Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wielkość przynęt na szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 975 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 28 luty 2014 - 11:12

Gwoli przypomnienia temat brzmi ""Wilekość przynęt na szczupaka" a nie np. "Wielkość przynęt na szczupaka i czasem okonia", więc skupiajmy się na meritum.

Wystarczy spojrzeć wyżej na zdjęcie pistolecika uwieszonego na jerku nie wiele mniejszym od niego. Nigdy się nie zgodzę i nie wiem kto by się zgodził, że te magiczne 7cm jest uniwersalnym rozmiarem, i nie zgadzam się również z samym sensem pojęcia "rozmiar uniwersalny" szczególnie w kontekście wielkości poławianych szczupłych/selektywności przynęty o tym też niedawno był drążony fajny temat.

Po drugie jeśli upierasz się polecając łowienie na gumę to czemu żyłka a nie plecionka? Jak na żyłce łowić z opadu szczególnie szczupakowo (pomijam UL odnosząc się do tematu) ? Chyba, że polecasz, aby uczył się łowić z przypadku :P

 

Może ja łowie źle... nie wiem, niewykluczone. Na szczupaka zawsze stosuję żyłkę, tylko z tego względu że na niej miałem mniej spadów. Polecam też dlatego że początkującemu wędkarzowi wybacza ona więcej błędów podczas holu niż plecionka. Plecionka czy żyłka to odwieczny problem i nie mam zamiaru rozważać co lepsze, każdy niech zdecyduje sam, tematów było już mnóstwo. Ja na szczupaka wybieram żyłkę. Owszem przy opadzie nie ma takiego wyczucia przynęty, ale przy głębokości 2m i główką nawet 12-15g jestem w stanie wyczuć dokładnie kiedy przynęta sięga dna i nie mam problemów z łowieniem z opadu takim zestawem.

Co do uniwersalności, można debatować, tylko nie wiem czy jest sens, nie mam zamiaru przekonywać całego forum o swojej racji. Jest to rozmiar od którego zaczynam łowienie na nieznanej mi wodzie, dlatego dla mnie jest uniwersalny.

 

Poza tym, autor tematu zapytał "Jakiej wielkości i gramatury przynęty na niedużego szczupaka mi polecicie? Chodzi mi przede wszystkim o gumy i woblery" odpisałem jakie ja polecam, może z tej rady skorzystać albo nie ale nie widzę żeby ktoś mu odpowiedział bardziej rzeczowo. Bo patrząc na wszystkie posty można dojść do jednego wniosku: wrzuć cokolwiek do wody bo szczupak mały czy duży bierze na wszystko.


  • patryk48 i perchmajster lubią to

#22 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2014 - 11:18

mi takze zdarzaly sie rozne rzeczy, ale tylko dlatego ze mi sie zdarzaly nie oznacza, ze sa najlepszym wyjsciem, i ze bede je komus polecal :)

 

osobiscie uwazam, ze lowienie szczupakow na linki ponizej 20 lb jest nieodpowiedzialne, to raz, a dwa przynety rozmiaru paprocha okoniowego to, wedlug mnie, takze pomylka i nieodpowiedzialnosc wobec malych ryb, po co to kluc, czym one sobie na to zasluzyly? ergo, najbardziej uniwersalna wielkosc wabika szczupakowego lezy, takze wedlug mnie, pomiedzy 14-16 cm, na takie przynety zlowilem najwiecej ryb godnych nazwania ich szczupakiem a nie szczupaczego narybku :)


  • Kuba Standera i patryk48 lubią to

#23 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 28 luty 2014 - 11:30

Faktycznie autor napisał prośbę o skuteczne przynęty na nieduże szczupaki. Nieduże to pojęcie względne poza tym mamy coś takiego jak wymiary ochronne. Jeśli już bierzemy pod uwagę hasło "uniwersalna wielkość" to 14-16cm jest bliżej, odsyłam jednak do tematu bliższego mojemu sercu.


  • patryk48 lubi to

#24 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 975 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 28 luty 2014 - 11:31

przynety rozmiaru paprocha okoniowego to, wedlug mnie, takze pomylka i nieodpowiedzialnosc wobec malych ryb, po co to kluc, czym one sobie na to zasluzyly?

 

A jak to się ma do zdjęcia na pierwszej stronie? Mirek na pierwszej tez pisał jakie szczupaki łowił na 5cm przynęty, dla mnie to rozmiar raczej okoniowy ale jak widać ktoś potrafi tym wyciągnąć tez duże szczupaki. Nie chce mi sie dalej dyskutować na ten temat... dyskusje sobie przeczyta i sam zdecyduje co wybrać. Z mojej strony tyle


  • perchmajster lubi to

#25 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 975 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 28 luty 2014 - 11:33

Faktycznie autor napisał prośbę o skuteczne przynęty na nieduże szczupaki. Nieduże to pojęcie względne

 

Określił że do 1kg... więc chyba około wymiarowe


  • patryk48 lubi to

#26 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2014 - 11:37

dobrze, ze nie napisal, ze do 750 gram, pewnie i na to znalazlaby sie porada, zamiast wskazowki, ze w tak male ryby nie powinnismy w ogole mierzyc :)


  • krystiano1981r, Tomek88 i patryk48 lubią to

#27 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 luty 2014 - 12:04

Mi też jakoś tak wychodziło, ze dobry rozmiar to 15cm. Ryby od 40cm w górę.

Zdarzało się na potworki po pół kilo (przynęty, nie ryby ;) ) siadały ryby max 10cm większe od przynęty. Kiedyś trolowaliśmy z Peresadziakiem na jednym z jeziorek pod Galway, i własnie na bulldawg, chyba 50cm siadła ryba pod 60 :D

Jako ciekawostka - w akwarium jak miałem szczupaki, to "jednoroczny" brat identycznego rozmiaru we wrześniu na wiosnę skończył jako przegryzka. Miał z 15 cm, jego "większy brat" 25cm. I niech ktoś powie ze dieta i odchudzanie wychodzą na zdrowie ;)


  • patryk48 lubi to

#28 OFFLINE   patryk48

patryk48

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 28 luty 2014 - 12:08

Dziękuję panowie za odpowiedzi i proszę nie kłóćcie się.

Gdy już tylko skończy się kres ochronny szczupaka, to jeszcze raz szczegółowo przejrzę temat i wybiorę się do sklepu. ;)

 

Może pomożecie mi w jeszcze jednej kwestii?

 

Otóż łowiąc na małe woblery często zdarza mi się, że po rzucie wobler zamiast normalnie płynąć zaczyna kręcić się wokół własnej osi, wygląda to jakby robił spiralę. Co robię źle? Łowiłem na żyłkę 16. Próbowałem wędkować z krętlikiem, przyponem i żyłką przywiązaną bezpośrednio do woblera...



#29 OFFLINE   Pasta

Pasta

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 975 postów
  • LokalizacjaGliwice
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:P

Napisano 28 luty 2014 - 12:12

Dziękuję panowie za odpowiedzi i proszę nie kłóćcie się.

Gdy już tylko skończy się kres ochronny szczupaka, to jeszcze raz szczegółowo przejrzę temat i wybiorę się do sklepu. ;)

 

Proponuje juz powoli kompletować, mniej pociągnie po kieszeni


  • patryk48 lubi to

#30 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 luty 2014 - 12:13

 

 

Otóż łowiąc na małe woblery często zdarza mi się, że po rzucie wobler zamiast normalnie płynąć zaczyna kręcić się wokół własnej osi, wygląda to jakby robił spiralę. Co robię źle? Łowiłem na żyłkę 16. Próbowałem wędkować z krętlikiem, przyponem i żyłką przywiązaną bezpośrednio do woblera...

To kara boża za podejscie bez szacunku do tych ryb ;)

Tak na serio - trochę musisz wzmocnić sprzęt którym łowisz.

I tak na przekór - kopyto w opadzie i wirówka...

Pomyśl nad kupieniem czegoś w rodzaju 6 calowego slug-go, ozbrój to w jeden hak offset, ew w niektórych miejscach dodaj do tego maz 10g oliwkę. Myślę, ze może się okazać, ze w Twojej wodzie mieszkają ryby większe niz 1 kilo, tylko nikt ich tam nie lowi :P


  • Tomek88 i patryk48 lubią to

#31 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2014 - 12:18

zylka 16 bez przyponu docelowo na szczupaki? mam nadzieje, ze nie chesz sie tutaj w blokach spalic ... ??? reszta ja napisal kuba, linka 20 lb, przypon 15-20 lb, z jednej strony kretlik i ten koniec montujemy do linki, z drugiej strony nie potrzeba kretlika


  • patryk48 lubi to

#32 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 28 luty 2014 - 12:25

Sądzę, że próbował wiązać żyłkę do przyponu, aby zdiagnozować przyczynę dlaczego wobler się kręci wokół osi, mam nadzieję tylko, że nie było wtedy przypadkiem brania :P

Apeluję również, nie bój się dużych przynęt, sam kiedyś się obawiałem i wyszedłem na szczęście z tego obłędu.

Jednak za 0,16 bez względu czy z przyponem czy bez należy się karny jeżyk ;)

0,22 to moim zdaniem minimum i pamiętaj, że oprócz tego, że nie należy łowić za lekko dobieraj linkę do przynęty i wędki, czytaj forum i wszystko się rozjaśni.

Magiczny link


  • patryk48 lubi to

#33 OFFLINE   patryk48

patryk48

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 28 luty 2014 - 13:14

Pomyśl nad kupieniem czegoś w rodzaju 6 calowego slug-go, ozbrój to w jeden hak offset, ew w niektórych miejscach dodaj do tego maz 10g oliwkę.

Możesz mi to jakoś prościej napisać, nie wiem co to slug-go, hak offset...



#34 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 28 luty 2014 - 13:24

Za pomocą tego można znaleźć takie cuś.



#35 OFFLINE   seiken

seiken

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 421 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał

Napisano 28 luty 2014 - 13:28

Możesz mi to jakoś prościej napisać, nie wiem co to slug-go, hak offset...

No troche to mógł byś się wysilić ;)  wklep sobie w google  i wszystko znajdziesz łacznie z poradami jak zbroić itp bo pewnie było by to twoje następne pytanie



#36 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 28 luty 2014 - 15:13

Możesz mi to jakoś prościej napisać, nie wiem co to slug-go, hak offset...

Nie trzeba googlem szukać, wystarczy zajrzeć w przepastne archiwa naszego portalu:

http://jerkbait.pl/p...erkowana-n-r179

Polecam

Z resztą, te artykuły odeszły już w duzej mierze w zapomnienie, patrząc na pytania i problemy na forum.

Coraz bardziej myślę, ze w czasie rejestracji i każdemu userowi z mniej niż 100 postami powinno się wyswietlać - uzyj szukajki, sprawdź w artykułach.

Ładnie ubrane w grzeczne słowa. Bo jak ze sztuką i muzyką, wszystko już było :P



#37 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 28 luty 2014 - 19:36

Z resztą, te artykuły odeszły już w duzej mierze w zapomnienie, patrząc na pytania i problemy na forum.

Coraz bardziej myślę, ze w czasie rejestracji i każdemu userowi z mniej niż 100 postami powinno się wyswietlać - uzyj szukajki, sprawdź w artykułach.

 

ociples? od razu okazaloby sie, ze kogos dyskryminujemy :P


  • Kuba Standera i Tomek88 lubią to

#38 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 28 luty 2014 - 19:49

 

 

Otóż łowiąc na małe woblery często zdarza mi się, że po rzucie wobler zamiast normalnie płynąć zaczyna kręcić się wokół własnej osi, wygląda to jakby robił spiralę. Co robię źle? Łowiłem na żyłkę 16. Próbowałem wędkować z krętlikiem, przyponem i żyłką przywiązaną bezpośrednio do woblera...

Co to za woblery?

Możesz mieć za duże stery. Duży ster daje taki objaw. Albo krzywo wklejony ster. W pierwszym przypadku ster można podciąć i oszlifować. W drugim trzeba wobler ustawić podgięciem oczka. Na przeciwną stronę niż ta na którą wobler się wykłada. Można spróbować dociążyć dolną kotwicę ( jeśli jest ). Można też kupić nowe, sprawdzone woblery. :)

Co będziesz szukał...


Użytkownik skippi66 edytował ten post 28 luty 2014 - 19:50


#39 OFFLINE   patryk48

patryk48

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów

Napisano 28 luty 2014 - 20:00

A czy przykładowo taka guma będzie dobra na szczupaka? Ma ona 11 cm, jest to największa guma jaką na razie posiadam, warto próbować?

lo6i.jpg



#40 OFFLINE   Tomek88

Tomek88

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3209 postów
  • LokalizacjaGrójec
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Zienkiewicz

Napisano 01 marzec 2014 - 11:57

Szczerze powiedziawszy to nie widziałem takiego ustrojstwa a trochę już widziałem :D

Czyżby to mann's ? Ciekawa alternatywa dla off-setu :clappinghands:


  • Bolesław lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych