Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Konserwacja sprzętu - smary i smarowanie

serwis kołowrotek multiplikator

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1348 odpowiedzi w tym temacie

#1061 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 23 październik 2016 - 22:01

Ja do shimano używam ardenta oliwy i smaru, a do innych Quantum Hot Sauce oliwka i smarek. Dla mnie obie firmy nr 1. Oliwkę czasem tez abu, mam jeszcze ze starych zapasów, smar zszedł.


Użytkownik norbertkrakow edytował ten post 23 październik 2016 - 22:03


#1062 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 01 listopad 2016 - 17:20

Ja do shimano używam ardenta oliwy i smaru, a do innych Quantum Hot Sauce oliwka i smarek. Dla mnie obie firmy nr 1. Oliwkę czasem tez abu, mam jeszcze ze starych zapasów, smar zszedł.


Potwierdzam masło ardent bardzo ładnie smaruje a oliwka też jest dość gęsta i do łożysk idealna wręcz.Smaruje shimano tym zestawem i kręcą maślanie po tym.Quantuma też nasmarowałem ardentem i też pięknie kręci.Mimo iż posiadam też hot souce ardent bardziej nadaje sie na przekładnie.Co ciekawe orginalnie młynek Quantuma jest smarowany jakimś jasno-żółtym smarowidłem ale na pewno nie jest to ardent.Ciekawe czym smaruja ale widać że to dobre smarowidło bo bardzo dobrze przylega na częściach.Jest dosyć gęste.

#1063 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 01 listopad 2016 - 17:46

Łożyska się smaruje a nie oliwi, fabrycznie są smarowane i nakrapianie w nie oliwki powoduje wypłukanie smaru fabrycznego. Oliwka z czasem wypłynie z łożyska i kulki w koronce trą a nie pracują jak w smarze.


  • NARA lubi to

#1064 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 01 listopad 2016 - 18:02

Łożyska się smaruje a nie oliwi, fabrycznie są smarowane i nakrapianie w nie oliwki powoduje wypłukanie smaru fabrycznego. Oliwka z czasem wypłynie z łożyska i kulki w koronce trą a nie pracują jak w smarze.

właśnie 99% posiadaczy multiplikatorów strzela sobie w kolano z żalu ,że od lat zakrapiają oliwkę w łożyska w szpulach.



#1065 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 01 listopad 2016 - 18:16

właśnie 99% posiadaczy multiplikatorów strzela sobie w kolano z żalu ,że od lat zakrapiają oliwkę w łożyska w szpulach.

nie prościej raz w roku je posmarować smarem np DG01, myślę że lepsza praca takiego łożyska będzie niż kropiąc oliwką po kilka razy w sezonie.? 



#1066 OFFLINE   Profil_Nieaktywny

Profil_Nieaktywny

    Sparta Rods

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3476 postów
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Borucki

Napisano 01 listopad 2016 - 18:20

nie prościej raz w roku je posmarować smarem np DG01, myślę że lepsza praca takiego łożyska będzie niż kropiąc oliwką po kilka razy w sezonie.? 

 

tak super sprawa do łożysk w szpulach multiplikatorów, zapewne wiesz co piszesz więc się nie kłócę.



#1067 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 01 listopad 2016 - 18:43

tak super sprawa do łożysk w szpulach multiplikatorów, zapewne wiesz co piszesz więc się nie kłócę.

nie znam się na specyfice pracy multików, jak widzisz postawiłem na końcu swojego zdania znak zapytania. Nie było też we wcześniejszym wpisie o kropleniu łożysk oliwką, że to konkretnie łożyska z multika stąd mój wpis o smarowaniu. 



#1068 OFFLINE   stoen

stoen

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 189 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Marcin

Napisano 01 listopad 2016 - 19:29

A co powiecie o Starplex EP ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#1069 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 01 listopad 2016 - 20:15

Może dodam 2 grosze bo parę latek byłem w usa i troszkę multików przerobiłem.

Faktycznei do multika na szpuleczkę tylko oliwka ale musi być naprawdę wysokiej jakości. Ja używałem IOS czy jak mu tam,właśnie specjalna do multików.

A do zwykłych łożysk oczywiście smar i tyle. Co tu się naprężać, nie ma po co.


  • Hunter_pike lubi to

#1070 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 02 listopad 2016 - 06:48

Łożysk zamnietych i tak w środku nie nasmarujesz...chyba że rozbierzesz.Co do oliwki ardenta jest ona nadwyraz mocno gesta i wręcz oblepia a nie spływa.Nie jest taka jak oliwka shimano czy daiwa.Sadze że była stworzona pod łożyska.Zgadzam sie z teoria wypłukiwania smaru z łozysk ale oliwa ardenta raczej tworzy film a nizeli wypłukuje.

#1071 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 02 listopad 2016 - 08:19

Łożysk zamnietych i tak w środku nie nasmarujesz...chyba że rozbierzesz.Co do oliwki ardenta jest ona nadwyraz mocno gesta i wręcz oblepia a nie spływa.Nie jest taka jak oliwka shimano czy daiwa.Sadze że była stworzona pod łożyska.Zgadzam sie z teoria wypłukiwania smaru z łozysk ale oliwa ardenta raczej tworzy film a nizeli wypłukuje.

oczywiście że do smarowania trzeba zamknięte rozebrać a to nie problem nawet przy łożyskach w rozmiarze 3x6x2,5. Oliwkę ardenta mam,fakt jest gęstsza, bardziej lepka niż oliwka shimano czy Penn ale zakraplając nią nasmarowane łożyska również powoduje że smar się rozrzedza i wypływa z łożyska, sprawdziłem osobiście. Być może jak piszż koledzy w multikach do smarowania łożyska szpuli była by ok jak co jakiś czas się zakrapla, w młynkach z korbą nie zda egzaminu.

#1072 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 02 listopad 2016 - 09:32

Ja tam daje oliwke ardenta do łożysk wewnatrz kołowrotka od ponad roku i nic sie nie dzieje.Kryte rozbieram daje krople ardenta składam i hula jak ta lala.Nic im sie nie dzieje.Natomiast łożysko rolki po rozebraniu smaruje hot souce uważam ze jest idealny do łożyska rolki.Jak to mówia każdy ma swoje techniki a tak naprawde jak sie serwisuje kołowrotek to bedzie chodził.A jak coś sie zużyje to trzeba wymienić nic nie trwa wiecznie...

#1073 OFFLINE   Hunter_pike

Hunter_pike

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1852 postów
  • LokalizacjaSieradz
  • Imię:Przemo

Napisano 02 listopad 2016 - 10:39

Ja tam daje oliwke ardenta do łożysk wewnatrz kołowrotka od ponad roku i nic sie nie dzieje.Kryte rozbieram daje krople ardenta składam i hula jak ta lala.Nic im sie nie dzieje.Natomiast łożysko rolki po rozebraniu smaruje hot souce uważam ze jest idealny do łożyska rolki.Jak to mówia każdy ma swoje techniki a tak naprawde jak sie serwisuje kołowrotek to bedzie chodził.A jak coś sie zużyje to trzeba wymienić nic nie trwa wiecznie...

pewnie każdy ma swoje sposoby, ja uważam że łożyska wewnątrz młynka lepiej pracują w dobrym smarze niż na oliwce, w rolce łożyska nigdy nie smaruję zawsze zakładam nowe, no chyba że właściciel młynka sobie życzy mieć smarowane a nie wymienione na ezo smr nierdzewne to robię z wolą właściciela.



#1074 OFFLINE   woblery L.E.

woblery L.E.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1222 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Radek

Napisano 02 listopad 2016 - 12:04

Smr ezo(nierdzewne) bardzo dobre .Także je stosuje jeśli robię upgrade młynka.Dla mnie serwis 1raz na rok lub na 2 lata w zależności od użytkowania kołowrotka wystarcza.Jak to mówia nie świeżbią mnie łabska i nie jestem nadgorliwy w tej materii gdyż nie koniecznie częste smarowanie dobrze wpływa na kołowrotek.Staram sie stoować do tej operacji dobry produkt(smar).Wiadomo dobrze dobrany smar wydłuża żywotność komponentów w kołowrotku ale nic nie trwa wiecznie i w końcu coś się wytrze.W tedy tylko wymiana lub zmiana młynka.

#1075 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 16 listopad 2016 - 17:40

Smarować jeśli używa się sprzętu maszerując pieszo po rzece powinno się po każdym sezonie, na jeziorku z łodzi wystarczy raz na 2 latka.



#1076 OFFLINE   gladki

gladki

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 270 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Tomek

Napisano 17 marzec 2018 - 10:13

Cześć,

 

ostatnio bazując na tym filmie: https://www.youtube....h?v=ivW9F5eyJzQ. przesmarowałem moją Talikę - mam jednak wątpliwości co do ilości smaru, który gość z filmu ładuje do środka... praktycznie każdy element pływa w smarze.

Być może w kołowrotkach morskich, które pracują pod dużymi obciążeniami tak właśnie powinno się robić, niemniej i tak nadmiarowy smar zostanie wyciśnięty spomiędzy przekładni i innych ruchomych części już po pierwszym przekręceniu korbką.

Czy tak duża ilośc smaru ma jakieś praktyczne uzasadnienie?

I jeszcze jedno pytanie - czy ktoś ma doświadczenia ze smarami z filmu (Super Lube Synthetic Greese) - ilość smaru vs cena na ebay dość przyzwoita w porównaniu do np. Shimano DG04, który obecnie stosuję.

 

Pozdrawiam

Tomek



#1077 ONLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 17 marzec 2018 - 11:46



#1078 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 17 marzec 2018 - 12:26

Super Lube to mój nr 1.


  • Mateo1989 i Nories lubią to

#1079 OFFLINE   Mateo1989

Mateo1989

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 797 postów
  • LokalizacjaSopot
  • Imię:Mati
  • Nazwisko:W

Napisano 20 kwiecień 2018 - 17:32

Mi też przypasowal super lube :) Daiwa po smarowaniu tymże mazidlem pracuje bardziej maslanie :)

#1080 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4556 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 30 kwiecień 2018 - 11:45

 

A gdzież to ten wątek ... ?

 

Też miałem ten problem wydawało by się trudny do rozwiązania. Jak już pisałem do jednej osoby biggrin.png , cudze chwalicie swego nie znacie. Otóż Mefisto załatwił mi podkładki do Daiwa Emblem XCu o grubości 0,1 mm. Podpowiem, że do rozmiaru XCu 2000 jest średnica wewnętrzna 7 mm, a do rozmiaru XCu 3000 średnica wewnętrzna 8 mm. Czy włożysz podkładkę Daiwy do Shimano czy do Penna to myślę, że ani jeden ani drugi od tego nie stanie laugh.png . Ważne aby dobrać odpowiednią średnicę wewnętrzną. Jeśli łożysko ma średnicę wewnętrzną 7 mm to podkładkę też stosujesz 7 mm, jeśli łożysko 8 mm to podkładka też 8mm. Skąd wziąć 7 mm, a skąd 8 mm podkładkę masz powyżej. Jak potrzebujesz większy dystans zniwelować (co jest mało prawdopodobne, choć słyszałem o kołowrotku gdy za czasów świetności produkcji w USA jakiś yankes zapomniał w ogóle włożyć podkładki ) to poprostu wkładasz tych podkładek więcej. Cena ich jest śmieszna, więc jak kupisz kilka to myślę, że Twój budżet nie ucierpi Byle byś z nimi nie przedobrzył i nie załatwił łożysk.

Przy okazji chciałem podziękować za pomoc Mefisto, bo trudno załatwianie podkładek i innych tego typu dupsów nazwać działalnością zarobkową. @Mefisto: dzięki i sorry za zawracanie czterech liter biggrin.png

 

Bardzo przydatne informacje, które na szybko łatwo nie byłoby znaleźć ...

 

Mi dobrze klei sie do części rozrzedzony castrolem magnatec
na wałek posuwu szpuli jak znalazł biggrin.png

 

Czym panowie rozrzedzacie ?







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, kołowrotek, multiplikator

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych