Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4145 odpowiedzi w tym temacie

#741 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 26 luty 2017 - 18:40

Ciekawe, czy to Arimar robi te żyro-stabilizowane ducery dla Raymarine.



#742 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1938 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 26 luty 2017 - 19:51

Sory. Polska rzeczywistość.

Nie kupujesz na handel bez przesady. Są sposoby na ściągnięcie sprzętu z Usa legalnie. Bez przesady. nie ściągam dziesiątek sztuk na handel pokątny. Jestem obywatelem świata i w detalu to mi można naskoczyć za przeproszeniem. Niedługo nie bedzie można kupować za pieniądze zarobione za granicą bo na czarno. Bez jaj.



#743 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 26 luty 2017 - 20:00

Ostatnio zaczęłam trochę czytać odnośnie przetwornikow . Chirp itp. Airmar ma drogie zabawki. To nie podlega dyskusji. Za to w swoich opisach i kartach katalogowych nie ma "bełkotu marketingowego" nagle okazuje się co tak naprawdę można wyluskac z przetwornikow powszechnie sprzedawanych z funkcją chirp. Typu GT czy hst wsbl. Gdzie w nich chirp jest z góry nazucony około 10% wartości f. I nie można go zmieniać. Również airmar podaje klasy Q swoich produktów . Gdzie u hm lowrance garmin nigdzie ani słowa o tym. Tak samo moce przetworników niby 1kW daje lepsze rezultaty . Tylko nie wszędzie i zawsze. A dwa to ze ma.moc 1kW czy 2 to jeszcze dochodzi kwestia jak długi "impuls"może zostać podany ta mocą. Czy jest to krótki strzał . Czy długi. Z podanego linka oraz ich strony można naprawdę się wiele dowiedzieć o ustrojstwach których używamy przy próbach połowów :) może będę miał możliwość w tym roku przetestować przetwornik medium chirp . W pełnym zakresie ów f to wstawie jakieś fotki z testow

#744 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 27 luty 2017 - 08:01

Ostatnio zaczęłam trochę czytać odnośnie przetwornikow . Chirp itp. Airmar ma drogie zabawki. To nie podlega dyskusji. Za to w swoich opisach i kartach katalogowych nie ma "bełkotu marketingowego" nagle okazuje się co tak naprawdę można wyluskac z przetwornikow powszechnie sprzedawanych z funkcją chirp. Typu GT czy hst wsbl. Gdzie w nich chirp jest z góry nazucony około 10% wartości f. I nie można go zmieniać. Również airmar podaje klasy Q swoich produktów . Gdzie u hm lowrance garmin nigdzie ani słowa o tym. Tak samo moce przetworników niby 1kW daje lepsze rezultaty . Tylko nie wszędzie i zawsze. A dwa to ze ma.moc 1kW czy 2 to jeszcze dochodzi kwestia jak długi "impuls"może zostać podany ta mocą. Czy jest to krótki strzał . Czy długi. Z podanego linka oraz ich strony można naprawdę się wiele dowiedzieć o ustrojstwach których używamy przy próbach połowów :) może będę miał możliwość w tym roku przetestować przetwornik medium chirp . W pełnym zakresie ów f to wstawie jakieś fotki z testow

A masz może informacje gdzie i kiedy 1kW nie daje lepszych rezultatów ? Robiąc porównanie na wodzie nie trafiłem na taką sytuację a chciałbym znać również ograniczenia przetworników o dużej mocy. Na dzień dzisiejszy (dla mnie) jest istotne, że z przetwornika 1kW dostaje lepszy obraz na ekranie echa, a czy był to długi czy krótki strzał to sprawa drugorzędna ( dla mnie oczywiście).



#745 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 luty 2017 - 14:03

A masz może informacje gdzie i kiedy 1kW nie daje lepszych rezultatów ? Robiąc porównanie na wodzie nie trafiłem na taką sytuację a chciałbym znać również ograniczenia przetworników o dużej mocy. Na dzień dzisiejszy (dla mnie) jest istotne, że z przetwornika 1kW dostaje lepszy obraz na ekranie echa, a czy był to długi czy krótki strzał to sprawa drugorzędna ( dla mnie oczywiście).

 

Sądzę, że głównym ograniczeniem są blokada psychologiczna i ograniczona pojemność portfela. I moc i Q-Factor ma znaczenie, poprawiają odczyty. Moc daje mocniejszy sygnał. Q-factor lepszą jakość. Szkoda że nikt nie zrobił porównania typu czy lepsza jest niższa moc z wyższym Q-Factor czy wyższa moc z niskim Q-Factor. Dajnie by było porównać.



#746 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 27 luty 2017 - 14:34

Osobiscie nie mialem doczynienia z przetwornikami duzych mocy 1/2/3Kw i ich nie porownywalem. Opieram sie tylko na literaturze airmar. (sadze ze sie znaja na tym) Ogolnie przetwornik duzych mocy sa stosowane zawyczaj tylko na morzach , na duzych glebokosciach , aby moc lepiej zobrazowac to ,co sie dzieje gdzies tam gleboko , gdzie moc 500w nie wystarcza. Nie neguje tego ze przy 1kw masz lepsze odczyty , ale czy jest to spowodowane moca przetwornika? a moze jego jakoscia Q ? pracuja na tych samych czestotliwosciach , tym samym sprzecie i w tych samych warunkach? Jak sie zacznie zglebiac temat , to bardzo duzo czynnikow ma wplyw na to co widzimy w danej chwili na ekranie. A wracajac jeszcze do tego przewornika o ktorym pisales 1kw , to ile on kosztuje? jaki model i porownywales go z ? nie pisze tego zaczepnie tylko z ciekawosci. Sam z checia postestowal bym rozne przetworniki , ale ich ceny sa wysokie...a dwa ze jak sie juz kupi , i nie przypadnie do gustu , to zbyc przetwornik wart kilka tysiecy nie jest latwo


Użytkownik siarq edytował ten post 27 luty 2017 - 14:34


#747 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 27 luty 2017 - 17:32

Miałem zapięte obok siebie dwa przetworniki Humminbirda. 1kW XHS 9 HDSI 180 T oraz 500W - XNT 9 SI 180 T. Podłączałem je do Humminbirda 998 i 798. Nawet naprzemiennie. 798 z podłączonym przetwornikiem 1kW dawała lepsze odczyty niż 998 z 500 wattowym przetwornikiem. Różnica w cenie tych przetworników to raptem 50-60 dolarów.

Ale zamawiałem kiedyś dla znajomego dwa przetworniki o mocy 3kW. Jeden ważył jakieś 5kg (z brązu były). Bardzo duże a kabelek do echosondy był grubości kciuka  :D Niestety nie pasował do Humminbirda...



#748 OFFLINE   esoxlucius1

esoxlucius1

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 419 postów
  • LokalizacjaWschód

Napisano 27 luty 2017 - 17:39

Ciekawe czy przy takiej mocy sygnału rybom dalej jest to obojętne czy może już odczuwają to negatywnie.

#749 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 27 luty 2017 - 18:25

Pewnie niektóre reagują negatywnie i zmiatają. Ale widziałem też okonki które interesowały się przetwornikiem podczas pracy. Jak na jakiejś wodzie będzie dużo echosond to ryby przywykną jak sarny do autostrady.



#750 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 27 luty 2017 - 18:45

Rybom chyba niespecjalnie to przeszkadza skoro łowi się je pod przetwornikiem.
Ciekawe też czy zmniejszając czułość zmniejszamy także moc sygnału?

#751 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 27 luty 2017 - 18:50

Za regulacje mocy to chyba odpowiada echo i dodatkowe moduły,  tylko to jedno z drugim jest powiązane i musi posiadać dane funkcje. To już raczej wyższa szkoła jazdy. Sama częstotliwością się można bawić przy odpowiednim przetworniku



#752 OFFLINE   pietro

pietro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Witek

Napisano 27 luty 2017 - 19:41

Poproszę o radę nt.  akumulatora do mojego (wkrótce) echa, wg specyfikacji pobór prądu to 2,7 A, czy na cały dzień pływania (do ok 10 godzin max) to ok. 30 Ah, czy też tak prosto się to nie przelicza ? I czy te 2,7 to pobór ciągły ? W specyfikacji tego nie ma. A chodzi o Helixa 10 si g2n. Dzięki za podpowiedzi.



#753 OFFLINE   wuran

wuran

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Marcin

Napisano 27 luty 2017 - 19:50

tak, najlepiej gdybyś miał możliwość tez sprawdzić na mniejszym, np na 20 lub 18Ah spróbować cały dzień, wtedy zobaczysz na ile godzin starcza mniejszy i sobie przeliczysz, mając oczywiście druki aku w zapasie. Echo ma wifi, więc wyłączenie tego może coś tam zaoszczędzić prądu, tak samo jak moc podświetlenia, choć nie liczyłbym na drastyczne oszczędności



#754 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4665 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 27 luty 2017 - 20:08

Wuran - oszczędnośći na oświetleniu są i to znaczne. W mniejszej skali, bo mam helix 5 i 7ah, gdy podpinam do świeżego aku, to w nawiększym podświetleniu napięcie aku momentalnie spada o 02, - 0,3V, podczas gdy na minimalnym widocznym spadku praktycznie nie widać na odczycie V z echa.



#755 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5480 postów
  • Imię:adam

Napisano 27 luty 2017 - 20:37

potwierdzam u mnie tez na 7hds przy max podswietlaniu aku wciagalo az milo , a na 70% podswietlenia juz bylo spoko. Prad podany w specyfikacji urzadzenia jest maxymalnym zazwyczaj . Wyjdz z zalozenia ze lepiej wiecej jak mniej. Mysle ze 30ah dobrego agm spokojnie na dzien styknie



#756 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4793 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 luty 2017 - 23:07

Na akurat prąd w specyfikacji jest przeciętny (typical), a nie maksymalny. Kiedyś gdzieś mi wpadło, że pomiar przy określonym podświetleniu (nie maksymalnym na pewno).


Użytkownik psulek edytował ten post 27 luty 2017 - 23:15


#757 OFFLINE   woojtek13

woojtek13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów

Napisano 02 marzec 2017 - 16:42

Do pietro. Mam podobne echo co ty, tylko 9 cali. Moje pobiera 2,5A. Jakbyś w przyszłości się zorientował ile max. popływałeś z danym akumulatorem to maże dałbyś znać. Ja na razie do swojego dokupiłem aku. LiFePo4 (2,6kg)19AH ale z pewnych względów

nie wiem kiedy będę w stanie je przetestować. Jeżeli mi się jednak uda popływać to też w przyszłości dla potomnych dam znać.



#758 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2017 - 16:51

Do pietro. Mam podobne echo co ty, tylko 9 cali. Moje pobiera 2,5A. Jakbyś w przyszłości się zorientował ile max. popływałeś z danym akumulatorem to maże dałbyś znać. Ja na razie do swojego dokupiłem aku. LiFePo4 (2,6kg)19AH ale z pewnych względów

nie wiem kiedy będę w stanie je przetestować. Jeżeli mi się jednak uda popływać to też w przyszłości dla potomnych dam znać.

Gdzie kupiłeś LiFePo 19 Ah? Jak z ładowaniem?



#759 OFFLINE   woojtek13

woojtek13

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 61 postów

Napisano 02 marzec 2017 - 17:01

Kupiłem w Niemczech przez ebay. Potrzebna do tego jest dedykowana  ładowarka . Na razie sprawdziłem poprzez przetwornicę 

żarówką 60W, czyli prąd pobierany przy 12v to 5A i po pełnym naładowaniu akumulator wytrzymał 3godz. i 15min. Jego wymiary

to 180x76x166 czyli takie jak std.akumulatora 18Ah i w razie czego wchodzą dwa takie do covera kolegi z portalu.



#760 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 marzec 2017 - 17:25

Możesz podać link do aku i przetwornicy?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych