniej @Thymallus.