Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na sandacza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
624 odpowiedzi w tym temacie

#421 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 02 lipiec 2021 - 08:18

Trzeba naprawdę końskiego zdrowia, by sandacze łowić kijami do 200gr czy długości 3m. Kiedyś używałem komfortowe 2,1m, ale wiatry prawie zawsze tworzące z plecionki wielki balon, nie pozwalały często zacinać szybkich brań. Teraz używam 2,4m a na nocne woblery 2,7m i to już max co znoszę. Najcięższy kij jest up45gr, do główek 20-40gr na rzeczne opaski, choć zdarzyło mi się i 56gr nim obsługiwać. Choć szczerze mówiąc, po paru godzinach najczęściej ból ramienia zmusza mnie do przeplatania odpoczynku z aktywnością.

Tak że każdy musi sobie znaleźć złoty środek, kompromis, który pozwoli łowić w miarę komfortowo i przy tym skutecznie. Był jeden sezon, gdy łowiłem docelowo sumy "z rzutu", kijaszkiem 2,7m up65gr i odechciało mi się po jednym sezonie. Męczarnia, przeznaczone na to parę godzin na wyprawie, dawało najczęściej jedno branie a ból całkowicie ograniczał mnie w ukochanych rybach-sandaczach. Po jednym sezonie miałem dość.


  • suhhar i TommyW lubią to

#422 OFFLINE   roberto7

roberto7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 137 postów

Napisano 13 lipiec 2021 - 06:28

Gdy tylko nowoczesne wędki wchodziły do sklepów to kije sandaczowe miały akcję kluchy .Dziś nikt nie łowi takimi bo większości ryb nie sposób zaciąć a i ciągła obserwacja szczytówki męczy . Sztywny kij zapewnia czucie brania , bez potrzeby obserwacji szczytówki . Kij sztywny ułatwia zacięcie a większy cw w jakimś stopniu sprawia że jest czym zaciąć . Długość wędki ułatwia też podbicie , nie trzeba aż takiego ruchu jak przy kijkach krótkich . Mowa o rzece bo wody stojące to inne łowienie . W rzece gdzie miejscówki są różne i nie każdy łowi z łodzi na przykosach które wcale nie są takie rybodajne . W każdym razie długi kij o dużej sztywności i czułości ułatwia łowienie w rzece . Męczy ? Pewnie tak ,ale zawsze można odpocząć ,nad rzeką ryby są tylko przyjemnym dodatkiem .To nie zawody . 


  • wujek i wojtass lubią to

#423 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5809 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 13 lipiec 2021 - 07:28

Gdy tylko nowoczesne wędki wchodziły do sklepów to kije sandaczowe miały akcję kluchy .Dziś nikt nie łowi takimi bo większości ryb nie sposób zaciąć a i ciągła obserwacja szczytówki męczy . Sztywny kij zapewnia czucie brania , bez potrzeby obserwacji szczytówki . Kij sztywny ułatwia zacięcie a większy cw w jakimś stopniu sprawia że jest czym zaciąć . Długość wędki ułatwia też podbicie , nie trzeba aż takiego ruchu jak przy kijkach krótkich . Mowa o rzece bo wody stojące to inne łowienie . W rzece gdzie miejscówki są różne i nie każdy łowi z łodzi na przykosach które wcale nie są takie rybodajne . W każdym razie długi kij o dużej sztywności i czułości ułatwia łowienie w rzece . Męczy ? Pewnie tak ,ale zawsze można odpocząć ,nad rzeką ryby są tylko przyjemnym dodatkiem .To nie zawody . 

Ja używam xzogi 250 do 42g, kij nie męczy a wierz mi jest czym zaciąć i przyjemność z holu większa niż sztywną pałą. Sumowe przyłowy też wyjeżdżają.  Kij pociągnie gumę 15cm z główką 30g i to wystarczy. Myślę że trzeba szukać złotego środka. 


Użytkownik wujek edytował ten post 13 lipiec 2021 - 07:31

  • popper, Bolesław i saitt lubią to

#424 OFFLINE   polny

polny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 301 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Grzegorz

Napisano 14 lipiec 2021 - 13:17

Ta xzoga to jest SR-G82M ??

#425 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5809 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 15 lipiec 2021 - 08:05

Ta xzoga to jest SR-G82M ??

Nie wiem  :D , a teraz nie sprawdzę.



#426 OFFLINE   Kaczuszka

Kaczuszka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 24 sierpień 2021 - 15:51

Hej, 

 

Szukam jakiegoś kijka pod sandacza - okonia. Ciężar wyrzutowy do 18-21g maks. Najlepiej dwuskład. 

 

Mam sf-x od dragona do 42g, dlatego szukam dodatkowo jeszcze czegoś lżejszego. 

 

Miałem inazume flash perch, do 16g ale niestety, złamała się ostatnio. 

 

Budżet nie wiem w sumie. Rozpatrzę wszystko do 500 zł. 

 

Długość 200-240 cm. Coś w tym przedziale. 

 

Macie coś do polecenia? 

 

Zastanawiam się nad nową inazumą flash pro perch, ale nie miałem jej w rękach. 



#427 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5809 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 24 sierpień 2021 - 17:46

Też czegoś takiego szukałem i kupiłem Dragona Nano Core 213 do 21g. Fajny kijek i za śmieszne pieniądze, wyrwałem w promocji za 230zł. Jadę do Szwecji na sandaczo-okonie i to będzie podstawowy kij.


  • wojciiech, Alexspin i Iluzjonista lubią to

#428 OFFLINE   Karpiu95

Karpiu95

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 886 postów
  • LokalizacjaTurek/Warszawa
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Karpiński

Napisano 24 sierpień 2021 - 19:43

polecam savage gear finezze 3-12g :) jedna z moich ulubionych wędek... mimo że miałem już kilkukrotnie droższe w jej miejsce to zawsze do niej wracam :D jak będzie trzeba to te 18g spokojnie ci ogarnie



#429 OFFLINE   Sil

Sil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 71 postów
  • Lokalizacjabydgoszcz

Napisano 25 sierpień 2021 - 08:36

Szukam wędki do 35 gr , Wedka ma być smukła lekka do 240 cm bo łowie z łodzi i przede wszystkim czuła i szybka . Budżet do 2 tys . Kołowrotek mam do tego Twin Power pg 4000. Dodam ze mam wędkę suzuki rxf i jest fenomenalna ale na okonie teraz szukam czegoś tej klasy na sandacza . Może ktoś polecić coś sprawdzonego pasującego do opisu?

#430 OFFLINE   Maryca11

Maryca11

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaJarocin
  • Imię:Przemek

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:17

@Sil, z tym budżetem to bym celował może w coś z pracowni. Sam miałem ostatnio taki dylemat między kijem seryjnym a czymś na własne życzenie. Póki co zaliczka wpłacona teraz czekam na efekt końcowy ;)



#431 OFFLINE   maniak

maniak

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1127 postów
  • LokalizacjaPomorskie
  • Imię:Maciej

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:35

Szukam wędki do 35 gr , Wedka ma być smukła lekka do 240 cm bo łowie z łodzi i przede wszystkim czuła i szybka . Budżet do 2 tys . Kołowrotek mam do tego Twin Power pg 4000. Dodam ze mam wędkę suzuki rxf i jest fenomenalna ale na okonie teraz szukam czegoś tej klasy na sandacza . Może ktoś polecić coś sprawdzonego pasującego do opisu?

Blanki FA, seria Noctiss się rozbudowała o model SNT8026-2N lub coś z Kraag XF.



#432 OFFLINE   Kaczuszka

Kaczuszka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 25 sierpień 2021 - 10:47

Też czegoś takiego szukałem i kupiłem Dragona Nano Core 213 do 21g. Fajny kijek i za śmieszne pieniądze, wyrwałem w promocji za 230zł. Jadę do Szwecji na sandaczo-okonie i to będzie podstawowy kij.

 

 

Ciekawie wygląda, chyba się skuszę :)

 

Ps. Promka w pewnym sklepie 280 zł. Zamówiony. Dzięki! 


Użytkownik Kaczuszka edytował ten post 25 sierpień 2021 - 11:01

  • wujek i delux64 lubią to

#433 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 25 sierpień 2021 - 11:22

Z tymi nano core miałem do czynienia tylko w cascie, ale ta seria wyważeniem i czuciem biję na głowę te pro guidy i cxt...
  • FRS1985 lubi to

#434 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 25 sierpień 2021 - 14:51

Jak się ma Nano Core do Finezze od SG?

Jak jest z CW u Dragona, 4-21g ogarnę przynęty 6/8-30/35g wagi łącznej, czy raczej 7-28g? 



#435 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 25 sierpień 2021 - 15:24

Miałem casta do 28g , bardzo podobny do finezzki do 18g ale jakby lżejszy i równiej się gnacy .

#436 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 25 sierpień 2021 - 15:57

A jak z cw od dołu w tym dragonie 7-28g? 7g masy łącznej już ładuje ten kij?

Użytkownik PatLove edytował ten post 25 sierpień 2021 - 15:57


#437 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 25 sierpień 2021 - 18:09

Najlżej łowiłem 7g+4" i jakoś było. Myślę że słaby operator ze mnie i pewnie można lżej.

#438 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 25 sierpień 2021 - 18:22

7g+4” to będzie łącznie pewnie ok 10-12g, zależy jaka guma, trochę za wysoko dla mnie…

Generalnie i tak jest problem z dostępnością tego NanoCore więc jeżeli nie trafi się na forum, to pewnie zdecyduję się na Finezze.

Użytkownik PatLove edytował ten post 25 sierpień 2021 - 18:27


#439 OFFLINE   PatLove

PatLove

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 698 postów
  • LokalizacjaLBN
  • Imię:Marcin

Napisano 25 sierpień 2021 - 21:41

Zapomniałem dopytać o dość istotną kwestię-porównanie SG było do NanoCore 198cm, czy 213cm?

#440 OFFLINE   Olsztynteam

Olsztynteam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Wojciech
  • Nazwisko:Krupinski

Napisano 25 sierpień 2021 - 21:55

198 dłuższej nie miałem w rękach.