Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Kij na tro膰 z pla偶y.


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
230 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Bartu艣
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 12:18

Witam, potrzebuj臋 kijka na tro膰 z pla偶y. Posiadam w臋dk臋 na blanku Phenix'a Carabela FX 905-2 kt贸ra nie spe艂nia moich oczekiwa艅. Powiem szczerze, 偶e oddawane przeze mnie rzuty tym kijem s膮 kr贸tsze, bardziej wysi艂kowe od mojego starego Kongera za kt贸rego da艂em 200 z艂otych. Troch臋 bezsensu, trzyma膰 kij za prawie 2 tysiaki w szafie. Nie wiem, czy to 藕le dobrany blank, czy po prostu 藕le zrobiona w臋dka.. Chcia艂em po艂膮czy膰 w臋dke na sandacza, jak i na tro膰 ale ta sztuka mi si臋 nie uda艂a.

 

Dlatego moje pytanie opiera si臋 o ow膮 w臋dk臋. 

 

Ogl膮da艂em Dragona HM-X hunter, 10-35 2,90 i powiem szczerze, 偶e jest lepiej wywa偶ony i lepiej trzyma si臋 w 艂apie od mojego kijka. Pewnie wi臋kszo艣膰 z forumowicz贸w powie, 偶e to pi臋ni膮dze w b艂oto i lepiej zrobi膰 co艣 z pracowni.

 

Zatem, jaki polecieliby艣cie blank ?



#2 ONLINE   morales

morales

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 291 post贸w

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 12:59

Na wiosennym zlocie BA艁T贸w przeprowadzili艣my test swoich w臋dek - Shimano Dialuna 2,90 m/28g zostawi艂a z ty艂u ca艂膮 konkurencj臋  :)



#3 OFFLINE   bardziu

bardziu

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 227 post贸w
  • Lokalizacjamultikonto: robbox4, kilobear, b.wesolopl, pwizer

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 13:20

A gdzie robi艂e艣 FX 905-2?Jak jest zbrojony? Ja zastanawia艂em si臋 nad tym blankiem ale ostatecznie wybra艂em blank japo艅ski T-Russell Matagi SEABASS. Ogl膮da艂em w pi膮tek wersj臋 260cm, czekam na 290 cm i 320cm.

 

I mam dylemat czy wybra膰 290cm czy 320cm.Chyba zdecyduj臋 si臋 na 290cm bo b臋dzie bardziej uniwersalna i obskoczy mi te偶 bolenia.



#4 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 post贸w
  • LokalizacjaZach贸d

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 13:29

  • Abu Garcia Fantasista Oren' JI 8,2 15-50 ciekawy patyk.


#5 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Bartu艣
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 13:47

Tak naprawd臋 zda艂em si臋 na wiedz臋 roadbuldera, kij mia艂 by膰 zrobiony na maxa. Jest na tytanach, uchwyt fuji skss, dzielona r臋koje艣膰, czyli wsadzi艂em do niego co si臋 da艂o. Powiem szczerze, 偶e jest to kij pod gumy. Je艣li kto艣 by艂by zainteresowany jego kupnem, to mog臋 podes艂a膰 zdj臋cia, da膰 dok艂adniejsze info.



#6 ONLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9497 post贸w
  • LokalizacjaDolny 艢l膮sk
  • Imi臋:Waldek

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 15:12

Te偶  zda艂em si臋 na wiedz臋 i do艣wiadczenie rodbuildera. Tak powsta艂a w臋dka, na blanku CD Blue Rapid w d艂ugo艣ci 2,75m, mocy 17lb i c.w. do 1 oz.

Jest OK ale...

艁owi艂em kijkiem fabrycznym Daiwy, model Cima, w d艂ugo艣ci 2.85m, mocy 20lb i cw. do 25g. By艂o lepiej a w艂a艣ciwie, wygodniej, na wy偶szej fali.

Ostatnio 艣miga艂em fabrycznym CD Taiaha 3,0m, 20lb i cw. do 35g i by艂em wi臋cej ni偶 zadowolony. 


  • miramar69 lubi to

#7 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Bartu艣
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 15:57

Niestety tak jest, 偶e cz臋sto fabryczne konstrukcj臋 s膮 lepsze od tych z pracowni. Mo偶e inaczej, bardziej przemy艣lane.. Mo偶na mie膰 kij zrobiony na du偶o lepszych komponentach z pracowni, a gorzej b臋dzie le偶a艂 w d艂oni. Kwestia chyba osoby, kt贸ra ow膮 w臋dk臋 sk艂ada. 呕eby mia艂a jak膮艣 wizj臋.



#8 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 post贸w

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 17:09

Witam, potrzebuj臋 kijka na tro膰 z pla偶y. Posiadam w臋dk臋 na blanku Phenix'a Carabela FX 905-2 kt贸ra nie spe艂nia moich oczekiwa艅. Powiem szczerze, 偶e oddawane przeze mnie rzuty tym kijem s膮 kr贸tsze, bardziej wysi艂kowe od mojego starego Kongera za kt贸rego da艂em 200 z艂otych. Troch臋 bezsensu, trzyma膰 kij za prawie 2 tysiaki w szafie. Nie wiem, czy to 藕le dobrany blank, czy po prostu 藕le zrobiona w臋dka.. Chcia艂em po艂膮czy膰 w臋dke na sandacza, jak i na tro膰 ale ta sztuka mi si臋 nie uda艂a.

 

Dlatego moje pytanie opiera si臋 o ow膮 w臋dk臋. 

 

Ogl膮da艂em Dragona HM-X hunter, 10-35 2,90 i powiem szczerze, 偶e jest lepiej wywa偶ony i lepiej trzyma si臋 w 艂apie od mojego kijka. Pewnie wi臋kszo艣膰 z forumowicz贸w powie, 偶e to pi臋ni膮dze w b艂oto i lepiej zrobi膰 co艣 z pracowni.

 

Zatem, jaki polecieliby艣cie blank ?

 Mysle ze przed budowa kija nie potrafiles zdefiniowac swoich potrzeb. I z tad Twoja niechec do phenixa. Wywazenie kija wedlug mnie jest podstawowym kryterium, a juz zwlaszcza gdy idzie o kije w dlugosc powiedzmy 9` + a docelowe polawiane gatunki to troc z plazy czy sandacz z brzegu na zaporowce czy duzej rzece. Taki kij z natury musi byc odpowiednio wywazony, gdyz najczesciej pracuje niemal w pionie.

Dragony z najwyzszych serii HM 80 czy HM-X sa dobrze wywazone i z tym sie zgodze, ale to nic niezwyklego.

Przy budowie powinienes zdefiniowac gdzie ma wypadac ( ile cm ) srodek ciezkosci wedziska przy kolowrotku o masie X i przy dlugosci rekojesci od konca do srodka stopki kolowrotka. 

Wedlug mnie przy omawianych kijach  ( powiedzmy 270-300 cm i cw. do 35gr.) jesli srodek ciezkosci od srodka stopki kolowrotka wypadnie od  3-4cm powiedzmy do 6-7 cm nad foregripem to jest w granicach optymalnej uzytecznosci. Jesli srodek ciezkosci bedzie wiecej jak 7-8 cm to wywazenie w moim odczuciu jest zle. 

Swoja droga przerabiam teraz dwa phenix-y modele karabela jeden fx793 i drugi pst 945. Oczywiscie to swietne blanki, smukle z relatywnie gruba scianka, bardzo nowoczesne, z swietna dynamika, progresja pod obciazeniem i mimo swojej malej zbieznosci dosc szybko gasna.. ale na kolana tez mnie zaden nie powalil.

Wedlug mnie chodzi wlasnie przede wszystkim o te mala zbieznosc blanku, w takich konstrukcjach trudno uzyskac "elektrycznosc" blanku polaczona z powerem.

 

Na wiosennym zlocie BA艁T贸w przeprowadzili艣my test swoich w臋dek - Shimano Dialuna 2,90 m/28g zostawi艂a z ty艂u ca艂膮 konkurencj臋  :)

Jakaz to byla konkurencja jesli mozna wiedziec ?



#9 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Bartu艣
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 17:35

Drogi kolego blackbyss,

 

Ja jestem na razie w roadbuldingu laikiem. Teraz dopiero zbieram informacj臋, rozmawiam z lud藕mi znaj膮cymi si臋 w temacie. Ale wydaj臋 mi si臋, 偶e nie trzeba by膰 znawc膮 tematu aby zbudowa膰 sobie w pracowni w臋dk臋; je艣li kto艣 idzie do kogo艣 kto si臋 tym profesjonalnie zajmuj臋 powinien moim zdaniem, reprezentowa膰 sob膮 lepsze us艂ugi i posiada膰 wiedz臋 kt贸rej ja nie musz臋. Nie napisa艂em, 偶e jestem zra偶ony do blank贸w phenixa, ale bardziej moja uwaga skupia si臋 na nie profesjonalnym potraktowaniu klienta.

 

Je艣li przychodzi m艂ody ch艂opak, kt贸ry si臋 na tym nie zna i m贸wi, 偶e zdaj臋 si臋 na wiedz臋 roadbuldera, m贸wi gdzie chc臋 艂apa膰 i na co, to w臋dka mimo wszystko powinna by膰 w spos贸b przynajmniej zadowalaj膮cy wykonana. O mankamentach pracowni dowiedzia艂em si臋 p贸藕niej, po odbierze gdy konsultowa艂em si臋 z lud藕mi znaj膮cymi temat. Ale z moich osobistych odczu膰 wynika, 偶e w臋dka jest gorzej wywa偶ona ni偶 Konger za 200 z艂otych, kt贸rego posiadam i na niego aktualnie 艂apie. Wtedy zrozumia艂em, 偶e co艣 nie haloo.

 

Zacznijmy od tego, 偶e chcia艂em najpierw blank st.croix. Na si艂e wcisneli mi phenixa, ale chcia艂em inny model. Czeka艂em na dostawe blanku, telefon nie dzwoni艂. Pojecha艂em tydzie艅 p贸藕niej, ni偶 po um贸wionym terminie i okaza艂o si臋 偶e blanki nie przysz艂y. Wtedy wzi膮艂em model kt贸ry proponowali mi na pocz膮tku, gdzie zdaniem sprzedawcy powinien spe艂nia膰 moje oczekiwania. To jeszcze z logicznego punktu widzenia jestem w stanie zrozumie膰, 偶e sprzedali mi blank kt贸ry by艂 na zbyciu. Jednak偶e jak powiedzia艂em mojemu znajomemu, 偶e pokazywali mi akcj臋 blaku wyginak膮c go o sufit, nie wspominaj膮c 偶e robili tak te偶 z w臋dkami gotowymi do odbioru przez klient贸w, to si臋 z艂apa艂 za g艂ow臋. Drug膮 spraw膮 by艂o to, 偶e gdy spyta艂em czy mam przynie艣膰 sw贸j ko艂owrotek, powiedzieli 偶e nie trzeba i nawet nie dali mi doko艅czy膰 abym powiedzia艂 jakim mam model ko艂owrotka. Nie b臋d臋 ju偶 komentowa艂 ceny, bo sam powinien je sprawdzi膰 w konkurencyjnych pracowniach.



#10 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jad臋 na ryby i nie b臋dzie mnie troch臋 , trzeba odpocz膮膰 od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4963 post贸w
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imi臋:MARIUSZ

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 17:58

Te偶  zda艂em si臋 na wiedz臋 i do艣wiadczenie rodbuildera. Tak powsta艂a w臋dka, na blanku CD Blue Rapid w d艂ugo艣ci 2,75m, mocy 17lb i c.w. do 1 oz.

Jest OK ale...

艁owi艂em kijkiem fabrycznym Daiwy, model Cima, w d艂ugo艣ci 2.85m, mocy 20lb i cw. do 25g. By艂o lepiej a w艂a艣ciwie, wygodniej, na wy偶szej fali.

Ostatnio 艣miga艂em fabrycznym CD Taiaha 3,0m, 20lb i cw. do 35g i by艂em wi臋cej ni偶 zadowolony. 

Zostawiam bez zbytecznego kom臋ta偶a, w moim odczuciu TAIAHA to chyba najlepsza seria w臋dzisk z ostatniego wypustu CD. To blanki o szerokim spektrum zastosowa艅 wr臋cz uniwersalne ,na ka偶d膮 wod臋 i prawie do ka偶dej przyn臋ty oraz rybki. Najlepjej pracuj膮 te 3,05m i 3,20m


U偶ytkownik miramar69 edytowa艂 ten post 21 kwiecie艅 2014 - 18:02

  • popper lubi to

#11 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 post贸w

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 18:17

Bartas

coz.. zaplaciles frycowe, nie Ty pierwszy nie ostatni.

Co jeszcze do wywazenia, to na moja obecna wiedze, niewiele  pracowni w kraju ( moze poza FC  ) wywaza kij tak od siebie, aby bylo w miare optymalnie (dla kazdego zreszta inne jest optimum wywazenia). Panuje powszechna moda na obnizenie zestawu, niestety czesto kosztem nie wywazenia wedziska. Czesto tez panuje moda na krotkie dolniki w dlugich mocnych kijach, takie rozwiazanie jest poprostu nienaturalne i zaburza cala optymalna proporcje kija.

Nie chce Cie moralizowac, bo sam nie bylem lepszy, ale.. chyba nie powinienes porywac sie na kij za 2k. lepiej chyba bylo w tej cenie kupic uzywane 2-3 sztuki na naszej gieldzie i wyrobic sobie jakies zdanie, na temat blanku, wywazenia i calej reszcie. Jak uzywany  kij nie przypasuje to zaawsze mozna go popchnac dalej, czesto nawet nie tracac zbytnio na tym.

 Przykro mi, ze tak wyszlo.

Samo zbudowanie wedziska nawet na topowym blanku i komponentach  nie gwarantuje pelnego zadowolenia z produktu jakim jest docelowy custom.

Pisze to bardziej juz nie do Ciebie, ale do innych mlodych osob, ktorzy maja w zamysle wedke z pracowni.



#12 ONLINE   homax

homax

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1012 post贸w
  • LokalizacjaPruszk贸w Poland Europe Earth
  • Imi臋:S艂awomir

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 18:50

I tak padaj膮 mity o "w臋dkach z pracowni"... kt贸re podaj膮 przyn臋t臋 za horyzont... :(


  • Maraky lubi to

#13 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jad臋 na ryby i nie b臋dzie mnie troch臋 , trzeba odpocz膮膰 od

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4963 post贸w
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imi臋:MARIUSZ

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 18:57

I tak padaj膮 mity o "w臋dkach z pracowni"... kt贸re podaj膮 przyn臋t臋 za horyzont... :(

Maluchem te偶 si臋 je藕di艂o a teraz jako艣 nikt nie chce............. ;)



#14 ONLINE   Pawe艂 Bugajski

Pawe艂 Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1973 post贸w
  • LokalizacjaPozna艅
  • Imi臋:Pawe艂
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 18:58

Czerpmy z zasob贸w portalu :P .

Mo偶e si臋 przyda

http://jerkbait.pl/t...morskie-trocie/


  • S.N. lubi to

#15 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Bartu艣
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 19:07

Kolega blackabyss ma racj臋, a co do w膮tku powy偶ej zapozna艂em si臋 z nim zanim za艂o偶y艂em nowy temat.

 

Tak wi臋c pytanie, co by艣cie polecili. Jak narazie mam dwie opcj臋, albo St. croix LESMHF2, albo Dragon Hm-x Hunter.

i tu pytanie kt贸ra b臋dzie lepsza, elitka ma lepsze jako艣ciowo przelotki, ale tu pytanie czy przez 艣rednice rzuty nie b臋d膮 bli偶sze ?



#16 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4435 post贸w

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 19:16

I tak padaj膮 mity o "w臋dkach z pracowni"... kt贸re podaj膮 przyn臋t臋 za horyzont... :(

Witam,

Nie, tak padaj膮 mity o wedkach uzbrojonych w malutkie przelotki i odleglosciach jakie sie z nich osi膮ga ale to forum pozwala na radosne pisanie kr贸lom Julianom rodzimego rodbuildingu bez 偶adnych konsekwencji b膮d藕 konieczno艣ci poparcia swoich wyssanych z d..y tez.

Ja na miejscu kolegi nie skre艣lal bym mo偶e tego blanku do ko艅ca bo kasy szkoda. Do艂o偶y膰 na ko艅cu ga艂ke Fuji z mo偶liwo艣ci膮 dowazenia plus wywali膰 te tytany i zast膮pi膰 systemem Fuji KL zaczynaj膮c od 30 i cos z tego powinno wyj艣膰 ( zakladam ze max co obecnie jest to 25). Nast臋pnym za艣 razem nie wierzy膰, ze pierwszy lepszy pan Chang zrobi ot tak sobie blank lepszy od wszystkiego innego co jest na rynku.

Pozdrawiam,

Bujo

U偶ytkownik Bujo edytowa艂 ten post 21 kwiecie艅 2014 - 19:17

  • Kuba Standera, pepso i haja1978 lubi膮 to

#17 OFFLINE   Bartas93

Bartas93

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 519 post贸w
  • LokalizacjaGda艅sk
  • Imi臋:Bartu艣
  • Nazwisko:https://bartekwedkuje.blogspot.com

Napisano 21 kwiecie艅 2014 - 19:39

Buju,

 

Rozumiem, 偶e ma艂e przelotki wp艂ywaj膮 na odleg艂o艣膰 rzut贸w tak ? Z tym phenixem, to pewnie niez艂y blank tylko 藕le zrobiony. To co napisa艂e艣 pokrywa si臋 z rzeczywisto艣cia. Kij ma dzielona r臋koj臋艣膰, kr贸tki dolnik i nie ma 偶adnego klipsu, czy doci膮偶enia na dole.



#18 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 post贸w
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imi臋:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 kwiecie艅 2014 - 06:33

..a poda艂e艣 d艂ugo艣膰, jak膮 mia艂 mie膰 ten dolnik..od tego si臋 zaczyna...



#19 ONLINE   Baars

Baars

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1227 post贸w
  • Lokalizacjaokolice Odry...
  • Imi臋:Wojtek

Napisano 22 kwiecie艅 2014 - 06:41

No i moim zdaniem ten blank :
-tytan贸w nie potrzebuje,
-rekojesc dzielona w kijach powyzej 230cm to dla mnie nie do przyj臋cia, no chyba ze ma sawoja d艂ugo艣膰 tzn nie jest zbyt kr贸tka.

Widzia艂em gotow膮 wedke na tym blanku i powiem Ci ze powinna sie nada膰 w 100% do Twoich potrzeb i zastosowa艅.

Napisz jak uzbrojony jest blank, zmierz rekojesc , ile cm jest od 艣rodka stopki kolowrotka.
Jaki rozmiar przelotek?

Wedki si臋 nie pozbywaj rozwa偶 mo偶liwo艣膰 przezbrojenia ca艂o艣ci, wyjdzie taniej niz elitka lub hm.

#20 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 post贸w
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imi臋:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 22 kwiecie艅 2014 - 07:08

..Wojtek dobrze prawi...za lekkie uzbrojenie tego do艣膰 mocnego blanku mo偶e przynie艣膰 odwrotne skutkii od zamierzonych...mia艂em go w alconite, 艂adowa艂 si臋 pi臋knie...