Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

O woblerach troszkę inaczej i dla początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
206 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   rybson

rybson

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1121 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 15 marzec 2014 - 20:35

W tym przypadku to nawet wskazane :) 


  • bertold12 lubi to

#62 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 15 marzec 2014 - 21:29

Robercie...

Rozumiem, że masz do mnie pretensję, iż opracowanie o woblerach umieściłem na jerbaicie (opubliczniłem)? A może inaczej, że jestem osobą niewłaściwą, bo nie wystrugałem żadnego woblera a porywam się uczyć innych?

 

 

Nie wiem skąd ci to przyszło do głowy...

 

Przecież to świetny poradnik napisany przez łowiącego woblerami. Poza tym twój poradnik jest jakby zbiorem tego, co już ukazało się oddzielnie w różnych miejscach w sieci. Gdybym zaczynał dzisiaj, to bym cieszył się jeszcze bardziej, że coś takiego jest.

 

 

A cytat z umiarem był pod wpisem Stonera o zrobieniu pełnego kompendium o woblerach przez wielu twórców. Ostatnio wszędzie bitwy o zasady trwają. . 

Z tą skromnością to u mnie nie za bardzo. Coraz częściej wolę dzielić się tym, czego na dzisiaj się nauczyłem prywatnie z kilkoma początkującymi, niż ogólnie w tak dużym Forum. Jednak nie pytajcie mnie dlaczego.



#63 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 15 marzec 2014 - 21:40

Hej, no co jest. Jestem zaniepokojony  :mellow:

 

Napiszcie co widzicie i tyle. Może film kiepski, ale spróbujcie. To jest przypadkowy film jaki wrzuciłem. Zachęcam was chociażby dlatego, żebyście porównali, czy to jak ty widzisz pokrywa się z tym jak widzi ktoś inny. Wiem, że praca tego woblera nie jest "czysta", ale tak jest z wieloma woblerami przecież, o czym już wyżej rozmawialiśmy. 

 

Traktujcie to jak zabawę, a nie konkurs miss  ;)

 

Jest poradnik, więc trochę praktycznych zajęć też nam się przyda  :lol:


Użytkownik joker edytował ten post 15 marzec 2014 - 21:42

  • bertold12 lubi to

#64 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 marzec 2014 - 21:49

Robercie, to ja już przewrażliwiony jestem  :( . Przepraszam za wywołanie burzy w szklance wody. Jeśli nie masz nic przeciwko temu to uznajmy, że tematu nie było. 

Twoje uwagi dotyczące oczka na sterze oraz stabilizacji zmobilizowały mnie do pochylenia się nad tym jeszcze raz i mam jakieś pomysły (teoretyczne) wytłumaczenia tego. Spróbuję to opisać, zrobić rysunki. Jak będę gotowy to podeślę Tobie na priv, jeśli nie masz nic przeciwko temu, z prośbą o ocenę, poprawę. Myślę, że ten temat już przerobiłeś.

Czy możesz mnie zaliczyć do swojego grona początkujących?

 

Swoją drogą @Stoner dobrze myśli. I nie chodzi o mnie, mojego imienia i nazwiska nie musi tam być. Ja mogę zająć się stroną redakcyjną i być anonimowym. Chęci z mojej strony są. Może trochę gorzej z czasem, ale jak będzie motywacja to i czas znajdzie się. 



#65 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 marzec 2014 - 22:05

Czuję się wywołany do tablicy  :lol: . Nigdy dobrze nie oceniałem filmików, słabo widać, nie wszystko to może lepszy zwrot. Wg mnie dominującą akcją jest akcja ogonowa typu X (nie duży ten X) albo Y. Jeśli założymy, że po środku długości woblera jest punkt wychyleń dający akcję X,  a pozostałe położenia tego punktu dają akcję Y to wówczas prezentowany na filmie wobek ma akcję Y. Uważam, że może być duży X i mały X, dlatego jako pierwsze typowałem X.  A co więcej to już nie widzę  B). Pewnie coś jest jeszcze.

Czy wygrałem woblera?  :D


Użytkownik Banjo edytował ten post 16 marzec 2014 - 09:36


#66 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 15 marzec 2014 - 22:05

No to jak to jest z tym woblerem jaka ma pracę x v s moze trochę lusterkuje a może ma odskoki na boki :)  a może jest po głębszym  chciałbym sie dowiedzieć plisss :blink:



#67 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 15 marzec 2014 - 22:09

@bertold12, przecież Robert napisał, że wobler jest na sztywnym kiju  :) , znaczy się zobaczył samiczkę  :lol:  :lol:  :lol: . Mowa o woblerze  :P .


Użytkownik Banjo edytował ten post 15 marzec 2014 - 22:11


#68 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 15 marzec 2014 - 22:22


Traktujcie to jak zabawę, a nie konkurs miss  ;)

 

Robert  to jak ty uważasz .Jaką ma pracę ten wobek 



#69 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 16 marzec 2014 - 10:09

Ja taką pracę w osi poziomej opisuję jako X. Podobnie jak opisał to Banjo. Ten X jest jedynie bliżej głowy niż to co zwykle kryje się pod definicją X, czyli wobler łamany w połowie. Wobler na filmie nie może utrzymać tego X w osi poziomej z powodu naporu wody na ster, więc zaczyna go przechylać po skosie w trakcie odbić na boki. Przez to nie ma on typowego "lusterkownia" całą płaszczyzną. Łatwiej można to sobie wyobrazić biorąc do ręki pudełko zapałek. Można też coś większego, np. paczkę chusteczek do nosa.

Postawcie sobie takie pudełeczko zapałek na stole bokiem z draską. Potem podnieście jeden z krótszych boków do góry, a jeden zostawcie na stole. Powiedzmy, że to co na stole jest głową. Przechylając podniesioną część na boki równocześnie lekko przechylajcie i nawrót. Prostowanie w pionie do osi symetrii woblera i przechył w drugą stronę z odchyleniem po skosie. Zobaczycie, że cały kształt nagle zaczyna robić pętlę, tzw, ósemkę. Szerszą od ogona i węższa od głowy. Jeśli pociągnąłbym ten wobler do przodu, czyli poprowadził po torze, pojawi się tor S. Co widać np. na filmie z kiełbiem w wannie.

 

Wobler tu pokazany jest na sztywno, więc nie może oddać inaczej energii napierającej wody, niż przez przechył. Nierówny nurt sprawia, że wobler odjeżdża na boki, poddając się wodzie. Jednak dla mnie to jest tylko X jeśli chodzi o pracę po osi poziomej. X przesunięty bliżej głowy. Tak zawsze opisuję taką pracę. 

 

Oczywiście można dodać inne opisy, jednak osobiście uważam za niepotrzebne komplikowanie tego zagadnienia.

 

To moje subiektywne podejście. I nie trzeba się z tym zgadzać, co najważniejsze :)

 


  • woblery z Bielska i eRKa lubią to

#70 OFFLINE   proraf

proraf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
  • Imię:Rafał
  • Nazwisko:預言者

Napisano 16 marzec 2014 - 11:10

Hej, no co jest. Jestem zaniepokojony  :mellow:
 
Napiszcie co widzicie i tyle. Może film kiepski, ale spróbujcie. To jest przypadkowy film jaki wrzuciłem. Zachęcam was chociażby dlatego, żebyście porównali, czy to jak ty widzisz pokrywa się z tym jak widzi ktoś inny. Wiem, że praca tego woblera nie jest "czysta", ale tak jest z wieloma woblerami przecież, o czym już wyżej rozmawialiśmy. 
 
Traktujcie to jak zabawę, a nie konkurs miss  ;)
 
Jest poradnik, więc trochę praktycznych zajęć też nam się przyda  :lol:

No to ja spróbuję. W płaszczyźnie poziomej praca "Y", w pionowej lusterkowanie "V". Czyli akcja typu-"mały wariat drażniący rybią linię boczną, do tego stopnia że każda ryba wyczuwając jego obecność w wodzie tak się wk...., że go zeżre" :D  Typowy rybokiller.

A poradnik pierwsza klasa, analizując zawartą w nim wiedzę można z grubsza "zaplanować " pracę i akcję woblera nad którym się pracuje, co dal wielu jest bardzo pomocne.


Użytkownik proraf edytował ten post 16 marzec 2014 - 11:57


#71 OFFLINE   bertold12

bertold12

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów

Napisano 16 marzec 2014 - 11:48

 I to mi się podoba co kraj to inny obyczaj :)A każdy twórca bedzie widział prace tego woblera inaczej i niemam do nikogo zalu że bedą podzielone głosy .a ze to X czy V  bo do niczego nie dojdziemy tylko bedą kłótnie. Jak dla mnie wobek klasa . Mogę również pogratulować pieknie wykonanej pracy sławkowi nieżle się napocił jak dla mnie praca magist . 

      

szacun pozd Marek miłej niedzieli :)


  • joker lubi to

#72 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 16 marzec 2014 - 12:29

Słabo widać na tym filmie (lepiej by było bardziej z góry), ale ja tam widzę raczej Y szeroki z lusterkowaniem. Przez Y rozumiem taką pracę woblera, w której oś wychyleń przesunięta jest wyraźnie w stronę przodu konstrukcji. Inaczej mówiąc ogon wychyla się mocniej, głowa nieznacznie.
@Joker - jeśli to jest dla Ciebie X, to jak definiujesz Y?

#73 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 16 marzec 2014 - 13:35

Robercie, to jednak nie jest tak źle ze mną  :D . A będzie chociaż jakaś nagroda pocieszenia ?  :P .

 

@peekol, mówiąc szczerze to nie ma akcji typu Y, co prawda napisałem o tym opracowaniu, że jest, ale wspomniałem, że jest odmianą X. To tak z punktu analizy zasad fizyki. Natomiast patrząc na wobler poruszający się w wodzie możemy mieć takie złudzenie, że jest to akcja Y. Robert dobrze prawi, że jest to X z przesunięciem do przodu.

Ale pytanie jest nadal aktualne, czy dla Roberta istnieje akcja typu Y?

 

Marek, to na pracę magisterską mało, może licencjacką  ;) i na uczelni nie państwowej  :lol: .



#74 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 16 marzec 2014 - 13:51

@Banjo jasne że nie ma (chyba że jakiś łamaniec ;) ) ale pojawia się w woblerowym języku ku odróżnieniu od zwykłego X. Napisałem też co ja rozumiem jako Y. No i jestem ciekaw opinii @Joker odnośnie Y, bo pominął Twoją dygresję 'x lub y'. Może jak napisałeś nie wyróżnia (pod)typu Y.

#75 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 16 marzec 2014 - 14:31

Słabo widać na tym filmie (lepiej by było bardziej z góry), ale ja tam widzę raczej Y szeroki z lusterkowaniem. Przez Y rozumiem taką pracę woblera, w której oś wychyleń przesunięta jest wyraźnie w stronę przodu konstrukcji. Inaczej mówiąc ogon wychyla się mocniej, głowa nieznacznie.
 

 

Tak można śmiało definiować Y i prawdopodobnie tak powiedziało by więcej osób. Sam też tak robię, gdy ktoś tego oczekuje, jednak w myślach ten Y biorę w cudzysłów.

 

Właściwsze pytanie zadał Banjo, czy praca Y istnieje?

 

Podobnie jak jest w opracowaniu, zawsze miałem wątpliwości do nazewnictwa Y. Bliżej mi do definiowania V w dwóch odmianach, które są pokazane na 2 pdf. Jak o Y i V. Czyli V od czubka woblera lub V od czubka steru. 

Dlaczego nie używam zwykle opisu Y. Bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić pracy woblera, gdzie część jego długości stoi, a reszta wymachuje ogonem. Takie coś można zrobić z dwu członowego woblera. Mnie nie udało się tego nigdy osiągnąć w jednym kawałku i dopóki głowa trochę chodzi na boki względem ogona, to mówię X tylko podaję gdzie znajduje się punkt X :)

 

Również @proraf ma rację. Ponieważ każdy wypracował sobie własny sposób opisywania tego co wyczynia jakiś wobler. W zasadzie drobne odchyły głowy, jeśli ten punkt X jest blisko jej końca dają złudzenie czegoś pomiędzy V, a X, czyli nasz Y.

 

Takie pytanie. 

Do jakiego poziomu wychyleń mówicie, że dana praca to X? 

 

No i przydałby się taki film z pod lustra wody z przodu, boku, z tyłu oraz rzut pionowy. Wtedy można by lepiej takie rzeczy opisać. :)


  • eRKa lubi to

#76 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 17 marzec 2014 - 09:36

Robercie,

byłbym skłonny, podobnie chyba jak Ty, mówić, że jeśli punkt wychyleń wobka na boki w płaszczyźnie poziomej jest na odcinku od końca głowy do końca steru to wówczas wobler ma akcję typu Y, przed punktem akcja typu X oraz na końcu steru typu V. Oczywiście to tylko takie rozróżnienie, aby podkreślić że dla akcji typu Y wobek niewiele porusza głową na boki.


  • joker lubi to

#77 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 marzec 2014 - 10:23

Do jakiego poziomu wychyleń mówicie, że dana praca to X? 

Ja odwrócę pytanie - kiedy mówię że praca to Y?

Tu jest własnie obiektywny problem z Y - trudno o mierzalną definicję.

Na własne, prywatne potrzeby opisuje pracę jako Y wtedy, gdy widząc pracę woblera w nurcie nie widzę wyraźnych wychyleń głowy, a nie jest to V. Jeśli miał bym to określić bardziej mierzalnie to myślę że oś pracy poziomej mieści się w pierwszej ćwiartce od przedniego oczka. Można by sobie zadać pytanie po co wyróżniać typ Y, skoro jest taki nieokreślony. I znów moim prywatnym zdaniem - ryby inaczej reagują na tradycyjny X i X typu Y ;)



#78 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1020 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 17 marzec 2014 - 12:52

 Podsumowując na X biorą z reguły mniejsze osobniki, na typy V i Y większe, te które znają już cały alfabet ;)  :D


  • eRKa lubi to

#79 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2775 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 17 marzec 2014 - 15:56

Swoje największe pstrągi połowiłem na X z lusterkiem, ale może one nie umiały czytać :D . Chociaż z drugiej strony stały w książkowych miejscach :lol: .

 

Robercie, czekamy na kolejne zgadywanki na wesoło. Ja jestem mało kreatywny ;) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 17 marzec 2014 - 15:57


#80 OFFLINE   peekol

peekol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 17 marzec 2014 - 16:09

Eeeeeh... A czy ja napisałem że na X nie biorą? Albo że gorzej? Napisałem że moim zdaniem inaczej reagują na te dwa różne typy pracy...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych