Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wybór echosondy!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4153 odpowiedzi w tym temacie

#1281 OFFLINE   GregorS

GregorS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Grzegorz

Napisano 14 styczeń 2018 - 15:06

Szczerze powiem że podoba mi się hook2 4x gps,jego cena jest mniej wiecej taka jak zwykłego  hook 4x.Jeżeli jak piszesz hook2 4 są okrojone bo nei mają 83kHz, jak będzie to wpływało na prace echosondy????

na płytszej wodzie będzie patrzyła bardzo wąsko, np. przy 83kHz jest coś koło 3m po 1,5 m po każdej stronie przetwornika. Na 200 kHz jest jeszcze mniej :(



#1282 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 14 styczeń 2018 - 18:42

Na papierze 83kHz ma stożek 120 stopni a 200kHz ma 60 stopni.A hook2 4 ma właśnie tylko te 200kHz.83kHz jest przydatne na tych płytszych wodach.I jeszcze jedno,nowa echosonda nie ma CHIRP a stara ma.To jest tak jakby ulepszona wiązka sygnału 83/200 kHz.Garmin strike 4cv,Humminbird nowszy jak i Dragonfly 4 też mają ten CHIRP.

Użytkownik TomFil edytował ten post 14 styczeń 2018 - 18:58


#1283 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 14 styczeń 2018 - 19:09

Właśnie patrzyłem na stronę jerkbait(tytuł Lowrance hook 2)i jest tam tabelka nowych echosond.Nowa hook2 za 700zł ma 200khz i gps ale nie ma 83khz,nie ma nawet downscanu czyli prawdopodobnie tego dsi 455/800khz.

Użytkownik TomFil edytował ten post 14 styczeń 2018 - 19:10


#1284 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 14 styczeń 2018 - 19:12

@TomFil o czym Ty piszesz? Jaka "ulepszona wiązka sygnału 83/200" ? ... poczytaj trochę o chirp , zglebij temat ...

#1285 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 14 styczeń 2018 - 19:36

@TomFil o czym Ty piszesz? Jaka "ulepszona wiązka sygnału 83/200" ? ... poczytaj trochę o chirp , zglebij temat ...

Wiem o co chodzi tylko nie wiem jak to koledze wytłumaczyć!

#1286 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 14 styczeń 2018 - 19:47

Chyba tak:czujnik wysyła sygnał 83khz naprzemiennie od 75khz do 90khz i 200 khz od 190khz do 210khz.Oczywiście jak ustawisz 83khz albo 200khz.A w zwykłym 83 i 200khz sygnał jest niezmienny.Czy tak?

#1287 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15595 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 14 styczeń 2018 - 20:03

Na papierze 83kHz ma stożek 120 stopni a 200kHz ma 60 stopni.A hook2 4 ma właśnie tylko te 200kHz.83kHz jest przydatne na tych płytszych wodach.I jeszcze jedno,nowa echosonda nie ma CHIRP a stara ma.To jest tak jakby ulepszona wiązka sygnału 83/200 kHz.Garmin strike 4cv,Humminbird nowszy jak i Dragonfly 4 też mają ten CHIRP.

Nieprawda, poczytaj sobie o kątach widzenia. Można przyjąć że stożek 200 khz ma kąt widzenia 15 stopni i na wodzie 10 metrów widzi wycinek dna o średnicy 2-3 metrów a w połowie toni 1-2 metry. Zdecydowania za mało jeśli chodzi np. o głęboki trolling. Przetwornik o częstotliwości 77 kHz ma kąt widzenia około 45 stopni i przy głębokości 10 metrów widzi na dnie kółeczko około 10 metrów średnicy. 83 ciut mniej.  Poniżej masz te dane na przykładzie przetwornika GT 40 do Garmina.

 

Frequency:
          Traditional: 77/200 kHz
          ClearVü: CHIRP 425-485 kHz and CHIRP 790-850 kHz
          SideVü: CHIRP 425-485 kHz and CHIRP 790-850 kHz
Transmit power:
          Traditional: 500 W
          ClearVü: 500 W
          SideVü: 500 W
Max Depth: 
          Traditional: 1,900 ft
          ClearVü: 750 ft
          SideVü: 500 ft
Beam Width (°) LF/HF (-3dB):
          Traditional: 45/15
          ClearVü:
                    1.1x53@455
                    0.7x30@800
          SideVü:
                    1.1x53@455
                    0.7x30@800


Użytkownik godski edytował ten post 14 styczeń 2018 - 20:19


#1288 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 14 styczeń 2018 - 20:22

bylo o chirpie nie raz i dwa...cos gdzies dzwoni , a niedokonoca wiadomo gdzie i czym.tak bardzo krotko piszac. jaki to chirp w urzadzeniu za 1000zl (kompletnym) jak sam przetwornik o jednej czestotliwosci chirp kosztuje od 1800zl.? takze nie ciagnij blednych dywagacji , tylko poczytac i wysnuc wnioski


Użytkownik siarq edytował ten post 14 styczeń 2018 - 20:23


#1289 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 14 styczeń 2018 - 20:30

To ja ide spać 😂 ale ten Chirp za tysiąc w urządzeniu z gps lub za 700 bez gps musi chyba coś dawać,niż bez Chirpu!

Użytkownik TomFil edytował ten post 14 styczeń 2018 - 20:40


#1290 OFFLINE   ksywa

ksywa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaDębica

Napisano 14 styczeń 2018 - 21:51

skopiowane z jednego ze sklepów, wychodzi na to że ma 2 częstotliwości

Zalety i funkcje Hook2-4X :

- BROADBAND SOUNDERTM - Sprawdzona, wielokrotnie nagradzana echosonda szerokopasmowa. Sonar o dwóch częstotliwościach 83/200 kHz maksymalizuje podwodny widok.
- ASPTM - Zaawansowane przetwarzanie sygnału (ASPTM) zmniejsza potrzebę ręcznego regulowania ustawień, aby wyraźniej ujrzeć ryby, obiekty i szczegóły dna.
- Wbudowana antena GPS / Ploter GPS - Zapisuj waypoint'y i nawiguj do ulubionego miejsca łowienia ryb za pomocą prostego i dokładnego plotera GPS wbudowanego w urządzenie.
- Zautomatyzowane ustawienia sonaru
- Standard wodoszczelności: IPx7
- Menu w języku polskim


Użytkownik ksywa edytował ten post 14 styczeń 2018 - 22:15


#1291 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5492 postów
  • Imię:adam

Napisano 14 styczeń 2018 - 23:11

Coś tam pewnie daje.nie mówię że nie. Tylko to ma bardziej na celu marketing niż jakieś mega wizualne zmiany :)

#1292 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 styczeń 2018 - 09:53

Witam serdecznie, 

 

Jestem w przededniu odebrania nowej łodzi (no może w "przedmiesiącu" albo nawet w "przedkwartale") i zmuszony zostałem do rozpoczęcia rozglądania się za nową echosondą. 

Zbliżająca się nieuchronnie starość, a co za tym idzie powolne, aczkolwiek postępujące, pogarszanie się wzroku ale również wygoda użytkowania skłania mnie do echosondy z ekranem 9 - 10 cali. 

 

Wybrałem sobie dwa modele, chociaż jak to zwykle bywa im więcej czytam tym mniej wiem i jestem bardziej rozkojarzony. 

 

Mam możliwość kupić "tanio" Helixa 10 Mega Si - powiedzmy za około 7000 zł. I własnie od tej sondy moje rozmyślania się rozpoczęły. Potem przyszedł mi do głowy Lowrance z modelami Elite 9Ti, który pewnie z 1,5 tysiąca taniej da się kupić a wczoraj wypatrzyłem gdzieś w necie sondę Hook 2 z ekranem 9 cali w cenie około 4,5k. 

 

W związku z tym, że sklepowa cena tego Humminbirda jest 2x większa niż Hook2 i sporo większa niż Elite 9, oferuje on rzeczywiście lepszą jakość obrazowania i wart jest zapłacenia za niego większych pieniędzy ? A może różnica jest żadna i nie ma sensu płacić więcej bo i tak nic więcej się nie uzyska ponieważ "bajery", które posiada albo których nie posiada i tak są niewykorzystywane ?

 

Będę łowił głównie na Warcie, Odrze i moich pobliskich jeziorach - stosunkowo niewielkich i niezbyt głębokich. Nie myślę o parowaniu silnika z sondą więc marka sondy nie ma dla mnie znaczenia. Nawet nie wiem jeszcze czy się zdecyduję na silnik elektryczny dziobowy z GPS czy przypadkiem nie kupię zwykłego na pawęż. Na pewno nie mam zamiaru parować silnika i sondy. 

Podpowiedzcie coś proszę bo motam się jak przysłowiowy goryl we mgle 



#1293 OFFLINE   TomFil

TomFil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 250 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Tomasz

Napisano 15 styczeń 2018 - 10:34

skopiowane z jednego ze sklepów, wychodzi na to że ma 2 częstotliwości
Zalety i funkcje Hook2-4X :
- BROADBAND SOUNDERTM - Sprawdzona, wielokrotnie nagradzana echosonda szerokopasmowa. Sonar o dwóch częstotliwościach 83/200 kHz maksymalizuje podwodny widok.
- ASPTM - Zaawansowane przetwarzanie sygnału (ASPTM) zmniejsza potrzebę ręcznego regulowania ustawień, aby wyraźniej ujrzeć ryby, obiekty i szczegóły dna.
- Wbudowana antena GPS / Ploter GPS - Zapisuj waypoint'y i nawiguj do ulubionego miejsca łowienia ryb za pomocą prostego i dokładnego plotera GPS wbudowanego w urządzenie.
- Zautomatyzowane ustawienia sonaru
- Standard wodoszczelności: IPx7
- Menu w języku polskim

A stara 4x za 700 ma 4 częstotliwości.Te drugie dwie 455/800 khz bardzo przydatne.Fajnie widać dno.Ktoś wspomniał że ta nowa hook2 4x ma 200w a stara 500w.A czy to prawda ,to trzeba poszukać.

#1294 OFFLINE   Maciek.

Maciek.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1016 postów

Napisano 15 styczeń 2018 - 11:13

Witam serdecznie, 

 

Jestem w przededniu odebrania nowej łodzi (no może w "przedmiesiącu" albo nawet w "przedkwartale") i zmuszony zostałem do rozpoczęcia rozglądania się za nową echosondą. 

Zbliżająca się nieuchronnie starość, a co za tym idzie powolne, aczkolwiek postępujące, pogarszanie się wzroku ale również wygoda użytkowania skłania mnie do echosondy z ekranem 9 - 10 cali. 

 

Wybrałem sobie dwa modele, chociaż jak to zwykle bywa im więcej czytam tym mniej wiem i jestem bardziej rozkojarzony. 

 

Mam możliwość kupić "tanio" Helixa 10 Mega Si - powiedzmy za około 7000 zł. I własnie od tej sondy moje rozmyślania się rozpoczęły. Potem przyszedł mi do głowy Lowrance z modelami Elite 9Ti, który pewnie z 1,5 tysiąca taniej da się kupić a wczoraj wypatrzyłem gdzieś w necie sondę Hook 2 z ekranem 9 cali w cenie około 4,5k. 

 

W związku z tym, że sklepowa cena tego Humminbirda jest 2x większa niż Hook2 i sporo większa niż Elite 9, oferuje on rzeczywiście lepszą jakość obrazowania i wart jest zapłacenia za niego większych pieniędzy ? A może różnica jest żadna i nie ma sensu płacić więcej bo i tak nic więcej się nie uzyska ponieważ "bajery", które posiada albo których nie posiada i tak są niewykorzystywane ?

 

Będę łowił głównie na Warcie, Odrze i moich pobliskich jeziorach - stosunkowo niewielkich i niezbyt głębokich. Nie myślę o parowaniu silnika z sondą więc marka sondy nie ma dla mnie znaczenia. Nawet nie wiem jeszcze czy się zdecyduję na silnik elektryczny dziobowy z GPS czy przypadkiem nie kupię zwykłego na pawęż. Na pewno nie mam zamiaru parować silnika i sondy. 

Podpowiedzcie coś proszę bo motam się jak przysłowiowy goryl we mgle 

 

Jeżeli chcesz i możesz wydać 7-8k to na Twoim miejscu celowałbym w Raymarine Axiom 9 z obrazowaniem 3D. W tej cenie można mieć też Humminbirda Helixa 10 Mega Si, który ma lepsze obrazowanie boczne, ale nie ma 3D i dotyku. W niższej półce cenowej, tj. 5-5,5k natomiast w Simrada GO 9 XSE lub Elite 9 Ti (Simrad moim zdaniem lepszy). Ciekawą propozycją jest też nowy Garmin Striker 9 sv Plus (brak dotyku), który w cenie poniżej 4k oferuje w zasadzie wszystkie najpotrzebniejsze dla przeciętnego wędkarza opcje (pozostaje ewentualnie kwestia doboru odpowiedniego przetwornika, bo nie każdemu odpowiada fabryczny GT52). Oczywiście ceny, które podałem dotyczą wybranych sklepów w kilku krajach UE, bo oficjalne polskie dystrybucje to cenowy dramat.



#1295 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 15 styczeń 2018 - 11:35

Jeżeli chcesz i możesz wydać 7-8k to na Twoim miejscu celowałbym w Raymarine Axiom 9 z obrazowaniem 3D. W tej cenie można mieć też Humminbirda Helixa 10 Mega Si, który ma lepsze obrazowanie boczne, ale nie ma 3D i dotyku. W niższej półce cenowej, tj. 5-5,5k natomiast w Simrada GO 9 XSE lub Elite 9 Ti (Simrad moim zdaniem lepszy). Ciekawą propozycją jest też nowy Garmin Striker 9 sv Plus (brak dotyku), który w cenie poniżej 4k oferuje w zasadzie wszystkie najpotrzebniejsze dla przeciętnego wędkarza opcje (pozostaje ewentualnie kwestia doboru odpowiedniego przetwornika, bo nie każdemu odpowiada fabryczny GT52). Oczywiście ceny, które podałem dotyczą wybranych sklepów w kilku krajach UE, bo oficjalne polskie dystrybucje to cenowy dramat.

No własnie o tym Humminbirdzie pisałem czyli Helix 10 Mega Si. Na dotykowym ekranie chyba nie bardzo mi zależy szczerze mówiąc. O Garminie własnie teraz czytałem. Nie wiem tylko czy uda mi się do niego przekonać. Miałem kilka urządzeń tej firmy i chyba ciągle pechowo trafiałem bo non stop się coś z nimi działo



#1296 OFFLINE   Norcem

Norcem

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 37 postów
  • LokalizacjaNorwegia

Napisano 15 styczeń 2018 - 13:15

Nowy hook 2 w wersji z przetwornikiem "bullet" ma stała częstotliwość 200khz z tym że szeroki stożek 42° ( zresztą wszystkie 2D w serii hook 2 tyle mają.

Wszystkie różnice między starym hook/elite a nowym hook 2 opisane są tu http://teamcolibri.b...wrance.html?m=1

Wrzucić w translator I się dowiecie z kompetentnego źródła, a nie marketingowe bełkotu z ogłoszenia. Gość obecnie testuje nowego hooka, więc polecam śledzić bloga.

Sama seria hook 2 jest dla ludzi, którzy nie chcą wciskać więcej niż przycisk power. Echo jest zautomatyzowane i poza nazwą nie łączy go nic ze starą wersją.

#1297 OFFLINE   ksywa

ksywa

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 32 postów
  • LokalizacjaDębica

Napisano 15 styczeń 2018 - 13:35

A co sądzicie o echosondzie bezprzewodowej Deeper 3.0 w porównaniu do innych echo do okolo 700 zl?



#1298 OFFLINE   xeniowy

xeniowy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaKońskie
  • Imię:Tomek

Napisano 15 styczeń 2018 - 14:26

Witam serdecznie, 

 

Jestem w przededniu odebrania nowej łodzi (no może w "przedmiesiącu" albo nawet w "przedkwartale") i zmuszony zostałem do rozpoczęcia rozglądania się za nową echosondą. 

Zbliżająca się nieuchronnie starość, a co za tym idzie powolne, aczkolwiek postępujące, pogarszanie się wzroku ale również wygoda użytkowania skłania mnie do echosondy z ekranem 9 - 10 cali. 

 

Wybrałem sobie dwa modele, chociaż jak to zwykle bywa im więcej czytam tym mniej wiem i jestem bardziej rozkojarzony. 

 

Mam możliwość kupić "tanio" Helixa 10 Mega Si - powiedzmy za około 7000 zł. I własnie od tej sondy moje rozmyślania się rozpoczęły. Potem przyszedł mi do głowy Lowrance z modelami Elite 9Ti, który pewnie z 1,5 tysiąca taniej da się kupić a wczoraj wypatrzyłem gdzieś w necie sondę Hook 2 z ekranem 9 cali w cenie około 4,5k. 

 

W związku z tym, że sklepowa cena tego Humminbirda jest 2x większa niż Hook2 i sporo większa niż Elite 9, oferuje on rzeczywiście lepszą jakość obrazowania i wart jest zapłacenia za niego większych pieniędzy ? A może różnica jest żadna i nie ma sensu płacić więcej bo i tak nic więcej się nie uzyska ponieważ "bajery", które posiada albo których nie posiada i tak są niewykorzystywane ?

 

Będę łowił głównie na Warcie, Odrze i moich pobliskich jeziorach - stosunkowo niewielkich i niezbyt głębokich. Nie myślę o parowaniu silnika z sondą więc marka sondy nie ma dla mnie znaczenia. Nawet nie wiem jeszcze czy się zdecyduję na silnik elektryczny dziobowy z GPS czy przypadkiem nie kupię zwykłego na pawęż. Na pewno nie mam zamiaru parować silnika i sondy. 

Podpowiedzcie coś proszę bo motam się jak przysłowiowy goryl we mgle 

Moim zdaniem na tą chwilę nie ma jeszcze dobrego obrazowania 3D. Szkoda kasy na ten bajer, a podstawą jest dobre skanowanie boczne. Dotyk fajna rzecz, ale da się bez niego żyć. Przejrzyj youtube i porównaj Axioma i Helixa Mega SI, a będziesz miał wyobrażenie jak wygląda dzisiejsze 3D i jaka jest różnica między nimi w skanowaniu bocznym.



#1299 OFFLINE   wedkarski365

wedkarski365

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaL

Napisano 15 styczeń 2018 - 14:27

Deeper wg mnie znacząco utrudnia równoczesne łowienie i używanie echosondy, do tego ryzykujemy utratą/uszkodzeniem telefonu, z którego musimy korzystać chcąc coś widzieć i chyba gorzej sprawdzi się podczas trollingu. Dobry do używania z brzegu, na łódce ma mniejszą przydatność


Użytkownik wedkarski365 edytował ten post 15 styczeń 2018 - 14:27

  • Robert Crocker lubi to

#1300 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4671 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 15 styczeń 2018 - 15:40

Moim zdaniem na tą chwilę nie ma jeszcze dobrego obrazowania 3D. Szkoda kasy na ten bajer, a podstawą jest dobre skanowanie boczne. Dotyk fajna rzecz, ale da się bez niego żyć. Przejrzyj youtube i porównaj Axioma i Helixa Mega SI, a będziesz miał wyobrażenie jak wygląda dzisiejsze 3D i jaka jest różnica między nimi w skanowaniu bocznym.

Jestem ciekaw dlaczego HB nie poszli w 3d scan. Czyżby znów patenty&Navico? Czy też jest to świadoma decyzja.

patrząc na to, że możliwe jest już odczytanie chmury danych z 3D, to skanowanie i mapowanie kiedyś stanie się fraszką.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych