Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka do nimfy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
65 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2014 - 09:44

Witam Szanownych Kolegów.

 

Będąc bardzo zadowolonym z dotychczasowej pomocy Forumowiczów Ponownie zwracam się do Was o rady i opinie w wyborze sprzętu. Tym razem szukam wędki do połowu na nimfę (także krótką, choć pewnie sporadycznie), preferowana długośość 10', zdecydowanie szybka akcja, #4, przeznaczenie - rzeki lubelszczyzny, ale także San i Dunajec.

Zależy mi głównie na opiniach wynikajacych z Waszych praktycznych doświadczeń, choć te zasłyszane też mile widziane.

Nie wiem czy taki temat już był, czy nie (nie znalazłem)- życie idzie szybko do przodu i pojawiają się nowe modele wędzisk, więc może warto o tym "pogadać".

Oczywiście mam jakieś tam swoje preferencje, jestem zauroczony wędką "Orvis Helios 2", choć cena ponad 3700 zł. do okazyjnych nie należy, za znakomite uważam dwie wędki "Orvis Acces", które użytkuję w #4 (mid flex 9' typowa do suchej muchy) i 10 (tip flex - moja "szczupakówa"), więc może należałoby iść dalej tym tropem i szukać nimfowego Accesa, zwłaszcza, że jego cena ok.1800 zł., choć też niemała, jest bardziej akceptowalna. Słyszałem też dobre opinie na temat wędki Vision Mag. Problem w tym, że żadnego z tych kijków tej klasy, długości i akcji nie miałem okazji nawet dotknąć.

Stąd prośba o pomoc.

 

Robert Bednarczyk.



#2 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2303 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 06 luty 2014 - 10:07

Jest taka wędka sagę. Model 99<br />Zaprojektowana do nimfy właśnie. Grafit ten sam co w zaxisie. Wędka juz nie jest już produkowana wiec można ją trafić w dobrej cenie. Sam zrobiłem sobie kij na tym blanku ale to 6tka. Moim zdaniem świetny kij do nimfy. <br />Pozdrowka

#3 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 luty 2014 - 10:23

Stara sprawdzona konstrukcja, kije kultowe SAGE XP4100. Miałem, idealny do nimfy. Jak się trafi schodzi od ręki, cena w granicach 1000,00 zł za używkę w dobrym stanie. Blank o grubych ściankach, piękne ugięcie pod rybą. Na Twoim miejscu szukałbym jednak kija nowoczesnego z obecnej produkcji, jeśli wersja oszczędna to moje zdanie już znasz. Dodatkowy PLUS, sprzedasz go zawsze w cenie zakupu... :D



#4 OFFLINE   robert3.s

robert3.s

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 54 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2014 - 10:24

Wedkarstwo muchowe to wieczne poszukiwanie:),, kilka lat szukałem odpowiedniego kija pod nimfę. Kupiłem sage xp5100-4 #5, juz ich nie produkują, ale polecam. Kij niesamowity, choc tu duże znaczenia ma twój sposób prowadzenia, reakcji czy mentalność.



#5 OFFLINE   bardziu

bardziu

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 postów
  • Lokalizacjamultikonto: robbox4, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 06 luty 2014 - 10:34

Ja polecam wędke na blanku PAcBay, FAF1004-4, jedna z lepszych konstrukcji jakie miałem pod nimfe.



#6 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 luty 2014 - 11:11

Hardy Zenith 10' #4 lub #3, wspomniany sage XP 4100 - faktycznie kultowy kij do nimfy, posiadam, zbrojny w pracowni, mogę sprzedać za 850PLN jeśli ktoś chce, to dołożę drugie tyle i kupię sobie tego Zenitha :). Ale bez ciśnienia ten XP naprawdę ciągle daje radę (blank jest lżejszy niż CTS Affinity X o tych samych parametrach). Zresztą nie pamiętam kiedy ostatni raz łowiłem na krótką..

 

Sage 99 to wedka do nimfy, ale nie takiej o jakiej w większości koledzy myślą. Został stworzony do nimfy w amerkańskim stylu tzn dalekiej, ciężkiej i z solidnym indykatorem, który robi za spławik. Myślę, że do naszej "krótkiej" nadaje sie bardzo średnio. Chłopaki z Saga też to wiedzą i dlatego stworzyli model ESN (european style nymph), któy podobno jest zjebisty ale... nie jest na wyprzedaży.


Użytkownik mack edytował ten post 06 luty 2014 - 11:14


#7 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2014 - 11:33

Dzięki serdeczne Panowie i prośba o więcej. Mam trochę czasu do namysłu. 

 

 

Jest taka wędka sagę. Model 99<br />Zaprojektowana do nimfy właśnie. Grafit ten sam co w zaxisie. Wędka juz nie jest już produkowana wiec można ją trafić w dobrej cenie. Sam zrobiłem sobie kij na tym blanku ale to 6tka. Moim zdaniem świetny kij do nimfy. <br />Pozdrowka

 

Póki co nie jestem w stanie znaleźć tej wędki w ofercie - wszędzie info, że były ale "wyszły". Szukam dalej.

 

 

Stara sprawdzona konstrukcja, kije kultowe SAGE XP4100. Miałem, idealny do nimfy. Jak się trafi schodzi od ręki, cena w granicach 1000,00 zł za używkę w dobrym stanie. Blank o grubych ściankach, piękne ugięcie pod rybą. Na Twoim miejscu szukałbym jednak kija nowoczesnego z obecnej produkcji, jeśli wersja oszczędna to moje zdanie już znasz. Dodatkowy PLUS, sprzedasz go zawsze w cenie zakupu... :D

 

Andrzej - nie musi być zanadto oszczędnie, bo parę groszy na ten cel jestem w stanie przeznaczyć, zwłaszcza, że w maju 50-ka stuknie, więc trzeba to jakoś uczcić. Z drugiej jednak strony średnio mi się uśmiecha wydawanie niemal 4.000 zł. na wędkę tylko dlatego, że waży o 10 g. mniej, że jest zrobiona w super - hipert technologii i została obsypana nagrodami (mam tu na myśli głównie Orvisa Heliosa 2). Poważnie myslę też o "Orvisie Accesie" 10' #4, ale chciałbym spróbować czegoś innego. Poza tym  z tego co piszecie w wątku jednak Sage najlepiej punktuje....., choć jak się domyślam Andrzeju Loopa też podpowiadasz  :D

 

 

Wedkarstwo muchowe to wieczne poszukiwanie:),, kilka lat szukałem odpowiedniego kija pod nimfę. Kupiłem sage xp5100-4 #5, juz ich nie produkują, ale polecam. Kij niesamowity, choc tu duże znaczenia ma twój sposób prowadzenia, reakcji czy mentalność.

 

Robert - właśnie to poszukiwanie, gdy nie jestem na rybach, a za oknem -15 i wieje od wschodu, bardzo mnie fascynuje. Zaraz porozglądam się za tym Sage xp.

ps. Trochę na lubelszczyźnie zelżyło - nocą tylko -5 i już tak nie wieje.

 

 

Ja polecam wędke na blanku PAcBay, FAF1004-4, jedna z lepszych konstrukcji jakie miałem pod nimfe.

 Daj jakieś bliższe namiary gdzie szukać - może być na p/w.



#8 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2014 - 11:35

Dzięki Mack. Tego nowego Saga jeszcze nie widziałem - pewnie jak znajdę cena mnie ..........



#9 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4441 postów

Napisano 06 luty 2014 - 12:06

Witam,

 

Wedka do nimfy, uzywanej amatorsko nie jest jakims strasznie wielkim wyzwaniem, jast cala masa modeli spelniajacych wiekszosc wymagan i nie potrzeba wydawac 4 tysi na cos takiego. Super sa Snowbee Diamond czy Greys Streamflex, dochodzi wiele modeli z Europy plus wszystko inne majace odpowiednia dlugosc i klase. Nie sama waga wedki  tu najwazniejsza tylko sposob w jaki daje sie wywazyc i ile gram potrzeba. 

 

Sama akcja tez nie jest taka prosta, no bo szybka musi byc jak wszystko w obecnym swiecie ale do czego szybka? By lepiej czuc muche- bzdura, sznur/zylke trzymamy miedzy palcami i tam czuc brania badz widac po lince, lekka to juz pojecie obce wiekszosc forumowiczow, feniksy sa podobno strasznie lekkie ale ciezsze od ciezkich batsonow :) 

 

Jak chcesz szpanowac to rypnij sobie Sage ale lepiej One niz ESN bo tym pierwszym polowisz lepiej na mokra czy suchara, Hardiego czy Loomisa ale nie licz za bardzo ze dzieki tym wedkom zlowisz wiecej ryb. Wez tez taka co ma dobra gwarancje pozwalajaca na wymiane po ilus tam latach by nie zostac z bezuzytecznym kawalkiem grafitu multi-piece :) 

 

Bujo

 

P.S. Z-Axis 10' #4 byl super :)

 

Ja po wielu modelach zostalem przy Batsonie switch :) 


  • Bolo90 lubi to

#10 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 06 luty 2014 - 12:25

Witaj Robert , kij ktory wymieniles np hardy zenith 10 # 4 na ebay.com sa po 400 dolcow !!! Z wysylka !! Kupowac i cieszyc sie lowieniem !! Pozdawiam Zbigniew

#11 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 luty 2014 - 12:45

Witaj Robert , kij ktory wymieniles np hardy zenith 10 # 4 na ebay.com sa po 400 dolcow !!! Z wysylka !! Kupowac i cieszyc sie lowieniem !! Pozdawiam Zbigniew

+ VAT i cło 


  • krokop lubi to

#12 OFFLINE   jasiekcom

jasiekcom

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 365 postów
  • Lokalizacjaprzedstawiciel marki EGO
  • Imię:Daniel
  • Nazwisko:Kasprzak

Napisano 06 luty 2014 - 13:39

Robert temat powiedzmy rzeka, jako zawodnik przerzuciłem naprawdę masę kijków zarówno fabrycznych i zbrojonych , pod rożne metody pod nimfę również, końcu znalazłem :D to co tak długo szukałem. Szukałem długo ale musiałem mieć coś co idealnie mi współgra bo nie cierpię mieć nawet przez moment dyskomfortu. Z tego co piszesz masz podobne upodobania do moich. Jak chcesz się coś więcej dowiedzieć to najlepiej dzwoń 669 554 190.

Daniel.



#13 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2014 - 13:57

Witaj Robert , kij ktory wymieniles np hardy zenith 10 # 4 na ebay.com sa po 400 dolcow !!! Z wysylka !! Kupowac i cieszyc sie lowieniem !! Pozdawiam Zbigniew

Dzięki - szukam, szukam.....i za równe 400 $ znaleźć nie mogę, jest nieco drożej, ale też nieźle.

 

+ VAT i cło 

 

Z moich bardzo pobieżnych obliczeń wynika, że cena tego Zenitha z VAt-em i cłem wyniosłaby około 530-540 $, co po przeliczeniu wg dzisiejszegu kursu dolara daje około 1650-1700 zł. W porównaniu z ofertą w naszych sklepach i tak wychodzi ok.800-900 zł. taniej. Za taką wędkę to atrakcyjna cena, choć zastanawiam się czy nie pokombinować z pracownią wędkarską.

 

 

Witam,

 

Wedka do nimfy, uzywanej amatorsko nie jest jakims strasznie wielkim wyzwaniem, jast cala masa modeli spelniajacych wiekszosc wymagan i nie potrzeba wydawac 4 tysi na cos takiego. Super sa Snowbee Diamond czy Greys Streamflex, dochodzi wiele modeli z Europy plus wszystko inne majace odpowiednia dlugosc i klase. Nie sama waga wedki  tu najwazniejsza tylko sposob w jaki daje sie wywazyc i ile gram potrzeba. 

 

Sama akcja tez nie jest taka prosta, no bo szybka musi byc jak wszystko w obecnym swiecie ale do czego szybka? By lepiej czuc muche- bzdura, sznur/zylke trzymamy miedzy palcami i tam czuc brania badz widac po lince, lekka to juz pojecie obce wiekszosc forumowiczow, feniksy sa podobno strasznie lekkie ale ciezsze od ciezkich batsonow :)

 

Jak chcesz szpanowac to rypnij sobie Sage ale lepiej One niz ESN bo tym pierwszym polowisz lepiej na mokra czy suchara, Hardiego czy Loomisa ale nie licz za bardzo ze dzieki tym wedkom zlowisz wiecej ryb. Wez tez taka co ma dobra gwarancje pozwalajaca na wymiane po ilus tam latach by nie zostac z bezuzytecznym kawalkiem grafitu multi-piece :)

 

Bujo

 

P.S. Z-Axis 10' #4 byl super :)

 

Ja po wielu modelach zostalem przy Batsonie switch :)

 

Z tym szpanowaniem to raczej nie jestem skłonny wykładać zbyt dużo kasy....., ale wiadomo każdy chciałby mieć coś "naj......". Choć czasem ulegam pędowi za nowinkami i róznym trickom marketingowym, to jednak zdecydowałem, że wędkę z najwyzszej półki cenowej kupię jedynie w przypadku konkretnej oferty promocyjnej. Co do wagi wędki to sam się przekonałem, że to kwestia trzeciorzędna, a istotne jest wyważenie. Połowiłem już trochę zestawem "Orvis Acces" 9' #10 z kołowrotkiem "Orvis Hydros" V (sam kołowrotek waży 2x tyle co zestaw #4) i spokojnie daje radę, bo wszystko idealnie wyważone. 

Pewnie, że kuszą topowe wędki Orvisa, Saga, Hardy'ego ale należę do tych co twardo stąpają po ziemi i wiem, że te kijki same mi ryby nie wytropią, a ich cena jest grubym przegięciem. Tylko patrzeć jak oferty zostaną urealnione.

Za radą Kuby Standery i Mirka Pieślaka poważnie rozważam także kilka modeli wędek Visiona, które,... jak to się mówi mają rozsądną cenę - od 1200 zł w górę ;). Jakoś moja żona i koledzy spinningiści nie uznają takich cen za rozsądne, ale co zrobić..... muszkarstwo mnie wzięło na maksa i uświadomiłem sobie, że w tym "zaklętym kręgu" cena "przystępna" dobrej wędki (czasem określana jako bardzo przystępna) zaczyna się dobrze powyżej 1000 zł., podczas gdy w tych pieniądzach w wędkach spinningowych można już sięgać na najwyższą półkę. Muszę natomiast przyznać, że argument wieloletniej lub dożywotniej gwarancji przemawia do mnie - za to jestem w stanie dodatkowych parę groszy wyłożyć.

Dzięki za podpowiedź co do Snowbee Diamond czy Greys Streamflex - poszukam ich i poczytam.

 

 

Serdeczności. Robert.



#14 OFFLINE   Siksa

Siksa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 395 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 06 luty 2014 - 14:26

Poza wspomnianym Magiem to jakie pozycje wchodzą w rachubę z Visiona? Żywo zainteresowany jestem tym tematem, ponieważ też zaczynam powoli zastanawiać się nad jakimś patykiem typowo do nimfy. 



#15 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 06 luty 2014 - 14:36

+ VAT i cło

. Ja w niemczech place od tej kwoty tylko 19,5 % . to wszystko !! Pozdrawiam

#16 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 06 luty 2014 - 15:09

Poza wspomnianym Magiem to jakie pozycje wchodzą w rachubę z Visiona? Żywo zainteresowany jestem tym tematem, ponieważ też zaczynam powoli zastanawiać się nad jakimś patykiem typowo do nimfy. 

 

Takie:

 

http://hurch.pl/cult-p93.html

 

http://hurch.pl/gt-four-p109.html

 

ze wskazaniem na tę pierwszą.

W modelu GT nie widzę 10' #4, więc dla mnie odpada.

Cult jest zdecydowanie nimfowy, a występuje także w wersji 11'1  #4.



#17 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 luty 2014 - 15:25

Chciałby te kije zobaczyć po jednym-dwóch sezonach, szczególnie piękne korkowe rękojeści... Jak dopuszczasz myśl kija z pracowni to jest to dobra pora, blanki do koloru i wyboru, ograniczeniem czas i firma. Wszystkie firmówki i tak mają do "d" korek... :D



#18 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 luty 2014 - 16:24

Cult jest zdecydowanie nimfowy, a występuje także w wersji 11'1  #4.

 Dla mnie to lejąca się klucha a nie kij nimfowy. Może ew. do żyłki jest dobry, nie znam sie na tym bo tak nie łowię.



#19 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 luty 2014 - 16:27

. Ja w niemczech place od tej kwoty tylko 19,5 % . to wszystko !! Pozdrawiam

 

Dla mnie to aż  a nie tylko... 



#20 OFFLINE   Zielony

Zielony

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 495 postów
  • LokalizacjaNiedrzwica

Napisano 06 luty 2014 - 16:36

Używam visiona cult 10" w klasie 4 właściwie od początku jego produkcji i jest to moja podstawowa wędka do nimfy na małe rzeki oraz do łowienia nimfetkami (pedałkami). Dobrze mi się tą wędką rzuca, dobrze trzyma ryby, ma grube ścianki i mięsistą ale nie kluchowatą akcję. Wybaczcie mało fachowe określenia akcji. Natomiast Culta 11,1 nie polecam a przynajmniej nie do dużych rzek. Jest zwyczajnie za wolny i zbyt delikatny. Jedenastostopową wędkę mam właśnie visiona mag w klasie 3/4 i nie zamierzam go zamieniać na jakąkolwiek inną wędkę. Podobnie jak Bujo uważam, że wędki do nimfy nie muszą być z najwyższej półki jednak powinny spełniać wiele użytkowych kryteriów. Powyższe zdecydowanie sprostają tym wymaganiom. Z gwarancją również nie ma problemów. Wymienionych wyżej wędek Sage nie znam więc trudno mi je ocenić. Acces Orwisa ma dobre recenzje i tą wędką łowiłem. Można ją brać w ciemno.