Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Bolenie - sprzęt


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
197 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2006 - 13:45

W Wiznie jak najbardziej sa Bolki, to co obserwowalismy pozna jesienia to byly najprawdopodobniej bolki (chlapanina).
A i gospodarz wspominal, ze gdzies tam kiele mosta jakis go rozbroil.
Jednak tam to juz wymaga innego podejscia niz na Wisle albo nawet dolnej Narwi.
Widzialem kiedys gosci na biebrzy w okolicach mocarzy, polujacych na bolki. Widac ich bylo tylko po rojach much, ktore unosily sie nad kazdym... :lol:
ubrani w siatki maskujace, pelzali tak, zeby sie wyzsze trawki nawet nie poruszyly, z 4m wedziskiem, za przynete robilo zwykle biale piorko, ktore splawiali z pradem.....
Jak na to popatrzylem, od razu wrocilem do swoich szczupakow i okoni... B)
Gumo

#82 OFFLINE   Thymallus

Thymallus

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1837 postów
  • Lokalizacjainternet

Napisano 07 luty 2006 - 13:46

Rybka bardzo ładna. Gratuluję. Nie wiem dlaczego ubzdurałem sobie , że jak Lauri Rapala strugał swój historyczny wobler to wówczas i teraz Orginal był i jest w jednym kawałku...... ale może mi się zdaje. Podziwiam zasięg rzutu 4 gramowym woblerem. Za taką rapą to trzeba chyba daleko rzucić takim woblerkiem.
Podobnie jak Mifek chętnie bym poczytał jakieś szczegóły z połowu. typ kija castingowego, kołowrotek, żyłka i w ogóle warunki połowu. Proszę.

pozdrawiam


#83 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2006 - 13:59

Zaznacze, ze Shimano super aero gt wielkosc 3010 posiadam i mam zamiar sie z nim rozstac (nie mam sentymentu co do firmy).
W razie czego wiadomo - na priva..
Gumo

#84 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 07 luty 2006 - 17:53

Witam Wszystkich,i dziękuja za szybka odpowiedź.
Jeśli chodzi o szczegóły to będe łowił wyłącznie z brzegu,łowisko Wisła w warszawie,nie chciałbym sie jednak ograniczac co do przynęt,gumy,blach,woblery,jeśli chodzi o toczy żyłke czy plecionke to sam nie wiem,myślałem zeby zakupic to i to
co do funduszu to tak do 350zł max.
Jeśli chodzi o ugięcie i prace takiego kija to jestem otwart na propozycje
@Jaculek
Mógłbyś podać przykład takiego mięsistego,firmowego kija


POZDRAWIAM

#85 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 07 luty 2006 - 18:43

SPORTEX CARAT SPIN 1 HT Cross Winding - TC3021
SPORTEX KEV Spin 3 de Lux - KEV SP dl 3053

#86 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2006 - 20:05

@Tommek,

przede wszystkim witaj na naszym forum. :D

Teraz sprawa uniwersalnego kija na Wisłę dla początkujących.
Moja propozycja to kij o długości 2,7m (max 3m ale na początek krótszy będzie lepszy). Ciężar wyrzutu w granicach od 10 do 30 gram. Według mnie ten kij powinien być dość szybki, o akcji szczytowej. Wówczas będzie bardziej uniwersalny i pozwoli na łowienie różnymi przynętami.
Do tego kija jakiś kręciołek o wielkości 3000, najlepiej z dwoma szpulami. Na jedną nawinięta żyłka około 0,18-0,20mm, a na drugą plecionka około 15-20lb.
Na początek taki zestaw powinien pozwolić ci na łowienie wiślanych boleni, sandaczy, szczupaków, a nawet kleni, czy brzan.

Osobiście wychodzę z założenia, że proponowanie tobie konkretnych modeli kijów może prowadzić w złym kierunku.
Pamiętajmy, że wędzisko, które dla jednego jest idealne, drugiemu może w ogóle nie pasować. Kij trzeba mieć w ręku i nim pomachać.
Dlatego napisałem ci za jakimi kijami warto rozejrzeć się w sklepach. Według mnie podany kij będzie dość uniwersalny na wiślane ryby.
Jak już nabierzesz doświadczenia to sam będziesz wiedział jakie wędziska pasują do danych przynęt i warunków łowienia.

Dobra rada. Wisła jest bardzo wymagająca i miejscami bardzo trudna technicznie. Nie warto aż za nadto oszczędzać na wiślanym sprzęcie bo rzeka oraz otaczająca ją dżungla i piach szybko zweryfikują twój zestaw.

#87 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2006 - 20:09

@Gumo,

...Ale cos mi sie zdaje, ze w nadchodzacuym sezonie dostanie sie i wislanym...

- hehe. Chyba wiem o czym myślisz. :D


@Kuba,

...Czy w Narwi w Wiznie sa tez bolenie?...

- z tego co się orientuję to w tych okolicach jest jeszcze spora populacja bolenia. Warto tam za nim popływać. :D

#88 OFFLINE   Jaculek

Jaculek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 211 postów

Napisano 07 luty 2006 - 23:01

@Tommek
Z kijów od zbrojmistrzów polecam wędziska na blankach Pacyfic Bay i Batson (te drugie nieco tańsze). Z wędek sklepowych nie zawiedzie Cię Barkley SSGS 90 ML. Ten kij sprzedawano w dwóch wersjach - mocniejszej i nieco delikatniejszej. Wymieniona przeze mnie wędka jest delikatniejsza. Nie podam Ci ciężarów wyrzutowych, bo kiedyś wymyśliłem sobie, że każdy mój kij przy dolniku będzie udekorowany ręczną wyplatanką. Po kilku latach zapomniałem już, jakie oznaczenia były na wędziskach Embarassed W każdym bądź razie, moje rzeczne wędziska (2,7-3 m) nadają się do przynęt o cięrzarze do 30 gramów. Są szybkie (akcja szczytowa), ale jednocześnie sprężyste, np. podczas mocnego wymachu lub holu. Można nimi prowadzić 30-gramową gumę ostrymi skokami i jest czym zaciąć.
Pozdrawiam, Jacek

#89 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2417 postów

Napisano 07 luty 2006 - 23:02

Jednak tam to juz wymaga innego podejscia niz na Wisle albo nawet dolnej Narwi.

Sie stanie na kotwicy i postoi dluzsza chwile, az sie pokaze i dobrze bedzie :lol:
Byle wiosna. Po Szwedach.


#90 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 07 luty 2006 - 23:34

Tak...to dluzsza chwila moze byc... :lol:
Gumo

#91 OFFLINE   tomek_w

tomek_w

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 508 postów

Napisano 08 luty 2006 - 09:15

@TOMMEK - dobre wedzisko na bolenie to takie - które według Andrzeja nie nadaje się do fotografii bo sie nie wygina w czasie holu małych i średnich ryb , :mellow: , a tak na poważnie właśnie taka wędka gwarantuje Ci pewne zacięcie z każdej odległości , ponadto oprocz boleni mozesz jesienia lowic nim sandacze i szczupaki .... Na zdjeciu Batson , do 35g, ale to nie jest ciezar jaki podaja inni producenci , tym wedziskiem , moge poderwac glowke 30gr, a szczytowka niewiele sie podda , dzieki sztywnemu dolnikowi zasieg jest niesamowity , mozesz stosowac nawet najciezsze przynety boleniowe ..




Załączone pliki

  • Załączony plik  kij2.jpg   45,88 KB   789 Ilość pobrań


#92 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 luty 2006 - 09:54

...o do funduszu to tak do 350zł max.

Zapomnialem o nich wczesniej....biorac pod uwage zalozenia bardzo dokladnie przyjrzalbym sie Shakespearom Ugly Stikom o dlugosciach 2,7 i 3m i c.w. do 25 i do 40g. U nas widzialem serie Custom ale pojawia sie tez seria Lite.
Skupilbym sie na tych dwoch.
Z dodatkowych plusow-maja uzbrojenie w osprzet Fuji.
Gumo
p.s.Tomek_w, podobny w pracy jest taki Talon 2,9m do 1oz, 17LBS, tyle ze jest tak sztywny, ze ten opis nie moze byc prawda.. :D
Batsoniki tez sa cacy ale kazdy, kto bral do reki Talona musi przyznac, ze te kije to cos specjalnego, w pozytywnym znaczeniu...

#93 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18580 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 luty 2006 - 15:36

@Tomek

odpowiem troche przewrotnie - moze to i slusznie ze przeznaczasz taki budżet na pierwszy rzeczny kij! Dlatego, że po sezonie albo dwoch, kiedy bedziesz juz wiedzial jakie miejscowki odwiedzasz, na jakie zestawy lowisz, czego Ci tak naprawde potrzeba - prawie na pewno pierwszy kij zmienisz!
Kontynuujac, w tej sytuacji z podobnych wzgledow radzilbym nabyc jakis kij uzywany zamiast kupowac nowy, bo mozna dostac wedke w dobrym stanie za pol ceny czesto. Dobry komis miesci sie przy w sklepie JERK przy ul Twardej w Warszawie, tam tez mozesz uzyskac porade od sprzedawców.


pozdrawiam


#94 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5792 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 08 luty 2006 - 18:58

Witam Wszystkich
Jestem na stronie pierwszy raz ze wzgledu na wczesniejsze problemy z uruchomieniem strony.
W zeszlym roku łowiłem kongerem champinem do 21g,3m dł. Kijek sprawdził sie dobrze, zreszta lowie nim juz trzy lata i padło na niego sporo ładnych ryb, nie tylko boleni. Polecam ten kij jako uniwersał na rzeke. Z boleni w zeszlym roku wyjałem na niego 80-tke. Całosc zestawu uzupełniala libra 3500 z nawinieta 0.18. Z tego wzgledu ze w tym roku zamierzam przejsc na boleniowa specjalizacje zmontowałem sobie w fc kij 3.20 na blanku batsona do 28g. Kongerem kiepsko sie lowiło ciezszymi przynetami, a te sa potrzebne na Wisle zeby daleko cisnac. Kongerem swietnie mi sie lowilo np.6cm siudakami. W tym roku zamierzam połowic troche ciezej blachami i wobkami wlasnej producji dlatego zmontowałem ciezszy kij. Sebek napisał ze kiepsko czuje nim lzejsze przynety. Kij jest bardzo czuly wiec nie bedzie z tym problemu, ale najlepiej uruchamiaja go przynety od 15g w górę. Do tego kupuje krecioła wielkosci 4000, konkretnie shimano symetre. Zastanawiam sie nad cienka plecionka o wytrzymalosci ok 7kg, ale boje sie denerwujacych splatan przy kolowrotku tej wielkosci. Na razie zostane przy zylce. Zamierzam tez zainwestowac w kotice ownera, chociaz wg moich doswiadczen bolen rzadko schodzi z kija, w zeszlym roku poszly mi tylko dwie rapy ale za to duze, dlatego decyzja o kotwicach.
Zewu, chyba sie spotkalismy nad Wisłą w tym roku.
Pozdrawiam W


#95 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 08 luty 2006 - 19:06

wujek witaj na stronie :D

#96 OFFLINE   Xavi

Xavi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 postów
  • LokalizacjaPruszków
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Lis

Napisano 08 luty 2006 - 19:22

Witam Wujka Janka na stronie. W tym roku widzę, że Wiślane bolenie będą zagrożone, tylu wędkarzy się na nie zasadza :D

Pozdrawiam

#97 OFFLINE   Tommek

Tommek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 08 luty 2006 - 19:34

Dzięki wszystkim za pomoc,teraz już tylko musze podjąć właściwą decyzje.
Przeglądałem już troche katalogów i wpadł mi w oko taki kij jak:MIkado matrix 666 10-40g
oraz różne kije Jaxona np:Astrall spining,lub crystilis spining

MOżecie coś o nich powiedzieć może ktoś na nie łowi.
Jeśli chodzi o pierwszy kij to juz mam to za sobą,dotychczas używałem kijów Jaxona,nazwy dokładnej nie pamiętam ale był to kijek 2.70 c.w 5-30g oraz picker przeroboiny na spinning 2,70 c.w 5-25g. I po łowieniu nimi mam juz dość tej długości kijów
oraz chciałbym teraz coś mocniejszego
Wiem że to tylko i wyłącznie ode mnie zależy co kupie i to mi musi pasować do ręki ,ale chciałbym przed pójsciem do sklepu zasiegnąć opinii innych użytkowników

POZDRAWIAM

#98 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 08 luty 2006 - 22:28

Jestem na stronie pierwszy raz ze wzgledu na wczesniejsze problemy z uruchomieniem strony.


Wczoraj siedziałem całą nockę na rozmyślaniach co zrobić aby Tobie pomóc (widziałem Twoją desperację na targach :lol:). Musiałem przenieść wszystko na inne serwery no i działa :D
Oczywiście żartuję! Janek cieszę się, że jesteś. Oj następny do klubu boleniarzy!

Pozdrawiam serdecznie
Remek


#99 OFFLINE   mifek

mifek

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 11308 postów
  • LokalizacjaWioska Z Tramwajami
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:...znane...

Napisano 08 luty 2006 - 22:42

To Wy tam sobie męczcie te Wasze wiślane rapy a my tu ze szpiegiem, kuzynem jak mu czas pozwoli i inna gwardią z zachodu pomeczymy Oderkę :mellow: <_<

#100 OFFLINE   Smaczek

Smaczek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 399 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 09 luty 2006 - 08:04

@Tommek.
Jeśli chcesz kupić tani i naprawdę niezły kijaszek to polecam Ci zdecydowanie Konger Maxim Cobra 275. Kijaszek kosztuje około 150zł jest szybki i ma szczytową akcję. Ciężar wyrzutowy 5-20gr, ale i trochę cięższe przynęty spokojnie obsłuży. Poza tym jest łatwo dostępny.
Pozdrawiam. Smaczek.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych