Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echo suma?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
105 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 październik 2010 - 13:31

Dzieki za kolejne fotki.

Mi tez jakos w tym roku raczej tylko sumy sie trafiaja :unsure:

Nie lowilem sumow w Wisle, te u mnie maja zdecydowanie bardziej zwarte ksztalty gdy sa nieruchome. Jesli natomiast plywaja przybieraja ksztalty raczej smugi czy czegos zblizonego.

Tak jakos wyszlo, ze moj zyciowy z tej wiosny (kolega @hle hle swiadkiem) wykazal odwaznie na echosondzie swoja aktywnosc zerowa w toni . Sum zmieniajacy glebokosc w trakcie zerowania, jesli do tego plynie w kierunku zgodnym z ruchem lodzi rysuje sie jak dlugi szeroki klin.I tak ten moj wlasnie sie narysowal...potem bylo branie...a potem ryba w lodzi.

Ryby aktywne w toni, ktore przemieszczaja sie bez zmiany glebokosci zwykle zostawiaja albo ledwo widoczne cienkie smugi, albo sa to wyrazne sygnaly. Zalezy od tego jak najedzie je przeplywajacy czujnik. Przeplyniecie nad calym sumem pozostajacym na tej samej glebokosci czesto jest tak wyrazne ze echosondzie wydaje sie, ze zmienila sie glebokosc do dna. Sum odbija cala wiazke wyemitowana przez nadajnik.

Musze nadmienic, ze wszystkie obserwacje tego typu przeprowadzam na lodzi przesuwajacej sie w predkosci trollingowej.

Te Twoje moga wygladac inaczej, jesli np lodz jest zakotwiczona...


#42 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 październik 2010 - 13:43

Ja tam na Wisle jeszzce ryb na sondzie w zasadzie nie widzialem.

Fajnie, ze wstawiles @bynio. Jednak musze zapytac skad wiesz, ze to byly akurat sumy...podajesz nawet ich wielkosci...

Gumo

#43 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4087 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 12 październik 2010 - 16:50

Mam to samo echo co @bynio i moje odczyty były podobne. Sprawdzałem kiedyś stado małych okoni i szczupaka stojącego obok. Miałem wszystkich na echu i w zasięgu wzroku. To co widać na fotkach j/w całkowicie odbiega od zgrupowania zwartego drobnej ryby + szczupak około 60 cm. Sum na 100%. Bynio – odkryj karty, wstaw foty suma i relację z holu...

#44 OFFLINE   bynio

bynio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 12 październik 2010 - 21:19

Panowie z sondą to jest tak że jak się ja dobrze zna bez pudła można ocenić wielkość ryby. Można też ocenić czy będzie atakowała czy nie. Mam na myśli oczywiście sumki. Wszystkie te na zdjęciach to sumki podniesione z dna i szykujące się do ataku. Te poziome kreski to mój zestaw, widać na nim ołów i żywca. To właśnie tam te sumki uderzają.

#45 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 październik 2010 - 21:20

Fajnie Byniu ze lowisz na zywca.

Ale to nas WOGOLE nie interesuje.

Na tym forum rozmawiamy o innych metodach lowienia.




#46 OFFLINE   bynio

bynio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 12 październik 2010 - 21:25

Oki nie wiedziałem, jest temat o sondzie to piszę o sondzie. Nie ma problemu. A tak swoją drogą to dlaczego nie wolno pisać o łowieniu na żywce?? Czyli jak bym napisał że to rosówki to było by dobrze bo nie wiem?? No na rosówki też łapię.

#47 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 październik 2010 - 21:28

Wyjasniam:

W dziale ogolnym naszego forum, jest regulamin. A raczej taki zestaw zasad, ktorymi sie kierujemy podczas naszych wypraw wedkarskich i podczas naszej aktywnosci na forum :

Naszym celem jest propagowanie nowoczesnego wędkarstwa w obszarze połowu ryb na przynęty sztuczne – rozumiemy przez to nie tylko otwartość na nowe wędkarskie techniki ale również propagowanie idei wypuszczania złowionych ryb (tzw. Catch and Release), dobrej jakości sprzętu wędkarskiego, rodbuildingu, dobrej wędkarskiej i przyrodniczej fotografii. Osoby podzielające podobny punkt widzenia i zainteresowania serdecznie zachęcamy do publikacji artykułów oraz udziału w naszym forum.



#48 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 13 październik 2010 - 13:01

Bynio - niezłe masz to echo, na niektórych screenach widac nawet otwartą paszczę :huh: :huh:

#49 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2620 postów
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Napisano 14 październik 2010 - 06:19

To chyba wąsy a nie paszcza :D

#50 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 listopad 2010 - 13:08

Podczas ostatniego wypadu za sumkiem mialem taka oto przygode:

Trollingujac przemieszczam sie pod prad rzeki, glebokosc 3.1 - 3.2. Widze na echu dolek do 4, nie za szeroki, taki z 10 m, a w jego srodku luk. Zdecydowanie nie taki jak te wislane zamieszczone powyzej. Taki luk, ktory juz opisywalem w tym i innych watkach.
Odczekuje az mniej wiecej wobler dojdzie do dolka (mam wobler na okolo 3.0 metrach). Jedno delikatne podciagniecie, drugie...JEDZIEMY...

Ryba miedzy 110 a 120 cm. Ten wlasnie luk wyladowal na wedce.

Na echu (Fishelite 480) moja ryba wygaldala tak jak jeden z tych lukow zaznaczonych strzalka przez @Robsona73 na poczatku tego watku.

link do fotki : http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=getfile&id=1222 9&private=0

Nie bylo widac wasow, paszczy, i innych takich historii :mellow:
Ale identyfikacja ryby i jej sprowokowanie nie pozostawiaja najmniejszych watpliwosci.

Zastrzegam, ze ja obserwuje swiat (ryby i inne ciekawosci) podczas przemieszczania sie lodzia z powolna ale w miare stala predkoscia...




#51 OFFLINE   bynio

bynio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 11 listopad 2010 - 17:06

Panowie z całym szacunkiem, ale nie ma szans na zobaczenie otwartej paszczy nie mówiąc o wąsach. Na tej fotce ze strzałkami nie wiadomo co to jest, z jednego prostego powodu. Nie wiem co robiła na łódce ta osoba która zrobiła zdjęcie. Jakie ryby próbowała łapać i jakimi metodami. To może być praktycznie wszystko. Ale jeżeli miały to by być sumki, to strzałka po prawej stronie to nie jeden a dwa małe sumki, w granicach 1m. Strzałka z lewej strony jeden sumek w granicach 70cm.b

#52 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 11 listopad 2010 - 21:01

Panowie z całym szacunkiem, ale nie ma szans na zobaczenie otwartej paszczy nie mówiąc o wąsach. Na tej fotce ze strzałkami nie wiadomo co to jest, z jednego prostego powodu. Nie wiem co robiła na łódce ta osoba która zrobiła zdjęcie. Jakie ryby próbowała łapać i jakimi metodami. To może być praktycznie wszystko. Ale jeżeli miały to by być sumki, to strzałka po prawej stronie to nie jeden a dwa małe sumki, w granicach 1m. Strzałka z lewej strony jeden sumek w granicach 70cm.b


Podziwiam wiedze i obycie z echem @byniu.

Jak okreslasz to,ze ryba ze strzalki jest pokazana wzdluz a nie ze to jej szerokosc ?

W moim lowisku, bardzo rzadko widuje sumy nieruchomo zawieszone w toni. Albo sa nieruchome (na dnie), albo na w powierzchni (kiedys bylo o splawach sumow przy bezwietrznej pogodzie).
Jak sie zachowuje szybko przemieszaczajacy obiekt na ekranie echosondy mozna sie przekonac wkladajac pionowo przy czujniku echa glowke jigowa o konkretnej wadze na luznej lince...




#53 OFFLINE   adamas

adamas

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 16 listopad 2010 - 12:41

Echo jest dobre do badania głębokości i struktury dna. Z tymi łukami ryb ostro drążyłem temat....jeśli ktos potrafi po łuku poznac jaka to rybka to chetnie zapisze się do Niego na lekcje.Na to wpływa naprawdę mnustwo czynników.Wedlug mnie nie ma takiej mozliwości(chodzi mi o łuki) ale moze ktoś mnie może oswieci :unsure:

#54 OFFLINE   bynio

bynio

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 7 postów
  • LokalizacjaRadom

Napisano 16 listopad 2010 - 15:25

Panowie przecież na sondzie wszystko jest widać. Widać czy ryba będzie atakowała, z której strony podpływa, jakiej jest wielkości i tym podobne rzeczy. Ja łowię sumy i może źle to opisałem ale wiem kiedy mam suma pod pontonem i co on robi. A wracając do fotki na której są te strzałki. Zadałem pytanie co robiła i jaką metodą łapała ta osoba robiąca zdjęcie. Ja nie wiem czy to jest sum bo nie byłem na pływadełku podczas robienia zdjęcia. Ale jeżeli wędkarz szukał suma i w jakiś sposób go zachęcał do brania mogę przypuszczać że był to właśnie sum. Ale równie dobrze mógł to być szczupak czy sandacz. Ja na swoich fotkach z sondą wiem że to są sumy i tyle. Trzeba dużo obserwować i się uczyć to będzie się wiedziało co pod nami pływa.
  • payara lubi to

#55 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 16 listopad 2010 - 15:36

Trzeba dużo obserwować i się uczyć to będzie się wiedziało co pod nami pływa.

B)

Tez tak to widze.

B)

#56 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 listopad 2010 - 12:40

To prawda, ze na sondzie wszystko widac...czasami nawet wiecej... B)

Gumo

#57 OFFLINE   dadex

dadex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 112 postów
  • LokalizacjaGolub-Dobrzyń

Napisano 16 lipiec 2012 - 08:28

1.Zaznaczone łuczki nie moga byc raczej odbiciem tak duzej ryby , ryba albo przyklejona do dna , albo nie znalazla sie w zasiegu przetwornika.
2. To zdjecie z mojego sonaru, czy to odbicie sumika? , echo na stozku 120

Załączone pliki



#58 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 16 lipiec 2012 - 11:10

Jesli plywales po wodzie gdzie sa ryby w granicach 3 metrow dlugosci i metra srednicy to na zdjeciu drugim moze byc sum.


#59 OFFLINE   bassy

bassy

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1950 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 16 lipiec 2012 - 11:10

ad 1 dopiero zaczynam przygodę z echem- mogłbys napisac czy ryby przyklejone do dna malowane masz w kolorze dna?

#60 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14845 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 16 lipiec 2012 - 11:20

ad 1 dopiero zaczynam przygodę z echem- mogłbys napisac czy ryby przyklejone do dna malowane masz w kolorze dna?


To pierwsze zdjecie jakis czas temu zamiescil w tym watku @robson.
Pochodzilo z Rio Ebro.

Kolorowe echo ma za zadanie malowac elementy o roznej twardosci roznymi kolorami. Dlatego jest kolorowe.
Jest wiec toertycznie tak, ze powinny ryby miec inny kolor niz dno, na ktorym spoczywaja.
Nie wiem na ile przydatna dla wedkarza jest informacja ze na dnie lezy 1 ryba. Lub ta ryba tam nie lezy.
Zycie nauczylo mnie traktowac echosonde jako zrodlo informacji o atrakcyjnosci danego sektora lowiska. Rzadziej o obecnosci konkretnej ryby pode mna.
Oczywiscie zdarzaja sie wyjatki, jak od kazdej reguly.
Niemniej jednak widzac taki obraz jak na tym kolorowym echu uznalbym miejsce za bardzo ciekawe. Bo duzo zycia w wodzie. A to zawsze przyciaga drapiezniki. Miejsce ciekawe, godne obrzucania guma.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych