Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jerkbait's Myth Busters czyli Wędkarscy Pogromcy Mitów! Edycja specjalna.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
297 odpowiedzi w tym temacie

#181 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 17:53

Nie miałbym nic do Twojego postu, gdybyś umieścił tam treść w 3-4 zdaniach, bo więcej nawet nie trzeba. Ale nie, ale nie, Ty musiałeś stronę różnorakich mniej lub bardziej obraźliwych, prześmiewczych itp. tekstów wstawić. Wkoło sami imbecyle po fakultetach, tylko Ty taki mądry swą empirycznością udowodniłeś, że jednak Ziemia się kręci wokół Słońca, tylko brawo bić na stojąco  :D Tylko czy wiesz wokół czego kręci się Słońce? B)

 

Nawet mając rację trudno ją bronić po takim wstępnym pokrętnym wywodzie.

 

 

Edit: literówka  :)  

Przeszkadza Ci kwiecistość wypowiedzi?

 

Podałem przykłady ludzi na pozór rozumnych i wykształconych, którzy powtarzają brednie. Prawdopodobnie z lenistwa, bo nie chce im się chwili poświęcić na zastanowienie i refleksję. Dla mnie to grzech. Dlatego się po niektórych ( anonimowych ) przejechałem. Zaś jeśli ktoś odebrał to personalnie, tym lepiej. Może uchroniłem go przed wejściem w błotnistą kałużę.

 

Wiem doskonale wokół czego kręci się Słońce, Galaktyka, grupa lokalna i tak dalej. Chcesz brnąć w tym kierunku?

 

Racja to racja, wartość sama w sobie i wywód taki czy inny nic tu nie zmieni. Racji ( faktu ) nie ma potrzeby bronić. Bowiem dwa plus dwa zawsze daje cztery i wszelkie polemiki z tym stwierdzeniem są zbędne. Prawdaż? Prawdaż.


Użytkownik skippi66 edytował ten post 02 marzec 2014 - 17:59


#182 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2190 postów
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Napisano 02 marzec 2014 - 18:06

Powtórzę jeszcze raz i ostatni : jeżeli ciężarek który ma coś wyważać ( kołowrotek ) jest umieszczony w punkcie podparcia układu ( uchwyt wędki ) to nie spełnia swojej funkcji bowiem nie istnieje dźwignia. Kołowrotek taki czy inny ma jedynie wpływ na masę zestawu i tym samym na komforty łowienia, ale nic a nic nie wyważa.

To naprawdę niezwykle prosta zależność/prawda/objawienie :)

Niestety z uporem maniaka powtarzasz błąd.

I kolejny raz Ci napiszę to samo co kilku już pisało.

Żeby Twoje inteligenckie badania trafiły do mojej "imbecylskiej" głowy, te ten kołowrotek musiał by mieć środek ciężkości dokładnie pod punktem podparcia.  Sprawdzałeś czy ma?

I  g..., że nawet przesunięcie  środka ciężkości względem punktu podparcia będzie miało znikomy wpływ na wyważenie układu. Ale wiesz? Będzie miało, wiec Twoje "badanie" jest generalnie do d... Musisz gdzieś indziej objawienia poszukać.

Dla mnie EOT, bo o ile wykazałeś co chciałeś ( i tutaj popieram post @pitta), to tak bronisz tej ułomnej metodologi, że chce się...


Użytkownik krzychun edytował ten post 02 marzec 2014 - 18:08

  • Wojtek B. i Majo lubią to

#183 OFFLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 02 marzec 2014 - 18:07

Zgadzam się całkowicie w jednym szczególnym przypadku - gdy środek ciężkości wędziska pokrywa się z miejscem w którym jest uchwyt kołowrotka, wtedy istotnie kołowrotek nie ma wpływu na wyważenie. W każdym innym ma.

Jeśli środek ciężkości wędziska jest dość blisko uchwytu, wpływ kołowrotka może być niewielki, a przy niewielkiej masie samego wędziska niemierzalny wagą o dokładności 1g. W związku z tym w określonych przypadkach ów wpływ może być dla użytkownika pomijalnie mały, ale jest.

 

"Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb"   ;)



#184 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 02 marzec 2014 - 18:11

Podsumowujac, dwie strony maja racje.Bo jedna strona zajmuje sie innym przypadkiem a druga innym.Jesli chodzi o wywazenie wedki kolowrotkiem to jest to prawda, jesli nie uznamy punktu podparcia w miejscu gdzie znajduje sie kolowrotek, i tu dzialaja cuda nawet centymetry.Gdybysmy za punkt podparcia zalozyli miejsce w ktorym trzymamy kolowrotek to czy to bedzie 200 czy 400 gramow nie bedzie az tak wielkiej roznicy.Problem polega na tym ze wiekszosc osob trzyma tak wedke ze punkt podparcia nie jest w miejscu stopki kolowrotka tylko pierwszego palca(ow) a jest to odlegosc3-5cm w zaleznosci od paluchow.Inni trzymaja nawet 3 palce przed stopka kolowrotka wiec bedzie to nawet 7cm od stopki kolowrotka, wiec im 1 paluch bedzie blizej punktu wywazenia tym lepiej a to da sie manewrowac waga kolowrotka.Pomijam tu aspekt dobrze skonstruowanych wedek, gdzie punkt wywazenia jest na tyle blisko uchwytu ze kolowrotek bedzie sprawa drugorzedna.

Skippi masz racje, waga kolowrotka nie bedzie robila roznicy jesli punkt podparcia bedzie w miejscu stopki kolowrotka , co udowadnia twoj test.Jesli punkt podparcia kierowalbys w strone przelotek wtedy po kazdym centymetrze ciezar kolowrotka mialby znaczenie (male,duze,bardzo duze).Pamietajmy o tym ze punkt w ktorym wszytsko sie zaczyna (wywazac) to nie miejsce stopki kolowrotka w uchwycie tylko pierwszy palec na wedce od strony przelotek.Ja juz dziekuje, oznajmiam ze z nikim sie w watku nie klocilem, bawilem sie dobrze :) 



#185 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 18:12

Zgadzam się całkowicie w jednym szczególnym przypadku - gdy środek ciężkości wędziska pokrywa się z miejscem w którym jest uchwyt kołowrotka, wtedy istotnie kołowrotek nie ma wpływu na wyważenie. W każdym innym ma.

Jeśli środek ciężkości wędziska jest dość blisko uchwytu, wpływ kołowrotka może być niewielki, a przy niewielkiej masie samego wędziska niemierzalny wagą o dokładności 1g. W związku z tym w określonych przypadkach ów wpływ może być dla użytkownika pomijalnie mały, ale jest.

 

"Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb"   ;)

Punkt ciężkości wędki nie ma znaczenia dla naszych rozważań. Pomyśl chwilę.

Praw fizyki nie zmienisz, oj nie zmienisz.



#186 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 18:18

Niestety z uporem maniaka powtarzasz błąd.

I kolejny raz Ci napiszę to samo co kilku już pisało.

Żeby Twoje inteligenckie badania trafiły do mojej "imbecylskiej" głowy, te ten kołowrotek musiał by mieć środek ciężkości dokładnie pod punktem podparcia.  Sprawdzałeś czy ma?

I  g..., że nawet przesunięcie  środka ciężkości względem punktu podparcia będzie miało znikomy wpływ na wyważenie układu. Ale wiesz? Będzie miało, wiec Twoje "badanie" jest generalnie do d... Musisz gdzieś indziej objawienia poszukać.

Dla mnie EOT, bo o ile wykazałeś co chciałeś ( i tutaj popieram post @pitta), to tak bronisz tej ułomnej metodologi, że chce się...

Mam gdzieś aptekarską metodologię. Nawet moja cudna ramka też miała jakieś luzy. A skoro miała luzy i wynik był w granicach +/- 1 grama, tym bardziej środek ciężkości kołowrotka będzie miał wpływ MINIMALNY. Dla użytkownika zupełnie nieistotny. 

Zaś moje badanie chyba faktycznie było inteligenckie, skoro wywołało taki szum i wciąż ponawiane próby udowodniena że Ziemia jest płaska. Ale niedoczekanie wasze, ona jest okrągła i krąży wokół Słońca. Nie inaczej.



#187 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 02 marzec 2014 - 18:18

Przeszkadza Ci kwiecistość wypowiedzi?

 

Podałem przykłady ludzi na pozór rozumnych i wykształconych, którzy powtarzają brednie. Prawdopodobnie z lenistwa, bo nie chce im się chwili poświęcić na zastanowienie i refleksję. Dla mnie to grzech. Dlatego się po niektórych ( anonimowych ) przejechałem. Zaś jeśli ktoś odebrał to personalnie, tym lepiej. Może uchroniłem go przed wejściem w błotnistą kałużę.

 

Wiem doskonale wokół czego kręci się Słońce, Galaktyka, grupa lokalna i tak dalej. Chcesz brnąć w tym kierunku?

 

Racja to racja, wartość sama w sobie i wywód taki czy inny nic tu nie zmieni. Racji ( faktu ) nie ma potrzeby bronić. Bowiem dwa plus dwa zawsze daje cztery i wszelkie polemiki z tym stwierdzeniem są zbędne. Prawdaż? Prawdaż.

 

Jesteś nazbyt zarozumiały i zadufany w sobie. Tacy ludzie niczego nigdy nie udowodnią i nie zmienią, nie potrafisz przekazać tzw. "prawd objawionych". Powinieneś dołączyć do pewnej grupy, która od kilku lat na różnoraki sposób próbuje udowodnić, że białe to czarne.


  • woblery z Bielska i Pickerel lubią to

#188 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 18:21

Zresztą wyważajcie sobie swoje wędki kołowrotkami, skoro tak wam na tym zależy. W sumie nic mi do tego. Ja osiągnąłem to co chciałem a że do niektórych nie dociera, trudno. Ryby dalej będą brały tak samo.

 

pozdrawiam wątpiących - Michał.



#189 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 18:25

Jesteś nazbyt zarozumiały i zadufany w sobie. Tacy ludzie niczego nigdy nie udowodnią i nie zmienią, nie potrafisz przekazać tzw. "prawd objawionych". Powinieneś dołączyć do pewnej grupy, która od kilku lat na różnoraki sposób próbuje udowodnić, że białe to czarne.

Uwielbiam diagnozy z d... wytrzepane. Nie głoszę prawd objawionych, tylko podaję suche fakty. Nie zauważyłeś?

Zresztą czy nie prościej przyznać rację niż dalej brnąć w pozbawione sensu i obraźliwe posty?



#190 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 18:29

Widzę to tak: jak się ludziom wali dotychczasowy, misternie ułożony porządek, gotowi są zrobić wszystko żeby do tego nie dopuścić. Najlepiej zabić niosącego światło.

Jeden z nieprzekonanych kolegów powtórzył moją zabawę i szybciutko przyznał mi rację. O czym napisał w tym wątku. Za co bardzo mu dziękuję.

To samo możecie zrobić Wy. Może lepiej samemu spróbować a dopiero potem wytaczać działa?


Użytkownik skippi66 edytował ten post 02 marzec 2014 - 18:34


#191 OFFLINE   Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 919 postów
  • LokalizacjaKwidzyn
  • Imię:Marek

Napisano 02 marzec 2014 - 18:34

Widzę to tak: jak się ludziom wali dotychczasowy, misternie ułożony porządek, gotowi są zrobić wszystko żeby do tego nie dopuścić. Najlepiej zabić niosącego światło.

 

Całkowicie się mylisz. Znów wyłazi z Ciebie megalomania. To jest problemem, a nie wyważanie wędki. Powodzenia  :D



#192 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 18:45

Całkowicie się mylisz. Znów wyłazi z Ciebie megalomania. To jest problemem, a nie wyważanie wędki. Powodzenia  :D

Lepiej być szarym, nijakim, bez własnego zdania i pomysłów? Jeśli to nazywasz megalomanią to nie znasz znaczenia słów. Ja oczywiście rozumiem, że wyniku nie negujesz tylko razi Cię forma czy też konwencja którą przyjąłem, tylko że mnie akurat się podoba. Również życzę powodzenia  :D


Użytkownik skippi66 edytował ten post 02 marzec 2014 - 18:49


#193 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 02 marzec 2014 - 18:49

Ryby dalej będą brały tak samo.

 

To powinno być zapisane na początku pierwszego postu, jałowa dyskusja. I jeszcze takie kłótnie. Dobrze że już nadciąga wiosna...



#194 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 02 marzec 2014 - 18:57

Cześć !

 

Chciałbym potwierdzić,że Cardinal 44(cięższy) umocowany w określonym punkcie wędziska z pierścieniami powoduje mniejsze pochylanie się opisanego wcześniej wędziska spinningowego niż umieszczony W TYM SAMYM miejscu( lżejszy) Cardinal C-3. Za punkt podparcia służy prawy wskaziciel leżący na uchwycie tuż przed stopką kołowrotka.

 

Naprzemiennie używając obu kołowrotków umieszczam je w nieznacznie INNYCH miejscach.

 

Tym opisanym już po raz drugi zestawem posługuję się od kilkudziesieciu lat i nie sądzę bym świadomie utrudniał sobie łowienie.

 

Oczywiście wyważenie wędki (kołowrotka i wędziska) powinno pochodzić z idealnie zaprojektowanego wędziska.

 

Tak jednak często nie jest,szczególnie w przypadku dłuższych kijow które... cóż...lecą na pysk.W sposób niewielki,możemy skorygować to ciężarem kolowrotka,choć to sposób NAJGORSZY.

 

Najgorszy,marginalny,ale do diaska w moim wędkowaniu ,rzeczywisty.

 

Nie zaprezentuję badań w tej materii,choć badania naukowe stanowią bardzo dużą część mojej pracy.Myślę,że wybaczycie :)

 

Co do sposobu narracji autora postu nie odnoszę się z powodów  dla niektórych z  Was  zapewne zrozumialych.

 

kardi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 


  • Wojtek B. lubi to

#195 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 19:03

Kardi!!! Jeśli podeprzesz przed stopą kołowrotka to stworzysz dźwignię i zafałszujesz wynik. Trzeba zrobić ramkę imitującą palce wędkarza. Bo stopkę trzymasz przecież między palcami O to w tym chodzi. Zrozumiałeś?

:)



#196 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 02 marzec 2014 - 19:06

Zastanawiałem się czy dodawać odpowiedź na...10-tej stronie tej przepychanki, ale co tam:)

 

generalnie całe niezrozumienie w wątku bierze się z powszechnego uproszczenia: komfort łowienia = wyważenie wędki

 

1. Oczywiście (co wykazał Skippi) masa kołowrotka, przy założeniu chwytu dłonią wędki ze stopką między palcami nie ma żadnego wpływu na wyważenie wędki. Fizyka i dowody z ćwiczenia Skippiego nie pozostawiają wątpliwości

 

2. Na komfort łowienia poza wyważeniem wędki istotny wpływ ma rozłożenie masy względem środka ciężkości - im bliżej środka ciężkości rozłożona jest masa tym łatwiejszy i szybszy jest ruch wirowy dookoła tego środka ciężkości (np. tancerka na lodzie szybciej się kręci dookoła własnej osi, gdy ręce złoży blisko ciała, a szybkość obrotu maleje po rozłożeniu rąk szeroko). Dlatego ciężki kołowrotek, nawet jeśli nie wyważa wędki, sprawia, że mimo wszystko łatwiej łowić wędką źle wyważoną. I ten efekt często jest (niewłaściwie) mylony z wyważeniem wędki

 

3. Wspominana, gdzieniegdzie powyżej metoda sprawdzenia wpływu ciężaru kołowrotka na wyważenie wędki poprzez sprawdzenie, gdzie znajduje się środek ciężkości dla kołowrotków o różnej masie rozmija się z prawdą. Dla różnej masy kołowrotka oczywiście zmienia się położenie środka ciężkości, ale przy stałym punkcie obrotu (uchwyt trwale zamocowanego kołowrotka) i umieszczeniu tam masy, nie ma wpływu na wyważenie

 

Mam nadzieję, że to choć trochę rozwiewa niektóre wątpliwości

 

Pozdrawiam

WOjtek


Użytkownik womar edytował ten post 02 marzec 2014 - 19:09

  • skippi66 i cristovo lubią to

#197 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 19:09

To powinno być zapisane na początku pierwszego postu, jałowa dyskusja. I jeszcze takie kłótnie. Dobrze że już nadciąga wiosna.

Dyskusja nie jest jałowa tylko jak najbardziej żywa i budząca emocje. Fakt, nie zawsze merytoryczna ale nie szkodzi. O to w tym wszystkim chodziło, żeby nuda nie zabiła i żeby jakoś doczekać pierwszego wypadu na ryby. A w dodatku okazało się że kołowrotek jednak wędki nie wyważa... :)



#198 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 19:11

Womar, lejesz miód na moje serce. Pięknie to ująłeś. :)



#199 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 02 marzec 2014 - 20:15

...


Użytkownik cristovo edytował ten post 02 marzec 2014 - 20:37

  • skippi66 lubi to

#200 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 02 marzec 2014 - 20:21

A ja myślałem, że to jakiś humorystyczny teścik z nudów, okraszony pisanym lekką klawiaturą opisem...okazuje się jednak, że szczelajo jedni do drugich, szczelajo, żeby ubić, pogrążyć, zdewaluować, oczernić :D Normalnie, panie, barykady, proporce, ktoś tam nawet zaproponował zatarasowanie wejścia do tematu kłódką :ph34r: Luuudzie! Niech jedni kupują kręcioły z CI4+, drudzy Slammery 360 do ultralajtów, wolny (jeszcze) kraj B)

 

Pozdro,

cristovo

Tam miało być z początku, humorystycznie i lekko, tak miało być... Ale wyszło jak zawsze, co nawet mnie, spokojnego człowieka do nerw niejakich przywiodło :) Propozycja z kłódką była moja, bo widziałem że nieuchronnie dryfujemy w stronę awantur. Ale widać modom się podoba. :)