Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na sandacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
624 odpowiedzi w tym temacie

#441 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 25 sierpień 2021 - 22:08

Używam Nano Core 2,45m up 42 g już trzeci sezon. Naprawdę kij na rzeczne sandacze przyjazny, niedrogi pewnie (dostałem od Mikołaja, więc nie znam cenybiggrin.png) i polubiliśmy się. Do główek 20-45g +gumy do 10 cm daje radę opanować, choć komfortowe są główki 20-35g. Czasami przyławiane sumy do 150-160 cm nie są problemem, do 12-15 minut lądują w łódce. 

Aha, dopiero odkąd kamerkę mam na łodzi, widzę ile trwa hol takiego średniego sumka, kiedyś wydawało mi się, że to trwa wieczność ok 25-30 minutlaugh.png , a to często nawet nie połowę tego.


  • wujek lubi to

#442 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 25 sierpień 2021 - 22:17

198 dłuższej nie miałem w rękach.


No to czegoś tu nie rozumiem…
Dwie strony wcześniej @Gadget pisał, ze NanoCore 198cm 4-21g startuje od jakichś 7g, a kończy na 25g + 4”.

Namierzyłem zarówno SG Finezze 4-18g, jak i NanoCore 198 4-21g i teraz sam nie wiem który(?) Dragon ma chyba lepsze komponenty, zgadza się?

#443 OFFLINE   Dziedzic Pruski

Dziedzic Pruski

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 26 sierpień 2021 - 08:53

Szukam wędki do 35 gr , Wedka ma być smukła lekka do 240 cm bo łowie z łodzi i przede wszystkim czuła i szybka . Budżet do 2 tys . Kołowrotek mam do tego Twin Power pg 4000. Dodam ze mam wędkę suzuki rxf i jest fenomenalna ale na okonie teraz szukam czegoś tej klasy na sandacza . Może ktoś polecić coś sprawdzonego pasującego do opisu?

Może rozważ zamówienie wędziska w pracowni na blanku Kraaga Nano Elite z serii SKXE przy długości 7-io stopwej, jednoczęściowy. Z takim budżetem zostanie jeszcze na dobrą tubę do transportu i szpulkę b.dobrej plecionki.... Przynajmniej ja tak zrobiłem i jestem więcej niż zadowolony.



#444 OFFLINE   Rebel64

Rebel64

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1379 postów
  • LokalizacjaStolica
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Nicki

Napisano 26 sierpień 2021 - 14:47

No to czegoś tu nie rozumiem…
Dwie strony wcześniej @Gadget pisał, ze NanoCore 198cm 4-21g startuje od jakichś 7g, a kończy na 25g + 4”.

Namierzyłem zarówno SG Finezze 4-18g, jak i NanoCore 198 4-21g i teraz sam nie wiem który(?) Dragon ma chyba lepsze komponenty, zgadza się?

Mialem trzy Dragony i moim zdaniem sa one raczej prawidlowo opisane.Do 21g mialem dwa i dla mnie w komforcie bylo 20g plus guma 10cm.


Użytkownik Rebel64 edytował ten post 26 sierpień 2021 - 14:49


#445 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 26 sierpień 2021 - 15:30

Szczerze? Zgłupiałem…

Krótko-NanoCore 198 4-21g, czy SG Finezze 202 4-18g?

#446 OFFLINE   Kacper Kniaź

Kacper Kniaź

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaKoło
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kniaź

Napisano 26 sierpień 2021 - 23:00

Jakimi przynętami chcesz łowić? Jakimi najczęściej będziesz łowił? Na jakich głębokościach? Jakie ryby, jakiej wielkości? Z łódki czy z brzegu? Czego wymagasz od specyfiki czy akcji kija?
Z Dragonem nie miałem przyjemności, ale Finezzke znam bardzo dobrze i umiałbym coś powiedzieć.

#447 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 26 sierpień 2021 - 23:26

Przynęty każde-gumy, woblery, blacha, kogut, najczęściej gumy. Głębokości do 10-12m, bardzo sporadycznie więcej 15-18m, najczęściej 4-8m.
Ryby takiej wielkości jak będą brały, najczęściej szczupak/sandacz do ca 70cm, okonie z przedziału 10-30cm, aczkolwiek trafia się i szczupak ponad 110cm, sandacze 80-100cm i okonie 40-50cm bo są to łowiska w różnych krajach.
Łowienie zarówno z brzegu, jak i z łódki (lubię krótkie kije).
Generlanie me być to czuły uniwersał w cascie który ogarnie mi przynety o wadze łącznej 7/8g-30/35g o szybkiej akcji z ładnie pracującym pod obciążeniem blankiem.

#448 OFFLINE   Kacper Kniaź

Kacper Kniaź

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaKoło
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kniaź

Napisano 27 sierpień 2021 - 00:13

Raczej w odpowiedni sposób nie pogodzi się tego jednym kijem, tym bardziej krótkim castem. Sądzę, że co drugi na tym forum na ogarnięcie ww. przynęt, ryb i sytuacji ma conajmniej kilka różnych wędek :)

Mogę jedynie powiedzieć co ogarniesz Finezzka. Używam casta w 1 kawałku, cw. 3-12g. To szybki, ale nie pałowaty kij. Szczytówka nieco miękka, lekko poddaje się przy podbiciu, tym samym chętniej się ładuje przy lżejszych przynętach. U mnie kij robi jedynie za sandaczówke z łódki, przeważnie łowiąc nie głebiej niż 6m. W pełnym komforcie obsługuje to, czym łowie- od 6g + smukłe 4cale do 14g + 5 cali. Zakładając 15g i tłustego canibala 12,5cm już nie ma tej dynamiki przy rzucie, trzeba nieco ostrożniej, ale podbicie jeszcze jest w miare ok. Ale to już swoje przecież waży. Jeśli potrzeba ciężej to sięgam po inny kij, a lżej sandaczy nie łowie prawie wcale. Jednak nie nastawiałbym się, że te 3g z opisu są realne. Tym bardziej chcąc łowić na tak różne sposoby castem. Trzeba pamiętać, że wszystko to weryfikuje jeszcze multik, linka i umiejętności w rzucaniu.
Co do mocy kija- sandacze 80-90cm pewnie się wpinają i wyjeżdżają bez problemu. Mniejsze oczywiście również.

Generalnie Finezze to bardzo udany model. Komponenty, mimo że z tego co pamiętam niemarkowe, ma bardzo spoko- nic nie można im zarzucić, wstydu zdecydowanie nie ma. Od tego sezonu zmieniłem na minimalnie fajniejszego Veloce Neo o bardzo zbliżonych parametrach, ale Finezzka na pewno nie poszła na wieczną emeryture

Mam nadzieje, że w jakiś sposób pomogłem (ale jednocześnie jestem prawie pewien, że wręcz przeciwnie...)

Użytkownik Kacper Kniaź edytował ten post 27 sierpień 2021 - 00:26

  • HaDe, delux64 i Alexspin lubią to

#449 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3702 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 sierpień 2021 - 06:37

(...)
Generlanie me być to czuły uniwersał w cascie który ogarnie mi przynety o wadze łącznej 7/8g-30/35g o szybkiej akcji z ładnie pracującym pod obciążeniem blankiem.

Taki zakres cw nierealny. Będziesz musiał wybrać co najmniej dwa wędziska 5-20g i 10-35g, to już bardziej możliwe do realizacji Twoich potrzeb. Na Twoim miejscu rozejrzałbym się wśród wędzisk Dragona z serii Black Rock, lub HM-X.

 

Raczej w odpowiedni sposób nie pogodzi się tego jednym kijem, tym bardziej krótkim castem. Sądzę, że co drugi na tym forum na ogarnięcie ww. przynęt, ryb i sytuacji ma conajmniej kilka różnych wędek :)(...)

Dokładnie, ja mam 4 sztuki 3-8g, 5-15g, 8-20g i 15-35g (gramatury nie z opisu, realne, ustalone doświadczalnie, w komforcie). Taki zestaw jest zbliżony do optymalnego.
 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 sierpień 2021 - 06:45

  • wujek i HaDe lubią to

#450 OFFLINE   HaDe

HaDe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1888 postów
  • Imię:Hubert

Napisano 27 sierpień 2021 - 07:54

Przynęty każde-gumy, woblery, blacha, kogut, najczęściej gumy. Głębokości do 10-12m, bardzo sporadycznie więcej 15-18m, najczęściej 4-8m.
Ryby takiej wielkości jak będą brały, najczęściej szczupak/sandacz do ca 70cm, okonie z przedziału 10-30cm, aczkolwiek trafia się i szczupak ponad 110cm, sandacze 80-100cm i okonie 40-50cm bo są to łowiska w różnych krajach.
Łowienie zarówno z brzegu, jak i z łódki (lubię krótkie kije).
Generlanie me być to czuły uniwersał w cascie który ogarnie mi przynety o wadze łącznej 7/8g-30/35g o szybkiej akcji z ładnie pracującym pod obciążeniem blankiem.

Wędzisko, które nie zgubi 10 cm ryby, a zatnie i nie przyciągnie do brzegu 100 cm półtrupa, 7 g woblery z jednej, 35 g gumy i koguty z drugiej. I do tego szybkie. Jak znajdziesz takowe, to koniecznie się pochwal. Ile to dylematów rozwiąże. 


  • Alexspin lubi to

#451 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 sierpień 2021 - 07:55

Dobra to może inaczej-łowię jedynie w Szwecji ale z racji tego, ze znajomi ciągną mnie na ryby w PL wymyśliłem sobie taki uniwersał, który będzie sobie ze mną podróżował…
W PL ma spełniać zadanie jednego kija do wszystkiego, a w SE ma być uzupełnieniem arsenału w postaci:
spin-Batson CB70H (szczupak), MHX P844-2 (sandacz/okoń na ciężko) Fenwick HMG66L-MFS2 (okoń)
cast-Fenwick HMG70MH-FC (szczupak) Team Dragon Z-Series MH 18-42g (sandacz na ciężko).

No i teraz pytanie-pod moją „wydumkę” lepszy będzie SG Finezze 4-18g, czy NanoCore 198 4-21g, a może w ogóle jeszcze inny kij?

Użytkownik PatLove edytował ten post 27 sierpień 2021 - 07:58


#452 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 27 sierpień 2021 - 08:07

Wez nano core, przyjemniejszy, sprawia wrażenie lżejszego przez dobre wywazenie. Przyjemniej zapracuje chociaż Dolnik mocny .

#453 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 sierpień 2021 - 08:22

Ok, czyli Finezze vs NC 0:1

Właśnie się zorientowałem, ze chyba trochę Finezze będzie mi się dublować z MHXem, czy się mylę?

#454 OFFLINE   zMazur

zMazur

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 173 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 27 sierpień 2021 - 09:04

Przynęty każde-gumy, woblery, blacha, kogut, najczęściej gumy. Głębokości do 10-12m, bardzo sporadycznie więcej 15-18m, najczęściej 4-8m.
Ryby takiej wielkości jak będą brały, najczęściej szczupak/sandacz do ca 70cm, okonie z przedziału 10-30cm, aczkolwiek trafia się i szczupak ponad 110cm, sandacze 80-100cm i okonie 40-50cm bo są to łowiska w różnych krajach.
Łowienie zarówno z brzegu, jak i z łódki (lubię krótkie kije).
Generlanie me być to czuły uniwersał w cascie który ogarnie mi przynety o wadze łącznej 7/8g-30/35g o szybkiej akcji z ładnie pracującym pod obciążeniem blankiem.

a może BeastMaster shimano - nie wiem tylko czy są w cascie a sam używam 2,40 7-28 gr i jest ok



#455 OFFLINE   Kacper Kniaź

Kacper Kniaź

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 302 postów
  • LokalizacjaKoło
  • Imię:Kacper
  • Nazwisko:Kniaź

Napisano 27 sierpień 2021 - 09:39

Kij podrozniczy w 1 kawałku? No nie wiem. A Finezze w wersji cast chyba nie występuje w 2 składach.

#456 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 sierpień 2021 - 09:51

Nie mam problemu z transportem, także nie robi to dla mnie żadnej różnicy.

 

W kwestii NanoCore pozostaje jeszcze pytanie, który-4-21g, czy 7-28g? Informacje odnośnie realnego cw Finezze 4-18g są dość spójne, natomiast odnośnie NanoCore 4-21g rozbieżności są takie, jakbyście pisali o kilku różnych blankach... 


Użytkownik PatLove edytował ten post 27 sierpień 2021 - 09:52


#457 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 27 sierpień 2021 - 10:12

7-28 łowiłem komfortowo 10g+4"-25g+4"

#458 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 sierpień 2021 - 10:30

Czyli NC 7-28g dla mnie za grubo...

 

@Olsztynteam, a miałeś styczność z TD Z-Series? Jeżeli tak mógłbyś porównać ten patyk do Finezze i NanoCore? Mam Z-Series 18-42g, to miałbym przynajmniej "namacalne" porównanie do czegoś, czym łowię.



#459 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3702 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 27 sierpień 2021 - 10:44

(...)
W PL ma spełniać zadanie jednego kija do wszystkiego(...)

Moim zdaniem - nie wiem ile osób się ze mną zgodzi - jeśli coś jest "do wszystkiego", to jest "do niczego". Hołduję tej zasadzie co najmniej od 50-ciu lat, gdy zacząłem ją rozumieć i jak dotąd nie wychodzę na tym źle.

Jeśli - jak piszesz - z transportem nie ma kłopotu, to co za różnica transportować jeden, czy dwa kijki?

Zrobisz jak uważasz, to Twoje pieniądze i Twoje łowienie. Wiem jedynie, że nie słuchając doświadczonych kolegów, m. in. HaDe, odczułem to "boleśnie" na części ciała gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę...

Powodzenia.
 


Użytkownik Alexspin edytował ten post 27 sierpień 2021 - 10:44


#460 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 27 sierpień 2021 - 11:11

Jeśli - jak piszesz - z transportem nie ma kłopotu, to co za różnica transportować jeden, czy dwa kijki?

 

Różnica taka, że chcę wozić tylko jeden kij bo w PL nie mam gdzie tego trzymać. Ma być jedna wędka i jedno pudełko z przynętami. Równie dobrze mógłbym za każdym razem zabierać ze Szwecji cały szpej i wozić go z powrotem ale tego nie chcę. 


Użytkownik PatLove edytował ten post 27 sierpień 2021 - 11:12