Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Problem z plątaniem plecionki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Michao

Michao

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaRybnik
  • Imię:Michał

Napisano 25 październik 2016 - 16:04

Cześć, mam problem ponieważ kupiłem kij Shimano Catana DX 270 10-30 g i dobrałem do niego kołowrotek też shiamano catana 2500fc oraz plecionke daiwe tournament 0.16 . Używam kopyt Manns'a wielkosci 9 cm i do tego glowek 7,5 g. Mój problem polega na tym ze po rzucie z kołowrotka wychodzi mi tak jakby kilka plecionek i nie wiem która to główna. Efektem tego pozbylem sie juz 30m plecionki przez takie nie potrzebne incydenty. Czy ktoś wie czemu tak sie moze dziać ? Słyszałem już opinie ze wina kołowrotka, ze za mały, słaby czy jest to na fakcie czy..? 

I zaraz drugie pytanie bo mi mówią żebym zmienił kołowrotek na 3500, 4000. Jakie byście polecili kołowrotki takiej wielkości w przedziale cenowym 250-400 zł ? Zapewne będziecie pytać jaka ryba dominuje w stawach których łowie to powiem ze wszystko, od okonia po sumy. Bardzo bym prosił o doradzenie . Z góry dziekuję :)


  • Majo i coma lubią to

#22 OFFLINE   Pavko

Pavko

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaZabrze

Napisano 25 październik 2016 - 16:19

Do tego kija i tego typu przynęt lepszy będzie młynek "oczko" większy. Mogła być Catana tyle że 3000. W przedziale cenowym, który podajesz z nowych to Spro Red Arc albo Ryobi Zauber, można znaleźć dobrą używkę Shimano czy Daiwa. Podobnych tematów o takich kołowrotkach jest mnóstwo. A plecionki mogłeś nawinąć za dużo, albo zbyt luźno, dlatego spada.



#23 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 25 październik 2016 - 16:26

Wg mnie problem nie leży po stronie kołowrotka, tylko kupiłeś za grubą plecionkę w stosunku do główek - 7,5 g, którymi łowisz. Daiwa tournament to niezła plecionka, jednak rozmiar 0,12 - 0,10 byłby optymalny. W tej cenie kupiłbym jednak momio ryand albo to co posiada mefisto, czyli x-wire i nie byłoby problemu, jednak w rozmiarze w okolicach 0,12, który jest jak dla mnie optymalnym rozmiarem i najbardziej uniwersalnym.


Użytkownik Hamilton edytował ten post 25 październik 2016 - 16:27


#24 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 25 październik 2016 - 16:40

Do tego kija i tego typu przynęt lepszy będzie młynek "oczko" większy. Mogła być Catana tyle że 3000.

Tyle, że catana w wielkości 3000 jest taka sama jak 2500 i ma jeszcze płytszą szpulę..

@Michao, najnormalniej w świecie masz źle, za luźno nawiniętą plecionkę, nie zwracasz uwagi, że tworzą ci się luźne zwoje i podczas wyrzutu robią się najnormalniejsze brody.

Do ędki i przynęt jakie stosujesz, rzeczywiście lepszy byłby kołowrotek w rozmiarze 4000, oczywiście jeżeli mówimy o Shimano.



#25 OFFLINE   Michao

Michao

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaRybnik
  • Imię:Michał

Napisano 25 październik 2016 - 17:01

Kolega wyżej napisał ze rozmiar 0.12 to rozmiar uniwersalny, a zdoła rade ta catana 2500 aby dobrze tą plecionke nawinąć? Bo obiło mi się o uszy że czym cieńsza plecionka tym ciężej ją nawinąć i powinien być lepszy kołowrotek.
Czyli wkońcu z takim "sprzętem" mógłbym zostać czy radzilibyście ten kołowrotek zmienić ?



#26 OFFLINE   Hamilton

Hamilton

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 postów

Napisano 25 październik 2016 - 17:13

Grubsza plecionka słabiej układa się na szpuli, ze względu na jej mniejszą "aksamitność", tym bardziej, że łowisz lekkimi przynętami. Gruba plecionka nadaje się do ciężkich przynęt i dużego kołowrotka. Kup nawet mikado nihonto ale cieńsze w rozmiarze 0,12 - 0,10, jeżeli nie chcesz dużo kasy przeznaczać na plecionkę i potestuj. Zmiana kołowrotka na większy jest zabiegiem drogim i w tym przypadku bezsensownym, jeżeli łowisz główkami 7,5 g. Masz dobry kołowrotek tylko za grubą plecionkę do niego!



#27 OFFLINE   grisha

grisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 303 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:po ojcu

Napisano 25 październik 2016 - 17:13

Miałem kiedyś pod matchówką catanę 3000 sfb i bardzo fajnie nawijała żyłki o przekroju 0,14 -> 0,18. Zostań przy tym co masz a plecionkę nawiń pod obciążeniem :) 



#28 OFFLINE   NARA

NARA

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 748 postów

Napisano 25 październik 2016 - 18:00

I jeszcze jedno najlepiej rozpuść ja na wodzie i mokrą nawiń pod obciążeniem.

Przykro mi napisać ale do plecionki za bardzo się nadawał nie będzie. Poczytałem fora i niestety ten model tak ma. Żyłkę nawija świetnie, ale do spiningu go nie polecają. Poszukaj lepiej używanego reda lub zaubera lub coś z tych modeli 4000.


Użytkownik norbertkrakow edytował ten post 25 październik 2016 - 18:17


#29 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 25 październik 2016 - 21:46

Może wystarczy obniżyć szpulę (ująć podkładkę) jeśli jest taka możliwość? Taki zabieg powoduję nawój w formie stożka szerszego z przodu a to w dużym stopniu zmniejsza ilość splątań. Do tego zmniejszyć ilość linki i powinno być całkiem dobrze :)


  • kostom63 lubi to

#30 OFFLINE   kubazmech

kubazmech

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 297 postów
  • Imię:Kuba

Napisano 25 październik 2016 - 22:11

Może wystarczy obniżyć szpulę (ująć podkładkę) jeśli jest taka możliwość? Taki zabieg powoduję nawój w formie stożka szerszego z przodu a to w dużym stopniu zmniejsza ilość splątań. Do tego zmniejszyć ilość linki i powinno być całkiem dobrze :)

To może pogłębić problem. Kołowrotki, które słabo radzą sobie z plecionką, robią czasem takie brody, układając pierwszy nawój (po rzucie i zamknięciu kabłąka), zamiast na szpuli- na jej wierzchnią stronę, zaczepiając ją o rant albo pokrętło hamulca. Dzieje się tak na ogół, gdy plecionka nie jest wystarczająco napięta, przy lekkich wabikach. Kolejne zwoje układane są normalnie i przy następnym rzucie bankowo masz brodę. Moja ultegra '98 czasem tak robi, nawet na cienkiej plecionce. Można wyrobić sobie nawyk napinania linki przed rozpoczęciem zwijania (choćby poprzez ruch kijem), ale czasami i tak o tym zapomnisz. I jak na złość- w następnym rzucie- broda. Łatwiej i przyjemniej zmienić kołowrotek na jakiś bardziej przyjazny dla plecionek.



#31 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 26 październik 2016 - 20:17

Mam plecionki na wszystkich kolowrotkach (w tym momencie bodaj z 12 szt z czego 2 z lidla 2 z podobnego marketu i jeden jaxon 2 slammery etc rzadnych stelli). Plecionki na tanszych kolowrotkach losowe (kolowrotkow uzywaja zony/dzieci kumpli,ktorzy czasami przyjezdzaja do mnie wiec laduje na nich co bylo "za kiepskie albo za krotkie" do "profesjonalnego" uzywania ale do verticala na morzu badz krotkich rzutow niedoswiadczonych wedkarzy daja rade). Nie pamietam kiedy ostatni raz ktos zlapal brode.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
  • eRKa lubi to

#32 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2669 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Napisano 26 październik 2016 - 20:46

Mam plecionki na wszystkich kolowrotkach (w tym momencie bodaj z 12 szt z czego 2 z lidla 2 z podobnego marketu i jeden jaxon 2 slammery etc rzadnych stelli). Plecionki na tanszych kolowrotkach losowe (kolowrotkow uzywaja zony/dzieci kumpli,ktorzy czasami przyjezdzaja do mnie wiec laduje na nich co bylo "za kiepskie albo za krotkie" do "profesjonalnego" uzywania ale do verticala na morzu badz krotkich rzutow niedoswiadczonych wedkarzy daja rade). Nie pamietam kiedy ostatni raz ktos zlapal brode.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Bo nie wiedzą, że można... ;)

#33 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • LokalizacjaPruszków Poland Europe Earth
  • Imię:Sławomir

Napisano 26 październik 2016 - 20:50

Dla amatora, który nie sili się na duże odległości, wystarczy nie za chytro nawinąć, czyli nie za pełno... I nie problemu "bród"!



#34 OFFLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 27 październik 2016 - 07:44

Może być coś na rzeczy z tymi lekkimi przynętami. Też stosuje gumy 3" na 7 gr główkach. wynikało by z tego, że trzeba plecionkę zmienić...


Wlasnie mialem zacząć podobny wątek,mam ten sam problem,pletka streen... Przy rzucie zdarza mi się. Broda,no wściekam sie,bo zamiast relaksować sie nad woda wracam do domu wściekły.

#35 OFFLINE   Robert Crocker

Robert Crocker

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1968 postów
  • LokalizacjaNYC
  • Imię:Bobby
  • Nazwisko:Crocker

Napisano 27 październik 2016 - 07:53

Ja to rozwiązałem w następujący sposób:

 

1. Wymiana kołowrotka na taki z płytką szpulą

2. Co za tym idzie mniej podkładu i mniej plecionki - łowię z łódki i przy okoniach nawijam max. 70 m plećki

3. Ciut bardziej śliska plecionka



#36 OFFLINE   Pansum

Pansum

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Jarek
  • Nazwisko:Kowalski

Napisano 09 grudzień 2016 - 12:16

Cześć, mam problem ponieważ kupiłem kij Shimano Catana DX 270 10-30 g i dobrałem do niego kołowrotek też shiamano catana 2500fc oraz plecionke daiwe tournament 0.16 . Używam kopyt Manns'a wielkosci 9 cm i do tego glowek 7,5 g. Mój problem polega na tym ze po rzucie z kołowrotka wychodzi mi tak jakby kilka plecionek i nie wiem która to główna. Efektem tego pozbylem sie juz 30m plecionki przez takie nie potrzebne incydenty. Czy ktoś wie czemu tak sie moze dziać ? Słyszałem już opinie ze wina kołowrotka, ze za mały, słaby czy jest to na fakcie czy..? 

I zaraz drugie pytanie bo mi mówią żebym zmienił kołowrotek na 3500, 4000. Jakie byście polecili kołowrotki takiej wielkości w przedziale cenowym 250-400 zł ? Zapewne będziecie pytać jaka ryba dominuje w stawach których łowie to powiem ze wszystko, od okonia po sumy. Bardzo bym prosił o doradzenie . Z góry dziekuję :)

Miałem to samo z tą daiwą i to była ewidentnie jej wina, zmieniłem i wszystko już ok.



#37 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 10 grudzień 2016 - 20:48

Witam mam problem brody z Twin Powerem 4000 HG otóż przy nawiniętej nowej PP 0,28 w ciągu jednego łowienia zaliczyłem kilka bród i straciłem około 40 m plecionki ,zamieniłem na inna Sufix 8 splotowa ,nieco ciensza ,na początku nic sie nie dzialo az tu dzis znowu 4 brody nie do rosplątania ,szlag mnie trafił prawie bo nie zabrałem czołówki i ,pi***zda takie łowienie

 

nioe wiem czy to felerne linki dwie były czy z tym kołowrotkiem jest cos nie halo



#38 OFFLINE   *Hektor*

*Hektor*

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1212 postów
  • LokalizacjaPPL-SPIN
  • Imię:Piotr

Napisano 10 grudzień 2016 - 22:23

Grzesiek, po co Ci taka gruba pletka o tej porze roku?
Jakie parametry wedziska i waga wabikow? Lotny ksztalt, brak helikopterow w locie?
Mam przypuszczenia, ale czekam no opowiedz ;)

#39 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 10 grudzień 2016 - 22:28

Lubie grube linki ogólnie ale to i tak cienkie jak na mnie ,moze to kwestia przyzwyczajenia ,gumy wszelkiej masci ,na główkach 10-20 gr ,woblery sandaczowe

 

kij 10-45 gr

 

dawno nie miałem tyle bród co na tak konkretnym młynku



#40 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1969 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 10 grudzień 2016 - 22:38

A za dużo czasem pletki nie nawijasz na szpulę?