Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc przy wyborze pontonu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1097 odpowiedzi w tym temacie

#781 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 04 maj 2020 - 21:12

Też tak robie z wiosłami ale mimo to to wchodzą jak i zchodzą ciężko 



#782 OFFLINE   CORNEL

CORNEL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 215 postów

Napisano 04 maj 2020 - 21:19

Można sobie pomóc drugim wiosłem od środka - zamiast paluchami końcem wiosła (po zdjęciu pióra) zbić listwę z krawędzi podłogi. 



#783 OFFLINE   RAGEZ

RAGEZ

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaPomorskie

Napisano 04 maj 2020 - 22:55

 Siema

Podłączam się do tematu. Ostatnio sprzedałem swojego kolibra KM 300D. Ponton niestety wożony w bagażniku. Zmieniam ponton na 330 tylko teraz jaki.. Po pierwsze musi mi się zmieścić w bagażniku w poprzek po dobrym złożeniu. Wożę foteliki i nie chce mi się składać kanapy. Dobrze złożony koliber mieścił się bokiem w bagażniku (105 cm). Mógłbym spokojnie zmięscić również inne kolibri w rozmiarze 330 po mają taką samą szerokość jak 300-tka. Zależy mi bardzo na prostocie składania i tutaj mocno rozważam model 330 DL - jest kil, podłoga książka rozkłada się niemal od razu, no i materiał mniej sztywny. Waga również chyba atrakcyjna (47 kg?). Ponadto DL podobnie jak DSL na cofniętą pawęż i przez to pokład dłuższy. Pływam z miejsca na miejsca silnikiem 8 hp i wiem że właściwości nautyczne kolibri 300tki w dwoma chłopami o wiele gorsze niż 330 tki (sprawdzone na tym samym silniku). Czy ktoś korzysta z Dlight i pływa w ślizgu? Czy ta podłoga jest rzeczywiście taka miękka? Chodzi głównie o to żeby stało się na ty stabilnie.

Z drugiej strony chodzi mi po głowie maweric 330C(330DS ma skrócony kokpit przez długie ołówki) lub gala freestyle 330. Jakość i nautyka z pewnością lepsza niż koliber ale.. Ale tu już 20 kg więcej do dźwigania i podejrzewam, że sztywne..Rozkładanie 2-3 w tyg pewnie zaczyna wku...   . No i najważniejsze - czy złożę to do tych 105-110 cm? Ktoś miał z tym do czynienia?

 

Ps. Czy model kolibri 360DSL na 160 cm szerokości jak model 300? W necie są rozbieżne informacje. Gdyby miał szerokość 300tki to może bym się pokusił bo waży tyle co maweric330 albo gala 330.



#784 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1363 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 05 maj 2020 - 07:42

Co do podłogi w kolibrze zakładanie książki to była porażka. Kolega w 360 i pełnej podłodze doszedł do tego że aby założyć listwy zwęził całą podłogę o 1cm. Obecnie w Maweriku rzadko to robię (spuszczałem powietrze ok 3 razy do umycia) ale zakładanie listew odbywa się 3 palcami jest bajecznie proste i szybkie. Nie miałem nigdy z tym problemów (pierwsze składanie było przy -6'C).


  • RAGEZ lubi to

#785 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 05 maj 2020 - 22:10

 Siema

Podłączam się do tematu. Ostatnio sprzedałem swojego kolibra KM 300D. Ponton niestety wożony w bagażniku. Zmieniam ponton na 330 tylko teraz jaki.. Po pierwsze musi mi się zmieścić w bagażniku w poprzek po dobrym złożeniu. Wożę foteliki i nie chce mi się składać kanapy. Dobrze złożony koliber mieścił się bokiem w bagażniku (105 cm). Mógłbym spokojnie zmięscić również inne kolibri w rozmiarze 330 po mają taką samą szerokość jak 300-tka. Zależy mi bardzo na prostocie składania i tutaj mocno rozważam model 330 DL - jest kil, podłoga książka rozkłada się niemal od razu, no i materiał mniej sztywny.

Ps. Czy model kolibri 360DSL na 160 cm szerokości jak model 300? W necie są rozbieżne informacje. Gdyby miał szerokość 300tki to może bym się pokusił bo waży tyle co maweric330 albo gala 330.

Mam Kolibri 360D czyli wersja o normalnej grubości plandeki z alu podłogą waży o ile pamiętam 70kg. Szerokość 160cm a do transportu dołożyłem kółka na pawęż, śruby uszczelnione specjalną masą uszczelniającą. Alu podłogę zamontowałem z łatwością i wyjąłem tak samo.

Nie polecę żadnej marki pontonu, jednak aluminiową podłogę polecam. Uwaga na wiórki i ostre krawędzie, wiórki wymieść i wydmuchać a krawędzie stępić.


  • RAGEZ lubi to

#786 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 10 maj 2020 - 23:15

Popływałem wczoraj i dzisiaj na Kolibri 360D z silniczkiem 6hp (Ewinrude 4t - 5kW na nalepce). Płynąc w czwórkę 180kg wagi, mocy nieco brakowało nie kładł się do końca, płynął półślizgiem. Gdy córka zmarzła i wraz z żoną zeszły z pokładu, ponton popłynął w ślizgu, szczyt kilwateru ze 3-4m za łódką. Poskakaliśmy nieco na własnych falach. Wieczorne składanie przy niskiej temperaturze nie było łatwe, trzeba było ściągać listwy ciągnąc od spodu łódki przez plandekę. W niedzielę było cieplej ale silnik zaczął gubić zapłony przy pełnym gazie więc wróciliśmy szybciej. Pod podłogą szklanka wody mimo zamkniętego zaworu. Alu podłoga nie jest na to wrażliwa więc chyba się pogodzę z tym zjawiskiem.

Pierwszy raz jak płynąłem pryskała woda z silnika, więc drugi raz założyłem podnosząc go na podłożonym patyczku około 6mm. Problem minął, ale widać że nieco za długa kolumna, tak jak w Hondzie.

Następne pływanie będzie z Ewinrude jeśli go usprawnię lub z Yamahą 13.5 (ta nieco cięższa). Nie przypuszczałem że łódka będzie tak żwawa na tak małym jednogarnkowym silniczku 125ccm.



#787 OFFLINE   qmichalq

qmichalq

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • LokalizacjaŚwiecie
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Tuszyński

Napisano 11 maj 2020 - 16:06

A ja wybralem maverica 330 ale z airmata woze zawsze w bagazniku. Skladanie i rozkladanie bez problemow (pompka pod ako), podloga zostaje w gumiaku. Na stojaco spokojnie da sie lowic nawet na zatoce dawal ostatnio rade.
  • kubakuba lubi to

#788 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 11 maj 2020 - 17:28

Przy airmacie nie ma możliwości przenikania wody przez podłogę ze względu na ciśnienie wewnątrz niej. Jestem ciekaw czy po płynięciu na spalinie trzeba wybierać wodę z łódki.



#789 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 11 maj 2020 - 17:36

Co do podłogi w kolibrze zakładanie książki to była porażka. Kolega w 360 i pełnej podłodze doszedł do tego że aby założyć listwy zwęził całą podłogę o 1cm. Obecnie w Maweriku rzadko to robię (spuszczałem powietrze ok 3 razy do umycia) ale zakładanie listew odbywa się 3 palcami jest bajecznie proste i szybkie. Nie miałem nigdy z tym problemów (pierwsze składanie było przy -6'C).

Kolibri PP330 - montaż podłogi zwykle nie więcej niż pół minuty. Chociaż muszę przyznać, że za pierwszym razem myślałem, że szlag mnie trafi i już na poważnie rozważałem pocięcie jej na części :) No ale przy 360 ta podłoga pewnie jest sporo cięższa, co może utrudniać montaż.



#790 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 11 maj 2020 - 19:27

Przy airmacie nie ma możliwości przenikania wody przez podłogę ze względu na ciśnienie wewnątrz niej. Jestem ciekaw czy po płynięciu na spalinie trzeba wybierać wodę z łódki.

Przenikanie wody przez podłogę - wróć na ziemie. Nie ilość postów , a jakość.


  • Rasstaman lubi to

#791 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 11 maj 2020 - 19:53

Koledze pewnie chodziło o wodę gromadzącą się między airmatą a podłogą. Sam nie pływałem na pontonie z wkładaną airmatą, więc nie wiem jak to wygląda ale jeśli woda faktycznie dostaje się pod airmatę to nie wyobrażam sobie zostawiania airmaty w pontonie przy składaniu.



#792 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 11 maj 2020 - 21:00

Airmata tak jak i każda podłoga przy spuście wody ma zostawione wolne miejsce, jak pada woda jest pod airmatą, tak samo jak i podczas pływania woda chlapie z silnika do środka. Jak składasz ponton musisz wyjąć airmate i wytrzeć podłogę. Jak dbasz tak długo masz. :)



#793 OFFLINE   Grzegorz B.

Grzegorz B.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 407 postów
  • LokalizacjaStargard

Napisano 11 maj 2020 - 21:07

A, teraz jasne. No i oczywiście zgadzam się, że po żadnym pozorem nie należy przechowywać złożonego pontonu z mokrą podłogą.



#794 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15606 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 maj 2020 - 21:07

Powiedz mi jeszcze , mowa o Kormoranie , jeśli posiadasz ten Chińsko - Polski produkt , jak Ci się składa podłoga ? . A dokładniej chodzi mi montaż listew wzmacniających podłogę , wchodzą lekko czy trzeba użyć siły i jak jest z demontażem . 

Kumpel zamówił w poniedziałek w zeszłym tygodniu Koliberka 330 PP i jak do tej pory cisza  , może da się namówić na teko Kormorana z tym że ma obawy co do tych listew 

 

 

Teraz pytanie  z mojej strony do posiadaczy Busch Crab 360 , czy wy też macie ciężko włożyć i wyjąć listwy wzmacniające podłogę ? kurka u mnie to jest porażka a w szczególności na jesieni jak jest wszystko sztywne , zmarznięte 

 

 

Tak, doszlo do tego ze Craba 400 musialem zwrocic bo nie moglem go zlozyc - w ogrzewanym garazu
Crab 360 i skate 410 rowniez cholerstwo ciezko wchodzilo.

Mam Craba 400 i pierwszy raz wkładałem listwy, masakra ale jakoś poszło. Wyjąć łatwiej.

 

Tak przy okazji - na nowym Tohatsu 20 HP we dwóch i masą szpeju 38 km/h. Nie za wolno?


Użytkownik godski edytował ten post 11 maj 2020 - 21:17


#795 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15606 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 maj 2020 - 21:16

Przy airmacie nie ma możliwości przenikania wody przez podłogę ze względu na ciśnienie wewnątrz niej. Jestem ciekaw czy po płynięciu na spalinie trzeba wybierać wodę z łódki.

To podobno straszna wady airmaty. Błoto, bo woda nie wchodzi pod dechy tylko taplamy się w tym.



#796 OFFLINE   Stołczynianin

Stołczynianin

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 405 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Robert

Napisano 11 maj 2020 - 22:14

Błędnie myślałem że ponton z airmatą jest zbudowany podobnie jak kajak z dmuchanym dnem, tam woda nie wnika przez plandekę gdyż jest ciśnienie.

Teraz rozumiem że airmata jest zamiast sklejki lub płyt aluminiowych, a na dnie i tak jest plandeka PCV.

Czyli - jak jest zima to musi być zimno, a jak się pływa po wodzie to musi być mokro.

 

Przenikanie wody przez podłogę - wróć na ziemie. Nie ilość postów , a jakość.

Nie znam się na wszystkim, więc się pytam. Myślałem że airmata jest dnem pontonu i podłogą zarazem.



#797 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 12 maj 2020 - 09:52

Jakie są produkowane najmniejsze pontony z kilem i sztywną podłogą ? Chodzi mi o podłogę ze sklejki lub płyt aluminiowych . I proszę o podpowiedź jakie firmy robią takie pontony ?



#798 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1363 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 maj 2020 - 07:39

Kolibri 280 podłoga książka + kil.
Maveric 270 Alu +kil.
Widziałem przy żaglówce takie ze 200cm ale po sprawdzeniu na necie dałem sobie spokój (cena ok 4000zł + przesyłka z zagramanicy)

Użytkownik Tresor edytował ten post 13 maj 2020 - 07:41

  • tlok lubi to

#799 OFFLINE   Tresor

Tresor

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1363 postów
  • LokalizacjaCzerwieńsk
  • Imię:Łukasz

Napisano 13 maj 2020 - 12:02

Nie mogę już edytować. Tu masz 200cm z kilem i Airmatą https://www.excel-in...-boat-sd200.php

Widziałem na Bałtyku jak gość wędkował z takiego (200cm) tylko z alu podłogą i 6KM silnikiem. :) Ale na tym forum powiedzą że poniżej 360 nie da się wypłynąć dalej niż 2m od pomostu. :)


  • tlok, Popej i pawlo29 lubią to

#800 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 13 maj 2020 - 12:29

Dzięki za info. Miałem kilka lat ponton 330 ale często pływałem z jakimś kumplem . Teraz większość ma swoje łódki i już nie jest mi potrzebny taki duży ponton. Jednoosobowy wystarczy do silnika 6 KM