Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

sprzet kleniowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 24 marzec 2008 - 07:51

Bodajże Jacek Kolendowicz zdobył mistrzostwo Polski w 1997 roku łowiąc właśnie klenie i jazie odległościówką . Nie ma się z czego śmiać ... :mellow:


To, że zdobył łowiąc odległościówką, nie oznacza, że dzięki niej. Gdyby miał wtedy właściwy kij do 3m, też by wygrał.Ale na papier można wszystko przelać, a że Jacek Kolendowicz lubi eksperymentować, to czytelnicy prasy wiedzą od dawna. Tyle, że nasz trzykrotni mistrz Polski w dyscyplinie spinningowej, zawsze stara się przekonać, że to w jaki sposób łowi ryby jest przełomowe i chyba nawet sam wierzy, że wyznacza kierunki rozwoju połowu ryb przy użyciu sztucznych przynęt, nie tylko w Polsce i w Skandynawii.
Jeszce 10 lat temu panowało tradycyjne podejście do spinningu, czyli metody połowu typowego drapieżcy jakim jest: szczupak, sandacz, sum, pstrąg, łosoś i boleń. Tacy spinningiści głównie startowali w zawodach. Rzadko kto interesował się kleniem czy jaziem. Kto łowił klenie i miał dostęp do małych woblerów, ten wygrywał, ot i cała filozofia. Klenia było naprawdę dużo parę lat temu, żeby złowić 10 szt wystarczyło zająć jedną dobrą główkę, dzisiaj trzeba się nachodzić i to sporo, poza tym każdy startujący ma całe pudła małych woblerów . (Wzdręga, to już wymysł samych zawodników, między innymi wspomnianego mistrza spinningu.)
Wracając do wątku, czyli pytania o odległościówkę, jako wędkę do połowu kleni na sztuczne przynęty. Tak jak z żartem wspomnieli poprzednicy, kto wie, czy czasem nie lepsza byłaby bolonka 8m. Tu leży sedno dywagacji na temat długości takiej wędki. Ile jest miejsc, czy sytuacji, że będziemy potrzebowali wędki dłuższej niż 3m? Ile jest takich przelewów, gdzie klenie znajdują się 20-30m od stanowiska wędkarza? Ile jest tak zakrzaczonych opasek, by trzeba było wystawiać 4m kij by podać wobler? Ile czasu w roku łowimy klenie z powierzchni na smużące woblerki w tak nietypowych sytuacjach? Niewiele.
Łowię klenie na Wiśle, tej najszerzej, od Zakroczymia do Nieszawy, wszędzie wystarczy 3m. Dla trudniejszych miejsc, lepiej jest kupić łódkę lub ponton, niż odległościówkę. :D

#62 OFFLINE   lukasz_c

lukasz_c

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 200 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 24 marzec 2008 - 15:26

oczywiście , że najlepiej jest kupić łódkę lub ponton , ale wątek dotyczy sprzętu :mellow:

#63 OFFLINE   kamspin

kamspin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów

Napisano 24 marzec 2008 - 17:48

masz racje Lookasz, według niektórych najlepiej zmienić wątek i doradzić koledze LEPIEJ JEST KUPIĆ ŁÓDKE LUB PONTON!!! Niech co niektórzy przeczytają uważnie pytanie,w którym Batkus pisze że jest nie dośwadczony i pyta o sprzęt do połowu małymi woblerkami i wirówkami, wyznaczajac przy okazji bardzo madry kierunek z tą odległościówka 3,60m. Przyjżyjmy sie teraz poradom forumowiczów. Odpowiedzi zaczynają sie odrazu od linków Batsona itp.,a najlepiej by było gdyby sobie chłopak sprawił CD ! Nastepnie wątek przechodzi na bolonki i tyczki! A kolega tylko zapytał grzecznie o radę!
Batkus ! Mamy demokrację i jezeli masz ochotę połowić klenie tak długim kijem naprawde polecam ,super łowienie.Moze nie ma za dużego wyboru na na naszym rynku takich nie typowych odległóściówek 3,60 ale gwarantuje ,że jak znajdziesz coś co bedzie Ci lezało w ręce to przyjemność z łowienia gwarantowana!

pozdrawiam

#64 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 24 marzec 2008 - 20:41

Bez powtornego czytania...odpowiedz nasowa sie sama...
Kierunek poszukiwan w strone odleglosciowki 360 albo dluzszej jest wg. mnie i kilku innych nieodpowiedni.
Zeby siegnac ryb najlepiej jest zaopatrzyc sie w srodek plywajacy.
W przypadku braku mozliwosci trzeba zaopatrzyc sie w kij spiningowy dl. 3 - 3,3m(dla poczatkujacego i tak dlugi). I raczej bez spodniobutow sie nie obejdzie.

Trudno jest polecac sklepowa masowke, zwlaszzca w tej dlugosci...stad najtanszym rozwiazaniem jest Batson.

To oczywiscie 1en z pktow widzenia, pytajacego sprawa ktora opcje sobie wybierze.

Gumo

#65 OFFLINE   rafałrrr

rafałrrr

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ

Napisano 24 marzec 2008 - 20:54

ja łowie czasami federem 390 ale lepiej pływać pod warunkiem że to już co najmniej maj.

#66 OFFLINE   batkus

batkus

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaRzeszow/USA

Napisano 24 marzec 2008 - 23:57

Dziekuje za rade.Sprobuje poszukac odpowiedniego dla mnie kijaszka i przykro mi,ze moje pytanie zostalo tak negatywnie odebrane.Nikogo nie przekonywalem do wedki odleglosciowej,tylko pytalem o wasze doswiadczenia z takim wedziskiem i o rade.Dziekuje bardzo.

#67 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4440 postów

Napisano 25 marzec 2008 - 00:08

Dziekuje za rade.Sprobuje poszukac odpowiedniego dla mnie kijaszka i przykro mi,ze moje pytanie zostalo tak negatywnie odebrane.Nikogo nie przekonywalem do wedki odleglosciowej,tylko pytalem o wasze doswiadczenia z takim wedziskiem i o rade.Dziekuje bardzo.



Witam,

Nie przejmuj sie :D :D :D Ja kilka lat temu gdy zlamalem ostatni spining Dragona ( z mojej winy) przez pare tygodni latalem po Bugu z muchowka z dolaczonym kolowrotkiem spiningowym a kleniom i tak to nie przeszkadzalo. Nawek ilosc zaciec i skutecznych holi sie poprawila :D :D :D

Pozdrawiam,

Bujo

#68 OFFLINE   batkus

batkus

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaRzeszow/USA

Napisano 25 marzec 2008 - 00:16

Dzieki Bujo za pocieszenie. :o
Mam pytanko,mianowicie czy probujesz cos lowic w UK?

#69 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4440 postów

Napisano 25 marzec 2008 - 00:25

Czesc,

Czasem probuje czasem mi nawet wychodzi :D :D :D Ostatnio pstragi bo na szczupaki musze daleko jezdzic. Odezwij sie na priva jesli potrzebujesz jakis informacji.

Bujo

#70 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 26 marzec 2008 - 14:21

Witam Kolegów.
Nie trzeba sięgać po odległościówki. St.Croix ma w swej ofercie spiningi serii Wild River o długości 354 cm i 396 cm. Tego pierwszego mam i używam na klenie na Odrze. Obydwa wyposażone są w przesówne pierścienie mocujące kołowrotek, więc z wyważeniem kijka nie ma problemu. Co prawda nie lubię tego typu uchwytu, ale przy tej długości jego posiadanie to zaleta. Więcej informacji pewnie udzieli Wojtek Żbikowski z Zbik-a.
Pozdrawiam
Mariusz

#71 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 marzec 2008 - 12:46

I sa jeszzce (niekoniecznie z podanego zrodla), wg mnie z ciekawszego grafitu, blanki Lamiglasa. Co ciekawe sa rowniez 3czesciowe, co nie jest bez znaczenia przy dlugosciach doch. do 13'.

Gumo

#72 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 27 marzec 2008 - 13:08

Właśnie o to chodzi. Pozostawmy odległościówki do łowienia odległościowego. Są na rynku spiningi powyżej 10 stóp, które świetnie nadają się do łowienia kleni na dużych rzekach. Co prawda nie są one tanie, ale lepsza odległościówka również kosztuje, więc dopłacając trochę możemy mieć konkretne wędzisko spiningowe. Myślę, że jeszcze kilka marek możnaby wskazać. Ja rzuciłem St.Croix bo takie mam i wiem gdzie jest do kupienia. Pozdrawiam z Karkonoszy
Mariusz

#73 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 06 kwiecień 2008 - 21:38

Witaj @ BATKUS.
Jak w temacie, sam czasem uzywam odległościówki 3.60 firmy DAM Carbo Mesh. Łowi mi sie nia rewelacyjnie na miejscówkach oddalonych od brzegu, lub na skarpach.
Ale najczęsciej na klenio jazie wychodze z kijkiem 2.90 Micro Bite firmy Zebco.Jest to wklejanka która ma u mie dożywocie.
Jeśli bedziesz chciał obejżec lub nawet rzucić tymi kijkami zapraszamy wraz z KAMSPIN nad San do Stalowej Woli lub nad Wisłę w Tarnobrzegu. Sam zobaczysz jaki kijaszek ci odpowiada.
Napewno dołaczą sie do spotkania inni moi koledzy ze swoimi wedkami.Bedziesz mógł sam wybrać jaki kijaszek lezy ci w łapie.

pozdrawiam PIERTUS

#74 OFFLINE   rafałrrr

rafałrrr

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 5 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ

Napisano 08 kwiecień 2008 - 21:50

Ja trochę mam słabszy sprzęt kleniowy bo traktuje klenie jak grę wstępną przed 1 Maja.


#75 OFFLINE   batkus

batkus

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaRzeszow/USA

Napisano 09 kwiecień 2008 - 09:02

Witaj@Pietrus
Dzieki.Jestem juz umowiony z Kamspin na sobote 3 maja nad San lub(i) nad Wisle.Jesli mozesz sie do nas dolaczyc to jak najbardziej,bede sie mogl duzo od Was nauczyc i porównac kijki.
Do zobaczenia w maju.

Pozdrawiam

#76 OFFLINE   pietrus

pietrus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 581 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola

Napisano 09 kwiecień 2008 - 09:51

@batkus jasne że sie dołącze,kamspin to mój doby kolega czesto razem jeździmy na rybki.
A wiec do zobaczenia w maju.
Pozdro PIETRUS

#77 OFFLINE   Mateusz Baran

Mateusz Baran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2557 postów
  • LokalizacjaBrussels

Napisano 10 kwiecień 2008 - 13:14

porownywalem ja z moim kleniowym batsonem, avid wazy o 16 gram wiecej, ma bardzo podobne zbrojenie, oczywiscie nie takie samo, ale spacing rozni sie niewiele, avid ma wieksze przelotki, wiadomo, to seryjny kompromis dla setek tysiecy a nie indywidualnie zbrojony kij dla jednego wedkarza, avid jest tez wyraznie mocniejszy, bardziej sprezysty, jego blank jest wyraznie szybszy, posiada wyzsza dynamike, co nie dyskwalifikuje go do polowu kleni na typowe, male przynety, wrecz przeciwnie, ta wedka mozna podawac male przynety precyzyjnie i na ogromne odleglosci, wedka jest dobrze wywazona, lowilem twin powerem 2000 (ca. 260 gram) i srodek ciezkosci lezal dokladnie na winding checku, gdybym zalozyl kolwrotek rozmiaru 3000 to pewnie byloby jeszcze lepiej, zwlaszcza, ze przelotka prowadzaca i wogole spacing sa wylozone na kolowrotki wieksze niz rozmiar 2000

o wyzej wspomnianym modelu avid moge powiedziec, ze to swietny kij do polowu kleni i pstragow na duza rzeke, biorac pod uwage, ze ta wedka jest produkowana seryjnie, to ten ten kij jest pod kazdym wzgledem top


YES! YES! YES! już niedługo.... :lol: :mellow:

#78 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 10 kwiecień 2008 - 17:14

Ale najczęsciej na klenio jazie wychodze z kijkiem 2.90 Micro Bite firmy Zebco.Jest to wklejanka która ma u mie dożywocie.


U mnie też :mellow:
Łowię taką wędką ponad 10 lat i w tym roku będę chciał zrobić lifting odmładzający, bo na to zasługuje. Będzie rozebrana i ponownie uzbrojona z małymi korektami. :D