Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

O woblerach troszkę inaczej i dla początkujących


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
206 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 17 marzec 2014 - 20:39

No przecież napisałem, że X łowią ryby.


  • RUDI75 lubi to

#82 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 23 marzec 2014 - 13:48

Banjo,

 

chyba  z góry przyjąłeś błędne założenie zakładając ten wątek. Przecież nikt na Jerkbait nie da ci gwarancji, że założenie wątku przyniesie natychmiast spektakularne rezultaty i niebywałą dyskusję na 400 stron. Zwykle to autor wątku musi wykonać syzyfową pracę bez oczekiwania zapłaty. Jeśli znajdzie chętnych do pomocy to świetnie, coś ich przyciągnęło. 

Twoje opracowanie jest kondensacją ogromu wiedzy, którą poniekąd tworzyło wielu ludzi mających swoje wątki i tutaj. Nie zapominaj, że jest tu np. Janusz Wideł, który był jednym z prekursorów w budowaniu woblerów w tym kraju. Tym samym był jednym z tych, którzy odkrywali przed kolejnymi cenną wiedzę. Teraz ty jedynie zgarnąłeś to do kupy i tyle. Chwała ci za to. Wykonałeś wspaniałą robotę. Masz order jeśli chcesz :)

 

Podejrzewam, że twój wpis, szczególnie dwa punkty oraz podsumowanie, nie wywoła oklasków. 

 

Przemyśl, czy warto mieć dalej pod górkę.


Użytkownik joker edytował ten post 23 marzec 2014 - 14:34


#83 OFFLINE   Parf

Parf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1013 postów
  • LokalizacjaBielsk Podlaski
  • Imię:Paweł

Napisano 24 marzec 2014 - 07:19

Myślę że temat można pociągnąć  jako luźną rozmowę z naukowym jak i filozoficznym podejściem :) .Np entropia woblera. Są konstrukcje o większej i mniejszej entropii gdzie każdy element składowej w różnym stopniu wpływa na zachowanie całego tworu. 



#84 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 24 marzec 2014 - 07:25

Paweł, dziękuję Tobie za odpowiedź. Jest wreszcie jakaś pozytywna odpowiedź na mój apel. Jestem pewien, że to co napisałem to nie wszystko. Potrzebuję impulsu, podpowiedzi. Ja nie oczekuję od Was gotowca i potem tylko napiszę. Wolę małą podpowiedź, co jeszcze warto napisać i tyle. Jeśli ktoś będzie potem tak dobry i sprawdzi moje przemyślenia, poprawi mnie, będę wdzięczny. Ze mnie żaden filozof :D .



#85 OFFLINE   zander29

zander29

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaAlloa Scotland
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:W-o

Napisano 24 marzec 2014 - 11:11

Bardzo ciekawie napisane . Małe pytanie czy mógłbym umiescić Twoją pracę na moim klubowym forum ?   pozdrawiam serdecznie  



#86 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 24 marzec 2014 - 11:19

Myślę że temat można pociągnąć  jako luźną rozmowę z naukowym jak i filozoficznym podejściem :) .Np entropia woblera. Są konstrukcje o większej i mniejszej entropii gdzie każdy element składowej w różnym stopniu wpływa na zachowanie całego tworu. 

 

 

Cały czas myślałem, że to miała być luźna rozmowa o zasadach ogólnych. Autor sam podkreśla, że jedynie łowi na takie przynęty, więc wchodzenie do środka woblera nie jest w kręgu jego zainteresowań. Dopóki tylko łowiłem woblerami tkwiłem w przekonaniu, że wiem to co powinienem wiedzieć o woblerach. Troszkę się zdziwiłem gdy usiłowałem zrobić wobler według własnego zamysłu z wykorzystaniem tej podstawowej wiedzy. 

 

Poza tym i tak mnie Banjo nie potraktował źle za wpisy w jego wątku. W końcu podziękował początkującym rękodzielnikom ;)



#87 OFFLINE   krzysju

krzysju

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 365 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 marzec 2014 - 13:37

Nie ważne co myślicie o czym myślał Banjo.

Bardzo się cieszę  , że są jeszcze ludzie , którym się chce przekazać prostą a zarazem trudną prawdę .

Musisz mieć podstawy aby budować sobie  świadomie przynęty.

Bo nie ma co ściemniać , bo najczęściej się mówi o tym co widać. Jak zmuszasz kogoś do refleksji to - zaczyna zadawać pytania.

Manipulacja z tymi różnymi środkami ciężkości , wyporu to mnie akurat zmusiło do refleksji :).

Zawsze mnie ten sposób podejścia do tematu fascynował.

Wobler to narzędzie by służyło optymalnie w danym miejscu i ma robić co od niego wymagamy. Nic więcej nie potrzebuję od niego.

 

Teraz jestem na etapie "odkrywania" innych materiałów na woblery niż lipa. 

Nie dlatego  , że  mam dostęp . Ale dlatego że rozumiem , że  ciężar właściwy materiału ma wpływ za określone właściwości woblera i dobieram go jego potencjalnych smakoszy. 

 

Tu jest spory temat do ogarnięcia, który dopiero,  wstyd się przyznać rozpoczynam.

Parę sugestii już miałem od asów j.pl , ale oni reklamy nie potrzebują .



#88 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 24 marzec 2014 - 13:54

,,Pochwały mile widziane. Tego nigdy za wiele,,
Zaslugujesz na pochwałę, zdecydowanie ! Świetny poradnik ułatwiający pracę.
Widać iż poswiecileś dużo czasu by to stworzyć.
Gratuluje i pozdrawiam.

#89 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 24 marzec 2014 - 15:40

Rozumiem Robert, że już Ci przeszło :) . To co, deklarujesz pomoc? Nie potrzebuję na tacy, wystarczą małe bodźce z jakąś sugestią, tak jak to zrobiłeś w jednym z pierwszych Twoich postów u mnie. Tylko powiedz: "tak" lub "nie". Każdą odpowiedź przyjmę z należnym szacunkiem. Odpowiedź może być na priv.



#90 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 24 marzec 2014 - 15:46

@Krzysju,

 

"Bo nie ma co ściemniać , bo najczęściej się mówi o tym co widać. Jak zmuszasz kogoś do refleksji to - zaczyna zadawać pytania.

Manipulacja z tymi różnymi środkami ciężkości , wyporu to mnie akurat zmusiło do refleksji :).

Zawsze mnie ten sposób podejścia do tematu fascynował.

Wobler to narzędzie by służyło optymalnie w danym miejscu i ma robić co od niego wymagamy. Nic więcej nie potrzebuję od niego.

 

Teraz jestem na etapie "odkrywania" innych materiałów na woblery niż lipa. 

Nie dlatego  , że  mam dostęp . Ale dlatego że rozumiem , że  ciężar właściwy materiału ma wpływ za określone właściwości woblera i dobieram go jego potencjalnych smakoszy. 

 

Tu jest spory temat do ogarnięcia, który dopiero,  wstyd się przyznać rozpoczynam."

 

 o to chodziło. Przecież w tym opracowaniu nie podałem jak zrobić dobrego wobka, tylko co można zrobić, aby wpływać na jego akcję. 

Mam nadzieję, ba liczę na to, że jak dojdziesz do jakiś wniosków to podzielisz się z nami.

 

 

@Radbraw, dziękuję.

 

Pozdrawiam



#91 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 24 marzec 2014 - 22:36

Rozumiem Robert, że już Ci przeszło :)

 

Nie bardzo rozumiem co miało by mi przejść? Patrzę sobie na rozwój wątku od czasu do czasu.

Zapędów większych nie mam o czym wspomniałem dużo wcześniej. Sam wiesz, początkujący zwykle dużo się uczą. Więc czytam i się uczę :)



#92 OFFLINE   spidi

spidi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 363 postów
  • Lokalizacjaleńczester

Napisano 25 marzec 2014 - 09:52

gdzieś tam wyżej napisałeś że potrzebujesz bodżców wydaje mi się że najlepsze bodżce będą jednak po zrobieniu przez ciebie kilku woblerów i opisaniu ich zachowania w oparciu o twoje opracowanie co było by na pewno fajnym uzupełnieniem powyższej pracy



#93 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 marzec 2014 - 10:38

gdzieś tam wyżej napisałeś że potrzebujesz bodżców wydaje mi się że najlepsze bodżce będą jednak po zrobieniu przez ciebie kilku woblerów i opisaniu ich zachowania w oparciu o twoje opracowanie co było by na pewno fajnym uzupełnieniem powyższej pracy

Pewnie tak, ale ja mam lewe ręce  :D . Zdecydowanie lepiej mi wychodzi pisanie  :lol: .



#94 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 25 marzec 2014 - 12:06

Zdecydowanie lepiej mi wychodzi pisanie  :lol: .

 

 

Pisanie opracowań zdecydowanie tak. Pisanie postów, mam wątpliwości ;)



#95 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 marzec 2014 - 12:17

Nie we wszystkim jestem mistrzem, mistrzu  ;) .


  • jackie01 lubi to

#96 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 marzec 2014 - 14:01

Robercie,

bardzo Cię i grzecznie proszę, abyś od tej pory w tym wątku wypowiadał się wyłącznie merytorycznie. Ta dyskusja, uszczypliwości pomiędzy nami prowadzą donikąd. Nie chcę zaśmiecać tego wątku i nie zależy mi na 400 stronach jałowej dyskusji. Wolę 4, ale treściwe merytorycznie. Jeśli chcesz pogadać to pisz na priv., możemy wymienić poglądy, może dojdziemy do jakiegoś porozumienia w odbieraniu tego forum.Twoje stanowisko jest już znane, sam określiłeś je. Nie chcesz pomóc, ok. Możesz zaglądać, kontrolować jak się ten wątek rozwija. Jeśli zmienisz zdanie, i będziesz chciał zabrać zdanie o woblerach to pisz.

Ze swojej strony nie będę pisać inaczej niż merytorycznie w Twoim wątku o woblerach, i już w moim wątku o Tobie pisać nie będę. Słowo harcerza  :) .


Użytkownik Banjo edytował ten post 25 marzec 2014 - 14:03


#97 OFFLINE   joker

joker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5133 postów
  • LokalizacjaWzgórze Tumskie nad Wisłą
  • Imię:Robert
  • Nazwisko:Ciarka

Napisano 25 marzec 2014 - 17:37

Sławku,

czytam i widzę, że nie chcesz żadnej odpowiedzi z mojej strony.

 

Cieszę się, że chociaż trochę zdążyłem pomóc zanim odebrałeś mi ostatecznie tą przyjemność.

 

Powodzenia :)

Robert

 

... bez odbioru ...


Użytkownik joker edytował ten post 25 marzec 2014 - 17:37


#98 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 marzec 2014 - 20:40

Robercie,

no i muszę złamać słowo harcerza  :) , bo mnie znowu prowokujesz.

 

 

 

Sławku,

czytam i widzę, że nie chcesz żadnej odpowiedzi z mojej strony.

 

Cieszę się, że chociaż trochę zdążyłem pomóc zanim odebrałeś mi ostatecznie tą przyjemność.

 

Powodzenia :)

Robert

 

... bez odbioru ...

 

 

 

 

Odwracasz kota ogonem. Sam napisałeś, że nie chcesz udzielać się. Napisałem, że jak masz coś do powiedzenia o woblerach to pisz. Więc żadnej przyjemności Tobie nie odbieram, sam sobie odbierasz. I proszę nie prowokuj mnie już swoimi wypowiedziami.

 

Pozdrawiam

 

Sławek


Użytkownik Banjo edytował ten post 25 marzec 2014 - 20:42


#99 OFFLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2791 postów
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Napisano 25 marzec 2014 - 22:58

;)


Użytkownik Banjo edytował ten post 02 kwiecień 2014 - 14:30

  • joker, Dagon i woblery z Bielska lubią to

#100 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 26 marzec 2014 - 01:05

Ster w woblerze.

Niektóre konstrukcje woblera "pracują" bez steru, Są to zwykle woblery o długości ponad 6 cm. Wąskie, o bokach równoległych potrafią pięknie lusterkować, a obłe, nieomal okrągłe w przekroju potrafią płynąć "wężykiem", który przy lekkim podszarpywaniu zmienia się w wyraźny "X": I teraz ster - zamontowany w takim woblerze może gasić lub wzmagać "naturalne" ruchy konkretnego woblera. Dobrze trafiony niewielki ster będzie "w sam raz", źle dobrany, nawet spory, nie będzie spełniał swojej funkcji. Nie podam gotowych rozwiązań, sam raczej opieram się na intuicji lub doświadczeniu, wskazuję tylko kierunek poszukiwań przy nowych konstrukcjach. Sam zanim włożę ster w nowej konstrukcji, staram się nadać woblerkowi nieco życia, ucząc go pływać bez steru. Podszarpuję, ciągnę ekspresem, sprawdzam wszelkie oznaki ożywienia. Na tej podstawie steram się rozpoznać, czy nowa (dla mnie) konstrukcja posiada warte podkreślenia naturalne walory. Zawsze wtedy staram się dobrać ster tak, by współpracował z woblerem. Wciąż jednak czuję niedosyt, że innym kątem lub zmianą kształtu stera mógłbym osiągnąć więcej...


  • Pasta i eRKa lubią to