Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Zmiany RAPR


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
68 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 25 marzec 2014 - 14:01

W związku z drastycznym spadkiem pogłowia warto wprowadzić (na początek) 5-letni zakaz zabierania jakichkolwiek boleni. Łatwe do przeprowadzenia, bo ryba niesmaczna. Ponadto znajduje się na liście gatunków zagrożonych... ;)

A jaź i kleń to niby smaczne? Też nie. Nawet szczupak suchy jakiś taki. :)

W każdym razie pomysł dobry, tym bardziej ze od kilku lat boleń poddawany jest ogromnej presji wędkarskiej, jako że bywa jest to jedyny biały drapieżnik w wodzie. Dodatkowo w rzece nietrudny do złowienia. Pomysł można rozciągnąć na klenia i jazia.



#22 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 25 marzec 2014 - 14:19

Jeszcze jedno mnie naszło  :)

Organizacja obligatoryjna wszelkiej maści zawodów począwszy od szczebla Koła (spinning-spławik-grunt) tylko w formule ''NA ŻYWEJ RYBIE''  ;)

Nie jak to ma miejsce obecnie na szczeblu Okręgu.


  • staszek lubi to

#23 OFFLINE   anpart

anpart

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 2077 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 14:21

Skoro musi być realnie, to rewolucyjne zmiany pewnie nie przejdą. ;)

 

Ja o samych rybach.

 

Zmniejszenie limitu dziennego sandacza, szczupaka, bolenia do jednej sztuki.

Zakaz zabierania ryb wymienionych gatunków po przekroczeniu sandacz 75 cm, szczupak 80 cm, boleń 70 cm.

Zwiększenie wymiaru ochronnego bolenia do 50 cm.

Zwiększenie wymiaru ochronnego klenia i jazia do 35 cm.

Zwiększenie wymiaru ochronnego okonia do 25 cm.

Ustanowienie okresów ochronnych dla klenia, jazia i okonia zgodnych z ich cyklem rozrodczym.

 

Uzasadnienie dla każdej propozycji identyczne, ogromna presja na wyżej wymienione gatunki, coraz mniejsza ilość osobników wymienionych gatunków w naszych wodach ze szczególnym uwzględnieniem ryb okazowych.

 

Starałem się być realnym maksymalnie, na ile potrafię.

Palce świerzbiły, by wpisać całkowity zakaz zabierania, ale znam życie... ;)

Popieram, tylko w odniesieniu do limitu, ograniczyłbym do jednej sztuki łącznie z podanych gatunków, a u Okonia dodałbym wymiar górny, zakaz powyżej 40cm.


  • Dagon i staszek lubią to

#24 OFFLINE   rutra

rutra

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 480 postów
  • LokalizacjaGostynin
  • Imię:Artur
  • Nazwisko:Chmielecki

Napisano 25 marzec 2014 - 15:01

Zgadzam się w 100% z pierwszą częścią wypowiedzi ze spy !  To była by naprawdę realna ochrona środowiska i rybostanu a co do samej ochrony gatunkowej, to wiele nie należy zmieniać w tym związkowym regulaminie, no może poza górnymi wymiarami ochronnymi i ja to tak widzę:

- okoń 40cm

- boleń 70cm

- szczupak 80cm

- sandacz 70cm

- kleń, jaź 45cm

- pstrąg 50cm

- sum 140cm

- brzana 70cm

innych gatunków nie poławiam, więc się nie wypowiadam, natomiast jeśli chodzi o dolne wymiary, to jeśli już:

- okoń 20cm

-pstrąg 35cm

Ustanowić na każdej wodzie płynącej odcinki[najciekawsze, tam gdzie ryba ma najlepsze warunki bytowe] "no kil" z zakazem używania więcej jak jednej kotwicy bądź haka i oczywiście bez zadzioru.   O zimowiskach, to zdaje się zapis jest, tylko nie egzekwowany.   Ograniczyć lub całkowicie wyeliminować połowy rybackie dochodowe a na pewno zwiększyć nadzór.

Najważniejsze, to to co na samym początku - zwiększyć ilość strażników[w PSR jest na cały kraj mniej jak 400 etatów] i przesunąć ich do powiatów] a tym samym kontroli.



#25 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 25 marzec 2014 - 15:02

Postuluję wprowadzenie całkowitego zakazu połowu na żywca, jako metody nieludzkiej, wysoce obrzydliwej, całkowicie niesportowej i przysparzającej rybie wyjątkowych cierpień. Zakaz można by rozciągnąć na wszelkie martwe rybki, trupki, srupki i filety, włącznie ze śledziem od Lisnera. :) Zdaję sobie sprawę że opór ciemnej materii będzie ogromny.

To można krócej ująć - tylko spining jako jedynie słuszna metoda  :P  , czy to miałeś na myśli? 



#26 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 25 marzec 2014 - 15:05

PANOWIE, BŁAGAM!!!!!!

 

Prosiłem o przeczytanie RAPR, odnoszenie się TYLKO do niego, a nie publikację zespołu życzeń i wniosków.  :angry:

Warto też czytać to, co było powyżej. :wub:

 

 

 

Proszę adminów o skuteczne usunięcie postów nie związanych z pomysłami na zmianę RAPR.


  • joker, Dagon i Zwierzu lubią to

#27 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 25 marzec 2014 - 16:17

okoń 40? nie no ja był dał 33

kto ostatnio widział 40 na żywo?



#28 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9513 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 25 marzec 2014 - 17:31

Skippi będzie trudno. Myślenie Jerkbaitowców stanowi 1% wędkarskiego społeczeństwa. Niech łowią na żywca. Pewnie. Ale nich Żywiec ma przynajmniej 17cm

Tym bardziej, że mimo wszystko dajemy drapieżnikom pod nos ich naturalny pokarm.



#29 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 25 marzec 2014 - 17:33

Szczupak, sandacz 55-80cm limit 2sztuki łącznie ale limit sezonu np. 20 sztuk łącznie

Boleń 50-70cm

Sum    80-130cm sezon - 5?10?

Okoń  20-35cm limit dzienny np. 10 sztuk (mój prywatny jest niższy).

Jazio-klenie 30-40cm

Płoć 20-30cm limit dzienny 10 sztuk

Lin  35-45cm limit dzienny 2sztuki

Pstrąg 35-45cm  limit dzienny 1 sztuka

Troć/Łosoś 60-80cm (tutaj dylemat bo i tak zdecydowana większość po tarle pada).

Węgorz 60 (max. brak bo jak popłynie na tarło to i tak nie wróć)

Leszcz 35cm limit dzienny 3sztuki



#30 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 25 marzec 2014 - 17:39

To można krócej ująć - tylko spining jako jedynie słuszna metoda  :P  , czy to miałeś na myśli? 

Na żywca też łowisz?!! Matkoboska...



#31 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 25 marzec 2014 - 17:55

Na żywca też łowisz?!! Matkoboska...

Ale na elektryczną wędkę nie łowię, ja jestem wędkarz uniwersalny :P wiem jak założyć żywca, a co.

A trochę poważniej, 1, max. 2x w roku zdarza mi się ale jak sięgnę pamięcią to gdzieś tak od połowy lat 90 nie miałem brania :wacko: .

No chyba że policzyć 30-40cm "żywczyka" w morzu Północnym, to brania były.

A u nas to posiedzę 3-4h, wq.....ę się, zwijam żywcówkę i montuję spining :) . Ale efekty mam tylko ciut lepsze :rolleyes: .



#32 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 25 marzec 2014 - 18:03

 

A trochę poważniej, 1, max. 2x w roku zdarza mi się ale jak sięgnę pamięcią to gdzieś tak od połowy lat 90 nie miałem brania :wacko: .

 

Skoro od 20 lat nie miałeś brania, znaczy nie umiesz łowić na żywca. Po co zatem w to brniesz? Ciasto se ugnieć z jajkiem i zapachem waniliowym, kulkę załóż na haczyk, płotek naciągniesz. Ale żywca sobie daruj, bo to naprawdę okropne. Ten w Morzu Północnym w niczym nie lepszy. :(



#33 OFFLINE   skippi66

skippi66

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1723 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:K.

Napisano 25 marzec 2014 - 18:07

Bo żeby na forum C & R przyznawać się do łowienia na żywca, to naprawdę trzeba nie mieć instynktu samozachowawczego. :)



#34 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • Lokalizacja03-980

Napisano 25 marzec 2014 - 18:54

Obecny RAPR:

 

Punkt 7.2. W ciągu doby / w godz. 0.00 - 24.00 /
- sum 1 szt.
- troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń, /łącznie/
2 szt. - zmiana na 1szt. na dobę
- lipień, pstrąg potokowy, /łącznie/ 3 szt. - zmiana na 2 sztuki na dobę
- brzana, karp /łącznie/ 3 szt. - zmiana na w 2 sztuki na dobę
- lin 4 szt. - zmiana na 2 sztuki na dobę
- certa 5 szt. - zmiana na  3 sztuki na dobę
- węgorz 2 szt. - zmiana na 1 sztukę na dobę

 

 

Dodatkowo wprowadzenie nowych wymiarów ochronnych:

 

Płoć obecnie brak -  propozycja wymiar ochronny do 15cm - uzasadnienie: Wzdręga posiada wymiar ochronny, w wielu łowiskach trwa rzeź Płoci ze względu na brak obowiązujących norm, jedyna to 5kg limitu na dobę.

 

Okoń - obecnie do 18 centymetrów (m.in Mazowieckie) - zmiana na: do 22cm i od 40cm



#35 OFFLINE   pepccio

pepccio

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 postów
  • LokalizacjaKonin
  • Imię:Andrzej

Napisano 25 marzec 2014 - 19:24

Nie dotyczy typowo RAPR, ale może dałoby się dołączyć gdzieś razem. Proponowałbym wywierać naciski na ZG PZW do wydania polecenia, czy zarządzenia (nie znam się) dla ZO PZW w całym kraju, do każdorazowego uczestnictwa ich przedstawiciela w sprawach zatrzymanych kłusowników, zatruć, czy innych spraw dotyczących szkód w rybostanie na podległym im terenie. Jednocześnie wnioskowałbym o wypracowanie "cennika szkód" za skłusowane lub wytrute ryby, którym przedstawiciele posługiwali się w przypadku wyceny szkód. Sami widzimy w wielu przypadkach, że wyceniona straty są żenująco niskie. Wiem, że to nie RAPR, ale przydałoby się zrobić o wiele większy bat na wszelakich kłusoli.



#36 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1306 postów
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Napisano 25 marzec 2014 - 19:39

Zakazuje się wstępu na jaka kolwiek wode administrowana przez PZW gumofilcom.Nastepnie panom z tak zwanego" betonu" zasiadającym w Z.O. PZW podziękujemy.A tak poważnie :)  trzeba poczekać az starzy glizdziarze odejda do krainy wiecznych polowow, nieHc tam Panu Bogu wchodzą w szkode .... :D cala nadzieja w młodych to Oni będą niedługo tworzyć przyszlosc PZW i oby nawyki starszych ................pozdrawiam M.K.



#37 OFFLINE   Mari

Mari

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 466 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 21:14

Całkowity zakaz połowu szczupaka w maju i wrześniu



#38 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 25 marzec 2014 - 21:29

Wydłużenie okresu ochronnego dla szczupaka i sandacza od grudnia, choć lepszy byłby zapis o całkowitym zabijaniu tych gatunków od listopada bo w tym okresie łowi się już ryby nabite ikrą. Ze względu na suma zakaz trollingu od listopada.  



#39 OFFLINE   elmo

elmo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów

Napisano 25 marzec 2014 - 21:30

Postuluję wprowadzenie całkowitego zakazu połowu na żywca, jako metody nieludzkiej, wysoce obrzydliwej, całkowicie niesportowej i przysparzającej rybie wyjątkowych cierpień. Zakaz można by rozciągnąć na wszelkie martwe rybki, trupki, srupki i filety, włącznie ze śledziem od Lisnera. :) Zdaję sobie sprawę że opór ciemnej materii będzie ogromny.

 

edit

popieram ale po analizie faktów ciężko będzie wrócić do stanu RAPR bodajże z 2002 roku - przez rok (tylko) był taki zapis o zakazie na żywca

http://ompzw.pl/regu...zgpzw_kom2.html

podstawa prawna była. Rozporządzenie mówiło o tym że na żywą prynęte nie wolno (§ 2, pkt 2, ppkt 3)

http://isap.sejm.gov...=WDU20011381559

ale widocznie lobby wpłyneło na zmianę już po roku - był akt zmieniający w 2003r i uchylili punkt 3 o łowieniu na żywca

http://isap.sejm.gov...=WDU20030170160


Użytkownik elmo edytował ten post 25 marzec 2014 - 22:03


#40 OFFLINE   dragond500

dragond500

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaUK -Wrocław

Napisano 25 marzec 2014 - 21:55

Ja proponuje wyłączyć odcinek od 250 do 500 metrów od każdej tamy / elektrowni lub wodnego progu bo 50 metrów które jest obecnie to dużo za mało a każde takie miejsce to wielka presja i mucka na rybie po przez spinningowców, gruntowców oraz SZARPAKOWCÓW