Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Sytuacje nad woda, w ktorych uzywacie przynet powierzchniowych ?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
124 odpowiedzi w tym temacie

#1 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 26 luty 2014 - 20:17

Witam,

 

Na wstepie zaznacze, ze ograniczam sie do wedkowania w wodzie slodkiej.

Wraz z uplywem lat (i wody w rzekach) zauwazam u siebie coraz wieksze zainteresowanie i coraz szersze stosowanie przynet powierzchniowych podczas spinigowania.

 

Uzywam "slizgaczy" boleniowych typu lamianiec RH, czy olowek - ale w lamancu duzo wiecej wiary pokladam.

W miare opanowalem lowienie przynetami typu popper, turbinkowiec czy "walk the dog". Glownie podczas wypraw za bassami.

Jako ciekawostka pochwale sie przyneta laczaca w sobie poppera, turbinkowca, przynete walk the dog i zwyklego woblera.

 

Za艂膮czony plik  80.jpg   2,71 KB   51 Ilo艣膰 pobra艅

 

Mierzy 8 cm, jest lotny i biora na niego ryby :)

 

Znam wiele osob lowiacych klenie i jazie na przynety powierzchniowe (zuki i smurzaki). Osobiscie doswiadczenia w takim wedkowaniu mam bardzo mizerne.

Podczas wypraw szczupakowych zdazylo mi sie probowac wiekszych "walk the dog" - Salmo Mas Marauder - celem zwabienia szczupakow. Niestety nie mialem okazji zaliczyc brania na taka przynete.

 

W Hiszpanii widywalem brzany lowione na przynety powierzchniowe - gdy zerowaly na drobnicy pod wierzchem na zbiornikach zaporowych.

 

 

Mial ktos okazje lowic sandacze na przynety powierzchniowe ?

Jakie inne gatunki w przynety prowadzone po powierzchni polawialiscie?

Ciekawy jestem Waszych doswiadczen.

Pozdrawiam

 

Guzu

 

 



#2 OFFLINE   gracek

gracek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 post贸w
  • LokalizacjaSandomierz
  • Imi臋:G
  • Nazwisko:L

Napisano 26 luty 2014 - 20:33

Spoko temat z zesz艂ym roku na KMP na zbiorniku Dzieckowice mia艂em okazje p艂ywac z m艂odym miejscowym zawodnikiem mianowicie Krzy艣kiem Stepanowem 贸w Krzysiek w ka偶de nowe miejsce w kt贸re wp艂ywali艣my zaczyna艂 od poppera (naszym celem by艂y okonie chyba najlepsze 艂owisko w Polsce pod ten gatunek) tak mnie Krzysiek nakr臋ci艂 tymi popperami 偶e po przyje偶dzie do domu wystruga艂em od razu 20 popperk贸w o r贸znych wielko艣ciach i kolorach wi膮偶e z tymi przyn臋tami du偶膮 przysz艂o艣c i nie tylko o okonie mi chodzi .



#3 OFFLINE   Marvin

Marvin

    mogul

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 1047 post贸w
  • LokalizacjaLemp盲盲l盲

Napisano 26 luty 2014 - 20:33

W zesz艂ym roku nurt Sanu zabra艂 mi neoprenowy "gravel guard" od spodniobut贸w.

Zauwa偶y艂em "uciekiniera", gdy by艂 na skraju zasi臋gu rzutu.

Bardzo 偶a艂owa艂em, 偶e nie mam lotnej przyn臋ty powierzchniowej na agrafce...


  • Guzu lubi to

#4 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 26 luty 2014 - 20:38

W zesz艂ym roku nurt Sanu zabra艂 mi neoprenowy "gravel guard" od spodniobut贸w.

Zauwa偶y艂em "uciekiniera", gdy by艂 na skraju zasi臋gu rzutu.

Bardzo 偶a艂owa艂em, 偶e nie mam lotnej przyn臋ty powierzchniowej na agrafce...

 

Musisz zachowywac wieksza ostroznosc na lowisku Paniczu.



#5 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 505 post贸w
  • LokalizacjaBia艂a Podlaska

Napisano 26 luty 2014 - 20:54

Uwielbiam 艂owi膰 na poppery. 艁owie g艂贸wnie szczupaki na rozlewiskach w maju, zaliczy艂em te偶 kilka okoni 30+. Bywaj膮 dni, gdy do prowadzonego poppera startuje kilka szczupak贸w i 偶aden nie trafia w przyn臋t臋. Fajne widowiskowe 艂owienie, gor膮co polecam ;)

Oko艅 na Salmo Rover.

dsc03771tv.jpg


  • Guzu i El_Mariaczi lubi膮 to

#6 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 luty 2014 - 22:58

W zesz艂ym roku, na teoretycznie bezrybnej, wyeksploatowanej sandaczowej rafie, zaliczy艂em kilka bra艅 sandacza na walkdoga prowadzonego z przytrzymaniem w zwarach, jedno tylko zaci膮艂em, st膮d wiem, 偶e to pra艂y sandacze.

艁owi艂em w nocy, co ciekawe m贸j brat stoj膮c dos艂ownie kilkana艣cie metr贸w ni偶ej na tej samej rafie na smu偶膮c膮 glapk臋 艂owi艂 klenie, a kilka dni wcze艣niej jazie, tak - warto uczy膰 si臋 powierzchniowego 艂owienia. ;)

Do smu偶ak贸w prze艂ama艂em si臋 lata temu, chlapaki to temat ci膮gle nowy i ekscytuj膮cy.


  • Guzu lubi to

#7 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 26 luty 2014 - 23:05

Gdy trafie dobry wieczor z sandaczami to sprobuje powierzchniowcow.

Dzieki @Dagon za info :)



#8 ONLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2005 post贸w
  • LokalizacjaZadupie
  • Imi臋:J
  • Nazwisko:P

Napisano 26 luty 2014 - 23:17

Pierwszy dzie艅 wy偶u po okresie monsunowym ;) 呕erowanie kr贸tkie ale intensywne. Najcz臋艣ciej wieczorem lecz cz臋sto od 10-tej do 12-stej. Bolenie.


  • Guzu lubi to

#9 OFFLINE   Dagon

Dagon

    :P

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3079 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 luty 2014 - 23:21

Powierzchniowe 艂owienie to temat ci膮gle do sprawdzenia, trudny, bo nie zawsze i nie na ka偶dej miejsc贸wce si臋 da, ale rok temu, ju偶 ca艂kiem po ciemku z pewnym koleg膮 z forum, nie b臋d臋 pisa艂 kto, ale @pisarz  :ph34r: -  zaobserwowali艣my 偶erowanie jazi, lub kleni, kt贸re nas ca艂kowicie ignorowa艂y, dos艂ownie szorowa艂y grzbietami tafl臋 wody, smugi odchodzi艂y od brzegu, wzd艂u偶 opaski, ale nic nie uda艂o si臋 z艂owi膰. W ko艅cu kolega, kt贸rego nie wspomina艂em, za艂o偶y艂 p艂ytko chodz膮cego woblerka, poprowadzi艂 go wolno na poziomie ryb i klenio/jazie okaza艂y si臋 sandaczami, mo偶e niedu偶ymi, ale ju偶 jaki艣 pomys艂 na 艂owienie by艂. 

Wykorzysta艂em go zreszt膮 p贸藕niej, 艂owi膮c bardzo p艂ytko i na p艂ytkiej wodzie, jednak jeszcze nie na typowe chlapaki.

Wszystko przede mn膮.



#10 OFFLINE   pitt

pitt

    Jad臋 na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 post贸w

Napisano 27 luty 2014 - 06:54

 

Bywaj膮 dni, gdy do prowadzonego poppera startuje kilka szczupak贸w i 偶aden nie trafia w przyn臋t臋.

 

dlatego wole uzywac innych przynet w przypadku szczupakow, pamietam jak w szwecji lowilismy przez caly dzien, na dwoch lodkach, 1) na tonace jerki i 2) na (upartego) powierzchniowce, na 10 atakow moze jeden trafiony, na 10 trafionych moze jeden zaciety szczupak - top watery oczywiscie, byc moze to moja wina i nie potrafie tak lowic szczupakow, jednakze uwazam, ze na nie sa skuteczniejsze wabiki, tzn. takie ktore pracuja chociazby na szerkosc dloni pod powierzchnia wody, po prostu mam innych faworytow 

 

 

klenie na wabiki powierzchniowe to praktycznie klasyka, to samo okonie, w przypadku pstragow i brzan tez sie czasami sprawdzi ale bedzie tak, jak napisal dagon :)

 

 

Powierzchniowe 艂owienie to temat (...) trudny, bo nie zawsze i nie na ka偶dej miejsc贸wce si臋 da



#11 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 27 luty 2014 - 09:46

Mniejsza skutecznosc "kontaktow" w przypadku przynet powierzchniowych wynika, moim zdaniem, z faktu ze ryby maja problem optyczno sensoryczny.

Cos sie przmieszcza na granicy ich srodowiska i powietrza. Tafla wody odbija refleksy. Przynety czesto chodza zygzakami. 

Sprawa nie jest prosta do trafienia.

Dodatkowo nasza obserwacja z drugiej strony. Kazda falka, odkos wokol wabika to juz przyspieszone tetno i adrenalina. Wiec czesc zaciec jest po prostu przedwczesna.


  • patu lubi to

#12 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 505 post贸w
  • LokalizacjaBia艂a Podlaska

Napisano 27 luty 2014 - 09:59

Dodatkowo nasza obserwacja z drugiej strony. Kazda falka, odkos wokol wabika to juz przyspieszone tetno i adrenalina. Wiec czesc zaciec jest po prostu przedwczesna.

 

Dok艂adnie, na pocz膮tku mojej przygody mia艂em du偶e problemy z zaci臋ciem. Cz臋sto wyjmowa艂em przyn臋t臋 rybie z pyska. Najwa偶niejsze to opanowa膰 emocje i ci膮膰 dopiero jak poczuje si臋 ryb臋 na kiju, cho膰 z w艂asnego do艣wiadczenia wiem 偶e to nie takie proste ;)


  • Guzu, pepso i Kamil Z. lubi膮 to

#13 OFFLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 post贸w
  • LokalizacjaPruszk贸w Poland Europe Earth
  • Imi臋:S艂awomir

Napisano 27 luty 2014 - 10:21

Dok艂adnie, na pocz膮tku mojej przygody mia艂em du偶e problemy z zaci臋ciem. Cz臋sto wyjmowa艂em przyn臋t臋 rybie z pyska. Najwa偶niejsze to opanowa膰 emocje i ci膮膰 dopiero jak poczuje si臋 ryb臋 na kiju, cho膰 z w艂asnego do艣wiadczenia wiem 偶e to nie takie proste ;)

 

:))) Tak tak.. Trzeba mie膰 偶elazowe nerwy 偶eby nie ci膮膰 przed czasem!

艁owienie powierzchniowe jest bardzo ekscytuj膮ce mino chybionych atak贸w szczupak贸w. By膰 mo偶e tak si臋 zdaje 偶e jest wi臋cej spod艂owa艅...

Gdy 艂owimy g艂臋biej wielu atak贸w pewnie wog贸le nie rejestrujemy. Na powierzchni widzimy wszystko!


  • Pawe艂 Bugajski i pepso lubi膮 to

#14 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18606 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2014 - 10:23

Znakomity w膮tek, powiem na wst臋pie.   :good:   W艂a艣nie dla takich dyskusji zosta艂 utworzony czy te偶 zdefiniowany na nowo dzia艂 "Og贸lne". Jakby nie patrze膰 jest to znakomite pole do wypowiedzi dla elity tego forum a ma艂a cz臋stotliwo艣膰 / rotacja nowych w膮tk贸w i wolniejszy rytm tego dzia艂u powoduje, 偶e nawi膮zuje on do klimatu "starego" jerkbaita

 

- - - - - 

 

Id膮c do meritum chcia艂bym poruszy膰 kwesti臋 takiego specyficznego 艂owienia powierzchniowego jakim jest 艂owienie  troszk臋 stacjonarne wykorzystuj膮ce p艂ywalno艣膰 przyn臋ty czyli na p艂ywaj膮cego woblera / jerka.  Mi si臋 to sprawdzi艂o kilkukrotnie przy u偶yciu przyn臋t takich jak Kara艣 Jaxon'a czy Slider F Salmo. Przytopienie przyn臋ty a nast臋pnie pozwolenie na jej wyp艂yni臋cie i pozostawienie jej na kilka - kilkana艣cie sekund ko艂ysz膮cej si臋 na powierzchni wody. Brania nast臋powa艂y z regu艂y w momencie, w kt贸rym po takim wyp艂yni臋ciu nast臋powa艂o kolejne przytopienie.  

 

To jest metoda dla cierpliwych, sprawdzaj膮ca si臋 tam gdzie jest czysta woda i kameralne "ciasne" miejsc贸wki albo tam gdzie wiemy 偶e ryba jest tylko nie chce bra膰 - taki ko艂ysz膮cy, ruszaj膮cy si臋 nad g艂ow膮 woblerek czy jerk bywa strasznie irytuj膮cy dla szczupaka. 

 

Mia艂em te偶 kiedy艣 sytuacj臋 na rzece z ma艂ym uci膮giem gdzie "wstawia艂em" p艂ywaj膮cego slidera na nap艂yw i szczupaki si臋 podnosi艂y i puka艂y w niego, cz臋sto po kilka razy.

 

Do takeigo 艂owienia sprawdzaj膮 si臋 przyn臋ty ubarwione naturalnie, przypominaj膮ce pokarm. I jak zaznaczy艂em, w czystych wodach.


  • grzegorz197503, pepso i Dagon lubi膮 to

#15 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 post贸w
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imi臋:Daniel

Napisano 27 luty 2014 - 10:33

Wielokrotnie - szczegolnie rano i wieczorem. Gdy aktywnosc wiekszosci ryb jest wieksza, niz w innych porach dnia szkoda nam czasu na eksperymenty i sprawdzanie "wynalazkow" .

Czyli zakladamy przynety powierzchniowe wtedy, gdy sie nic nie dzieje. Slonce roztapia kamienie na ostrogach rzeki. My po porannym wstawaniu okolo 14 usypiamy na stojaco...i wtedy sie zaczynaja proby "jadrowe" ;)

Szansa, ze cos strzeli. Jest. Ale najczesciej wtedy moze strzelic linka przetarta o kamienie.

;)

 

Jak pisalem na wstepie, postanowilem w kilku "nietypowych" sytuacjach nad woda wyprobowac powierzchniowce. O przebiegu i skutkach prob napisze w tym watku.

Zdjec nie obiecuje ...


  • szpiegu lubi to

#16 OFFLINE   Norbert 78

Norbert 78

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 505 post贸w
  • LokalizacjaBia艂a Podlaska

Napisano 27 luty 2014 - 10:49

Najcz臋艣ciej si臋gam po powierzchniowce wiosn膮, jak pisa艂em wy偶ej stosuj臋 je na rozlewiskach w艣r贸d zalanych traw. 艁owi臋 na granicznym Bugu i mia艂em sytuacj臋 gdy stra偶nik graniczny mia艂 ze mnie niez艂y ubaw 偶e, 艂owi臋 na 艂膮ce zamiast w wodzie, Jego mina po braniu szczupaka w pe艂ni rekompensowa艂a mi te drwiny ;) Je偶eli chodzi o rozmiar ryb, niestety nie ma si臋 czym chwali膰. Najwi臋kszy szczupak z艂owiony na powierzchniowca nie przekracza艂 70 cm.


  • wojtekmat lubi to

#17 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18606 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2014 - 10:57

...przede wszystkim na zarosnietych lowiskach czyli tam gdzie trudno lowic na przynety inne niz powierzchniowe... cieple miesiace roku czyli od poznej wiosny do wczesnej jesieni
Niczego innego niz szczupaki z powierzchni dotad lowic nie probowalem (nie licze boleni i sandaczy lowionych na plytko schodzace woblerki bo to jednak lowienie pod-powierzchniowe)

Edit: a no i klenie oczywiscie

#18 OFFLINE   r贸zga艣

r贸zga艣

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 post贸w

Napisano 27 luty 2014 - 11:40

Na10m wody lowilem szczupaki. Brania by艂y jak przyn臋ta ciapnela o powierzchnie.

#19 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18606 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 luty 2014 - 11:51

Na10m wody lowilem szczupaki. Brania by艂y jak przyn臋ta ciapnela o powierzchnie.

 

Jakie艣 szczeg贸艂y r贸zgasiu by膰 zapoda艂, tzw. okoliczno艣ci przyrody. Np. czy to jakie艣 jezioro w g贸rach by艂o, czy szkier czy jeszcze co innego. 



#20 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 post贸w

Napisano 27 luty 2014 - 11:57

Dla mnie powierzchniowe 艂owienie z premedytacj膮, to w zdecydowanej wi臋kszo艣ci 2 pory roku, 3 gatunki ryb i Odra. Bole艅, kle艅 i ja藕. Wczesn膮 wiosn膮 kiedy zdarzy si臋 podwy偶szony stan wody i ciep艂e s艂o艅ce, w mi臋dzywalu mo偶na trafi膰 eldorado. Je艣li zdarzy si臋 偶e czas przyboru trafia w pocz膮tek sezonu boleniowego to jest super. W zesz艂ym roku tak by艂o. Niestety nie potrafi臋 jak do tej pory wsp贸艂pracowa膰, z du偶ymi sztukami, a one tam te偶 s膮. Obserwowa艂em sytuacje, kiedy stado boleni, zbiera艂o z powierzchni stadka uklei, kt贸re zgromadzi艂y si臋 w miejscu gdzie normalnie w艣r贸d drzew biegnie polna droga. Pi臋kne widowisko, ale nie by艂o opcji 偶eby poda膰 przyn臋t臋. Przyn臋ty to o艂贸wek RH ale te偶 i chi艅ski popper za dolara. Klenie i Jazie trudniej o tyle, 偶e nielot czasem nie si臋ga w g艂膮b "艂膮ki", bo akurat tam si臋 stado zatrzyma艂o i 偶eruje. Za to w tym roku na wiosn臋 mam ju偶 kajak. Zobaczymy. Druga sytuacja to pe艂ny letni sezon przy ni偶贸wkach. Ostrogi + opaski. Nigdy nie uda艂o mi si臋 stworzy膰 cho膰by ma艂ej regu艂y dla sandaczy z powierzchni. Cho膰 pr贸bowa艂em. Chyba, 偶e powierzchniowym 艂owieniem nazwa膰 pod艂u偶nego minnowa, kt贸ry idzie do 20cm pod powierzchni膮.   


  • Guzu, patu i Przemek lubi膮 to